Tubitak 2214-a 2021 1. Dönem

İzmir45

Öğrenci
Merhabalar,

2021 1. Dönem ilanını hepimiz bekliyoruz. BİDEB'e proje ilanına ne zaman çıkılacağını sormuştum. Mart ayı içerisinde çıkılacağını belirttiler. Bu süreç içerisinde fikir alışverişi, tecrübeli olan hocalarımızın tecrübe paylaşımları hepimiz açısından faydalı olacaktır. Şimdiden hepinize başarılar diliyorum.

Manchester Üniversitesinden kabul aldım. Resmi başvuru sürecini henüz başlattım. Lakin şöyle bir sorunla karşılaştım. Misafir araştırmacı olmak için ilgili departmanda doktora programı için istenen asgari şartları istediler. Bunun içerisine lisans ve yüksek lisans not ortalamasından tutun, IELTS/TOEFL gibi sınavlardan aldığımız puanlara kadar bir dizi şartı giriyor. Sizlerden benzer durumla karşılaşan oldu mu? Teşekkürler

Hocam,

Her kurum sizden mutlaka dil yeterliliğine dair belge isteyecek. Ancak kimi kurum IELTS-TOEFL olmaması durumunda kendileri de sınav yapabiliyor.

İyi çalışmalar dilerim..

- - - Güncellendi - - -

Evet hocam, sitede bu dönem tek çağrı olacağı belirtilmiş.

Alacağımız davet mektubu hangi tarih bilgilerini içermelidir?

Çünkü davet aldıktan sonra bir yıllık bir süre tanınıyor.

Davet mektubundaki tarih, çağrıya başvuru yaptığımız tarihi mi göstermeli yoksa davet aldığımız üniversitede bulunacağımız tarih aralığı mı göstermelidir?

Hocam,

Marcius hoca haklı, gideceğiniz kurumda geçireceğiniz tarihleri içermeli. Malum Pandemiden doalyı bu tarihler kapsamında gidemeseniz bile bu tarihler sıkıntı yaratmasın sizde. Çünkü bu kabul belgesini sadece Tübütağa sunuyorsunuz zaten bu sıkıntılı durum göz önünde bulunduruluyor. O tarihlerden daha sonraki tarihlerde çıkış yapabilirsiniz. Gideceğiniz ünivesite de DS-2019 belgesindeki tarihi baz alacak.

İyi çalışmalar

- - - Güncellendi - - -

Merhaba,
Ben henüz davet mektubu vd. gerekli başvuru evraklarını hazırlamaya hiç başlamadım. Bu döneki başvuruya yetiştirme olasılığım var mı? Ne dersiniz?
Çok acemiyim, ilk kez deneyeceğim.

Hocam, 2 günde de alabilirsiniz haftalarda sürebilir. Bir üni kabul vermeyip başkalarını araştırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple ne kadar erken o kadar iyi. Çünki kabul almak istediğiniz üniversite sizden çalışmanızı özetleyecek proposal, CV gibi ek bilgi içeren belgeler isteyecektir. Kimisi bazen tatile girip size geç cevap verecektir vs. vs.. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

İyi çalışmalar

- - - Güncellendi - - -

Anladım hocam Teşekkürler.

Bir devlet üniversitesinde öğr. gör. olarak çalışıyorum.

İlk defa başvuracağım bu programa.

Burs almaya hak kazanırsam istifa edip gitmeyi planlıyorum.

Çağrı metninde belirtilen tarih aralığında Türkiye'ye girişi yapmak şartı var.

Onun dışında diğer yök burs programlarındaki gibi Türkiye'de akademik kariyere devam etme gibi bağlayıcı bir yükümlülüğü yok değil mi hocam?

Hocam,

1 yıl boyunca ücretli izin alabiliyorsunuz kurumunuzdan. Dekanlık huzurunda 2 kefil ile birlikte 2 yıllık maaşınız karşılığı senet imzalıyorsunuz. Karşılığında da 1 yıllık zorunlu hizmet yükümlülüğü oluyor. Ücretsiz izinde zorunlu hizmet var mı bilemiyorum.

İyi çalışmalar dilerim..

İzmir45

Öğrenci
Merhabalar,
Ben de Manchester Üniversitesinden bir hoca ile iletişimdeyim. Davet mektubu yollayabilmesi için başvuru formu doldurulması gerektiğinden bahsetti. Sanırım sizin bahsettiğiniz şartlar aranıyor başvuru için. Bir de Manchester Üniversitesi ücret de talep ediyor galiba. Bu konuda bilginiz var mı
?

