100/2000 Yök Doktora Bursları

Dawey

Öğrenci
önemli duyuru-2: Başvuruların tümü öncelikli olarak 2211 programının değerlendirme yöntemi çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Belirlenen baraj puanın üzerinde kalan adaylardan başarı kriterlerinden en az ikisini sağlayanlar tübitak bursu almaya hak kazancaktır.

iarr44

Öğrenci
Merhaba, bir önceki dönem başvuru yaptım ve baraj puanının altında kaldığım için başvurum reddedildi. Yani bir baraj ve kontenjan var... Bu çağrının avantajı ek çağrı olması ve sadece YÖK 100/2000 öğrencilerinin başvurabilecek olması diye düşünüyorum. İnşallah şartları sağlayan tüm yök 100/2000 öğrencilerine tübitak bursu verilir.

Peki barajın kaç puan olduğuna dair bir fikriniz var mı hocam? Sizin puanınız kaçtı? Ona göre bu 6 kriterden ikisini yapmaya çalışacağım eğer barajı geçemiyorsam enerjimi farklı yerlere odaklamayı dilerim

Dawey

Öğrenci
Peki barajın kaç puan olduğuna dair bir fikriniz var mı hocam? Sizin puanınız kaçtı? Ona göre bu 6 kriterden ikisini yapmaya çalışacağım eğer barajı geçemiyorsam enerjimi farklı yerlere odaklamayı dilerim

Merhaba, baraj puanının kaç olduğu açıklanmıyor ancak kaç kişinin reddedildiğini görebiliyoruz. Benim başvurduğum dönem (yani bir önceki dönem) bu başvuru genel olarak açılmış olup, başka kurumdan burs alan ve başarı kriterlerini yerine getiren öğrenciler başvurabiliyordu. Bu şekilde olmasına rağmen 507 kişi reddedilmiş... Bu reddedilen 507 öğrenci arasında YÖK 100/2000 bursiyerlerinin çok büyük sayılarda olduğunu düşünmüyorum. Benim reddedilme sebebimin ALES puanı (SAY-77) olduğunu düşünüyorum. Gerekli şartlardan üçünü sağlıyorum bu ekstra puan getiriyor mu onu bilmiyorum. Ama bu başvuruda eğer bursu alabilirsem yaklaşık olarak baraj puanını, alamazsam ise kriterleri sağlayan ve reddedilen kaç YÖK 100/2000 öğrencisi olduğunu öğrenmiş olacağız... Ben sonuçlar açıklandıktan sonra bu konuya tekrar ileti atarım.

iarr44

Öğrenci

2211-C Öncelikli alanlar için 3 adet başvuru tarihi gözüküyor. YÖK 100/2000 için ek çağrı zamanında başvurulursa eğer, kazanma ihtimalinin artacağına inanıyorum.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sonuçlarınızı merakla bekliyorum. Umarım bu sefer kazanırsınız. Bu sırada sanırım benim elimden gelen tek şey kısa vadede Ales'e hazırlanıp daha yüksek puan almak sanırım. Zira 2.250 tl ile hiçbir şey yapılmıyor artık.

Başvuru Dönemi Açılış Tarihi Kapanış Tarihi Sonuç Açıklama Tarihi

1.Dönem 18.03.2019 29.03.2019 Ağustos 2019

2.Dönem 15.10.2019 25.10.2019 Mart 2020

Ek Çağrı
(Sadece YÖK 100/2000 bursiyerleri için) 17.06.2019 12.07.2019 Ekim 2019

Dawey

Öğrenci
Bu bursiyerlerden de kefil istenecek mi? Ben kefil isteği yüzünden TUBİTAK burslarına başvurmuyorum.

Evet kefil istenir. Anne ve baba emekliyse veya kardeşler artık kefil olabiliyor diye biliyorum.

- - - Güncellendi - - -

2211-C Öncelikli alanlar için 3 adet başvuru tarihi gözüküyor. YÖK 100/2000 için ek çağrı zamanında başvurulursa eğer, kazanma ihtimalinin artacağına inanıyorum.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sonuçlarınızı merakla bekliyorum. Umarım bu sefer kazanırsınız. Bu sırada sanırım benim elimden gelen tek şey kısa vadede Ales'e hazırlanıp daha yüksek puan almak sanırım. Zira 2.250 tl ile hiçbir şey yapılmıyor artık.

Başvuru Dönemi Açılış Tarihi Kapanış Tarihi Sonuç Açıklama Tarihi

1.Dönem 18.03.2019 29.03.2019 Ağustos 2019

2.Dönem 15.10.2019 25.10.2019 Mart 2020

Ek Çağrı
(Sadece YÖK 100/2000 bursiyerleri için) 17.06.2019 12.07.2019 Ekim 2019

Rica ederim, haklısınız memleketiniz dışında yaşıyorsanız ancak ev giderlerine yetebiliyor. Eğer tez dönemindeyseniz teziniz öncelikli alan ise onun başvuru sayısı da baya bir düşük oluyor. Bölüm işlerinden fırsat bulabilirsem ben de alesi aradan çıkarmayı düşünüyorum artık :)

moonbless

Öğrenci
Merhaba, Sosyal Bilim alt alanlarında YÖK 100/2000 bursiyeri olanlar TUBİTAK 211-C Öncelikli alanlar bursuna başvurabiliyor mu? Burs sayfasında bir öncelikli alanlar linki var ancak o liste BTYK nın belirlediği öncelikli öncelikli alanlar ve sosyal bilimler yok. Bu durumda öncelikli alanlar uyuşmuyor ve her YÖK 100/2000 bursiyeri başvuru yapamıyor mu?

Dawey

Öğrenci
Merhaba, Sosyal Bilim alt alanlarında YÖK 100/2000 bursiyeri olanlar TUBİTAK 211-C Öncelikli alanlar bursuna başvurabiliyor mu? Burs sayfasında bir öncelikli alanlar linki var ancak o liste BTYK nın belirlediği öncelikli öncelikli alanlar ve sosyal bilimler yok. Bu durumda öncelikli alanlar uyuşmuyor ve her YÖK 100/2000 bursiyeri başvuru yapamıyor mu?

Üzgünüm bu konu hakkında bilgi sahibi değilim. Ancak TÜBİTAK tarafından belirlenen öncelikli alanlar ile yök'ün belirlediği alanlar farklı gözüküyor. Bunu bideb'e mail aracılığıyla iletirseniz bence yök'ün kabul ettiği öncelikli alanı tübitak da kendi listesine ekleyecektir. En olmadı genel başvuru yapabiliyorsunuz sanırım.

Son düzenleme:
H

Hasan Debreli

Guest
100/2000 istifa

Arkadaşlar selam 100/2000 doktora bursiyeri yım özel sektörde çalışıyordum ancak işten ayrıldım. Bursun 4 katına çıkması için enstitüye hangi belgeleri vermeliyiz. Bilen varsa bilgilendirebilir mi

edot

Öğrenci
Merhabalar,
Bir sorum olacak; bu burs programıyla başlanan doktora eğitimini 4 yılda tamamlayamayıp uzatma durumumuz olursa o güne kadar aldığımız bursları geri ödememiz mi gerekiyor yoksa sadece burs mu kesiliyor? Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

Garam

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar.yök doktora bursu alan birisi sonradan öğretim elemanı olsa veya kamuda çalışsa bursu kesiliyor mu.haber vermese tazminat fln ödemesi gerekir mi.

Dawey

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar.yök doktora bursu alan birisi sonradan öğretim elemanı olsa veya kamuda çalışsa bursu kesiliyor mu.haber vermese tazminat fln ödemesi gerekir mi.

Burs almadan önce okumuş olmanız gereken usul ve esaslara göre;

ç) Kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonları ile Devlet veya Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının öğretim elemanı kadrolarında çalışmıyor olmak.

(2) Bu Usul ve Esaslar kapsamında bursiyerlere verilen bursun kesilmesine sebep olacak bir durumun ortaya çıkması ve çalışmayan bursiyerlerin, 6 ncı maddenin (ç) bendinde belirtilen işler dışında bir işte çalışmaya başlamaları durumunda, kullanılmayacak olan burs miktarı YÖK’ün ilgili hesabına iade edilir.

(4) Yükseköğretim kurumları tarafından burs ödemeleri gerçekleştirildikten sonra bursiyerlerin burs şartlarını kaybetmesi halinde, iadesi gereken burs miktarları bu durumun ortaya çıktığı günü takip eden en geç 1 ay içerisinde, ilgili yükseköğretim kurumu tarafından bursiyer adına kişi borçları hesabına alınarak takibine başlanır ve buna ilişkin bilgi Yükseköğretim Proje Geliştirme ve Destekleme Daire Başkanlığına iletilir.

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar,
Bir sorum olacak; bu burs programıyla başlanan doktora eğitimini 4 yılda tamamlayamayıp uzatma durumumuz olursa o güne kadar aldığımız bursları geri ödememiz mi gerekiyor yoksa sadece burs mu kesiliyor? Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

Burs azami 4 yıl süreyle veriliyor. Doktora eğitiminizi enstitünüzün belirlediği azami süre içerisinde bitirmeniz gerekiyor.

A

Akademik Forum1

Guest
İstifa

Merhaba arkadaşlar,
Ben bu bursa çalışan olarak başvurdum ve istifa edeceğim kazanırsam. Bursun dört katına çıkarılması durumu söz konusu değil mi? Daha önce bu olayı yaşayan arkadaşlarımız var mı, ne kadarlık nasıl bir süreç izlediler bilgilendirirlerse çok sevinirim.

S

sismikci

Guest
merhabalar, ağustos ayında başvurumu yapmıştım. Okulum kurumdan cevap beklendiğini söyledi, acaba bir ilan tarihi var mıdır ?

iarr44

Öğrenci
Merhaba, baraj puanının kaç olduğu açıklanmıyor ancak kaç kişinin reddedildiğini görebiliyoruz. Benim başvurduğum dönem (yani bir önceki dönem) bu başvuru genel olarak açılmış olup, başka kurumdan burs alan ve başarı kriterlerini yerine getiren öğrenciler başvurabiliyordu. Bu şekilde olmasına rağmen 507 kişi reddedilmiş... Bu reddedilen 507 öğrenci arasında YÖK 100/2000 bursiyerlerinin çok büyük sayılarda olduğunu düşünmüyorum. Benim reddedilme sebebimin ALES puanı (SAY-77) olduğunu düşünüyorum. Gerekli şartlardan üçünü sağlıyorum bu ekstra puan getiriyor mu onu bilmiyorum. Ama bu başvuruda eğer bursu alabilirsem yaklaşık olarak baraj puanını, alamazsam ise kriterleri sağlayan ve reddedilen kaç YÖK 100/2000 öğrencisi olduğunu öğrenmiş olacağız... Ben sonuçlar açıklandıktan sonra bu konuya tekrar ileti atarım.

Hocam tekrardan merhaba. En son konuştuğumuzda tekrar başvuracaktınız. Kazanabildiniz mi sonuç ne oldu?

Dawey

Öğrenci
Hocam tekrardan merhaba. En son konuştuğumuzda tekrar başvuracaktınız. Kazanabildiniz mi sonuç ne oldu?

Merhaba hocam, evet kazandım. 2019/2 Döneminde toplam 315 YÖK 100/2000 doktora öğrencisi programa başvurdu. 230 kişi burs almaya hak kazandı. Umarım tekrar 2020/2 döneminde YÖK öğrencilerinin başvurabileceği şekilde duyuru açılır hocam, iyi çalışmalar.

iarr44

Öğrenci
Merhaba hocam, evet kazandım. 2019/2 Döneminde toplam 315 YÖK 100/2000 doktora öğrencisi programa başvurdu. 230 kişi burs almaya hak kazandı. Umarım tekrar 2020/2 döneminde YÖK öğrencilerinin başvurabileceği şekilde duyuru açılır hocam, iyi çalışmalar.

Sizin adınıza çok sevindim hocam :) Tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim

Merhabalar,

YÖK 100/200 Doktora Bursu Kapsamında SGK Sigorta durumu nedir? Sağlık sigortası veya iş sigortası konularında bilgisi olan var mı? Sağlık sigortası yapılıyor mu ya da normal sigorta kapsamında giriş yapılıyor mu?