2022 Çocuk Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır? (Şartları)

serkan
serkan 25.01.2022
Güncellendi 25/01/2022

Çocuk parası ne kadar oldu? Sorusu asgari ücrete yapılan zamlardan sonra özellikle tam ve sağ doğum sonucunda doğan çocukların aileleri tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Çocuk parası yani diğer adı ile doğum parası ailede bulunan çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Yani ailede bir çocuk olması halinde hak edilen çocuk parası 2 çocuk sahibi ailelere göre daha az olmaktadır. Ailedeki çocuk sayısına göre talep başvurusunda bulunulabilecek çocuk parası miktarı ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

- Reklam -
 • Annenin ilk doğumdan sonra yani ailede tek çocuğun olması halinde aile 300 TL çocuk yardımı alabilmektedir.
 • Annenin ikinci doğumunda yani ailede 2 çocuk olması halinde aile 400 TL çocuk yardımı alabilmektedir.
 • Annenin üçüncü doğumunda yani aileden 3 tane çocuk olması halinde aile 600 TL çocuk yardımı alabilmektedir.

Ailelerin çocuk yardımı alabilmesi için kurumların öngördüğü şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum parasının alınma şekli, çocuk yardımı almak isteyen kimseler tarafından oldukça merak edilmektedir. Çocuk parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bir yardımdır. Devlet, sosyal devlet ilkesi kapsamında vatandaşlarına bazı hizmetler ve yardımlar sunabilmektedir. Çocuk parası da devletin sosyal devlet ilkesi kapsamında vatandaşlarına sunduğu yardımlardan bir tanesidir. Annenin doğum sonrasında hem giderlerinin artması hem de çalışmıyor olmasından dolayı devlet ekonomik anlamda anneye destek olabilmek için sunduğu diğer hakların yanında çocuk parası yardımında da bulunmaktadır. Çocuk parası talebi olan annenin, bulunduğu ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler Politikaları Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçede yaşıyorsa kaymakamlıkta bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bu talebini iletmesi gerekmektedir. Çocuk parası başvurusu yapmanın bir diğer yolu da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmî web sitesinden çocuğun T.C kimlik numarası ve gerekli belgenin doldurulması ile başvuruda bulunmaktır.

Doğum Parası Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çocuk parası başvurusu için gerekli belgeler, doğum yardımı almak isteyen kimselerin merak ettiği ve sıklıkla araştırdığı bir diğer önemli konudur. Çocuk parası başvurusu yapabilmek için bu belgelerin eksiksiz olması ve tam doldurulmuş olması gerekmektedir. Bu belgelerden birinin ya da birkaçının eksik olması ya da eksik doldurulmuş olması halinde ilgililere, başvuru mercii tarafından ya bu eksikliklerin tamamlanması için bir süre verilmekte ya da başvuru hiç yapılmamış sayılmaktadır. Çocuk parası için gereken belgeler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

- Reklam -
 • Adına çocuk parası talebi bulunulacak olan çocuğun T.C kimlik kartının fotokopisi,
 • Çocuk parası talebinde bulunacak kimsenin T.C kimlik kartının fotokopisi,
 • Başvuruda bulunulacak kurum tarafından ilgili kimselere verilen başvuru formunun tam ve doğru bilgilerle doldurulmuş hali.

Doğum Parası alabilmenin Şartları Nelerdir?

Çocuk parası başvurusu şartları, çocuk parası talebinin olumlu bir şekilde sonuçlanması için ilgili kimselerin sağlaması gereken şartlardır. Doğum parası yani diğer adı ile çocuk parası talebi için sağlanması gereken şartları ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Çocuk parası talebinde bulunan kimsenin Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması,
 • Doğum parası alabilmenin bir diğer önemli şartı ise anne ya da babanın ikisinin yada da en az bir tanesinin SGK ya da BAĞ-Kur’lu olması gerekmektedir.
 • Çocuk parası alabilmek için, adına doğum parası talebinde bulunulacak çocuğun 15 Mayıs 2015 tarihli ya da sonrası tarihli doğum tarihine sahip olması gerekmektedir. Ancak bu tarih çocuğun sırasının belirlenmesinde önemli değildir. Yani çocuk ikinci çocuk ise ve abisi ya da ablası bu tarihten önce doğmuş olsa bile çocuk parası için ödenecek miktar iki çocuklu ailelere göre belirlenmektedir.

Doğum Parası Nasıl Sorgulanır?

Çocuk parası sorgulama işlemi e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlemdir. E-devlet üzerinden sağlanan bu hizmete ulaşmak isteyen kimseler e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama’ yazarak bu hizmetten faydalanabilecekleri gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının e-devlet üzerinden sunduğu hizmetlere tıklayarak da ulaşabilmektedirler. E-devlet sistemine giriş yapmak isteyen kimselerin e-devlete giriş seçeneklerinden birini sağlıyor olması gerekmektedir. E-devlete giriş seçenekleri ise şu şekildedir:

 • E-devlet şifresi ile e-devlete giriş,
 • E-devlete mobil imza ile giriş,
 • E-devlete T.C kimlik kartı ile giriş,
 • E-devlete elektronik imza ile giriş,
 • E-devlete internet bankacılığı ile giriş.

E-devlete, e-devlet şifresi ile giriş yapmak isteyen kimselere tek kullanımlık e-devlet şifresini herhangi bir PTT şubesinden alabilmektedirler. Ancak ilk satın alma işleminden sonra bu şifre için ödenen miktar 4 TL’dir. İlk alımda ilgili kimsenin diğer giriş işlemlerinde kullanacağı bir şifre belirlemesi e-devlet sistemi tarafından talep edilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapmanın en pratik diğer yolu ise e-devlete internet bankacılığı ile giriştir. Bu seçenekte ise ilgili kimsenin İnternet bankacılığı şifresine sahip olması ve bu şifresine sahip olduğu bankanın e-devlet sistemine giriş hizmeti sunması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması halinde ilgili kimse e-devlet sistemine internet bankacılığı üzerinden ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden giriş yapabilmektedir.

Doğum Parası Hangi Bankaya Yatar?

Çocuk parasının yattığı banka, çocuk parası talepleri olumlu bir şekilde sonuçlanan kimseler tarafından oldukça merak edilmektedir. Çocuk parası PTT aracılığıyla verilmektedir. Çocuk parası sosyal kaygılardan dolayı annenin adına yatırılmaktadır. Anne çocuk parasını kendi T.C kimlik kartı ile PTT şubesinden alabilmektedir.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir