Bilirkişi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2023 Ücretleri!

Tugba Editor
Tugba Editor 03.05.2023
Güncellendi 03/05/2023
bilirkişi nasıl olunur
bilirkişi nasıl olunur

Bilirkişi olmak isteyenler için faydalı bir yazı hazırladık. Bu yazımızda, bilirkişi nasıl olunur, ne iş yapar ve maaşları ne kadar gibi merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

- Reklam -

Kimi zaman savcı ya da hakimin talebiyle hukuk işlem süreçlerinde konunun uzmanı olan bir bilirkişiye başvurulur. Siz de kendi alanınızda uzmanlaşmak ve ardından bilirkişi olmak istiyorsanız bilgiyi bulmak için doğru yerdesiniz.

Yazımızın devamında bilirkişiliğe dair en sık sorulan soruları cevaplandırdık. Hazırsanız, kendisine danışılan bir uzman olmak için hangi yolları izlemeniz gerektiğini adım adım anlatacağız.

Bilirkişi Nedir?

bilirkişi nedir
bilirkişi nedir – bilirkişi nasıl olunur

Bir savcı ya da hakim talebi doğrultusunda hukuk işlem süreçlerinde uzmanlaştığı alanda kendisine danışılan kişiye bilirkişi denir. Bilirkişi, hukuk alanında yetkin olabileceği gibi tıp, mühendislik, teknoloji, muhasebe ya da diğer teknik konularda da uzman olan bir kişi olabilir.

- Reklam -

Yasal süreçlerde bilirkişilerin önemi oldukça büyüktür. Çünkü, mahkemede karar verilirken bilirkişi raporlarına son derece önem verilmektedir.

Bilirkişi Ne İş Yapar?

Hakim ya da savcı tarafından görevlendirilen bilirkişiler yazılı ya da sözlü bir şekilde görüşlerini bildirirler. Bir bilirkişi, yargı makamının önüne çıkan dava ya da sorunlarla ilgili olarak, kendi uzmanlık alanlarındaki bilgi ve tecrübelerine dayanarak, resmi görüş ve tavsiyelerde bulunur.

Bilirkişiler, bir davanın çözüme kavuşması için kendilerine sunulan delil ve kanıtları inceleyebilir. Ardından rapor hazırlayabilir ve kendi uzman görüşünü bildirebilir.

Bilirkişiler, Bilirkişi Yönetmeliğinin 44.maddesinde belirlenen usul ve esaslara uygun bir şekilde yemin eder. Bilirkişi, görüşlerini tarafsız bir şekilde zamanında mahkemeye sunar. Bilirkişi tarafsız olduğu gibi aynı zamanda sır saklamakla ya yükümlüdür.

- Reklam -

Bilirkişi görevini başkasına devretmez ve her daim doğruyu beyan eder. Görevini özveriyle yerine getirir. Bunlara ek olarak, uzmanlığı doğrultusunda kendilerine başvuruda bulunan kurumlara hizmet vermekle yükümlüdür.

Öneri yazısı: Akademik Uzman Nedir? Nasıl Olunur?

Bilirkişi Nasıl Olunur?

bilirkişi nasıl olunur
bilirkişi nasıl olunur – bilirkişi uzmanı nasıl olunur

Bilirkişi nedir ve ne iş yapar sorularını cevaplandırdık. Şimdi, bilirkişi nasıl olunur adım adım inceleyelim.

- Reklam -

Bir doktor, mühendis, muhasebeci ya da inşaat işçisi bilirkişi olabilir. Belirli bir alanda uzmanlaşmış herkes için bu durum geçerlidir. Her kurumda her alandan bilirkişiye ihtiyaç duyulabilir.

