Okutman Maaşları Ne Kadar?

sadin

Öğrenci
merhabalar,
ben marmara üniversitesinde yükseklisans öğrencisiyim, okutmanlık olarak nasıl başvuru yapmak gerekiyor?

kaamos

Araştırma Görevlisi
merhabalar,
ben marmara üniversitesinde yükseklisans öğrencisiyim, okutmanlık olarak nasıl başvuru yapmak gerekiyor?

ilanları takip edin. okutman kadroları içinden aratırsanız daha hızlı erişebilirsiniz. ales ve yds (kpds-üds) puanlarınızla, tabii istenen koşulları sağladığınız durumda, başvurunuzu yaparsanız. ilk 4e girerseniz yazılı sınava çağrılacaksınız. okullar zaman zaman deneyim şartı da koyabilirler.

slum boy

Öğrenci
15 yıllık İngilizce öğretmeniyim. 3 ay önce bir devlet üniversitesinde okutman olarak işe başladım. kadro derecem 1/4. Mayıs ayında aldığım ücret, geliştirme ödeneği dahil olmak üzere, 3300 civarı.

yahya hocam, sizin 15 yıllık tecrübeniz okutmanlığa başvurduğunuzda etki etti mi yoksa yeni mezun biriyle aynı şartlarda mıydınız? bir de hocam yeni mezun biri başvuru yaptığında kaç kadro derecesiyle başlıyor? hocam son sorum, 2013 itibariyle ek derssiz ve ek dersli okutman maaşlarını yazabilir misiniz? bizim gibi yeni başlayacaklara iyi bir haber olacaktır, şimdiden çok çok teşekkür ederim. saygılar.

drummeromer

Öğrenci
Okutmanların yalın maaşı 2000 liranın biraz üzerinde. Buna geliştirme ödeneği vs. eklendikten sonra 2200-2300 lirayı buluyor. + 12 saatten sonra ki her ders başına para alıyorsun. Arkadaşım banka hesabını göstermişti, 2172 lira net maaş. Kendisi batıda bir üniversite de çalışmakta. Ayrıca 26 saat derse girmekteydi ve bunun 2 saati akşam dersiydi. Aldığı ek ders ücreti 936 lira idi.

tullab

Öğrenci
bingöl üniversitesinde geliştirme ödeneği %480 dir. okutmalar bu ödeneğin yarısını alır. burada araştırma görevlileri 3500 tl alıyorlar. okutmanlar ise 2800 civarında. yani 700 tl gelş.ödeneği kesiliyo. dolayısıyla 2100 lira normal maaş diyebiliriz.
ek derslerde okuldaki bölüm ve derse giren okt. sayıalrına bağlı olarak değişir. 12 saatin üzeri ek derse yansır. ben 22 saat giriyordum. 1200 tl ek ders geliyordu.
geçen yıl 34 saat girdik. okt. saysı azdı. 1600 e kadar almıştık. Allah bereket versin. :)

ama puanlarınız güzelse araştırma görevlisi kadrolarına başvurun derim ben. y.lisans yapmak istersiniz, üni izin konusunda zorluk çıkarabilir. artı derslere girerek bi taraftan da y.lisans derslerinize uğraşmak yıpratabilir.

drummeromer

Öğrenci
bingöl üniversitesinde geliştirme ödeneği %480 dir. okutmalar bu ödeneğin yarısını alır. burada araştırma görevlileri 3500 tl alıyorlar. okutmanlar ise 2800 civarında. yani 700 tl gelş.ödeneği kesiliyo. dolayısıyla 2100 lira normal maaş diyebiliriz.
ek derslerde okuldaki bölüm ve derse giren okt. sayıalrına bağlı olarak değişir. 12 saatin üzeri ek derse yansır. ben 22 saat giriyordum. 1200 tl ek ders geliyordu.
geçen yıl 34 saat girdik. okt. saysı azdı. 1600 e kadar almıştık. Allah bereket versin. :)

ama puanlarınız güzelse araştırma görevlisi kadrolarına başvurun derim ben. y.lisans yapmak istersiniz, üni izin konusunda zorluk çıkarabilir. artı derslere girerek bi taraftan da y.lisans derslerinize uğraşmak yıpratabilir.

