Tubitak 2214-a 2021 1. Dönem

Ariel

Öğrenci
Merhabalar,

Başvurular hepimize hayırlı olsun. Sonuçların açıklanması kasım ayını bulacakmış ancak benim davet mektubum ekim ayından itibaren başlıyordu. Bu sorunla ilgili bugün Tübitak'ı aradım. Görevli bunun sorun yaratmayacağını, 2214 ve 2219 burslarında "artık" tarihlerde esneklik sağlayabildiklerini söyledi. (Artık ifadesi dikkatimi çekti) Tekrar tekrar sordum ancak mektubu güncellememe gerek olmadığını bildirdi. Tabi yazılı ifade değildir ancak içim bir az olsun rahatladı. Davet mektubu tarihlerinde benim gibi bir sorun yaşayan arkadaşlara duyurulur.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar selam,
Başvuru ekranında araştırma bilgileri başlığında başlangıç ve bitiş tarihleri yazıyor. Buraya kendimi bir tarih uydurarak mı yazacağız? benim davet mektubumda Ekim'den itibaren 10 ay olarak belirtiliyor çünkü. Atıyorum Ekim'in ilk pazartesisi, Ağustos'un ilk pazartesisi gibi bir işaretleme mi yapacağız oraya?

Benim davet mektubum da ekimde başlıyor ama ben başvurus esnasında 21 kasım yazdım. Bu detayları düzeltmek için daha sonra şansımız olur diye düşünüyorum yeter ki projeler kabul edilsin :)

- - - Güncellendi - - -

arkadaşlar araştırma bilgileri kısmına araştırma başlığının ingilizce alanı yok ama başvuru formunda bu alan eksik gözüküyor. böyle olan var mı acaba

Benim de böyle ve atladım sanıyordum..

hardale

Öğrenci
Merhabalar arkadaşlar,

Başvurularımız hayırlı olsun. Umarım istediğimiz sonuçlara ulaşırız. Bir hatırlatma yapmak isterim. Eğer gitmek istediğiniz veya alanınızda daha iyi sayılan bir okuldan davetiye alacak zamanınız olmadıysa bence sonuçlar açıklanana kadar bunun için çabalayabilirsiniz. Projeniz desteklenirse sonrasında okul değiştirmek için başvuru yapabiliyorsunuz. Eğer TÜBİTAK onay verirse yeni okulunuzla yola devam edebiliyorsunuz. Projeniz reddedilirse de yeni döneme daha güçlü bir okulla başvurma imkanı elde edersiniz. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Teşekkür ederiz. Bu süreçte yardımlarınız çok dokundu. Umarım hayırlı sonuçlarınızı da bu forumdan paylaşırsınız :)

neslyhn

Öğrenci
başvuru yapan herkese hayırlı olsun. Uzun zaman (sağlık sorunları) sonra çalışmaya başladım ve ilk yaptığım şey burs başvuru kriterlerine bakmak oldu. Ne yazık ki bu yıl tek çağrı olacağını gördüm ve doktoraya 2017 yılında kayıt yaptırdığım için bundan sonraki çağrılara da başvuramayacağımı öğrenmek beni epey üzdü. Herkese emeklerinin karşılığını almalarını diliyorum:)

Marcius

Öğrenci
başvuru yapan herkese hayırlı olsun. Uzun zaman (sağlık sorunları) sonra çalışmaya başladım ve ilk yaptığım şey burs başvuru kriterlerine bakmak oldu. Ne yazık ki bu yıl tek çağrı olacağını gördüm ve doktoraya 2017 yılında kayıt yaptırdığım için bundan sonraki çağrılara da başvuramayacağımı öğrenmek beni epey üzdü. Herkese emeklerinin karşılığını almalarını diliyorum:)

Teşekkürler hocam. Geçmiş olsun. İnşallah 2219'la gidersiniz. Yeter ki sağlık olsun.

precious

Öğrenci
Başvuruların ön incelenmesi tamamlanmadı mı acaba henüz, "Başvurusu inceleniyor" ibaresi mevcut benim başvurum için. Sonuçların açıklanması söylenenden daha uzun sürmez umarım.

Marcius

Öğrenci
Başvuruların ön incelenmesi tamamlanmadı mı acaba henüz, "Başvurusu inceleniyor" ibaresi mevcut benim başvurum için. Sonuçların açıklanması söylenenden daha uzun sürmez umarım.