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar,
Ben de Manchester Üniversitesinden bir hoca ile iletişimdeyim. Davet mektubu yollayabilmesi için başvuru formu doldurulması gerektiğinden bahsetti. Sanırım sizin bahsettiğiniz şartlar aranıyor başvuru için. Bir de Manchester Üniversitesi ücret de talep ediyor galiba. Bu konuda bilginiz var mı?

Evet hocam, İngiltere özellikle ücret talep ediyor. Gittiğiniz bölümün visiting scholar koşullarını okumaznıda fayda var. Amerika'da böyle bir şeyle karşılaşmadım.
iyi çalışmalar

İzmir45

Öğrenci
Arkadaşlar Merhaba,
Sosyal bilimler alanında başvuru yapacağım lakin aşağıda belirttiğim hususlarda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim;
1. Davet mektubu için bir kaç hocaya e-mail göndereceğim fakat hiç bir tecrübem yok ve ne yazsam etkili olur ya da ne yazılmalı, nelerden bahsedilirse etkili olur
2. Şuan ki tez konumun başlığını mı araştırma konusu olarak yazmam gerekli yoksa yurt dışında tez konumla alakalı yeni bir konu başlığı ile mi başvurmam lazım (tez konusunu öneri olarak vereceksem türkiyede yaptığım bir çalışmanın yurt dışında araştırma önerisi olarak sunmamın mantığı nedir )
3. Tübitak araştırma öneri formu da aynı şekilde ne yazacağım ile alakalı zorlanıyorum iş paketleri kısmı özellikle bunlarla alakalı örnek verecek şekilde bana yardımcı olabilirseniz çok yardımcı olmuş olursunuz

Çok teşekkürler şimdiden

Hocam,

1. Karşı üniversiteden kabul alabilmeniz için öncelikle araştırma alanınızı (tez konunuzu) ayrıntılarıyla kapsayan bir proposal yazmanız gerekiyor ki kabul almak istediğiniz hocadan çok fazla yazışmaya gerek kalmadan rahatlıkla kabul alabilin. Hocayla ilk iletişime geçeceğiniz mail ile birlikte bu proposal'ınınzı ve CV'nizi göndermenizde fayda var. Aksi halde ek bilgiler göndermezseniz çok ciddiye almayabilirler. Ayrıca tabiki mail attığınızda Türkiye'nin prestijli bir proje deseğine başvurduğunuzu öncelikle onlardan kabul almanız gerektiğini vurgulamanız gerekir tabiki. Danışman hocanızın yada başka bir hocanın referansı ile hocalarla iletişime geçmeniz hızlandırabilir bu süreci.

2. Evet tez konu başlığınızı araştırma konusu olarak yazmanız gerekiyor. Yurt dışına geldiğinizde de tez konunuzu araştırmış oluyorsunuz. Çünkü ilk Tübitağa başvururken başvuru evrakalrı arasında enstitüden aldığınız tez başlığınızı belirten bir belgeyide sisteme yüklüyorsunuz zaten. O yüzden aynı konuyu araştırmanızı istiyorlar. Tabiki siz gittiğiniz üniversitede teziniz haricinde çalışmalar da yürütebilirsiniz.

3. Biliyosunuz her bir başlığın altında sizden o kısımda ne istediklerine yönelik kapsamlı bir açıklama yapmış Tübitak. Size tavsiyem o notları çok iyi anlamanız ve ona göre özgün değerini, amaç hedefler, yöntem vs. kısımlarını doldurmanız.
İş zaman çizelgesi konusunda ise örneğin ben çalışmamı 5 kısma ayırmıştım. Literatür incelemesi, Veri toplama aşaması, Uygulama aşaması, Doğrulama aşamsı ve son olarak modelin elde edilmesi aşaması olarak belirtmiştim. Vu bunları belirli zaman aralıklarına bölerek yüzdeşik üzerinden önem derecelerine bölmüştüm. Teze geçer geçmez başvurduğum için literatür kısmını da kapsıyordu bende tabi. Siz tezinizin durumuna göre şekillendirebilirsiniz.

Size bir proje yazarken en büyük önerim yazdıktan sonra projenizi eleştirel bakış açısına sahip birilerine okutmanız ve ona göre tekrar düzeltmelerinizi yapmanız.

İyi çalışmalar dilerim.

İzmir45

Öğrenci
Merhabalar,

Başvuru dokümanı (araştırma önerisi formu) İngilizce olarak kabul ediliyor mu acaba?
Destek sonrası yazılacak olan sonuç raporunun şablonu İngilizce olarak verilmiş. Başvuru dokümanı için de böyle bir seçenek mümkün müdür sormak istedim.

Hocam,

Öneri formunu İngilizce yazan hiç duymadım çünkü tüm açıklamalar Türkçe. En güzel yanıt Tübitak'tan gelir. Riske atmaktan ziyade dilerseniz bir mail atın.

İyi çalışmalar..

Marcius

Öğrenci
Hocam,

1. Karşı üniversiteden kabul alabilmeniz için öncelikle araştırma alanınızı (tez konunuzu) ayrıntılarıyla kapsayan bir proposal yazmanız gerekiyor ki kabul almak istediğiniz hocadan çok fazla yazışmaya gerek kalmadan rahatlıkla kabul alabilin. Hocayla ilk iletişime geçeceğiniz mail ile birlikte bu proposal'ınınzı ve CV'nizi göndermenizde fayda var. Aksi halde ek bilgiler göndermezseniz çok ciddiye almayabilirler. Ayrıca tabiki mail attığınızda Türkiye'nin prestijli bir proje deseğine başvurduğunuzu öncelikle onlardan kabul almanız gerektiğini vurgulamanız gerekir tabiki. Danışman hocanızın yada başka bir hocanın referansı ile hocalarla iletişime geçmeniz hızlandırabilir bu süreci.

2. Evet tez konu başlığınızı araştırma konusu olarak yazmanız gerekiyor. Yurt dışına geldiğinizde de tez konunuzu araştırmış oluyorsunuz. Çünkü ilk Tübitağa başvururken başvuru evrakalrı arasında enstitüden aldığınız tez başlığınızı belirten bir belgeyide sisteme yüklüyorsunuz zaten. O yüzden aynı konuyu araştırmanızı istiyorlar. Tabiki siz gittiğiniz üniversitede teziniz haricinde çalışmalar da yürütebilirsiniz.

3. Biliyosunuz her bir başlığın altında sizden o kısımda ne istediklerine yönelik kapsamlı bir açıklama yapmış Tübitak. Size tavsiyem o notları çok iyi anlamanız ve ona göre özgün değerini, amaç hedefler, yöntem vs. kısımlarını doldurmanız.
İş zaman çizelgesi konusunda ise örneğin ben çalışmamı 5 kısma ayırmıştım. Literatür incelemesi, Veri toplama aşaması, Uygulama aşaması, Doğrulama aşamsı ve son olarak modelin elde edilmesi aşaması olarak belirtmiştim. Vu bunları belirli zaman aralıklarına bölerek yüzdeşik üzerinden önem derecelerine bölmüştüm. Teze geçer geçmez başvurduğum için literatür kısmını da kapsıyordu bende tabi. Siz tezinizin durumuna göre şekillendirebilirsiniz.

Size bir proje yazarken en büyük önerim yazdıktan sonra projenizi eleştirel bakış açısına sahip birilerine okutmanız ve ona göre tekrar düzeltmelerinizi yapmanız.

İyi çalışmalar dilerim.

Merhabalar Hocam,

Öncelikle katkılatınız için teşekkürler. İki noktaya değinmek istiyorum. Bunlardan ilki TÜBİTAK'a sunulacak projede tez konusunun başlığı olmalı şartı bulunmuyor. Tez konusuyla ilgili araştırma yapılması gerekiyor. Bu sebeple tez konusuyla ilişkili olmak kaydıyla farklı bir başlık olabilir. İkinci nokta ise iş-zaman çizelgesine yönelik. Bana gelen eleştiride literatür incelemesinin tez önerisi öncesinde zaten yapıldığı için iş-zaman çizelgesinde olmaması gerektiğine yönelikti.

Dil konusuna ilişkin şöyle bir şey ekleyeyim. Lisans veya yüksek lisans eğitim dili ingilizce ise bunu dilden muafiyette kabul edebiliyorlarmış. Benim resmi başvurum sonuçlanmadığı için muafiyetimin kabul edilip edilmediğini henüz bilmiyorum. Sonuç açıklanınca buradan paylaşırım inşallah.

İyi çalışmalar dilerim hepinize.

hardale

Öğrenci
Hocam,

Her kurum sizden mutlaka dil yeterliliğine dair belge isteyecek. Ancak kimi kurum IELTS-TOEFL olmaması durumunda kendileri de sınav yapabiliyor.

