Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

laggard

Öğrenci
ertelenmeden önce 15 mayıs - 15 haziran olarak verilen başvuru için sonuç ilanının eylülde (en fazla 3 ay + 15 gün içinde) olacağı belirtilmişti. ertelendi ve başvurular 26 ağustosta kapandı. sayalım... 26 ağustos + 3 ay 15 gün, hadi olsun 11 kasım. kasım - ocak 2 aylık koca bir fark. bravo...

laggard

Öğrenci
ertelenmeden önce 15 mayıs - 15 haziran olarak verilen başvuru için sonuç ilanının eylülde (en fazla 3 ay + 15 gün içinde) olacağı belirtilmişti. ertelendi ve başvurular 26 ağustosta kapandı. sayalım... 26 ağustos + 3 ay 15 gün, hadi olsun 11 kasım. kasım - ocak 2 aylık koca bir fark. bravo...

toplamayı doğru yaptığımızı ve kasım değil de aralık ayına ulaştığımızı farzedelim :)) yine de 1 aylık bir fark var.
geçen dönem sonuçlarının açıklanması için de 5 ay geçmesi gerekmişti, bunu da unutmayacak olursak aralık sonu ocak başından önce herhangi bir sonuç beklemek de manasızlaşıyor.
kısaca bilmiyorum...

Alican85

Öğrenci
arkadaşlar merhaba, aklıma bir şey takıldı, başvuru açıklamasında başvuruların internet üzerinden yapılacağı yazıyor ama ben başvuruya onay verdikten sonra başvuru formu diye bie pdf belgesi çıktı bunun çıktısını alın diyor. çıktısını aldım orada imza ve tarih bölümü var, acaba bunun imzalanıp tübitak'a verilmesi mi gerekiyor diye bir şüpheye düştüm.

onay verdikten sonra çıktı aldığımız başvuru formunun imzalanıp tübitak'a verilmesi gerekiyor mu bilgisi olan var mı?

Hocam benim bildiğim daha sonuçlar açıklandıktan sonra gönderiliyor. Sorunuzun cevabını öğrenebildiniz mi acaba ? Bende tam emin olamadım.

orta123

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle umarım başvuranların sonuçları istedikleri şekilde tamamlanır. Benim Tübitak 2214 a Doktora Sırası Bursu ile ilgili birkaç sorum olacak. Bu bursa ilk defa başvuracağım için sorularım size oldukça basit gelebilir. Kusura bakmayınız.
1) Bu bursun 2020 başvuruları ne zaman açılır acaba?
2. sorum: "Doktora kayıt tarihi ile başvuruların başlangıç tarihi arasında 4 yılı aşmamış olmak" şartı hep var mıydı?
3) Yurt dışında gitmek istediğiniz üniversiteye yazdığınız yazı (kabul için yazılan) nasıl olmalıdır? Ben belirlediğim iki üniversitelerdeki iki kişiye mail attım ancak dönüş yapılmadı ikisinden de:(. Acaba ben eksik ya da hatalı mı yazıyorum bunu da bilemedim. Bu konuda yardımcı olursanız çok çok sevinirim.

- - - Güncellendi - - -

Özellikle kabul alabilmek için nasıl bir içerik ile mail atmam gerektiği noktasında yardımcı olabilir misiniz?

- - - Güncellendi - - -

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Filiz Erçelik

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle umarım başvuranların sonuçları istedikleri şekilde tamamlanır. Benim Tübitak 2214 a Doktora Sırası Bursu ile ilgili birkaç sorum olacak. Bu bursa ilk defa başvuracağım için sorularım size oldukça basit gelebilir. Kusura bakmayınız.
2. sorum: "Doktora kayıt tarihi ile başvuruların başlangıç tarihi arasında 4 yılı aşmamış olmak" şartı hep var mıydı?
3) Yurt dışında gitmek istediğiniz üniversiteye yazdığınız yazı (kabul için yazılan) nasıl olmalıdır? Ben belirlediğim iki üniversitelerdeki iki kişiye mail attım ancak dönüş yapılmadı ikisinden de:(. Acaba ben eksik ya da hatalı mı yazıyorum bunu da bilemedim. Bu konuda yardımcı olursanız çok çok sevinirim.

- - - Güncellendi - - -

Özellikle kabul alabilmek için nasıl bir içerik ile mail atmam gerektiği noktasında yardımcı olabilir misiniz?

- - - Güncellendi - - -

Merhaba,

Öncelikle 1. sorunuzun cevabını TÜBİTAK'ın bile bildiğini zannetmiyorum. Yani onlar ne zaman isterse o zaman başvuru alma hakkına sahipler.

3. sorunuza cevap olarak da kendimden örnek verecek olursam, benim hocam yanına gitmek istediğim hocaya kendi mail atmıştı. Ben bu alanda çalışıyorum, öğrencim şöyle iyidir böyle yeteneklidir, sizinle collaboration yapmak istiyoruz şeklinde bir mail yazmıştı. Sanırım bu şekilde daha çok dikkate alınıyorsunuz.

