Tubitak 2214-a 2021 1. Dönem

Marcius

Öğrenci
Merhabalar,

2021 1. Dönem ilanını hepimiz bekliyoruz. BİDEB'e proje ilanına ne zaman çıkılacağını sormuştum. Mart ayı içerisinde çıkılacağını belirttiler. Bu süreç içerisinde fikir alışverişi, tecrübeli olan hocalarımızın tecrübe paylaşımları hepimiz açısından faydalı olacaktır. Şimdiden hepinize başarılar diliyorum.

Manchester Üniversitesinden kabul aldım. Resmi başvuru sürecini henüz başlattım. Lakin şöyle bir sorunla karşılaştım. Misafir araştırmacı olmak için ilgili departmanda doktora programı için istenen asgari şartları istediler. Bunun içerisine lisans ve yüksek lisans not ortalamasından tutun, IELTS/TOEFL gibi sınavlardan aldığımız puanlara kadar bir dizi şartı giriyor. Sizlerden benzer durumla karşılaşan oldu mu? Teşekkürler

precious

Öğrenci
Selamlar,

Ben de zaman geçtikçe bu programın bu dönem açılacağına dair umudumu kaybetmeye başlamıştım. Umarım yeteri kadar kontenjan dahilinde açılır da bütün ihtiyaç sahiplerine faydası dokunur.
Başvuru aşamasında da ayrıntılı bir proje planı yazmak da gerekiyor. Umarım yeteri kadar zaman verilir. Keşke açılacak programların takvimi önceden duyurulsa da hazırlıklar ona göre yapılsa.

Marcius

Öğrenci
Bugün 2214A web sayfasında bazı güncellemeler yapılmış. Henüz yeni başvuruya dair bir bilgilendirme bulunmuyor ama bir hareketlilik olması da sevindirici. Normalde ilandan belli bir süre sonra başvuru takvimi işliyor. Bu sefer de öyle olacağını düşünüyorum. Geçen seneki başvuruların son tarihi pandemi dolayısıyla ertelenerek 30 Nisan'a çekilmişti.

orta123

Öğrenci
Merhabalar, Tübitak'ın yaptığı etkinliklerin soru-cevap bölümünde 2214 A başvurularının 29 martta açıklanacağını söyledi yetkili kişi.

yln

Öğrenci
Merhaba,
Ben henüz davet mektubu vd. gerekli başvuru evraklarını hazırlamaya hiç başlamadım. Bu döneki başvuruya yetiştirme olasılığım var mı? Ne dersiniz?
Çok acemiyim, ilk kez deneyeceğim.

precious

Öğrenci
Ebideb sayfasında 29 Mart tarihinde açılacak programlar listelenmiş ancak 2214 için herhangi bir şey yok. Açılmayacağı yönündeki şüphelerim devam etmekte :)

hardale

Öğrenci
İlan geldi üstelik başvuru süresini 3 ay tutmuşlar. Bu sene tek ilan gelecek anlaşılan.

Evet hocam, sitede bu dönem tek çağrı olacağı belirtilmiş.

Alacağımız davet mektubu hangi tarih bilgilerini içermelidir?

Çünkü davet aldıktan sonra bir yıllık bir süre tanınıyor.

Davet mektubundaki tarih, çağrıya başvuru yaptığımız tarihi mi göstermeli yoksa davet aldığımız üniversitede bulunacağımız tarih aralığı mı göstermelidir?

Marcius

Öğrenci

Davet mektubundaki tarih, çağrıya başvuru yaptığımız tarihi mi göstermeli yoksa davet aldığımız üniversitede bulunacağımız tarih aralığı mı göstermelidir?

Davet mektubundaki tarihler gideceğiniz kurumda geçireceğiniz tarihleri içermeli. Bu dönemki başvuruların sonuçları ne zaman açıklanacak bilmiyorum ama sonuçların açıklanma tarihinden en az 2 3 ay sonrasında başlayacak şekilde olursa sorun olmayacağını düşünüyorum. Tabi ben en erken gitme planı üzerinden konuşuyorum.

hardale

Öğrenci
Davet mektubundaki tarihler gideceğiniz kurumda geçireceğiniz tarihleri içermeli. Bu dönemki başvuruların sonuçları ne zaman açıklanacak bilmiyorum ama sonuçların açıklanma tarihinden en az 2 3 ay sonrasında başlayacak şekilde olursa sorun olmayacağını düşünüyorum. Tabi ben en erken gitme planı üzerinden konuşuyorum.

Anladım hocam Teşekkürler.