Tullab hocam, sen %240'a 700 lira alıyorsun yani.. Peki ben kendi çalıştığım üniversiteye ne kadar geliştirme ödeneği ayrılmakta onu nasıl öğrenebilirim ? Bir de başka bi sorum olacak; siz döner sermayeden pay alıyormusunuz acaba ? Çünkü okutmanların döner sermayeden pay alıp almadıkları ile ilgili bir çok şey duyuyorum ?

Edit : Hocam şimdi öğrendim, %25 imiş. :) Diğer sorum halen geçerli ama.. :)

tullab

Öğrenci
bizde döner sermaye yok hocam. ama büyük üni.lerde o varmış. tıp gibi para basan :) bölümleri olan üni.ler gibi.

geliştirme ödeneği oranları yazınca belgelerr çıkıyo nette

yoolcuu

Öğrenci
bir hatanız var.... geliştirme ödeneği %500 ile belirli ünv. var. onlarda da o ödenek ile birlikte arş. gör. maaşı 3200 ondan yukarısı yok. ancak döner sermaye var ise olur. okutman maaşıda 2627 tl. geliştirme ödeneği ile bundan fazla olmaz. mümkün değil. aksini ıspat edene maaşımı veririm :)

tullab

Öğrenci
bir hatanız var.... geliştirme ödeneği %500 ile belirli ünv. var. onlarda da o ödenek ile birlikte arş. gör. maaşı 3200 ondan yukarısı yok. ancak döner sermaye var ise olur. okutman maaşıda 2627 tl. geliştirme ödeneği ile bundan fazla olmaz. mümkün değil. aksini ıspat edene maaşımı veririm :)

bingöldeki arkadaşlar 3500 tl alıyorlar hocam. almayıp ta alıyorum demez herhalde.

artı geliştirme ödeneği hakkında yazıda biz okutmanların gel.öde. yarısını alır diyo. benim maaş 2900 yarım geliştirme ödenekli, tamamı ne olur siz hesap edin . iyi hesap edin de maaşınız cebinizde kalsın :)

dutxuri

Araştırma Görevlisi
Evet Dogu'da bazi yerlerde cok diye duymustum. Batida 2500u bulanin zor oldugunu dusunuyorum hepsi dahil :) ekdersler de azaldi cunki :)

yoolcuu

Öğrenci
hocam o maaşa: dil tazminatı, evli olanlara eş yardımı, çocuk yardımı, az birazda yıl farkı koyulursa o olur. Türkiye'de geliştirme ödeneği en fazla %500. bu nu alan ünv belli. bunlardan biride ardahan ünv. hepsi ortada

slum boy

Öğrenci
yorumlarınız için teşekkür ederim, yeni başlayacak okutmanlar için faydalı olacağını düşünüyorum. benim de bir hocam var Muğla Üniversitesi'nde eline aylık toplam (ek dersler dahil) 3000 TL geçtiğini söylemişti. ancak bazı arkadaşlar batı'da o parayı almanın mümkün olmadığını söylediler ? bir de yeni iş başı yapmış, sıfır tecrübeye sahip bir okutmana da o kadar fazla ek ders verilir mi? tabi herşey illa ki para değil severek yapmak da önemli ama 3. 4. sınıf olunca yavaş yavaş okuldan sonra ne yapacağım ve getirisi ne olacak düşüncesi daha fazla ağır basıyor. cevaplarınız için tekrar teşekkürler.

drummeromer

Öğrenci
yorumlarınız için teşekkür ederim, yeni başlayacak okutmanlar için faydalı olacağını düşünüyorum. benim de bir hocam var Muğla Üniversitesi'nde eline aylık toplam (ek dersler dahil) 3000 TL geçtiğini söylemişti. ancak bazı arkadaşlar batı'da o parayı almanın mümkün olmadığını söylediler ? bir de yeni iş başı yapmış, sıfır tecrübeye sahip bir okutmana da o kadar fazla ek ders verilir mi? tabi herşey illa ki para değil severek yapmak da önemli ama 3. 4. sınıf olunca yavaş yavaş okuldan sonra ne yapacağım ve getirisi ne olacak düşüncesi daha fazla ağır basıyor. cevaplarınız için tekrar teşekkürler.

