100/2000 Yök Doktora Bursları

casio

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. 100/2000 bursunun kesilmesine neden olan bir durumda (derslerin azami sürede verilememesinden dolayı veya yeterlilik sınavlarından kalınarak üniversite tarafından ilişik kesilmesi veya da doktoradan isteğe bağlı ayrılma gibi) o ana kadar ödenmiş tüm burslar geri isteniyor mu? Daha önceden sorulmuş fakat kesin bir cevap veren olmamış. Sadece senet imzalamadık, kefil istemediler diye bahsedilmiş. Mesela Tübitak burslarının usul ve esaslarında açıkça belirtilmiş bursun kesilmesine neden olan bir durumun oluşmasıyla ödenmiş olan tüm bursun yasal faiziyle geri alınacağı. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba. 100/2000 bursunun kesilmesine neden olan bir durumda (derslerin azami sürede verilememesinden dolayı veya yeterlilik sınavlarından kalınarak üniversite tarafından ilişik kesilmesi veya da doktoradan isteğe bağlı ayrılma gibi) o ana kadar ödenmiş tüm burslar geri isteniyor mu? Daha önceden sorulmuş fakat kesin bir cevap veren olmamış. Sadece senet imzalamadık, kefil istemediler diye bahsedilmiş. Mesela Tübitak burslarının usul ve esaslarında açıkça belirtilmiş bursun kesilmesine neden olan bir durumun oluşmasıyla ödenmiş olan tüm bursun yasal faiziyle geri alınacağı. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba. Geçen sene YÖK'ün 100/2000 bursu alan öğrenciler için yaptığı buluşmada, ödenen bursların hiç bir şekilde geri istenmeyeceğini söylemişlerdi.

casio

Öğrenci
Merhaba. Geçen sene YÖK'ün 100/2000 bursu alan öğrenciler için yaptığı buluşmada, ödenen bursların hiç bir şekilde geri istenmeyeceğini söylemişlerdi.

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Keşke usul ve esasları daha açık bir şekilde yazsalarmış. Bu burs programında eksik bırakılan çok nokta var.

Söylenenlerin dışında farklı bir durumla karşılaşan arkadaşlar varsa paylaşımda bulunabilir mi?

Lipton95

Öğrenci
YÖK 100/2000 programı güzeldir. Geleceğin mesleklerinde uzmanların omuzlarında yükselme şansınız olur. Sizlere güzel kapılar açar. Yanlız:

-Burslarınızın yatması üniversite memurlarının keyfine bağlıdır. Benim üniversitemin paramızı zamanında yatırdığı çok azdır. Sürekli geciktiriyorlar. Kendinizi cebinizde 5 TL ile bilimle uğraşmaya çalışırken bulabilirsiniz.
-Sabahtan akşama kadar çay içip dedikodu yapan bazı memurlar 4.500 TL maaş alırken siz onun iki katı çalışarak yarısından biraz fazla kazanırsınız. Buna da şükür.
-100/2000 yönetmeliği yeni olduğu için birçok eksiği var. Aklınızda hayatınızı etkileyecek önemli bir soru vardır. Yönetmeliği arayıp tarayıp cevabı bulamazsınız. Sonra sorunuzu sormak için YÖK 100/2000 departmanını 15 kere ararsınız kimse açmaz. Mail atarsınız dönüş yapılmaz. Açıkçası bizi adam yerine koyan yok.

Sıkıntıları çoktur. Fakat uzman akademisyenler ile çalışarak mesleğinizde yükselmeniz kolaydır. Geleceğe iyi bir yatırımdır. Seçim sizin...

dbqs

Öğrenci
Merhaba tübitak 2211a ve yök 100/2000 bursubu birlikte alan var mı? miktar ne kadar merak ettim. Tübitak'ın sitesinde çift burs için 4500 tl yazıyor ama bildiğiniz gibi yök bursu 2450 tl ve çift burs 4900 tl ediyor normalde. yani yök bursuna zam gelince tübitak da bunu uyguluyor mu?

- - - Güncellendi - - -

Merhaba hocam, evet kazandım. 2019/2 Döneminde toplam 315 YÖK 100/2000 doktora öğrencisi programa başvurdu. 230 kişi burs almaya hak kazandı. Umarım tekrar 2020/2 döneminde YÖK öğrencilerinin başvurabileceği şekilde duyuru açılır hocam, iyi çalışmalar.

Hocam şu an ne kadar burs alıyorsunuz acaba?

lifemath

Öğrenci

Dawey

Öğrenci
Merhaba tübitak 2211a ve yök 100/2000 bursubu birlikte alan var mı? miktar ne kadar merak ettim. Tübitak'ın sitesinde çift burs için 4500 tl yazıyor ama bildiğiniz gibi yök bursu 2450 tl ve çift burs 4900 tl ediyor normalde. yani yök bursuna zam gelince tübitak da bunu uyguluyor mu?

- - - Güncellendi - - -

Hocam şu an ne kadar burs alıyorsunuz acaba?

Merhaba, 4500 Tübitak'ın belirlediği limit olduğu için, zam gelmesi bursu etkilemiyor. Tübitak aldığınız diğer bursa göre ayarlayıp, 4500 e tamamlıyor hocam.

ada_lovelace

Öğrenci
Merhabalar,

YÖK 100/2000 bursunun süresi ile ilgili bir şey sorabilir miyim?
Ben 2018 Eylül'de doktoraya başladım, bursu 2019 mayısında almaya başladım doktora tahmin edersiniz ki 2022'de bitmez :D
Daha devam ederim okumaya 2022 hazirandan sonra da :D
Peki bursum 2022 Haziran'ında mezun olmasam da kesilir mi yoksa 2023 Mayıs'a kadar mı sürer mezuniyet olsun olmasın?

Çok araştırdım bulamadım bilgisi olanınız varsa ve benimle paylaşırsam çok dua ederim.

Teşekkürler şimdiden.

dontdisturb

Öğrenci
Merhaba, yök 100 2000 bursiyeriyim. Tubitak 1001 projesinde bursiyer olarak çalışırsam bursum 4500 e mi tamamlanacak yoksa 3500 de mi kalacak? Seneler öncesinin haberinde ardeb projesinden bursiyer olarak çalışan 100 2000 lilerin tubitak proje üst limiti kadar burs alabildiği yazıyor. Yani şu durumda 3500 tl. Bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

dontdisturb

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Benim sizlere bir sorum olacak. Ben de 100/2000 bursu almaktayım fakat bu ay itibariyle TÜBİTAK 1001 projesinde de bursiyer olarak çalışmaya başladım. Bursiyer olmam nedeniyle sigorta da yaptılar. YÖK bursu başvurusu sırasında SGK bilgisi için belge istemişlerdi. O zamanlar yoktu. Ancak şuan sigortam var. Her ne kadar 100/2000 bursu almama engel olmayacağını düşünsem de emin olamadım. Bu konu hakkında bilgi verebilecek olan var mı?
Merhaba sorduğum soruyla ilgili olarak sayfaları karıştırırken bu sorunuzu buldum. 1001 projesine başladığınızda bursunuz nasıl etkilendi? 4500 e mi tamamlandı yoksa üst sınır olan 3500 de mi kaldı? Eğer hala buralardaysanız cevap verirseniz çok mutlu olurum, teşekkürler.

dbqs

Öğrenci
Merhaba sorduğum soruyla ilgili olarak sayfaları karıştırırken bu sorunuzu buldum. 1001 projesine başladığınızda bursunuz nasıl etkilendi? 4500 e mi tamamlandı yoksa üst sınır olan 3500 de mi kaldı? Eğer hala buralardaysanız cevap verirseniz çok mutlu olurum, teşekkürler.

3500'e tamamlanıyor. Tübitak üst sınırı aşmaya izin vermiyor.