Tubitak 2214-a 2021 1. Dönem

hardale

Öğrenci
Merhabalar,

Elinde Proje örneği olan paylaşabilir mi lütfen? Kafamda oluşan birtakım sorular var ve örnek görürsem daha netleşecek diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim.

Merhaba Hocam,

İnternette özellikle iş-zaman çizelgesini, yaygın etki tablosu, risk yönetim tablosu gibi önemli kısımları içeren proje örnekleri var.
Üniversitenizin proje destek birimden de talep edebilirsiniz.

Örneğin bir üniversitenin paylaştığı örnek projelere şu linkten ulaşabilirsiniz:

https://pdo.ibu.edu.tr/yayinlar/secilmis-proje-oneri-ornekleri

İncelediğiniz takdirde, projenize uyum konusunda problem yaşamayacaksınızdır.

İyi Çalışmalar..

Psyche4.0

Öğrenci
Teşekkür ederim cevap için Marcius hocam.
Peki ARBİS hakkında bir fikriniz var mı? Şu an askıda olan bir 3501 projesinde bursiyerdim. ARBİS güncel olsun diye belirtilmiş. Ancak sistemde görünmüyor. Proje yürütücüsü de ekleyemiyor. ARBİS ya da ARDEB'ten de birilerine ulaşamıyorum. Böyle sorunlar yüzünden de açıkçası eksik belge sorunu falan yaşamak istemem...

hardale

Öğrenci
Merhabalar,

Kaynakçada ben times new olarak vermişim geçen dönem. Buna ilişkin bir sorun yaşamadım. Diğer durumu bilemiyorum açıkçası.

Davetiyeyi güncelleyebiliyorsanız açıklanma tarihinden en az 1-2 ay sonra başlayacak şekilde isteyin bence aksi taktirde size 7-8 ay gibi bir zaman kalıyor. Proje süresinin davetiyede belirtilen tarihler içerisinde olması gerek diye biliyorum.

İyi çalışmalar

[MENTION=107881]Marcius[/MENTION] hocam, geçen sene red sebebiniz neydi?

Özel değilse paylaşabilirseniz, bizim için de tecrübe olmuş olur.

Psyche4.0

Öğrenci
tübitak'ı aramak istediğinizde 444 66 90 numarasını mı kullanıyorsunuz? şu mektup tarihini sorayım istedim ama epeydir operatörler meşgul uyarısı geliyor da

Psyche4.0

Öğrenci
[email protected] mail atabilirsiniz hocam, en geç bir gün sonra cevap alırsınız.

Çok teşekkür ederim hocam. Kaynakçanın formatının nasıl olması gerektiğini de sorsam komik olur değil mi? :D Basit şeyler yüzünden elenmek istemiyorum o yüzden bu takıntılı halim :D
İlk satır asılı mı, Arial 9 punto mu, makale isimlerinde her kelime büyük harfle mi başlayacak, ben fazla mı gerginim bunların nasıl olduğu hiç önemli değil mi..........

f_rhythm

Öğrenci
Öncelikle çok teşekkür ediyorum cevabınız için.

Yalnız bu linkteki projelerin hemen hepsi sosyal bilimler veya nicel yöntemleri kullanan sosyal bilimler alanından (sadece biri o da sanırım). Bu yüzden az çok fikir verse de çok işime yaramıyor, tam aksine anksiyetemi arttırdı zira nicel çalışmaların iş zaman çizelgesini sayılarla ifade etmek daha kolay.

Üniversitemin proje birimini baş vurmak için biraz geç sanırım ama yine de deneyeceğim. Bunun dışında nitel çalışma alanlarından proje yöntem ve iş zaman çizelgesi ile ilgili verileri olanlar paylaşırsa çok mutlu olurum.

Teşekkür ederim.

f_rhythm

Öğrenci

Öncelikle çok teşekkür ediyorum cevabınız için.

Yalnız bu linkteki projelerin hemen hepsi sosyal bilimler veya nicel yöntemleri kullanan sosyal bilimler alanından (sadece biri o da sanırım). Bu yüzden az çok fikir verse de çok işime yaramıyor, tam aksine anksiyetemi arttırdı zira nicel çalışmaların iş zaman çizelgesini sayılarla ifade etmek daha kolay.

Üniversitemin proje birimini baş vurmak için biraz geç sanırım ama yine de deneyeceğim. Bunun dışında nitel çalışma alanlarından proje yöntem ve iş zaman çizelgesi ile ilgili verileri olanlar paylaşırsa çok mutlu olurum.

Teşekkür ederim.

samet42

Öğrenci
Çok teşekkür ederim hocam. Kaynakçanın formatının nasıl olması gerektiğini de sorsam komik olur değil mi? :D Basit şeyler yüzünden elenmek istemiyorum o yüzden bu takıntılı halim :D
İlk satır asılı mı, Arial 9 punto mu, makale isimlerinde her kelime büyük harfle mi başlayacak, ben fazla mı gerginim bunların nasıl olduğu hiç önemli değil mi..........

