Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği Yayınlandı

jSmNn

Öğrenci
Bende aynen yönetmelikte geçen bu ifadelere dayanarak konuşuyorum.

Yurtiçinde veya yurtdışında olmasına bakılmAksızın diyor; kongrenin ismi illede şu olsun, bu olsun veya illede adında uluslararası geçecek demiyor.

İsminde geçen kelime o kongrenin neliği ve içeriğini birebir aksettirir anlamı çıkarılmaz.

Kongrenin neleri kapsadığı mesela topiclerine bakarız ve öyle anlarız. Uluslararası olup olmadığını da kongre ismiyle değil bilimsel komitenin uluslarası katılımına bakarak anlarız.

Örneğin ben Türkiye de bir kongre düzenleyeceğim. Ulusal sponsor ve kaynaklarla bu kongreyi icra edeceğim ama kongre uluslararası katılıma açık ve bilim komitesinde çeşitli ülkelerden üye var.

Ulusal sponsorlardan ötürü buna vurgu için diyelim ki Ben kongre adını da ulusal diye başlayan bir isim verdim. Bu isimden ötürü siz bu kongreye ulusal diyemezsiniz. Yurtdışından katılıma kapalı bir kongre değil sonuçta.

Tamam hocam kastettiğinizi şimdi anladım, yanlış anlamışım. :)

Peki yaptığımız bir tebliğ sonucunda aldığımız ödülün değerlendirilmeyeceği kesin mi, bilginiz var mı bu konuda? Yönetmelikte böyle bir ifade var;

Ödül: Öğretim elemanının, kadrosunun bulunduğu kuram tarafından verilenler hariç olmak üzere akademik faaliyet alanında gerçekleştirdiği faaliyetlere karşılık olarak verilmiş akademik ve sanatsal ödülleri ifade eder.

Ama çalışma ödülleri hariç deniyor bir yandan da. Bu, sonuçta bizim akademik faaliyet alanımızda gerçekleştirdiğimiz faaliyete karşılık olarak verilmiş akademik bir ödül değil mi?

Son düzenleme:

ahcaba

Öğrenci
Tamam hocam kastettiğinizi şimdi anladım, yanlış anlamışım. :)

Peki yaptığımız bir tebliğ sonucunda aldığımız ödülün değerlendirilmeyeceği kesin mi, bilginiz var mı bu konuda? Yönetmelikte böyle bir ifade var;

Ödül: Öğretim elemanının, kadrosunun bulunduğu kuram tarafından verilenler hariç olmak üzere akademik faaliyet alanında gerçekleştirdiği faaliyetlere karşılık olarak verilmiş akademik ve sanatsal ödülleri ifade eder.

Ama çalışma ödülleri hariç deniyor bir yandan da. Bu, sonuçta bizim akademik faaliyet alanımızda gerçekleştirdiğimiz faaliyete karşılık olarak verilmiş akademik bir ödül değil mi?

Sunulan tebliğ sonucunda aldığın ödülün kabul edilmeyeceği hususunda dayanak nedir anlamadım.

Sunulan tebliğ senin bulunduğun üniversite içinde tertiplendi ve sen bu sebeple çalıştığın kurumdan aldığım ödül geçersiz yazıyor bundan dolayı geçersizdir mi diyorsun?

jSmNn

Öğrenci
Sunulan tebliğ sonucunda aldığın ödülün kabul edilmeyeceği hususunda dayanak nedir anlamadım.

Sunulan tebliğ senin bulunduğun üniversite içinde tertiplendi ve sen bu sebeple çalıştığın kurumdan aldığım ödül geçersiz yazıyor bundan dolayı geçersizdir mi diyorsun?

Hayır hocam, çalışmamıza karşılık aldığımız bir ödül olduğu için çalışma ödülü kategorisine girer diye düşündüm. Ve Yöksiste de başka dahil edebileceğim bir kategori bulamadım ve çalışma ödülünü seçtim. Bunu seçtiğimde hiç puan alamıyorum hesaba katmıyor sistem.

ahcaba

Öğrenci
Hayır hocam, çalışmamıza karşılık aldığımız bir ödül olduğu için çalışma ödülü kategorisine girer diye düşündüm. Ve Yöksiste de başka dahil edebileceğim bir kategori bulamadım ve çalışma ödülünü seçtim. Bunu seçtiğimde hiç puan alamıyorum hesaba katmıyor sistem.

Yönetmelikte
Ulusal ve uluslararası BSE var tabloda.
BSE: Bilim ve sanat kurulu olan kongre, kurultay, sempozyum, konferans ve festival gibi etkinlikler.

Bu kategoride değerlendirilmesi lazım. Ama bizim kongrelerde sanat kurulu yok. Sadece bilim kurulu var.

jSmNn

Öğrenci
Yönetmelikte
Ulusal ve uluslararası BSE var tabloda.
BSE: Bilim ve sanat kurulu olan kongre, kurultay, sempozyum, konferans ve festival gibi etkinlikler.

Bu kategoride değerlendirilmesi lazım. Ama bizim kongrelerde sanat kurulu yok. Sadece bilim kurulu var.

Yok sistemde bir de ödül türü diye bir kategori var, oradan bahsediyorum hocam. Sisteme girmişseniz görürsünüz. Diğer başlıkta bir sorayım belki de yanlış türü seçiyorumdur :/

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar puan hesaplanırken makale hesaplamasında SCI dışındaki indexler için şöyle diyor ;

SSCI, SCI-Exp, AHCI dışındaki alan indekslerindeki dergilerde yayımlanan tam makale

SCI dışında indexlenen derginin 5 yıl olma şartı varmı ? Mesela bir dergi 3 yıllık ama bazı indexlere giriyor ?

bariscan

Öğrenci
arkadaşlar

ben yöksis e tüm bilgileri girdim

1 tane SCI-E makale ve 1 adet konferans

fakat bu 2 sine de yöksis 0 puan vermis, ben durumu anlayamadım ?!

- - - Güncellendi - - -

bilgileri guncelle butonuna basmamısım

basınca oldu

A

Akademik Forum

Guest
BSE etkinlikleri

Türkiye de düzenlenen uluslararası etkinliğe başkanlık yapmak da ödül olarak değerlendiriliyor mu? BSE kapsamında?

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar Ödül kategorisine giren örnekleri yazar mısınız?
Hizmet Ödülü?
Alanında Yurtiçi kamu kurum ve kuruluşlarından alınan ödül?

A

Akademik Forum

Guest
istifa edersek teşvik ödeneği almaya devam ediyor muyuz? Bu yıl istifa edeceğim geçen yıl kazandığım teşviği alabilecek miyim?

berraw

Öğrenci
Arkadaşlar,

Benim bir SCI yayınım online yayın tarihi 2016 olmasına rağmen, dergi basım tarihi 2017 olduğundan dolayı akademik teşvik kapsamında değerlendirme dışı bırakılmış. Bu durumla alakalı yönetmelikte bir şey bulamadım. Bu durum komisyonun insiyatifinde mi acaba, yoksa genel olarak bütün üniversiteler bu şekilde mi karar alıyor? Bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.

İyi çalışmalar.

eczak

Yardımcı Editör
Arkadaşlar,

Benim bir SCI yayınım online yayın tarihi 2016 olmasına rağmen, dergi basım tarihi 2017 olduğundan dolayı akademik teşvik kapsamında değerlendirme dışı bırakılmış. Bu durumla alakalı yönetmelikte bir şey bulamadım. Bu durum komisyonun insiyatifinde mi acaba, yoksa genel olarak bütün üniversiteler bu şekilde mi karar alıyor? Bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.

İyi çalışmalar.

Bibliyografisi verilmişse dergi basım tarihi kabul ediyor komisyonlar. Eğer henüz dergiye basılmadıysa online olarak available görünüyorsa o halde onlineı kabul edebiliyorlar.

- - - Güncellendi - - -

istifa edersek teşvik ödeneği almaya devam ediyor muyuz? Bu yıl istifa edeceğim geçen yıl kazandığım teşviği alabilecek miyim?

İstifa ederseniz maaş veya teşvik alamazsınız.

- - - Güncellendi - - -

tübitak doktora bursu ödül kapsamında değerlendiriliyor mu?

değerlendirilmiyor hocam

A

Akademik Forum

Guest
Merhabalar,
Benim merak ettiğim husus da, AB destekli projede çalışan bir araştırma görevlisi normal maaşının dışında ne kadar ek para alır? Proje 2 yıl boyunca devam edecek. Nasıl hesaplandığı ile ilgili bir kaynağa ulaşamadım.

Teşekkür ederim.

beyaaz

Öğrenci
Merhabalar, ben bir üniversitede araş. gör. lisiyim başka bi bir üniversitede iki BAP projesinde araştırmacı olarak yer almaktayım. Akademik teşvikte bu projeleri de yazabiliyor muyuz?