Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği Yayınlandı

ledo

Öğrenci
Yayın faaliyetlerinde özgün makale kısmında SSCI, SCI-Exp, AHCI dışındaki alan indekslerindeki dergilerde yayımlanan tam makale 20 puan yazıyor ancak bir derginin bu kapsama girip girmediğini nasıl anlayabiliriz? bu konuda bilgisi olan var mı?
Alan İndeks: Öğretim elemanının doçentlik alanında tanımlanan SCI-Exp, SSCI ve AHCI dışındaki alan indeks diye geçiyor ancak yine detaylı bir bilgi yok bu konuda yardımcı olup yoruma cevap verebilirseniz sevinirim.

Ink Bottle

Moderator
Yayın faaliyetlerinde özgün makale kısmında SSCI, SCI-Exp, AHCI dışındaki alan indekslerindeki dergilerde yayımlanan tam makale 20 puan yazıyor ancak bir derginin bu kapsama girip girmediğini nasıl anlayabiliriz? bu konuda bilgisi olan var mı?
Alan İndeks: Öğretim elemanının doçentlik alanında tanımlanan SCI-Exp, SSCI ve AHCI dışındaki alan indeks diye geçiyor ancak yine detaylı bir bilgi yok bu konuda yardımcı olup yoruma cevap verebilirseniz sevinirim.

Hocam benim oradan anladığım DOAJ, SCOPUS falan gibi genel indexler ve mesela Engineering Index gibi alana özgü indexler. Kısacası belirtilenler dışındaki tüm resmi indexler diye anladım ben.

ledo

Öğrenci
O zaman bu kapsama araştırma bilimsel yayın indeksi asos indeksi eri dağılmıyor sizce

- - - Güncellendi - - -

Indeks leri dahilmidir sizce yazdım ancak yanlış olmuş birde Diğer hakemli uluslararası ve ulusal dergilerde yayımlanan tam makale kapsamı ile arasındaki farkı nasıl anlayabiliriz bu dergiler nelerdir

canear

Öğrenci
hahahahahahahhaha!!!! :) ya vallahi hahahahahahah!!!! aga oturup hesaplıyorsunuz bir de!! 33. a-lı bir araş. gör olarak ve meslekte 6 yılını devirmiş biri olarak; KİMİ KANDIRIYORSUNUZ EY AHALİİİ!! Elsevier, thompson reuters falan sırada bekliyordu Türkiyede ki akademikler yayın yapsada biz de hemen SCI de, dergilerimizde yayınlasak diye!! Aga hangi araş. gör'ün bir sene de yok 5 tane SCI, yok 10 tane bilmem ne... tövbe tövbe.... yayını çıkacakmış. Ya bana bir tane göstersenize:) Aha buradan o arkadaşın alnından öpme fotolarımı avatar yapıcam!! yapmayan adam değil!! Ulan sanki burası NASA, her türlü imkan var, ekip var, ödenek varda... biz yapmıyoruz tabi!! Tabi abi Harvard her yer ülkemde.. Ulan harvard var da biz mi gitmedik, hatta bu kriterleri o adamlara söylesen "oh my gosh, who can accomplish these?" yaparlar. Bu resmen var mı var, biz yaptık oldu hezeyanları. Bu teşvik falan değil, salak yerine koymaktır dostlar. Teşvik dediğin şeyde koyarsın az kriter, yapar adam 2-3 yayın ki fazla fazla yeterlidir bir sene içerisinde, zaten fazlası oluyorsa o yayınların kalitesine iyice bakmak gerekir, o da ayrı konu; kişiler illa 500, 1000 tl almasın ama 100 dür, 150 dir, az çok teşviği olur. Bu ne babam? Bu kadar yayını yapıp hemen doç. olurum zaten.. 50' ye 100' e kalmadım ki:) Benim en kızdığım olayda bu; göstermelik işleri iş miş gibi sunuyorlar. Bak adam gibi maaşlar yükseldi, he yeterli ya da değil ama yükseldi, ve ben şahsen Allah razı olsun dedim. Ama bu ne abi? çöldeki adama su veriyorsun, ama açıp içmek için suyun bulunduğu kutuyu nükleer bombayla açman lazım diyorsun. E bu yardım mı şimdi? Komedi ya!! Bırakın aga bu işleri!! işinize bakın!! Dekanlığın yıktığı saçma sapan görevleri yapın:)

Son düzenleme:

huseyind

Öğrenci
ben san-tez projesinde yardımcı personel olarak geçiyorum. Proje bu sene sonlandı ben bunu kullanarak teşvik alabilir miyim bir bildiri bir makale birde bap projesi var yanında

ahcaba

Öğrenci
Hayır teze atıf olmaz (referans verilir elbette ama o atıf yerin geçmez), atıf makalede olur

Madde 3)
Atıf: Öğretim elemanının yazar olarak yer almadığı yayınlarda öğretim elemanının eserlerine yapılan atıfları,

Ya bilmediğin konuda bu kadar kendinden emin Nasıl olurda cevap yazabiliyorsun.

Özgüven patlaması yaşayan biri gibisin sanki.

Maddede eserler dediği için tezlere, bildirilere verilen atıflar dahi teşvik kapsamındadır.

- - - Güncellendi - - -

bende araş.gör. üm puanım 93. İyi olacak bizim için ama bu böyle devam ederse 5 yıl sonra gerçekten Türkiyede bilim şahlanır. Şahsi görüşümdür tabi. Bizim meslekte maalesef akademik kıskançlık feci çok feci :) Herkes tlf açıp hocam kaç puan var diye soruyo birbirine e tabi bende soruyorum. Bakın görün önümüzdeki sene teşviği full almak için yıkar geçeriz tüm engelleri.