Bir devlet üniversitesinde öğr. gör. olarak çalışıyorum.

İlk defa başvuracağım bu programa.

Burs almaya hak kazanırsam istifa edip gitmeyi planlıyorum.

Çağrı metninde belirtilen tarih aralığında Türkiye'ye girişi yapmak şartı var.

Onun dışında diğer yök burs programlarındaki gibi Türkiye'de akademik kariyere devam etme gibi bağlayıcı bir yükümlülüğü yok değil mi hocam?

Marcius

Öğrenci
Anladım hocam Teşekkürler.

Bir devlet üniversitesinde öğr. gör. olarak çalışıyorum.

İlk defa başvuracağım bu programa.

Burs almaya hak kazanırsam istifa edip gitmeyi planlıyorum.

Çağrı metninde belirtilen tarih aralığında Türkiye'ye girişi yapmak şartı var.

Onun dışında diğer yök burs programlarındaki gibi Türkiye'de akademik kariyere devam etme gibi bağlayıcı bir yükümlülüğü yok değil mi hocam?

Rica ederim. Görevlendirme alamıyor musunuz? En kötü ihtimal ücretsiz izin alırsınız. İstifaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Türkiye'ye giriş yapma şartı proje bittikten belli bir süre sonra diye biliyorum. Yoksa proje devam ederken Türkiye gelme zorunluluğu yok diye biliyorum sadece Türkiye gelinmesi durumunda 6 aylık burslarda 10 gün üzerinde 20 gün diye biliyorum. Aksi takdirde burstan kesiliyor. Açıkçası ben de bilmiyorum döndükten sonra mecburi hizmet var mı yok mu.

İlkayatav

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, sizlere iki sorum var. Tezimde bir kaç farklı disiplin yöntemi ve buna bağlı iş planlarım var. Başvuru formunda tüm yöntem ve iş planlarını mı anlatmalıyım yoksa sadece yurtdışındaki danışman ile yapacağım çalışmayı mı? Bir başka sorumda 6 ay burs kullandıktan sonra Türkiye’ye döndükten 6 sonra tezimi tamamlamak mı yoksa iş başımı yapmak zorundayım, bu kısmı tam anlayamadım.

precious

Öğrenci
Merhabalar,

Başvuru dokümanı (araştırma önerisi formu) İngilizce olarak kabul ediliyor mu acaba?
Destek sonrası yazılacak olan sonuç raporunun şablonu İngilizce olarak verilmiş. Başvuru dokümanı için de böyle bir seçenek mümkün müdür sormak istedim.

aysima05

Öğrenci

Ben tek çağrı yapılacağı ile ilgili bilgi göremedim, çağrı duyurusu kitapçığında da bu dönem 1.dönem olarak adlandırılmış. Siz nerde gördünüz bu bilgiyi?

Marcius

Öğrenci
Sonuclar kasimda aciklanacak zaten. Yeni bir cagri gelmesi cok dusuk bir ihtimal.

- - - Güncellendi - - -

Merhaba arkadaşlar, sizlere iki sorum var. Tezimde bir kaç farklı disiplin yöntemi ve buna bağlı iş planlarım var. Başvuru formunda tüm yöntem ve iş planlarını mı anlatmalıyım yoksa sadece yurtdışındaki danışman ile yapacağım çalışmayı mı? Bir başka sorumda 6 ay burs kullandıktan sonra Türkiye’ye döndükten 6 sonra tezimi tamamlamak mı yoksa iş başımı yapmak zorundayım, bu kısmı tam anlayamadım.

Birinci sorunuzun iliskin olarak, yurtdisinda yapacaginiz calismanin plani olmali. Ikinci sorunuza iliskin olarak da surelere iliskin tam bilgim yok maalesef ama yanlis bilmiyorsam toplamda 6 seneyi gecmemesi gerekiyor doktoranin.

Arose

Öğrenci
Merhabalar,
Ben de Manchester Üniversitesinden bir hoca ile iletişimdeyim. Davet mektubu yollayabilmesi için başvuru formu doldurulması gerektiğinden bahsetti. Sanırım sizin bahsettiğiniz şartlar aranıyor başvuru için. Bir de Manchester Üniversitesi ücret de talep ediyor galiba. Bu konuda bilginiz var mı
?

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar,

2021 1. Dönem ilanını hepimiz bekliyoruz. BİDEB'e proje ilanına ne zaman çıkılacağını sormuştum. Mart ayı içerisinde çıkılacağını belirttiler. Bu süreç içerisinde fikir alışverişi, tecrübeli olan hocalarımızın tecrübe paylaşımları hepimiz açısından faydalı olacaktır. Şimdiden hepinize başarılar diliyorum.

