Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği Yayınlandı

Cemal

Öğrenci
Puanlamalar düşürülmüş. Bir de SCI dergiler belirtilmemis sanırım gözden kaçmış. SCI ile SCI-Expanded dergileri aynı sanmıyolardır herhalde :D

osenmez

Öğrenci
Son yönetmeliği okudumda üstte yazdığım kitaba bölümle dergi aynı yayın alt başlığında bunlar 60 puan filan getiriyor. burada anladığım bir çok alanda faaliyet yürütmek teşvik edilmiş. Sosyal bilimlerde plan proje nin kıtlığını hesaba katarsak bir sosyal bilimcinin 100 puan çıkartması bilimsel ödüller ve atıflarla olabilir gibime geliyor.

keynesyengil

Öğrenci
6 tane ulusal makale yayinlasan 16x6=96×0.30=28.8 puan yapar
5 tane uluslararsi sempozyumda teblig sunsan 5×20×0.3=30 yapar buda 270 tl alabilirsin

hadi gorelim kim ne yapiyor 1 yilda bu yonetmeligw gore kimse para mara alamaz

Ink Bottle

Moderator
Puanlamalar düşürülmüş. Bir de SCI dergiler belirtilmemis sanırım gözden kaçmış. SCI ile SCI-Expanded dergileri aynı sanmıyolardır herhalde :D

Hocam evet arada fark var ama doçentlik yönetmeliği de dahil pek çok yerde SCI/SCI Exp aynı amaçla kullanılıyor ve eşdeğer gibi düşünülüyor. Gerçekte SCI dergilerde yayın yapmak bir tık daha zordur aslında ama durum böyle.

biophysics

Öğrenci
5 tane uluslararsi sempozyumda teblig sunsan 5×20×0.3=30 yapar buda 270 tl alabilirsin

Hesaplamanız hangi ünvan için ? makale 16 ama yard. doç için 24, prof. için 16, araş. gör v.s. için 32. Yani ünvana göre farklılıklar da var. Ayrıca ortada bu kadar makale varsa en az bu sayıda da tebliğ olabilme olasılığı yüksek, bunu da hesaba katmalısınız. Oradan da puan kazanabilirsiniz

A

Akademik Forum

Guest
Hesaplamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. 6 yayından 96 puan alındığını farz edersek oradan 30'u geçtiği için 30 puan gelicek. 5 bildiri de 100 yaparsa o da 30 u geçtiği için maksimum 30 alıyorsunuz. Toplamda 60 puan almış bulunuyorsunuz. Ona da kaç lira gelirse artık.

A

Akademik Forum

Guest
Hesaplamadığın bir nokta var ki 28,8 puanın hepsini alabilmen için 1. isim olman gerekiyor. Eğer 2. isimsen 21,6; eğer 3. isim isen 14,4 puanı ancak alabilirsin.
5 tane uluslar arası tebliğ sunabilmek için yapılacak masraf düşünüldüğünde (yurtdışı uçak, otel, katılım ücreti vs) en iyisi tebliğ yapmamak olduğunu görürsünüz.
Sonuçta dağ fare doğurmuştur.

A

Akademik Forum

Guest
Hesaplamadığın bir nokta var ki 28,8 puanın hepsini alabilmen için 1. isim olman gerekiyor. Eğer 2. isimsen 21,6; eğer 3. isim isen 14,4 puanı ancak alabilirsin.
5 tane uluslar arası tebliğ sunabilmek için yapılacak masraf düşünüldüğünde (yurtdışı uçak, otel, katılım ücreti vs) en iyisi tebliğ yapmamak olduğunu görürsünüz.
Taslak yönetmelikteki Ulusal tebliğler değerlendirme dışı bırakılmıştır. Bu da ulusal sempozyum ve kongreleri olumsuz etkileyecektir.
Madde 7, (4) ç)'de ".. correspondence author hariç" ibaresi var, ancak bununla ilgili bir düzenleme bulunmuyor.
Sonuçta dağ fare doğurmuştur.

Hesaplamanız hangi ünvan için ? makale 16 ama yard. doç için 24, prof. için 16, araş. gör v.s. için 32. Yani ünvana göre farklılıklar da var. Ayrıca ortada bu kadar makale varsa en az bu sayıda da tebliğ olabilme olasılığı yüksek, bunu da hesaba katmalısınız. Oradan da puan kazanabilirsiniz

ahcaba

Öğrenci

Hocam siz hesabı ya 1. yazar veya tek yazarlı yayın yapmış gibi hesaplamışsınız.
Yani bu 6 makale ve 5 bildiride 2. veya 3. yazar olduğu durumlar söz konusu ise yukarda bahsettiğiniz puanları bile alamıyor.

En az 10 ulusal makale ve de 10 yakın uluslarası bildiri yaparsa yıl için ozaman 270 tl gbi ücret alabilir.

ahcaba

Öğrenci
hesaplama için örnek verebilecek birileri var mı?

Neyin var mesela yaz hesaplayalım

- - - Güncellendi - - -

Arş. Gör lisi ve 1 tane 1.sıra yazarlı SCI makalen var mesela;

40*2*1*0,3=24 Puanın olur. 30'un altında olduğu için hiç bir teşvik alamazsın.
40=Tablodaki puandan geliyor
2=Ar. Gör olduğun için Madde 7'nin 7 fıkrasınca belirtilen orandır.
1=1.yazar olduğun için puanın tamamını alırsın
0,3=Madde 7 nin 2.fıkrasını a bendindeki çarpandır

- - - Güncellendi - - -

5 SCI makalesi olan Ar gör ise. ve her makalede 4. yazar isen;

5*40*2*0,25*0,3=30 puanın olur ve alacağın para 175 tl civarıdır.

- - - Güncellendi - - -

Örneğin Aziz Sancar'ın yayınlarına baktım web of science'dan. 2015 yılına ait 2 SCI makalesi var birinde 1. diğerinde 4. yazar.
40*1*1*0,3=12 Puan
40*1*0,25*0,3=3 Puan

Makale için toplam puan 15. Eğer bunun dışında başka bir faaliyeti yok ise Aziz bey teşvik falan alamaz dı bizde olsa (makale için) .
Yani bu Nobel'i de anlamıyorum biizim yayın teşvik yönetmeliğine göre teşvik verilecek görülmeyen birine nobel veriyorlar. :D

Trajikomik. Gülsek mi ağlasak mı..

Aziz sancar nobel öülünün karşılığıda bizde 24 puan. Belki bu puanı da ekleyince 39 puan karşılığı teşvik alırdı. oda 300 tl bile yapmazdı

Son düzenleme:

biophysics

Öğrenci
Örneğin bir araştırma görevlisi dahil olduğu bir bap projesinin sonuç raporunu verse, o projeden 1 yayın çıkarsa (1. isim) ve o yayını bir uluslararası kongrede sunmuş olsa; 54 puan veya 315 tl teşvik alır. Gördüğünüz gibi 3'ü de makul hedefler, ben çoğu insanın en azından 2 yılda bir rahatlıkla teşvik alabileceği inancındayım :)

perfect_phi

Öğrenci
Neyin var mesela yaz hesaplayalım

- - - Güncellendi - - -

Arş. Gör lisi ve 1 tane 1.sıra yazarlı SCI makalen var mesela;

40*2*1*0,3=24 Puanın olur. 30'un altında olduğu için hiç bir teşvik alamazsın.
40=Tablodaki puandan geliyor
2=Ar. Gör olduğun için Madde 7'nin 7 fıkrasınca belirtilen orandır.
1=1.yazar olduğun için puanın tamamını alırsın
0,3=Madde 7 nin 2.fıkrasını a bendindeki çarpandır

- - - Güncellendi - - -

5 SCI makalesi olan Ar gör ise. ve her makalede 4. yazar isen;

5*40*2*0,25*0,3=30 puanın olur ve alacağın para 175 tl civarıdır.

- - - Güncellendi - - -

Örneğin Aziz Sancar'ın yayınlarına baktım web of science'dan. 2015 yılına ait 2 SCI makalesi var birinde 1. diğerinde 4. yazar.
40*1*1*0,3=12 Puan
40*1*0,25*0,3=3 Puan

Makale için toplam puan 15. Eğer bunun dışında başka bir faaliyeti yok ise Aziz bey teşvik falan alamaz dı bizde olsa (makale için) .
Yani bu Nobel'i de anlamıyorum biizim yayın teşvik yönetmeliğine göre teşvik verilecek görülmeyen birine nobel veriyorlar. :D

Trajikomik. Gülsek mi ağlasak mı..

Aziz sancar nobel öülünün karşılığıda bizde 24 puan. Belki bu puanı da ekleyince 39 puan karşılığı teşvik alırdı. oda 300 tl bile yapmazdı

Hocam bu süperdi :):) Ulusal medyada akademisyenlere yeniden zam geldi gibi bir algı/kamuoyu baskısı oluşuyor. Aslında sizin bu paylaşım medyaya servis edilip Aziz Sancar bile 750 TL alamayacak diye haber yaptırılabilir :)

A

Akademik Forum

Guest
Örneğin bir araştırma görevlisi dahil olduğu bir bap projesinin sonuç raporunu verse, o projeden 1 yayın çıkarsa (1. isim) ve o yayını bir uluslararası kongrede sunmuş olsa; 54 puan veya 315 tl teşvik alır. Gördüğünüz gibi 3'ü de makul hedefler, ben çoğu insanın en azından 2 yılda bir rahatlıkla teşvik alabileceği inancındayım :)

Ya ben Dr olmadığım için proje veremiyorum. O yüzden bu dediğin olmuyor.