Hocam ben Apa 7 kullandım arial 9 punto ilk satır asılı geri kalanı içeride olacak şekilde. Her makale adını cümle formatında yalnızca ilk harf büyük gerisi küçük olarak yazdım. Yazarken endnote kullandım.

Psyche4.0

Öğrenci
Hocam ben Apa 7 kullandım arial 9 punto ilk satır asılı geri kalanı içeride olacak şekilde. Her makale adını cümle formatında yalnızca ilk harf büyük gerisi küçük olarak yazdım. Yazarken endnote kullandım.

Hocam çok teşekkür ederim açıklamanız için.
Bu arada mektupta ziyaret tarihi benim gibi "Ekim'den itibaren..." tarzı cümleler olan arkadaşlara bilgi vermesi amacıyla söyleyeyim. Tübitak ile konuştum, sonuçlar Kasım'da açıklansa bile, eğer kabul alırsanız süreç içerisinde yeniden tarihler düzenlenebiliyor, sorun olmaz dediler

Marcius

Öğrenci

Hocam sizler de takdir edersiniz ki projenin kendisi kadar onu nasıl sunduğunuz, panelistleri ikna etmek için argümanları ne kadar güçlü savunduğunuz da önemli. Bir projenin özgün değeri ile yöntemi sağlam ise büyük ihtimal kabul edilir. Projem temelde bu iki bölümdeki eksiklikler üzerinden eleştiri almıştı. Yeni döneme o eksiklikleri tamamlayarak başvuracağım inşallah. Umarım bu sefer ikna edebiliriz panelistleri.

hardale

Öğrenci
Hocam sizler de takdir edersiniz ki projenin kendisi kadar onu nasıl sunduğunuz, panelistleri ikna etmek için argümanları ne kadar güçlü savunduğunuz da önemli. Bir projenin özgün değeri ile yöntemi sağlam ise büyük ihtimal kabul edilir. Projem temelde bu iki bölümdeki eksiklikler üzerinden eleştiri almıştı. Yeni döneme o eksiklikleri tamamlayarak başvuracağım inşallah. Umarım bu sefer ikna edebiliriz panelistleri.

İnşallah hocam.
Umarım en güzel şekilde kabul alırısınız.
Tanıdıklarımdan üç defa aynı proje ile başvurup 4.de kabul alanlar var.
Dediğiniz gibi panelistler çok önemli..

Bu noktada aklımda bir soru işaretini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Önceden değinildi mi bilmiyorum, şöyle ki;

Ben Doktorayı İşletme - Muhasebe ve Finansman dalında yapıyorum.
Tezimde ise lisansım (bilgisayar mühendisliği) gereği yöntem olarak yapay zeka ve makine öğrenmesi kullanıyorum.
Gideceğim ülkede ise tezin model geliştirme kısmına bakan tarafı ile ilgili çalışma yapacağım, ama yöntem olarak hocanın bilgisayar mühendisliği ile ilgisi yok.
Bu yüzden panelistleri bilgisayardan mı yoksa işletmeden ya da finanstan mı seçmek konusunda kararsız kaldım.

Sizin fikriniz nedir?
Teşekkür ederim.

Marcius

Öğrenci
İnşallah hocam.
Umarım en güzel şekilde kabul alırısınız.
Tanıdıklarımdan üç defa aynı proje ile başvurup 4.de kabul alanlar var.
Dediğiniz gibi panelistler çok önemli..

Bu noktada aklımda bir soru işaretini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Önceden değinildi mi bilmiyorum, şöyle ki;

Ben Doktorayı İşletme - Muhasebe ve Finansman dalında yapıyorum.
Tezimde ise lisansım (bilgisayar mühendisliği) gereği yöntem olarak yapay zeka ve makine öğrenmesi kullanıyorum.
Gideceğim ülkede ise tezin model geliştirme kısmına bakan tarafı ile ilgili çalışma yapacağım, ama yöntem olarak hocanın bilgisayar mühendisliği ile ilgisi yok.
Bu yüzden panelistleri bilgisayardan mı yoksa işletmeden ya da finanstan mı seçmek konusunda kararsız kaldım.

Sizin fikriniz nedir?
Teşekkür ederim.

İnşallah hocam.

Sorunuza ilişkin benim kanaatim doktora yaptığınız bilim dalından gösterilmesinin daha doğru olacağı yönünde. Bu noktoda danışman hocanıza da danışabilirsiniz. Hele ki danışmanınınz panelistlik de yapıyorsa daha doğru bilgi verecektir.