İyi çalışmalar dilerim..

- - - Güncellendi - - -

Hocam,

Marcius hoca haklı, gideceğiniz kurumda geçireceğiniz tarihleri içermeli. Malum Pandemiden doalyı bu tarihler kapsamında gidemeseniz bile bu tarihler sıkıntı yaratmasın sizde. Çünkü bu kabul belgesini sadece Tübütağa sunuyorsunuz zaten bu sıkıntılı durum göz önünde bulunduruluyor. O tarihlerden daha sonraki tarihlerde çıkış yapabilirsiniz. Gideceğiniz ünivesite de DS-2019 belgesindeki tarihi baz alacak.

İyi çalışmalar

- - - Güncellendi - - -

Hocam, 2 günde de alabilirsiniz haftalarda sürebilir. Bir üni kabul vermeyip başkalarını araştırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple ne kadar erken o kadar iyi. Çünki kabul almak istediğiniz üniversite sizden çalışmanızı özetleyecek proposal, CV gibi ek bilgi içeren belgeler isteyecektir. Kimisi bazen tatile girip size geç cevap verecektir vs. vs.. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

İyi çalışmalar

- - - Güncellendi - - -

Hocam,

1 yıl boyunca ücretli izin alabiliyorsunuz kurumunuzdan. Dekanlık huzurunda 2 kefil ile birlikte 2 yıllık maaşınız karşılığı senet imzalıyorsunuz. Karşılığında da 1 yıllık zorunlu hizmet yükümlülüğü oluyor. Ücretsiz izinde zorunlu hizmet var mı bilemiyorum.

İyi çalışmalar dilerim..

Teşekkür ederim Hocam. Gerçekten çok faydalı ve yol gösterici paylaşımlar yaptınız.

bilhassa siz ve Marcus hoca vesilesi ile daha iyi bir öneri formu yazacağız inşallah.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

İzmir45

Öğrenci
Merhabalar Hocam,

Öncelikle katkılatınız için teşekkürler. İki noktaya değinmek istiyorum. Bunlardan ilki TÜBİTAK'a sunulacak projede tez konusunun başlığı olmalı şartı bulunmuyor. Tez konusuyla ilgili araştırma yapılması gerekiyor. Bu sebeple tez konusuyla ilişkili olmak kaydıyla farklı bir başlık olabilir. İkinci nokta ise iş-zaman çizelgesine yönelik. Bana gelen eleştiride literatür incelemesinin tez önerisi öncesinde zaten yapıldığı için iş-zaman çizelgesinde olmaması gerektiğine yönelikti.

Dil konusuna ilişkin şöyle bir şey ekleyeyim. Lisans veya yüksek lisans eğitim dili ingilizce ise bunu dilden muafiyette kabul edebiliyorlarmış. Benim resmi başvurum sonuçlanmadığı için muafiyetimin kabul edilip edilmediğini henüz bilmiyorum. Sonuç açıklanınca buradan paylaşırım inşallah.

İyi çalışmalar dilerim hepinize.

Hocam Merhaba,

Tez konu başlığı ile ilgili yaptığınız düzeltme çok iyi oldu. Yanlış bilgilendirme olacaktı teşekkür ederim.

İçeriği genel anlamda literatür incelemesini kapsadığı için yukarıya literatür incelemsi olarak yazdım aksi halde durum tespit aşamasıydı normalde öneri formuna yazdığım.

Dil yeterliliğine dair belgeden kastım evet diplomalar dahil. Ben Master diplomamı sunmuştum. Hatta bir arkadaşımın yurt dışından 3 ay gibi kısa süreli almış olduğu dil eğitimine katılım belgesinide kabul etmişlerdi.

İyi çalışmalar,

Marcius

Öğrenci
Hocam Merhaba,

Tez konu başlığı ile ilgili yaptığınız düzeltme çok iyi oldu. Yanlış bilgilendirme olacaktı teşekkür ederim.

İçeriği genel anlamda literatür incelemesini kapsadığı için yukarıya literatür incelemsi olarak yazdım aksi halde durum tespit aşamasıydı normalde öneri formuna yazdığım.

Dil yeterliliğine dair belgeden kastım evet diplomalar dahil. Ben Master diplomamı sunmuştum. Hatta bir arkadaşımın yurt dışından 3 ay gibi kısa süreli almış olduğu dil eğitimine katılım belgesinide kabul etmişlerdi.

İyi çalışmalar,

Merhabalar Hocam,

Rica ederim, ben teşekkür ederim.