Manchester Üniversitesinden kabul aldım. Resmi başvuru sürecini henüz başlattım. Lakin şöyle bir sorunla karşılaştım. Misafir araştırmacı olmak için ilgili departmanda doktora programı için istenen asgari şartları istediler. Bunun içerisine lisans ve yüksek lisans not ortalamasından tutun, IELTS/TOEFL gibi sınavlardan aldığımız puanlara kadar bir dizi şartı giriyor. Sizlerden benzer durumla karşılaşan oldu mu? Teşekkürler

Merhabalar,
Ben de Manchester Üniversitesinden bir hoca ile iletişimdeyim. Davet mektubu yollayabilmesi için başvuru formu doldurulması gerektiğinden bahsetti. Sanırım sizin bahsettiğiniz şartlar aranıyor başvuru için. Bir de Manchester Üniversitesi ücret de talep ediyor galiba. Bu konuda bilginiz var mı?

hardale

Öğrenci
Ben tek çağrı yapılacağı ile ilgili bilgi göremedim, çağrı duyurusu kitapçığında da bu dönem 1.dönem olarak adlandırılmış. Siz nerde gördünüz bu bilgiyi?

İlk çağrı ilan edildiğinde tubitak 2214-a anasayfasında böyle bir ibare vardı. fakat şu an kontrol ettiğimde aynı ibarenin kaldırılmış olduğunu gördüm.

Marcius

Öğrenci
Merhabalar,
Ben de Manchester Üniversitesinden bir hoca ile iletişimdeyim. Davet mektubu yollayabilmesi için başvuru formu doldurulması gerektiğinden bahsetti. Sanırım sizin bahsettiğiniz şartlar aranıyor başvuru için. Bir de Manchester Üniversitesi ücret de talep ediyor galiba. Bu konuda bilginiz var mı
?

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar,
Ben de Manchester Üniversitesinden bir hoca ile iletişimdeyim. Davet mektubu yollayabilmesi için başvuru formu doldurulması gerektiğinden bahsetti. Sanırım sizin bahsettiğiniz şartlar aranıyor başvuru için. Bir de Manchester Üniversitesi ücret de talep ediyor galiba. Bu konuda bilginiz var mı?

Merhabalar,

Size mesaj atmıştım lakin kısaca buraya da belirteyim. Gideceğiniz departmana göre değişecektir ücret. Benden aylık 400 pound talep ettiler. Başvuru için gerekli süremiz olduğunu düşünüyorum. Eğer yetişmeme durumu söz konusu olursa TUBİTAK'ın son başvuru tarihine atıfta bulunarak davetiyeyi önden isteyip resmi işlemlere sonra devam etmeyi teklif edebilirsiniz. Umarım hocanız kabul eder.

Ariel

Öğrenci
Merhaba, devlet üniversitesinde ar. gör olarak çalışıyorum ve tezim için bu bursa başvurmayı düşünüyorum, kılavuzda yer alan

Noterce düzenlenmiş;
 Yüklenme Senedi, Müteselsil Kefalet Senedi ve kefillerin gelir belgeleri veya
 Yüklenme Senedi ve Teminat Mektubu.

kısmını anlamadım. Nasıl bir senet yapmak gerekiyor? Burs bitişinden sonra zorunlu görev mi olacak? Bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.

MUHUSA

Öğrenci
Arkadaşlar Merhaba,
Sosyal bilimler alanında başvuru yapacağım lakin aşağıda belirttiğim hususlarda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim;
1. Davet mektubu için bir kaç hocaya e-mail göndereceğim fakat hiç bir tecrübem yok ve ne yazsam etkili olur ya da ne yazılmalı, nelerden bahsedilirse etkili olur
2. Şuan ki tez konumun başlığını mı araştırma konusu olarak yazmam gerekli yoksa yurt dışında tez konumla alakalı yeni bir konu başlığı ile mi başvurmam lazım (tez konusunu öneri olarak vereceksem türkiyede yaptığım bir çalışmanın yurt dışında araştırma önerisi olarak sunmamın mantığı nedir )
3. Tübitak araştırma öneri formu da aynı şekilde ne yazacağım ile alakalı zorlanıyorum iş paketleri kısmı özellikle bunlarla alakalı örnek verecek şekilde bana yardımcı olabilirseniz çok yardımcı olmuş olursunuz

Çok teşekkürler şimdiden