Son düzenleme:

f_rhythm

Öğrenci

Merhabalar, ya peki İş Paketi kısmını nasıl doldurdunuz 12 aya göre? Ben bir türlü nasıl dolduracağımı bilemedim. Sonuç itibariyle 12 ayı orada geçirip dolu dolu derslerden faydalanmak istiyorum. Ders takip dışında ne gibi şeyler yapabilirim, sizler neler yazdınız, paylaşabilir misiniz?

Teşekkür ederim.

zaide

Öğrenci
Merhabalar,

2021 1. Dönem ilanını hepimiz bekliyoruz. BİDEB'e proje ilanına ne zaman çıkılacağını sormuştum. Mart ayı içerisinde çıkılacağını belirttiler. Bu süreç içerisinde fikir alışverişi, tecrübeli olan hocalarımızın tecrübe paylaşımları hepimiz açısından faydalı olacaktır. Şimdiden hepinize başarılar diliyorum.

Manchester Üniversitesinden kabul aldım. Resmi başvuru sürecini henüz başlattım. Lakin şöyle bir sorunla karşılaştım. Misafir araştırmacı olmak için ilgili departmanda doktora programı için istenen asgari şartları istediler. Bunun içerisine lisans ve yüksek lisans not ortalamasından tutun, IELTS/TOEFL gibi sınavlardan aldığımız puanlara kadar bir dizi şartı giriyor. Sizlerden benzer durumla karşılaşan oldu mu? Teşekkürler

Merhaba Manchester Üniversitesi fee kapsamında 6 ay için 7500 pound istiyor sizde de böyle bir durum oldu mu?

Marcius

Öğrenci
Merhaba Manchester Üniversitesi fee kapsamında 6 ay için 7500 pound istiyor sizde de böyle bir durum oldu mu?

Merhaba hocam,

Evet istediler ancak istenen para gidilecek bölüm veya faydalanılacak imkanlara göre farklılık gösteriyor. 6 ay için 7500 pound çok ciddi bir meblag olmuş. UK'deki okullar genelde sitelerinde belirtiyor ne kadar istediklerini. Benim karşılaştıklarım genelde aylık 250-400 pound arası değişiyordu.

https://www.studentsupport.manchester.ac.uk/finances/tuition-fees/fee-amounts/visiting-student-fees/

Bu siteden bakabilirsiniz. Sizin alanınız hangi gruba giriyor bilmiyorum ama genelde laboratuvar vb imkanlardan faydalanılmayacaksa daha düşük oluyor.

Kolay gelsin

Psyche4.0

Öğrenci
Arkadaşlar selam,
Başvuru ekranında araştırma bilgileri başlığında başlangıç ve bitiş tarihleri yazıyor. Buraya kendimi bir tarih uydurarak mı yazacağız? benim davet mektubumda Ekim'den itibaren 10 ay olarak belirtiliyor çünkü. Atıyorum Ekim'in ilk pazartesisi, Ağustos'un ilk pazartesisi gibi bir işaretleme mi yapacağız oraya?

hardale

Öğrenci
Arkadaşlar selam,
Başvuru ekranında araştırma bilgileri başlığında başlangıç ve bitiş tarihleri yazıyor. Buraya kendimi bir tarih uydurarak mı yazacağız? benim davet mektubumda Ekim'den itibaren 10 ay olarak belirtiliyor çünkü. Atıyorum Ekim'in ilk pazartesisi, Ağustos'un ilk pazartesisi gibi bir işaretleme mi yapacağız oraya?

Merhaba, yurt dışında araştırma yapacağınız tarih aralığını yazmalısınız. Davet mektubunuzda tam tarih belirtmemişseniz, Ekim ayı hangi gün başlıyorsa o günden itibaren yazabilirsiniz.
Yine de bideb2214 mail adresinden teyid edebilirsiniz.

desky

Öğrenci
arkadaşlar araştırma bilgileri kısmına araştırma başlığının ingilizce alanı yok ama başvuru formunda bu alan eksik gözüküyor. böyle olan var mı acaba

Marcius

Öğrenci
Merhabalar arkadaşlar,

Başvurularımız hayırlı olsun. Umarım istediğimiz sonuçlara ulaşırız. Bir hatırlatma yapmak isterim. Eğer gitmek istediğiniz veya alanınızda daha iyi sayılan bir okuldan davetiye alacak zamanınız olmadıysa bence sonuçlar açıklanana kadar bunun için çabalayabilirsiniz. Projeniz desteklenirse sonrasında okul değiştirmek için başvuru yapabiliyorsunuz. Eğer TÜBİTAK onay verirse yeni okulunuzla yola devam edebiliyorsunuz. Projeniz reddedilirse de yeni döneme daha güçlü bir okulla başvurma imkanı elde edersiniz. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.