Panel neticesinde gelen eleştiriydi benimkisi. Sizin durumunuz bu kapsama girmeyebilir tabi. Ayrıca eklemem gerekir ki alana göre muhakkak farklılıklar olmasının yanında projenize atanan panelistler çok önem arz ediyor. İş-zaman çizelgesi özelinde konuşacak olursak aynı çizelge bir yerde kabul edilirken başka yerde kabul edilmeyebiliyor.

Benim de lisans eğitim dili İngilizceydi. Kabul ederler umarım. Siz hangi üniversiteye gittiniz/kabul aldınız?

İyi çalışmalar.

İzmir45

Öğrenci
Merhabalar Hocam,

Rica ederim, ben teşekkür ederim.

Panel neticesinde gelen eleştiriydi benimkisi. Sizin durumunuz bu kapsama girmeyebilir tabi. Ayrıca eklemem gerekir ki alana göre muhakkak farklılıklar olmasının yanında projenize atanan panelistler çok önem arz ediyor. İş-zaman çizelgesi özelinde konuşacak olursak aynı çizelge bir yerde kabul edilirken başka yerde kabul edilmeyebiliyor.

Benim de lisans eğitim dili İngilizceydi. Kabul ederler umarım. Siz hangi üniversiteye gittiniz/kabul aldınız?

İyi çalışmalar.

Kesinlikle hocam haklısınız bu konuda. Herbir bölüm ve panelistler değişkenlik gösterebiliyor. Biraz da şanş galiba. Herkesin şansı bol olsun :).

Benim İngiltere'den mezuniyet hocam. Oregondayım şuan.
İçiniz rahat olması için kabul almak istediğiniz okulun Graduate Program Koordinatörü yada International Scholar birimiyle bir yazışın isterseniz kabul edip etmeyeceklerine yönelik. Zaten Tübitaktan kabul aldıktan sonra bu dil belgesini istiyecek gideceğiniz üni sizden, DS-2019 belgesini hazırlarken. O zamana kadar çözümü bulmuş olursunuz mutlaka.

iyi çalışmalar dilerim.

Marcius

Öğrenci
Kesinlikle hocam haklısınız bu konuda. Herbir bölüm ve panelistler değişkenlik gösterebiliyor. Biraz da şanş galiba. Herkesin şansı bol olsun :).

Benim İngiltere'den mezuniyet hocam. Oregondayım şuan.
İçiniz rahat olması için kabul almak istediğiniz okulun Graduate Program Koordinatörü yada International Scholar birimiyle bir yazışın isterseniz kabul edip etmeyeceklerine yönelik. Zaten Tübitaktan kabul aldıktan sonra bu dil belgesini istiyecek gideceğiniz üni sizden, DS-2019 belgesini hazırlarken. O zamana kadar çözümü bulmuş olursunuz mutlaka.

iyi çalışmalar dilerim.

Anladım hocam, teşekkürler. Süreç ilerledikçe aşarız diye umut ediyorum inşallah her bir engeli . Ben ilgili birimle irtibata geçeyim dediğiniz gibi.

İyi dilekleriniz için teşekkürler. İyi çalışmalar

samet42

Öğrenci
Sayın hocalarım merhaba, ben University of California'dan kabul aldım başvuru formunu oluşturuyorum da bir de video olayı var zorunlu değilmiş ama gideceğiniz yerin dilinde olsun denilmiş. Hazırlayan var mı? Nasıl bir şey yapmak lazım ki?

hardale

Öğrenci
Sayın hocalarım merhaba, ben University of California'dan kabul aldım başvuru formunu oluşturuyorum da bir de video olayı var zorunlu değilmiş ama gideceğiniz yerin dilinde olsun denilmiş. Hazırlayan var mı? Nasıl bir şey yapmak lazım ki?

Merhaba,

Ben hazırlamadım henüz. Fakat bir artı olacağını düşünüyorum.

Çalışmanın amaç, hedef, ve neden yurtdışında yapılması gerektiğine dair bir içerik hazırlamayı planlıyorum.

Bu ilk başvurum. Tecrübeli hocalarımız yol gösterebilir.

Marcius

Öğrenci
Merhaba elinde araştırma önerisi örneği olan paylaşabilir mi? Ayrıca davet mektubu için İngilizce mülakat olur mu?