Kolaylıklar

orta123

Öğrenci
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim hocam.

- - - Güncellendi - - -

Hocam son olarak (eğer bu bursu kazandıysanız) davet yazısından sonraki süreçte en önemli nokta tez önerisindeki yaygın etki başlığı mı? bu konuda genel olarak bu tarz yorumlar okuduğum için, şimdiden önerimde o kısma daha da ağırlık veriyorum. Doğru mu ilerliyorum bilemiyorum ama

Filiz Erçelik

Öğrenci
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim hocam.

- - - Güncellendi - - -

Hocam son olarak (eğer bu bursu kazandıysanız) davet yazısından sonraki süreçte en önemli nokta tez önerisindeki yaygın etki başlığı mı? bu konuda genel olarak bu tarz yorumlar okuduğum için, şimdiden önerimde o kısma daha da ağırlık veriyorum. Doğru mu ilerliyorum bilemiyorum ama

Ben de henüz sonuçların açıklanmasını bekleyenlerdenim ancak bir tanıdığım 2 yıl önce bu bursu kazanmıştı. Dediğine göre asıl önemli nokta, neden gitmeye ihtiyaç duyduğun. Tabi 2 yılda neler değişmiştir bilemeyiz..

karmate

Öğrenci
son aldığım duyuma göre bizim projeler daha yeni hakemlere gönderilmiş ve hakemlere 3 hafta okuma süresi verilmiş. buradan sonra gireceği aşama da genel kurul (yanılmıyorsam) olacakmış.

buradan şunu anlayabiliriz ki, en iyi ihtimalle sonuçların açıklanması ocak ayı ortalarında olabilir. en kötü senaryo ise şubata sarkması.

somebodyelse

Öğrenci

- - - Güncellendi - - -

- - - Güncellendi - - -

1. Eğer denildiği gibi ocakta sonuçlar açıklanacaksa o sonuçlardan sonra en az bir iki ay geçince başvuruları alırlar. Bu da mart-nisan ı bulur gibi görünüyor.
2. Ben 2018/2 dönemi bursiyeriyim. Doktoranın başlangıcından itibaren 4 yılı geçmiştim, öyle bir şart olsa ben başvuramazdım sanıyorum. Yeni gelmiş sanırım, böyle bir şart olmaması lazımdı o dönemde.
3. Kendinizi ve çalışma alanınızı ifade edin, eğer TÜBİTAK desteğine bağlıysa gidişiniz yalnızca davet beklediğinizi, finansal destek beklemediğinizi ve kendinizi finanse edeceğinizi söyleyebilirsiniz. Ek olarak bir-iki sayfalık bir çalışma özeti ve özgeçmişinizi ekleyebilirsiniz. Kabul çok fazla gelmiyor, bazısı istemiyor, bazısı cevaplamaya bile tenezzül etmiyor. Benim mail gönderdiğim hoca sayısı 50-60'dır belki, aldığım olumlu dönüş sayısı 3.
Şansınızı artırmak için mümkün mertebe konunuzla doğrudan bağlantılı ve yayın metrikleri iyi olan saygın bir üniversitede çalışan bir hoca ile iletişim kurmaya bakın. Bir de bakış açınızı geniş tutun, aradığınız hoca çok farklı bir yerden çıkabiliyor.

Martineden

Öğrenci
Arkadaşlar, hocalar araştırma önerisini okuduktan sonra panele gidiyorlar ya hani, oradan geçen başvurular kabul edilmiş mi oluyor yoksa son olarak TÜBİTAK yine bir puanlama mı yapıyor?

somebodyelse

Öğrenci
Arkadaşlar, hocalar araştırma önerisini okuduktan sonra panele gidiyorlar ya hani, oradan geçen başvurular kabul edilmiş mi oluyor yoksa son olarak TÜBİTAK yine bir puanlama mı yapıyor?

Panel hala yapılıyor mu emin değilim. 2018/1 döneminde paneller vardı ama 2018/2 döneminde panel değerlendirmesi olmadı sanırım. Hocaların raporları üzerinden TÜBİTAK'da son değerlendirme yapılmış olmalı.

Panelde sürecin şu şekilde işlediğini duymuştum.
Moderatör paneldeki hocalardan birinden önerinizi anlatmasını talep ediyormuş, sunum sonunda 4 başlıkta 5 üzerinden puanlama yapıyormuş.
Moderatörün oy hakkı yok, 5 hocanın ortalama puanlarını not ediyor.
Çıkan sonuçlar sıralanıyor, kaç kişiye burs verilecekse isimler liste halinde yönetim kuruluna gönderiliyor ve onaylandıktan sonra ilan ediliyormuş.