Nasıl şahlanacak?
Nitelikten yoksun sadece niceliksel yayınlarla mı olacak bu?
Neture ve Science gibi dergilerde yayının hiç ehemmiyeti görülmeden impact faktörü bile olmayan yayınların çokluğu ile mi Türkiye'de bilim şahlanacak?

Bin tane yayın olacağına 1 tane nature de yayın olsa daha kıymetli.

Son düzenleme:

merzer

Doçent
Alt limit mantığını da anlayan beri gelsin adamın puanı aylık10 tl ye geliyorsa bırak 10 tl ver kardeşim. Neyin peşindeyiz.

ahcaba

Öğrenci
Alt limit mantığını da anlayan beri gelsin adamın puanı aylık10 tl ye geliyorsa bırak 10 tl ver kardeşim. Neyin peşindeyiz.

Sanırım başvuran çok olur, komisyonların iş yükü çok artar diye olsa gerek.

Alt sınır (30) olmasa herkes başvuracak. Ama 30 sınırı ile başvuran akademisyenlerin %40 ına zor ulaşır.

Son düzenleme:

biophysics

Öğrenci
Madde 3)
Atıf: Öğretim elemanının yazar olarak yer almadığı yayınlarda öğretim elemanının eserlerine yapılan atıfları,

Ya bilmediğin konuda bu kadar kendinden emin Nasıl olurda cevap yazabiliyorsun.

Özgüven patlaması yaşayan biri gibisin sanki.

Maddede eserler dediği için tezlere, bildirilere verilen atıflar dahi teşvik kapsamındadır.

- - - Güncellendi - - -

Nasıl şahlanacak?
Nitelikten yoksun sadece niceliksel yayınlarla mı olacak bu?
Neture ve Science gibi dergilerde yayının hiç ehemmiyeti görülmeden impact faktörü bile olmayan yayınların çokluğu ile mi Türkiye'de bilim şahlanacak?

Bin tane yayın olacağına 1 tane nature de yayın olsa daha kıymetli.

Özgüvenimin yüksek olduğu doğru bununla gurur duyarım, ama bu benim hatalı bir yorum yapmayacağım anlamına gelmez beni düzelttiğiniz için teşekkür ederim bilmiyordum daha önce. Peki teze yapılan atıfların takibi nasıl yapılıyor, makale hadi kolay da benim tezime kim atıf yapmıştır nereden bileceğim ?

Son düzenleme:

ahcaba

Öğrenci
Özgüvenimin yüksek olduğu doğru bununla gurur duyarım, ama bu benim hatalı bir yorum yapmayacağım anlamına gelmez beni düzelttiğiniz için teşekkür ederim bilmiyordum daha önce. Peki teze yapılan atıfların takibi nasıl yapılıyor, makale hadi kolay da benim tezime kim atıf yapmıştır nereden bileceğim ?

Tazin ProQuest (DISSERTATIONS AND THESIS FULL TEXT) gibi veritabanlarına kayıtlı değilse aldığın atıfları tutan bir sistem yok. Belki şansına google scholara kaydettiysen ordan takip sağlanabilir.
En son çare tez başlığını Google da aratbilirsin.

İşte zor olan kısım bu; Atıf takibi.

argör123

Öğrenci
uluslararası kongrelerde diye tabir var ama hocam hesaplama kısmında. Türkiyede yapılan bilim kurulunda 5den fazla yabancı bulunan kongreye katılmıştım bunu değerlendirebilecek miyim bu durumda kongre isminde uluslararası diye tabir yok

Son düzenleme:

ahcaba

Öğrenci
uluslararası kongrelerde diye tabir var ama hocam hesaplama kısmında. Türkiyede yapılan bilim kurulunda 5den fazla yabancı bulunan kongreye katılmıştım bunu değerlendirebilecek miyim bu durumda kongre isminde uluslararası diye tabir yok

Madde 3
k) Tebliğ: Bilim kurulu bulunan uluslararası düzeydeki toplantılarda sunulmuş ve yayımlanmış (bildiri kitabı, özetler kitabı, web sitesi veya CD, DVD gibi medya ortamında) tebliğleri,

ve

Madde 6
(4) Uluslararası tebliğlerin puanlanabilmesi için yurtiçinde veya yuıtdışında yapılmış
olmasına bakılmaksızın toplantılarda bilim kurulunda en az beş yabancı akademisyenin bulunması gerekir.
.

Açıklayıcı oldu mu hocam?

ledo

Öğrenci
Arkadaşlar bir sorum da benim olacak konuyu iyi bilen birisi cevap verirse sevinirim
Yayın: Tez çalışmaları hariç, araştırma kitabı, ders kitabı, kitap bölümü, ansiklopedi konusu ve makale yazarlıkları ile editörlük, editörler kurulu üyeliği, tercüme ve tercüme editörlüklerini kapsar ibaresi yazıyor
acaba tez i derleyip makale haline getirince yayın kapsamına giriyor mu girmiyor mu? sorum bu
konuyla ilgili detaylı bilgisi olan cevap verebilirse sevinirim
tez çalışmaları hariç ibaresi tezi (bir bütün olarak mı kapsıyor) kafamı bu karıştırdı.
Yardımcı olursanız sevinirim

akademik teşvk ile ilgili bir sorum olcak detaylı bilgisi olan cevaplarsa sevinirim

Yayın: Tez çalışmaları hariç, araştırma kitabı, ders kitabı, kitap bölümü, ansiklopedi konusu ve makale yazarlıkları ile editörlük, editörler kurulu üyeliği, tercüme ve tercüme editörlüklerini