Özel Üniversitelerdeki Araştırma Görevlisi Maaşları

A

Akademik Forum

Guest
Kültür ünv. yüksek lisans öğrencisi araştırma gör. 1600 doktora öğr. araştırma gör. 1900 veriyor.
özyeğin i bilen var mı acaba?

robin

Öğrenci
Cag Universitesini ben de onermiyorum arkadaslar. Gecen sene hem yazili sinavda hem de mulakatta hem de ales yds bakimindan en yuksek puani almis oldugumu cesitli hocalardan duymus olmama ragmen sonuclari hic bir sekilde ilan etmeyip "kendi ogrencilerimizi istiyoruz " diyerek sinavlarda cok dusuk puan alan ogrencileriyle gorusmusler. 1800 tl maas onerince o arkadaslar da kabul etmemis. Su an ciddi sekilde arastirma gorevlisine ihtiyac duyuyor olmalarina ragmen alim yapmiyorlar. Cag universitesi ogrencisi degilseniz basvurmanizi onermem. Sonuclari bile ilan etmekten kacinan bir universite.

B

burcu198824

Guest
Araştırma görevlisi maaş

Kultur Üniversitesi yüksek lisans öğrencisine 1600 mu veriyir kesin bilgi bumudur?

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar peki özel üniversitelerde araştırma görevlisi olma şartları neler gibi mesela ben işletme mezunuyum öyp gibi ales ea puanıyla mı alım oluyor yine yoksa sözel ales puanıda göz önüne alınabiliyor mu? nasıl bir süreç var

A

Akademik Forum

Guest
Nişantaşı üniversitesi araştırma görevlisi ya da öğretim görevlisi maaşları hakkında bilgisi olan var mı

A

Akademik Forum

Guest
arkadaslar 3 aydır yökten haber bekliyoruz diye oyalıyor bizi ünv. sözleşme bile yapılmadı. bunun bir püf noktası var mı? bu işin sonu nereye çıkar bizim hakkımızı elimizden alabilirler mi? fikri olan lütfen birşeyler yazsı. çok ümitsizim.

hnf27

Öğrenci
Böyle bir liste yapsak olur mu? Maaş miktarını bilen yazsa da listeye eklesek.
Bilkent Üniversitesi 1400 TL
Sabancı Üniversitesi 1600 TL

Bu bilgilerin ikisinin de doğru olduğunu düşünmüyorum. Sabancı yı bildiğim için onun üzerinden konuşayım, tahminim Bilkent te de durumlar farklı değildir.

Sabancı da sistem şu şekilde. Burslu kabul edilen her lisansüstü öğrencisi (paralı okuyan bir öğrenci görmedim daha), bursunun karşılığı olarak haftalık 10 veya 20 saatlik asistanlık yapar, yani araştırma görevliliği. Bu şekilde az iş çok işçi mantığıyla hiçbir araştırma görevlisine ihtiyaç duymadan ve sigorta ödemeden işlerini yaptırır. Aslında çift taraflı bir kazanç vardır burada.

Sabancı da araştırma görevliliği kavramı son 1 yıla kadar yoktu. YÖK her fakültede en az bir Araştırma görevlisi şartı koyunca, bu sisteme ek olarak mecburen her fakülteye birer tane alındı. Maaşın tam miktarını hatılamıyorum ama 1600 ün üzerinde olduğunu hatırlıyorum. Ayrıca yemek ve yurt yardımı da vardı.

Bilkent teki olayında bunun benzeri olduğunu düşünüyorum. Başka yerde çalışmaya izin verilmemesi durumu ise, asistanlıktan dolayı değil, lisasnüstü eğitimden dolayı. Bu konu her ne kadar benim de hoşuma gitmiyor olsa da, bizzat tanık olduğum olaylardan sonra hocalarada hak vermeye başladım.

Dipnot: Koç ta aynı sistemi kullanıyor bildiğim.

A

Akademik Forum

Guest
arkadaslar 3 aydır yökten haber bekliyoruz diye oyalıyor bizi ünv. sözleşme bile yapılmadı. bunun bir püf noktası var mı? bu işin sonu nereye çıkar bizim hakkımızı elimizden alabilirler mi? fikri olan lütfen birşeyler yazsı. çok ümitsizim.

Hocam, yüksek ihtimalle sizi oyalıyorlar. Sözleşme yapmak üzere ısrarda bulunmanızda fayda var yoksa emekleriniz zayi olabilir.

A

Akademik Forum

Guest
Nonono

Zirve Üniversitesi (Gaziantep) Araştırma görevliliği yapıyorsanız yüksek lisansı zorunlu tutuyor diye biliyorum bir çok özel okul gibi ama sorun sizden yüksek lisans parasıda alıyor alması...:confusion: