ÖYP 2012 Yönetmeliği AÇIKLANDI!

Yeni Yönetmeliği nasıl buldunuz?

• Olumlu

Oy: 76 51.4%
  • Değişen bir durum yok.

Oy: 74 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    148

Dissident

Araştırma Görevlisi
(Ancak; ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir.)
bu tam olarak ne manaya geliyor. mesela ben yüksek lisans yapıyorum şuan ve başka üniversiteye atandım durum ne olacak?

eroldemcay

Öğrenci
Kimse kusura bakmasın alesin yükselip mezuniyet ortalamasının düşmesi kötü olmuş. Mezuniyet ortalamasının anlamı bi anlamda o bilime yatkınlığını ifade eder kişinin. Biz en yüksek ortalamalarla mezun olmuş kişilerdik can boğaz yaptık yükseklisansı.. türkçe matematik bilen herkesin akademisyen olmasının bilime katkısı nedir? Ortalama yüzdesi düşmemeli aksine yükselmeliydi hatta cari usul gibi bilim sınavı gelmeliydi. bu sistemin ilerki yıllarda çökmemesi için bunlar gerekti.
kötü bir düzenleme diye düşünüyorum.

aDNA

Profesör
Arkadaşlar, buradan çıkan bir kötü sonuçta şu: Bundan sonraki Alesler daha zor olacak. Çünkü ÖYP adaylarının kasabileceği tek kriter bu. YÖk ÖSYM'ye pas vermiş bu durumda:)

Dissident

Araştırma Görevlisi
(Ancak; ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir.)
bu tam olarak ne manaya geliyor. mesela ben yüksek lisans yapıyorum şuan ve başka üniversiteye atandım durum ne olacak?

A

aeales

Guest
Arkadaşlar, buradan çıkan bir kötü sonuçta şu: Bundan sonraki Alesler daha zor olacak. Çünkü ÖYP adaylarının kasabileceği tek kriter bu. YÖk ÖSYM'ye pas vermiş bu durumda:)

ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden önce YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri, YÖK Yürütme Kurulunca bireysel olarak değerlendirilir.

yurutme kurulu kararına göre mi devam edeceğiz demek bu eğitime. sanırım önceden oyle degıldı. yada ben cok ıyı anlayamadım durumu

afac

Öğrenci
Bence en radikal karar lisansüstü yerleştirmelerin de merkezi sistemle yapılması:
(3) Belirlenen kontenjanlara başvuracak adaylarda aranacak asgari şartlar (mezuniyet alanı, ALES, yabancı dil ve not ortalaması) Yükseköğretim kurumlarınca belirlenir. Lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirmeler adayların ÖYP puanı esas alınarak YÖK tarafından merkezi sistemle gerçekleştirilir.

rüzgar9

Öğrenci

Bunu ben de merak ediyorum. Çünkü benden önce alanıma atanan kişi epey sorun yaşamış ve şu anda istifânın eşiğinde...

afac

Öğrenci
Bence en radikal karar lisansüstü yerleştirmelerin de merkezi sistemle yapılması:
(3) Belirlenen kontenjanlara başvuracak adaylarda aranacak asgari şartlar (mezuniyet alanı, ALES, yabancı dil ve not ortalaması) Yükseköğretim kurumlarınca belirlenir. Lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirmeler adayların ÖYP puanı esas alınarak YÖK tarafından merkezi sistemle gerçekleştirilir.

mcakb

Araştırma Görevlisi
en son girilen ALES puani diye bi ibare var. bu nedir? eski alesler kullanilmayacak mi?

ÖYP Puanı: Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına araştırma görevlisi olarak atanmak üzere başvuran adayların ya da program gereğince bir ÖYP yükseköğretim kurumuna lisansüstü eğitim?öğretim görmek amacıyla başvuran ÖYP araştırma görevlilerinin lisans genel not ortalamasının %25’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanın%60’ı ve varsa yabancı dil puanının %15’i alınarak hesaplanan ve en son girilen ALES ve Yabancı Dil Sınav sonuçlarına göre güncellenebilen puanı

mervik

Öğrenci
ortalamanın düşürülüp alesin katkısının arttırılması hoş bir durum olmamış..herşeyi ales belirliyor yani..bu durumda ales soruları zorlaşacak gibi görünüyor..dil puanı değişmemiş onun yüzdesinin düşük yada fazla olması bence önemli değil..bizim gibi biyoloji kontenjanlarına girmek için en az 80 dil panı olması gerekiyo ztn her durumda dil en etkilisi bence..