Geçen dönem sonuçlar açıklanana kadar o ibare değişmedi. Ayrıca Şubat diye belirtilmişti sonuç açıklama tarihi için ve 1 Şubatta açıklandı. Umarım bu sefer de o şekilde olur.

precious

Öğrenci
Teşekkürler bilgi için. Başvuru bilgilendirme dokümanında olası düzeltmeler için bir hafta verileceği şeklinde bir ibare vardı. Başvurunun o aşamadan geçip geçmediği ile ilgili de takip mekanızması yok öyleyse.

samet42

Öğrenci
Benim kabul mektubum ve tez öneri kabul belgemde sorun varmış hocam. Bana mail geldi düzeltmem istenildi geçen haftalarda bir haftalık süreliğine sistemim açıldı ve belgelerimi yükledim. Eğer düzeltmeniz yoksa muhtemelen bilgi verilmemiştir size.

tuncik61

Öğrenci
Herkese Merhabalar,

2021 yılı başvuruları panelistlere/hakemlere gitmiş mi? Bilgisi olan var mı? İlaveten panelistler sadece araştırma öneri formu üzerinden mi değerlendirme yapıyor yoksa yüklediğimiz diğer belgelere de (video, davet mektubu, dil belgesi) bakıyorlar mı? Yaptıkları değerlendirmeleri diğer panelistler de paylaşıp, ortak bir karar mı veriyorlar? Yoksa her birinin tek bir oyu mu var ve birbirinden bağımsız şekilde karar mı veriyorlar?

Arkadaşlar benim konum hakkında daha önce çalışmış bir akademisyen var ancak onun çalışma konusunun tarih aralıkları farklı. Kendisinin iddiasına göre belli bir yıldan sonra gitmek istediğim ülkenin arşivlerinde ve kütüphanelerinde malzeme yokmuş. Ancak benim iddiam ise malzeme var ve hatta ilgili ülkede bununla ilgili çalışanlarda var. Benim korkum bu akademisyenin benim panelistim olması (büyük ihtimal de olacak) ve ön yargıyla hareket edip olumsuz oy kullanması. Düşünceniz nedir?

Umarım başvurularınız olumlu olur zaten Kasım ayına da az kaldı.

caez87

Öğrenci
Herkese iyi akşamlar,

Normalde 2219 için 2.kez başvuruyorum ama 2214-A ile aynı günde açıklandığı için buraya da yazıyorum. BİDEB Başkanı Ömer Faruk Ursavaş, Twitter hesabında 2214-A'nın ne zaman açıklanabileceğine dair soruya 'planlamalarımız en geç 20 Ekim' cevabını vermiş
(https://twitter.com/OFUrsavas/status/1446170225226002433)

Normalde geçtiğimiz dönemki açıklanma sonucunun kaç günde açıklandığı hesaplandığında bu dönemki başvurunun da tahminen Ekim ortası gibi açıklanabilmesi mümkün. Dolayısıyla Kasım olmadan sonuçların açıklanma ihtimalini yüksek görüyorum, bilginize.

Marcius

Öğrenci
Herkese iyi akşamlar,

Normalde 2219 için 2.kez başvuruyorum ama 2214-A ile aynı günde açıklandığı için buraya da yazıyorum. BİDEB Başkanı Ömer Faruk Ursavaş, Twitter hesabında 2214-A'nın ne zaman açıklanabileceğine dair soruya 'planlamalarımız en geç 20 Ekim' cevabını vermiş

Normalde geçtiğimiz dönemki açıklanma sonucunun kaç günde açıklandığı hesaplandığında bu dönemki başvurunun da tahminen Ekim ortası gibi açıklanabilmesi mümkün. Dolayısıyla Kasım olmadan sonuçların açıklanma ihtimalini yüksek görüyorum, bilginize.

Teşekkürler Hocam. Geçen dönemden hatırlarsınız Şubat diye ilan edilmişti ve 1 Şubatta da açıklanmıştı sonuçlar. Eğer bu ay içerisinde açıklanırsa süpriz olur gerçekten.

hardale

Öğrenci
Herkese Merhabalar,

2021 yılı başvuruları panelistlere/hakemlere gitmiş mi? Bilgisi olan var mı? İlaveten panelistler sadece araştırma öneri formu üzerinden mi değerlendirme yapıyor yoksa yüklediğimiz diğer belgelere de (video, davet mektubu, dil belgesi) bakıyorlar mı? Yaptıkları değerlendirmeleri diğer panelistler de paylaşıp, ortak bir karar mı veriyorlar? Yoksa her birinin tek bir oyu mu var ve birbirinden bağımsız şekilde karar mı veriyorlar?

Arkadaşlar benim konum hakkında daha önce çalışmış bir akademisyen var ancak onun çalışma konusunun tarih aralıkları farklı. Kendisinin iddiasına göre belli bir yıldan sonra gitmek istediğim ülkenin arşivlerinde ve kütüphanelerinde malzeme yokmuş. Ancak benim iddiam ise malzeme var ve hatta ilgili ülkede bununla ilgili çalışanlarda var. Benim korkum bu akademisyenin benim panelistim olması (büyük ihtimal de olacak) ve ön yargıyla hareket edip olumsuz oy kullanması. Düşünceniz nedir?

Umarım başvurularınız olumlu olur zaten Kasım ayına da az kaldı.

Merhabalar Hocam,

Araştırmanızın daha önce çalışılmış olması ve gideceğiniz üniversitedeki teknik eksiklikler araştırmanızın değerini belirlemez.

Esas olan burada diğer tecrübeli hocalarımızın da önemle bahsettiği gibi araştırmanın özgün değeri ve yöntemidir.

Bu iki kriter tatmin edici ise panelistlerin kesinlikle hakkınızı ihlal etmeyeceğini düşünüyorum.

Gönderdiğimiz videoya kesinlikle bakıyorlardır :adoration: fakat diğer belgeler ne kadar etkilidir o kısmını bilmiyorum.

ve oylama usulü değil de puanlama usulü projeniz değerlendiriliyor.

projenizdeki beş bölüme de ayrı ayrı puan veriliyor. özgün değer ve yöntem için taban puanı alamayan değerlendirmeye alınmıyor diye biliyorum.

Verilen puanlar son aşamada nasıl bir araya getiriliyor o kısım hakkında da bilgi sahibi değilim.

Umarım çalışmalarınızın karşılığını en güzel bir şekilde alırsınız.

tuncik61

Öğrenci
Merhabalar Hocam,

Araştırmanızın daha önce çalışılmış olması ve gideceğiniz üniversitedeki teknik eksiklikler araştırmanızın değerini belirlemez.

Esas olan burada diğer tecrübeli hocalarımızın da önemle bahsettiği gibi araştırmanın özgün değeri ve yöntemidir.

Bu iki kriter tatmin edici ise panelistlerin kesinlikle hakkınızı ihlal etmeyeceğini düşünüyorum.

Gönderdiğimiz videoya kesinlikle bakıyorlardır :adoration: fakat diğer belgeler ne kadar etkilidir o kısmını bilmiyorum.

ve oylama usulü değil de puanlama usulü projeniz değerlendiriliyor.

projenizdeki beş bölüme de ayrı ayrı puan veriliyor. özgün değer ve yöntem için taban puanı alamayan değerlendirmeye alınmıyor diye biliyorum.

Verilen puanlar son aşamada nasıl bir araya getiriliyor o kısım hakkında da bilgi sahibi değilim.

Umarım çalışmalarınızın karşılığını en güzel bir şekilde alırsınız.

Merhaba Hocam,

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

Özgün değeri ve yöntemi kısmını iyi açıkladığımı düşünüyorum. Umarım Panelistler de bu kısımdan memnun olur.

Umarım siz de çalışmalarınızın karşılığını alırsınız.

Psyche4.0

Öğrenci
Herkese iyi akşamlar,

20 Ekim miiii?? heyecan bastı hocam. Sorulan soruyu da göremedim twitterda, yalnızca cevabı var başkanın. Hayırlısı :ambivalence:

tuncik61

Öğrenci
20 Ekim miiii?? heyecan bastı hocam. Sorulan soruyu da göremedim twitterda, yalnızca cevabı var başkanın. Hayırlısı :ambivalence:

Soru soranın hesabı kilitli olduğundan soruyu göremiyoruz hocam maalesef :( Geçmiş dönemde başvuru yapanların forumlarını okuduğumda, sonuçların açıklanması yaklaşınca "başvurusu inceleniyor" kısmının boş kaldığını ifade etmişler. Şimdilik öyle bir değişiklik yok umarım 20 ekim'de açıklanır.
Herkese başarılar