Madde 9
"(9) İçeriğinde önemli değişiklikler yapılmamış kitap ve kitap bölümlerinin tekrar baskıları, başlığı veya ISBN numaraları değişmiş olsa dahi yeniden puanlamada esas alınmaz. Tekrar eden sergiler, gösteriler tekrar puanlanamaz. İçeriğinde önemli değişiklikler yapılmamış olan bir tebliğin makale, kitap veya kitap bölümü haline dönüştürülmesi durumunda puanlama yapılmaz."

diyor o sebeple olmuyor o iş. Ama proje verebilsem o projeden makale tebliğ yapsam herbiri için ise ayrı ayrı puan alabiliyorum evet doğru bu dediğinde aynı maddenin 7.bendinde geçiyor.

A

Akademik Forum

Guest
İlk isim 1 adet SCI-E Yayın ve 1 adet tamamlanmış BAP projesi ile öğretim görevlisi teşvik alabilir mi? Birde ulusal kongre/sempozyumlar bilimsel çalışma olarak görülmüyor sanırım teşvikte

biophysics

Öğrenci
Ya ben Dr olmadığım için proje veremiyorum. O yüzden bu dediğin olmuyor.

Madde 9
"(9) İçeriğinde önemli değişiklikler yapılmamış kitap ve kitap bölümlerinin tekrar baskıları, başlığı veya ISBN numaraları değişmiş olsa dahi yeniden puanlamada esas alınmaz. Tekrar eden sergiler, gösteriler tekrar puanlanamaz. İçeriğinde önemli değişiklikler yapılmamış olan bir tebliğin makale, kitap veya kitap bölümü haline dönüştürülmesi durumunda puanlama yapılmaz."

diyor o sebeple olmuyor o iş. Ama proje verebilsem o projeden makale tebliğ yapsam herbiri için ise ayrı ayrı puan alabiliyorum evet doğru bu dediğinde aynı maddenin 7.bendinde geçiyor.

Bap projesinde araştırmacı olabilirsiniz, bunun için doktoranızın bitmiş olmasına gerek yok. Ayrıca elbette bildiri ile makalenin içeriğinde farklılıklar olacaktır, ben birebir aynı olmasından bahsetmedim

- - - Güncellendi - - -

İlk isim 1 adet SCI-E Yayın ve 1 adet tamamlanmış BAP projesi ile öğretim görevlisi teşvik alabilir mi? Birde ulusal kongre/sempozyumlar bilimsel çalışma olarak görülmüyor sanırım teşvikte

42 puanı olur ve alır, yönetmeliği okuyun lütfen daha detaylı bilgi alabilirsiniz

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Bende hesaplamaları sizin yaptığınız gibi yaptım ancak benim yayınlardan aldığım puan toplamda 42 çıkıyor. Araştırma görevlisinin kat sayısı olan 2 ile çarpmadığım halde bu şekilde çıkıyor. çarptığımda 84 çıkıyor, atıflardan da 3,2 aldım araştırma görevlisinin kat sayısı olan 2 ile çarptığımda 6,4 çıkıyor. buna göre nasıl bir aylık alabilirim?

90,4 puanımı baz almalıyım? yoksa bir faaliyet türünden maksimum 30 olma şartı falan var mı? o zaman yayınlar toplamda 84 puan getirmesine rağmen 30'umu baz almalıyım yani 36,4 mü olmalı?

Son düzenleme:

biophysics

Öğrenci
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Bende hesaplamaları sizin yaptığınız gibi yaptım ancak benim yayınlardan aldığım puan toplamda 42 çıkıyor. Araştırma görevlisinin kat sayısı olan 2 ile çarpmadığım halde bu şekilde çıkıyor. çarptığımda 84 çıkıyor, atıflardan da 3,2 aldım araştırma görevlisinin kat sayısı olan 2 ile çarptığımda 6,4 çıkıyor. buna göre nasıl bir aylık alabilirim?

90,4 puanımı baz almalıyım? yoksa bir faaliyet türünden maksimum 30 olma şartı falan var mı? o zaman yayınlar toplamda 84 puan getirmesine rağmen 30'umu baz almalıyım yani 36,4 mü olmalı?

Her faaliyet alanı 30 puanda, toplam puan da 100 puanda doyuma ulaşıyor