Hocalarım ben bu konuda kesinlikle üniversiteden üniversiteye farklılık olacağını düşünmekteyim. Arkadaşım geçen sene mezun olup Balıkesir Üniversitesi'ne yeni başladı 7.dereceden. Üstte yazdığım gibi ek ders ücreti 900 lira'dan fazla. Ama başka bir üniversitede verilen ek ders sayısı fazla olur az olur bilemeyiz. Ya da 12 saatten sonra tüm dersleri sabah derslerinden verseler totalde pek bir şey yapmaz sabah derslerinin ücreti düşük olduğu için. Bu yüzden batıdaki kurumlarda da ek ders ücreti değişiklik gösterecektir.

Instructoid

Öğrenci
5 senedir batıda, köklü bir yükseköğretim kurumunda saat ücretli okutman olarak çalışıyorum.
Yıllardır aldığım maaş şu şekilde idi:
ilk 3 yıl: gündüz dersleri 6.5 lira, gece dersleri 18-21 lira
son 2 yıl: gündüz dersleri 7.8 lira, gece dersleri 20-21 lira

Ayrıca maaşlar dönem başı 1.5 ay, dönem kapanınca ise 1 ay geç yatabilir. Ara tatil ve sömestir tatilinde ise para yatmaz.

Ben 5 yıldır haftada 30 saat derse girerek ayda yaklaşık 1350-1400 lira aldım. Bu da dönem başı ortalama 4900 lira, iki dönemde ise 9800 lira yapar. 9800'ü 12'ye bölersen sadece bu işi yaparak ayda ne kadar eline geçer onu bulursun. Yani 817 lira civarı bir rakam.

dutxuri

Araştırma Görevlisi
:(

ben de ücretli okutmanlık yapmıştım ama Rize'de ve ailemin yanındayken- o zaman bile maddi anlamda çok zorlanırken, Allah size kolaylık versin :(

slum boy

Öğrenci
2013 Eylül'de iş başı yapacak bir okutman "ek derssiz ve ek dersli" ne kadar alır? Akademik personel dışında bütün memurların maaşlarına zam yapılacağı haberi var. Akademik personele zam haberi var mıdır? Mevcut ya da yeni başlayan hocalarım maaş konusunda güncel bilgi verebilirse çok makbule geçer. Şimdiden teşekkür ederim.

jass_85

Öğrenci
aylık ortalama 817 liraya geliyorsa çok az bi fiyat bu dediğiniz. alacağım görevden vazgeçmek üzereyim okuduklarım karşısında :(

Mezopotamya

Öğrenci
2013 Eylül'de iş başı yapacak bir okutman "ek derssiz ve ek dersli" ne kadar alır? Akademik personel dışında bütün memurların maaşlarına zam yapılacağı haberi var. Akademik personele zam haberi var mıdır? Mevcut ya da yeni başlayan hocalarım maaş konusunda güncel bilgi verebilirse çok makbule geçer. Şimdiden teşekkür ederim.

Bunu ben de merak ediyorum açıkçası, okutman maaşlarının şu anki güncel durumu nedir. Örneğin taban maaşı ne kadardır ya da ek dersle nereye kadar çıkar gibi.

kaamos

Araştırma Görevlisi
tam rakam veremesem de 2.100 - 2.150 gibi bir ham maaşları var. ders ücretleriyle birlikte yükseliyor tabii.