Ertesi Gün Hapı Fiyatları 2023 – Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tugba Editor
Tugba Editor 26.04.2023
Güncellendi 26/04/2023
ertesi gün hapı fiyatları
ertesi gün hapı fiyatları

Devamlı kullanım gerektirmeyen ertesi gün hapları bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaktadır. Yıl içerisinde fiyatları sıklıkla değişen bu hapların güncel fiyatları nasıl? Sizler için bu yazımızda en güncel ertesi gün hapı fiyatlarını araştırdık.

- Reklam -

Her markaya ait fiyatlandırma bilgisinden sonra yazımızın devamında ertesi gün hapı nedir, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir gibi en çok merak edilen soruların cevabını bulabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Fiyatları

ertesi gün hapı fiyatları
ertesi gün hapı fiyatları

Ertesi gün hapı fiyatları satın alacağınız markaya göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda, Türkiye’de satışı bulunan ertesi gün hapı markalarını ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz;

MarkaFiyat
Ella ertesi gün hapı fiyatı314,00 TL
Ertes 72 ertesi gün hapı fiyatı264,00 TL
Norvelo ertesi gün hapı fiyatı264,00 TL
Yasemin ertesi gün hapı fiyatı189,77 TL
ertesi gün hapı güncel fiyat

Tablodan göreceğiniz üzere ertesi gün hapı fiyatları 189 TL’den başlamakta ve 314 TL’ye kadar çıkmaktadır. İlaçlara devamlı zam gelmesi nedeniyle de fiyatların önümüzdeki günlerde artması beklenebilir.

- Reklam -

En güçlü ağrı kesicilerden biri olan Majezik Fiyatları 2023 yılında ne kadar oldu? Linke tıklayarak öğrenebilirsiniz!

Ertesi Gün Hapı Nedir?

ertesi gün hapı fiyatları
ertesi gün hapı fiyatları

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebeliği önlemek için kullanılan acil bir kontraseptiftir. Ertesi gün hapları, içerdikleri yüksek dozda progesteron hormonu sayesinde yumurtlamayı engelleyerek gebeliği önler. Ancak ertesi gün hapı, kesin bir gebelik önleme yöntemi değildir ve sadece acil durumlarda kullanılması gerekir.

Ertesi gün haplarının yan etkileri ve nasıl kullanılmaları gerektiği konusunda doktorunuzla konuşmanız önerilir.

Ertesi gün hapını korunmasız cinsel ilişkiden sonra en kısa sürede almak önemlidir. Bu sayede hamile kalmama ihtimalinizi daha da artırmış olursunuz. Araştırmalar, korunmasız cinsel ilişkiden sonra 24 saat içerisinde alınan ertesi gün haplarının daha yüksek sonuçlar verdiğini göstermiştir.

- Reklam -

Ertesi gün hapını eczanelerden reçetesiz bir şekilde satın alabilirsiniz. Bu hapların, gebeliği önlemek dışında bir fonksiyonu yoktur. Devamlı kullanım gerektiren bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Alerjiniz varsa Deloday Şurup Nedir? başlıklı yazımızı okuyarak ilaca dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Adından dolayı ertesi gün haplarının cinsel ilişkiden sonraki gün alınması gerektiği algısı vardır. Ancak, ertesi gün hapını cinsel ilişkiden sonra ne kadar kısa sürede alırsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

- Reklam -

Ertesi gün hapı ne zaman içilir? Ertesi gün hapları, cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde alınmalıdır. Bu süreyi geçtikten sonra hapı kullanmanız bir etki yaratmayacaktır. İlk 24 saat içerisinde alınan ilaç gebeliği %98 oranında engeller. 48. saatten sonra etki %75’in altına düşmeye başlar. Bu nedenle ne kadar kısa sürede alınırsa etkisi o kadar fazla olacaktır.

Kimi markaların ilaçları tek doz, kimilerinin ise iki dozdur. Bu nedenle, hangi marka ertesi gün hapı kullandığınıza dikkat ediniz. İlacı aldıktan sonra prospektüsü dikkatli bir şekilde okuyunuz, ya da eczacınıza sorunuz. Ella markasına ait ertesi gün hapı prospektüsünü incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Ertesi gün hapı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu hapların düzenli olarak kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü bu haplar, bir doğum kontrol yöntemi değildir.

- Reklam -

Ertesi Gün Hapı Zararları / Yan Etkileri Nelerdir?

ertesi gün hapı yan etkileri
ertesi gün hapı yan etkileri

Ertesi gün hapının çok sık ya da yanlış kullanılması bazı yan etkilerin görülmesine neden olabilir. İlaç, yüksek oranda progesteron hormonu içerdiği için ilacın doz aşımıyla kullanılması bazı zararları beraberinde getirmektedir. Kimi yan etkiler tek doz alımından sonra da görülebilmektedir.

Ertesi gün hapı yan etkileri şunlardır;

  • Mide bulantısı
  • Adet düzensizliği
  • Kusma
  • Karında şişlik
  • Yorgunluk
  • Baş dönmesi
  • Baş ağrısı
  • Memede hassasiyet

Ertesi gün hapı fiyatları yazımızı burada sonlandırıyoruz. Konuya dair ekstra bilginiz varsa yorum kısmına bırakabilirsiniz 🙂

- Reklam -

Sıkça Sorulan Sorular

Ertesi gün hapı kaç gün korur?

Ertesi gün hapı 72 saate kadar alınabilir. İlk 24 saat içerisinde alınan ilaçların %98 oranda etkili olduğu; 48. saatten sonra alınan ilaçların ise etkisinin %75’in altına düştüğü değerlendirilmiştir. Bu nedenle ertesi gün hapını cinsel ilişkiye girdikten sonra en kısa süre içerisinde kullanmak en etkili seçenektir.

Ertesi gün hapı ne kadar?

2023 yılında ertesi gün hapı fiyatları şu şekildedir;
Ella: 314,00 TL
Ertes 72: 264,00 TL
Norvelo: 264,00 TL
Yasemin: 189,77 TL

Ertesi gün hapının başarılı olduğu nasıl anlaşılır?

Ertesi gün haplarının işe yarayıp yaramadığını anlamak için regl (adet) gününüzü beklemeniz gerekmektedir. Adet dönemi kimi zaman stresten gecikebilir. Yine de siz, adetiniz 3 gün gecikirse mutlaka gebelik testi yaptırın.

- Reklam -

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir