Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

Masiva

Öğrenci
Sanırım bununla ilgili bir paylaşım yapılmıştı. Bu sınavlardan herhangi birinden ilgili puanı istiyorlarmış.

Benim sormak istediğim doktora yeterlik belgesi ile ilgili. Enstitü ne yazacağını anlamadı, tübitak mailime cevap vermiyor. Bununla ilgili elinde örnek olan varsa paylaşabilir mi?

ben geçtiğimiz hafta mail atmıştım tubitak dönüş yapmış. falan falan nolu doktora öğrencisi falanca kişi filanca tarihte yeterlik sınavını başarı ile geçmiştir diye bir üst yazı yeterli olur mu dedim onlar da o şekilde geçtiğinizi belirtir bir üst yazı yeterli olacaktır demişler. Enstitü biraz yadırgadı ama verdi o şekilde bir üst yazı bana. benim de problemim tez başlığını içeren belge.. biraz değişikliklere gittik tez başlığımda ama o haliyle değil ilk halindeki başlıkla veriyor enstitü belgeyi, o da şuanki araştırma önerimin içeriğini çok kapsamıyor gibi duruyor.çünkü daha genel bir başlıktı dönütlerle spesifikleşti doğal olarak. şimdi başlık değiştirme işlemleriyle uğraşacağım bakalım. Bir sürü prosedür.. inşallah yetişir..

Filiz Erçelik

Öğrenci
ben geçtiğimiz hafta mail atmıştım tubitak dönüş yapmış. falan falan nolu doktora öğrencisi falanca kişi filanca tarihte yeterlik sınavını başarı ile geçmiştir diye bir üst yazı yeterli olur mu dedim onlar da o şekilde geçtiğinizi belirtir bir üst yazı yeterli olacaktır demişler. Enstitü biraz yadırgadı ama verdi o şekilde bir üst yazı bana. benim de problemim tez başlığını içeren belge.. biraz değişikliklere gittik tez başlığımda ama o haliyle değil ilk halindeki başlıkla veriyor enstitü belgeyi, o da şuanki araştırma önerimin içeriğini çok kapsamıyor gibi duruyor.çünkü daha genel bir başlıktı dönütlerle spesifikleşti doğal olarak. şimdi başlık değiştirme işlemleriyle uğraşacağım bakalım. Bir sürü prosedür.. inşallah yetişir..

Teşekkür ederim Hocam. Karmate hocam sağolsun iki örnek paylaşmıştı benimle, onlarla birlikte enstitüye gidip hallettim bugün, aşağı yukarı sizin de dediğiniz gibi bir şeyler yazdılar. Tübitak sağolsun her dönem icat ettiği belgelerle enstitülerimizi şaşırtmaya devam ediyor. Kolaylıklar diliyorum hepimize umarım sonuçlar güzel olur

Alican85

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, başvuru süresince benim de bazı konularda bilgiye ihtiyacım var. Mail olarak sorularımı ilettim ancak herhangi bir cevap alamadım. Aradım ancak uzmanlara ulaşamadım. Bilgisi olan ve cevaplayacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
-Davet mektubunu mail olarak pdf şeklinde aldım. Üzerinde danışman hocanın imzası var yeterli midir ? E- imzalı veya ıslak imzalı olması gerekiyor mu ?
-Başvuru sisteminde araştırma önerisi ve öneride kullanılan kaynaklar hangi formatta sisteme yüklenmesi gerekiyor ?(Word- Pdf )
-Araştırma konu başlığı, doktora tez başlığım birbirinden farklı ancak kapsamları benzerdir. Araştırma konu başlığının bire bir tez ile aynı olması şart mıdır ?
- Davet mektubunda belirtilen araştırma konu başlığı ile araştırma önerisinin başlığının aynı olması gerekiyor mu ?Aldığım davet mektubundaki konum daha genel bir konu ancak araştırma önerisindeki konu spesifik ve davet mektubundaki konunun altbaşlığı şeklindedir. Bu şekilde alınan davet mektubu uygun mudur ?

gaysar_lee

Öğrenci
merhaba arkadaşlar. iş-zaman çizelgesi ve risk yönetimi kısımlarına ne yazmamız gerekiyor? elinde bir örnek gibi bir şey olan var mı? zaman çizelgesinde de "Literatür taraması, gelişme ve sonuç raporu hazırlama aşamaları, araştırma sonuçlarının paylaşımı, makale yazımı ve malzeme alımı ayrı birer iş paketi olarak gösterilmemelidir." diyor. ne yazacağımı bilemedim.

Filiz Erçelik

Öğrenci
merhaba arkadaşlar. iş-zaman çizelgesi ve risk yönetimi kısımlarına ne yazmamız gerekiyor? elinde bir örnek gibi bir şey olan var mı? zaman çizelgesinde de "Literatür taraması, gelişme ve sonuç raporu hazırlama aşamaları, araştırma sonuçlarının paylaşımı, makale yazımı ve malzeme alımı ayrı birer iş paketi olarak gösterilmemelidir." diyor. ne yazacağımı bilemedim.

Hocam aslında bu kısımlar TÜBİTAK projelerinde sıklıkla istenen kısımlar. Yapacağınız araştırmada belli başlı alt çalışmalar vardır. Bunların her birini iş paketi olarak yazabilirsiniz. Ben deneysel çalışıyorum mesela iş paketlerimden biri "...... yöntemi ile expression plasmidlerinin hazırlanması". Bunun gibi aylara bölebileceğiniz çalışmalar yer almalı iş paketlerinizde.

Risk yönetiminde ise hangi iş paketinde ya da aşamada sorun çıkabileceğini ön görüyorsunuz ve bu sorunla karşılaştığınızda b planınız nedir bunu anlatmanızı istiyorlar. Uzun uzun değil madde madde. En azından benim bugüne kadar projelerde yaptığım bu şekildeydi. Umarım yardımcı olmuştur.

Masiva

Öğrenci
arkadaşlar online sistemde araştırma başlama ve bitiş tarihine ne yazdınız ya da yazacaksınız? doktora çalışmasının kapsadığı tüm tarih mi yoksa yurtdışında öngörülen tarihler mi?

karmate

Öğrenci
arkadaşlar online sistemde araştırma başlama ve bitiş tarihine ne yazdınız ya da yazacaksınız? doktora çalışmasının kapsadığı tüm tarih mi yoksa yurtdışında öngörülen tarihler mi?

yurtdışında öngörülen araştırma tarihleri yazılmalı. bu tarih aralığı hem davet mektubunda hem de araştırma önerisinde aynı olmalı

laggard

Öğrenci
merhaba arkadaşlar. önceki dönemlerde başvurusu reddedilen ve yeniden başvuracak olan var mı? varsa bir önceki dönemdeki reddedilme gerekçelerine karşı argümanlarınızı nasıl sunacaksınız? sistemde buna özel bir alan yok, proje dosyasına da nasıl ekleyebileceğimize dair herhangi bir fikrim yok. teşekkürler.

gaysar_lee

Öğrenci
arkadaşlar merhaba, aklıma bir şey takıldı, başvuru açıklamasında başvuruların internet üzerinden yapılacağı yazıyor ama ben başvuruya onay verdikten sonra başvuru formu diye bie pdf belgesi çıktı bunun çıktısını alın diyor. çıktısını aldım orada imza ve tarih bölümü var, acaba bunun imzalanıp tübitak'a verilmesi mi gerekiyor diye bir şüpheye düştüm.

onay verdikten sonra çıktı aldığımız başvuru formunun imzalanıp tübitak'a verilmesi gerekiyor mu bilgisi olan var mı?

Masiva

Öğrenci
arkadaşlar kaynakça formatı nerede yazıyordu.Bir yerde görmüştüm sanki şimdi bulamıyorum. Apa olaraktır muhakkak ama, emin olmak istedim. Bir de araştırma önerisini pdf ya da word formatında yollamak fark ediyor mu? öneride bazı şekiller var kaymasından endişe duyduğum için pdf formatında koymayı planlıyorum.

Son düzenleme:

desky

Öğrenci
arkadaşlar herkese kolay gelsin
1 araştırma önerisinde yurtdışı danışmanın özgeçmişi var ama başvuru ekranında göremedim. böyle bir şey var mı ben mi kaçırdım.
2 başvuru yaptıktan sonra tekrar düzeltme yapılabiliyor mu

Fatma Sağır

Öğrenci
Güncel formu kullandığınıza emin misiniz ben öyle bir yer göremedim çünkü. Bir önceki başvurularda vardı yurt dışı danışmanının özgeçmişi bunda yok diye biliyorum. Başvuru yaptıktan sonra başvuru bitiş saatine kadar onayınızı kaldırıp yeni düzenlemeler yapıp tekrar onaylayabiliyorsunuz

Fatma Sağır

Öğrenci
hocam ek belgeler kısmında sayfanın en sonunda kaynakça ve danışman özgeçmişi var

sisteme evraklarınızı yüklediniz mi orada ek belgeler sekmesi altında kaynakça var ama danışman özgeçmişi kısmı yok ? ve bendeki araştırma önerisi formunda yalnızca kaynakça yazıyor ek bilgiler kısmında ? gözden kaçırdığım birşey mi var http://www.tubitak.gov.tr/tr/bursla...rs-programlari/2214-a/icerik-basvuru-formlari şu linkte bulunan güncel forma bakıyorum ama?

laggard

Öğrenci
yeni formatlı başvuru formunun ek belgeler kısmında danışman özgeçmişine dair bir ibare yok.

başvurumuz daha öncesinde reddedildiyse değişiklik bildirim formu diye bir form oluşturmak zorunda mıyız? oluşturduk diyelim bu formu nereden nasıl yükleyebiliriz?

bilgisi olan arkadaşlar acilen dönüş yaparsa çok sevinirim.
iyi günler.

Özgeçmiş bu sefer istenen ve yüklenen kısımda yok eskiden kalan öneride kalmış, önceki red bile olsa yeni başvuru gerekiyor önceki red ile ilgili bilgilendirme gerek yok