TUBİTAK'ın proje başvuru formları genel anlamda benzer içeriğe sahip. 2214A proje örneği var mı bilmiyorum ama 1001 olması lazım TÜBİTAK'ın sitesinde. Oradan bakabilirsiniz. Davet mektubuna ilişkin sorunuzla ilgili olarak, tamamen davetiye verecek okulla ilgili olduğunu düşünüyorum. Ben Cardiff Üniversitesinden bir hoca ile görüşmüştüm ama bu resmi değildi. Hoca projemi dinlemek istemişti. Dil yeterliliğinizi görme adına böyle bir talep gelebilir.

İyi çalışmalar

samet42

Öğrenci
Merhaba,

Ben hazırlamadım henüz. Fakat bir artı olacağını düşünüyorum.

Çalışmanın amaç, hedef, ve neden yurtdışında yapılması gerektiğine dair bir içerik hazırlamayı planlıyorum.

Bu ilk başvurum. Tecrübeli hocalarımız yol gösterebilir.

Ben de benzer bir şey hazırlamayı planlıyorum hocam. Tüm projeyi bitirdim fakat proje hazırlama ile ilgili bir eğitim almaya hak kazandım 1 haftalık eğitim süreci olacak orada öğrendiklerimi de kullanarak öneri formumu revize edeceğim sonrasında da video hazırlamaya başlayacağım. Videonun içeriğini, hazırlanma şeklini ve slayt falan olmalı mı diye TÜBİTAK 2214-A birimine sordum tamamen özgürsünüz dediler.

hardale

Öğrenci
Ben de benzer bir şey hazırlamayı planlıyorum hocam. Tüm projeyi bitirdim fakat proje hazırlama ile ilgili bir eğitim almaya hak kazandım 1 haftalık eğitim süreci olacak orada öğrendiklerimi de kullanarak öneri formumu revize edeceğim sonrasında da video hazırlamaya başlayacağım. Videonun içeriğini, hazırlanma şeklini ve slayt falan olmalı mı diye TÜBİTAK 2214-A birimine sordum tamamen özgürsünüz dediler.

Bahsettiğiniz eğitimi Tubitak mı veriyor?
Biraz açabilir misiniz?

samet42

Öğrenci
2237 projesi hocam, öncesinde başvuruyorsunuz adaylar arasından 30 kişi seçiliyor ve bir süre eğitim veriliyor. Bu şekilde 2237 projelerinin çeşitli eğitimleri var.

f_rhythm

Öğrenci
Merhabalar,

Elinde Proje örneği olan paylaşabilir mi lütfen? Kafamda oluşan birtakım sorular var ve örnek görürsem daha netleşecek diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim.

Psyche4.0

Öğrenci
Selam herkese. Bu 2214 başvurusu için önerilen kaynakça formu gördüğünüz gibi enteresan. Apa’ya alıştığım İçin bana biraz farklı gelmiş olabilir. Şunu sormak istiyorum orada yazı formu ne olacak, Arial mi times new mi, kimi başlıkları hep büyük harfle tüm kelimeler, kimisinde sadece ilk kelime. Kimisinde yazarlar arası sadece virgül kimisinde ve kullanılmış. Nedir bunun standardı?
2. Sorum davet mektubumda Ekimden itibaren 10 ay kalabilir şeklinde. Sistemde Kasım’da açıklanacak sonuçlar diyor. Sorun olur mu?

Herkese bol şans

Marcius

Öğrenci
Selam herkese. Bu 2214 başvurusu için önerilen kaynakça formu gördüğünüz gibi enteresan. Apa’ya alıştığım İçin bana biraz farklı gelmiş olabilir. Şunu sormak istiyorum orada yazı formu ne olacak, Arial mi times new mi, kimi başlıkları hep büyük harfle tüm kelimeler, kimisinde sadece ilk kelime. Kimisinde yazarlar arası sadece virgül kimisinde ve kullanılmış. Nedir bunun standardı?
2. Sorum davet mektubumda Ekimden itibaren 10 ay kalabilir şeklinde. Sistemde Kasım’da açıklanacak sonuçlar diyor. Sorun olur mu?

Herkese bol şans

Merhabalar,

Kaynakçada ben times new olarak vermişim geçen dönem. Buna ilişkin bir sorun yaşamadım. Diğer durumu bilemiyorum açıkçası.

Davetiyeyi güncelleyebiliyorsanız açıklanma tarihinden en az 1-2 ay sonra başlayacak şekilde isteyin bence aksi taktirde size 7-8 ay gibi bir zaman kalıyor. Proje süresinin davetiyede belirtilen tarihler içerisinde olması gerek diye biliyorum.

İyi çalışmalar