Bilirkişi olmak için öncelikle uzmanı olmak istediğiniz alanda en az 5 yıl çalışmış olmanız gerekmektedir. Buna ek olarak bilirkişinin, uzman olduğu alana dair bir sertifikaya da sahip olması gerekir. Üniversiteden mezun olduktan sonra bilirkişi olabilmek için gerekli nitelikler şunlardır;

 • TC vatandaşı olmak,
 • 25 yaşından büyük olmak,
 • Alanında en az 5 yıl çalışma deneyimine sahip olmak,
 • Fiil ehliyetine sahip olmak,
 • Uzmanlık alanını gösteren diploma, meslekî yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi, ustalık belgesi veya benzeri belgelerin aslı veya onaylı suretinin olması,
 • Affa uğramış ya da ertelenmiş olsa dahi devlete karşı ya da basit herhangi bir suç işlememiş olmak (sahtecilik, kaçakçılık, dolandırıcılık, rüşvet, hırsızlık, güveni kötüye kullanma, yalan tanıklık vb.),
 • Meslekten ya da memuriyetten çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleriyle herhangi bir bağlantıda olmamak,
 • Başka bir bölgede kayıtlı olmamak,
 • Bilirkişilik temel eğitimini tamamlamış olmak, bilirkişi olma şartlarındandır.

Bilirkişi nasıl olunur sorusunun cevabını detaylı bir şekilde verdik. Tekrardan belirtmek gerekir ki belirli bir alanda uzmanlığını kanıtlayan herkes bilirkişi olabilmektedir. Esnaflar, doktorlar, mühendisler, akademisyenler ya da hemşireler… Her koldan çalışan bilirkişi olabilmektedir.

- Reklam -

Bilirkişi olarak tanımlı olan kişiler UYAP Bilirkişi Portal sayesinde tüm menülere erişebilir.

Aşağıda, bilirkişilik konusunda 20 yıldan fazla deneyim sahibi olan Cemal Karaoğlu’nun videosunu izleyebilirsiniz;

2023 Bilirkişi Ücret Tarifesi

bilirkişi nasıl olunur
bilirkişi nasıl olunur

Bilirkişilere ödenen ücret, kişinin sarf etmiş olduğu emek ve zaman karşılığında ödenen tutardır. Bilirkişilere yapılan ödemeler rayiç bedeller dikkate alınarak yapılır. Resmi gazetede yayımlanan belgeye göre 2023 yılında bilirkişilere ödenen tutarlar şu şekildedir;

- Reklam -
 • İcra ve iflas daireleri ile satış memurluklarında görülen işler, Sulh hukuk ve tüketici mahkemeleri, icra hukuk ve icra ceza mahkemelerinde görülen davalar, Cumhuriyet başsavcılıklarında yürütülen soruşturmalar ve sulh ceza hakimliklerinde görülen duruşmalar için ödenen tutar 580,00 TL,
 • Aile, iş ve kadastro mahkemelerinde görülen dava ve işler için ücret tarifesi 770,00 TL,
 • Asliye hukuk mahkemelerinde ve idare ve vergi mahkemelerinde görülen dava ve işler için ödenecek tutar 960,00 TL,
 • Asliye ticaret ile fikri ve sınaî haklar mahkemelerinde ve ağır ceza mahkemelerinde görülen dava ve işler için ödenecek ücret 1.160,00 TL,
 • Bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinde görülen dava ve işler için 2023 yılında bilirkişilere ödenen ücret 1.220,00 TL,
 • Son olarak, Yargıtay ve Danıştay’da ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülen davalar için ödenen ücret 2023 yılında 1.540,00 TL‘dir.

İlginizi çekebilir: Öğretim Görevlisi Nedir?

Bilirkişi nasıl olunur sorusunu detaylı bir şekilde cevaplandırdık. Yazımıza eklediğimiz uzman kişinin anlatımı da konu hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bilirkişilik başvurusu nasıl yapılır?

Bilirkişi olmak istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar son derece basit. Bilirkişilik başvuru takvimi her yıl Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından yayımlanmaktadır.

- Reklam -

Bilirkişilik eğitimi ne kadar sürer?

Mesleğinde 5 yıl çalışmış kişiler bilirkişilik eğitimi almaya hak kazanır. Bu eğitimde temel, teorik ve pratik bilgiler test edilir. Temel eğitimin 18 saati teorik ve 6 saati uygulamalıdır.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir