100/2000 Yök Doktora Bursları

ofy

Öğrenci
Geçen ay 100/2000 bursunu kazandım. Bir güvenlik soruşturmasından bahsediliyor. Bu soruşturma ne kadar sürüyor? Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim..

A

Akademik22

Guest
100/2000 yök doktora bursları

100/2000'e kayıt yapalı bir ayı geçti. Yök'ü arıyorum biz ücreti yatırdık diyor. Üniversiteyi arıyorum yökten yazı gelmedi ücret yatırıldığında ödemeler gerçekleştirecektir diyor. Yeter artık verecekleri para 2250 tl insanları uğraştırıyorlar. Neymiş 100 öncelikli alanda doktora öğrencilere burs desteği sağlıyorlarmış. Geçsinler bunları. Bu insanları bilimsel çalışmalar yapsın diye destekliyorlarsa böyle şeylerle uğraştırmayacaklar. Sonra insanlar yurt dışına gidince kaçtı oluyor.O yüzden bu ülkede her şey şekilden ibaret içerik boş.

B

bekliyoruz123

Guest
Yök 100-200 burs

YÖK 100-2000 doktora burs programına Şubat 2019 döneminde girip hala ödeme alamayan var mı?Yani ilk defa bu programa kayıt yapıp ve 2019 şubat döneminde girenler bursları ne zaman alıyor?Geçen yıl ilk defa bu programa kayıt yaptıranlar için nasıl oldu?Hangi ayda ve ayın kaçında yattı? Eğer Nisan ayında alınacaksa Mart ayı ile birlikte iki burs ödemesi mi yapılacak? YÖK yönetmeliğinde her ayın 1 ile 10 arasında yatırılır ifadesi var. Ayrıca kayıtlı olduğu doktora burs programı için burs ödemesi kayıt yaptırdığı ayı takiben ödenmeye başlar yer almakta yönetmelikte.Geçmiş yıllarda bu programda olup hala daha burs alanlar yazarsa daha iyi olur.

B

Bursiyer1212

Guest
100/2000 bursluluğu ve çalışma

Arkadaşlar merhaba ben 1.5 senedir 100/2000 yök bursiyeriyim. Yüksek lisansımı yaptığım üniversitenin AB Koordinatörlüğüne bağlı sözleşmeli proje asistanlığı iş teklifi aldım. Koordinatörlükle konuştuğumda benim 4A lı yani "hizmet akdine tabi calisanlar" icinde oldugumu çalışacağım pozisyonun üniversite ile bir baglantisinin olmadığını yalnizca primimin strateji daire başkanlığı üzerinden yatacağını söylediler. Yök e burslulugumun kesilip kesilmedigini sordugumda enstitü uzerinden dilekce yazmami istediler. Daha once böyle bir durumla karsilasan var mi universite bünyesinde projede calisip burs alan var midir? Yoksa burslulugun devam maddelerinde gecen "devlet kadro ve pozisyonlarinda calismiyor olmak" maddesi proje çalışanlarını da etkiliyor mu?

D

Doktora100

Guest
YÖK 100/2000 Doktora Bursu

Aynı durumdayız benimde sadece Nisan ayında bir aylık burs yatırdılar. Mart ayı hiç yatmadı. Bende 28 Şubatta kayıt yaptırdım. Bu tip sorunları maalesef buraya yazmak sonuç vermiyor. Bu yüzden Twitter da gündem olmamız ve sesimizi birilerinin duyması gerekiyor. Bence bursları yök direkt hesaplarımıza yatırsın uğraştırmasın üniversiteyle. Çünkü üniversiteler bu durumu suistimal ediyor. Yaşadığımız tüm sorunlar için bir platformda bir araya gelip gerekli birimlere daha güçlü bir şekilde sıkıntılarımızı ve isteklerimizi anlatabilmeliyiz. Aynı fikirdeyseniz lütfen cevaplarınızı bekliyor olacağım.

D

doktoraaaa

Guest
100/2000 Doktora bursu yatmadı

Şubat döneminde kayıt olmamıza rağmen bizim hiç yatmadı 2 hafta önce enstitüye sorduğumuzda yök onayını beklediklerini bunun uzun sürdüğünü söylediler

sobe84

Öğrenci
Merhaba,
Bir sorum olacaktı mesela bu 100/2000 bursundan yararlandınız ama doktorayı bitiremediniz herhangi bir yaptırım oluyor mu ne oluyor bilginiz var mı? Varsa paylaşabilir misiniz?

biryüzikibin

Öğrenci
Türkiye’nin, hayata dair her alanda gelecek 50 yılına damga vurması beklenen elit/entelektüel akademi adaylarını yetiştirme düşüncesi. Olumlu ve olumsuz yönleri bir arada barındıran, son yılların en iyi amaçlar ile kurgulanmış ancak işleyişi oldukça enteresan akademik projelerinden. Olumlu yönleri; araştırmacıların tam zamanlı çalışmalara yoğunlaşabilmeleri. Ortalama altı bir gelirle de olsa ( asgari ücrete yakın) hayata tutunabilmeleri. Yök’ün söylemsel olarak doktorantlara çok kıymet vermesi de dikkat çekiyor. Projenin olumsuz yönlerine bir bakalım. Başka bir iş ile meşgul olmayan gençlerin, düşük sayılabilecek burs geliri ile hayata tutunabilmelerinin zorluğu ilk dikkat çekenlerden. İstanbul ve Ankara gibi hayat pahalılığı yüksek şehirlerle, Anadolu illerindeki gençlerin aynı miktarda burs almaları eşitliğe uygun ancak adil mi bilinmez. Verilen miktar bu şehirlerde kira fiyatlarını ancak karşılıyor olmalı. Doktorantların herhangi bir kadro garantileri yok . Aslında akademide ömür boyu kadro garantisine karşıyım. Ancak burada durum biraz farklı. Bu kadro garantisinin olmaması, proje özelinde hiç hesap edilmedik biçimde beyin göçüne sebebiyet verebilecek bir unsur olabilir. Çünkü bu doktorantların bir kısmı, lisans/yüksek lisans ve doktora alanları arasında uyuşmazlığı göze alarak tematik bir alanda doktoraya başlıyorlar. Mesela tarih bölümü lisans /yüksek lisans mezunu bir öğrenci “uluslararası güvenlik” alanında doktora yapmak için alan değiştirip siyaset bilimi alanına başvurabiliyor. Programı kazanırsa da eğitime o tematik alanda siyaset bilimi çatısında başlıyor. Programın ruhuna uygun olarak çok disiplinli bir bilim insanı olarak yetişiyor. ortak havuzlardan ders alıyor. Çok yönlü düşünce sistematiği kazanıyor. Ancak peki Türkiye akademisinde bu duruma bakış nasıl? Şu an ki akademi bir yönüyle, onları işe alırken bu durumu sorun yapabilecek özellikler taşıyor. 20.yüzyılda yetişmiş bilim insanlarının bir kısmının, çok disiplinli çalışmaların önemini “algılayıp - algılamadıkları” tartışmalı bir konu. Örnekteki genç arkadaş, doktora mezuniyeti sonrası tarih alanında doktora yapmadığından, tarih bölümlerinde bu bakış açısındaki hocaların tavrıyla işe kabulde zorluk yaşayabilir. Lisansı ve yüksek lisansı, siyaset bilimi olmadığından oradaki başvurularda da sorun çıkabilir. Aslında çıkmaması gerekir ancak burası Türkiye. Yök’ün buna eğilmesi gerekli. Yök çevrelerinde bu projenin sadece akademi odaklı olmadığı ve gençlerin özel sektörde de iş bulabilecekleri değerlendirmeleri varmış. Fakat bu doktorantların özel sektörde istihdamı bazı tematik alanlar için çok zor. Başarı endeksli bile olsa bir kadro garantisi, ciddi emeklerle yetiştirilen 100/2000 lerin yurt dışına beyin göçüyle gitmelerini engelleyebilir. Gelişimini tamamlayamamış genç, yeni üniversitelerimiz bu iş için proje okullar ilan edilebilir. Bu kadar yatırım yapılan gençler, teknik hatalarla kaybedilmemeli. Dikkat çeken bir diğer unsur ise bursun yüksek lisans mezunları icin 48 ay , lisans mezunları (bütünleşik) icin 60 ay süreli olması. halbuki ülke phd mezuniyet ortalaması bunun epey üstü. İlk kez duyanlar için inanması güç olan bir gerçek ise bursiyerlerin sigortalı olmadığı istikametinde. Fen bilimi alanında çalışanların laboratuvar çalışmalarının riski ortada. Ayrıca doktora yapan insanlarının genel yaş dağılımı 28-35 arası olan bir ülkede, bu gençlere sigorta yapılmıyorsa sosyal ve ekonomik hayattan, evlilik durumlarına kadar bir dizi engeller belirebilir. Bu konuda milli eğitimin ylsy bursu ve tübitak bursları gibi seçenekler örnek alınabilir. Yök yetkilileri bu doktorantlara çok önem verdiğini söylüyor ve bu öğrenciler önemli mülakatlardan geçerek doktora eğitimi alıyorlar ancak yabancı dillerinin gelişimi için araştırma görevlililerine sunulan desteklerden faydalanamıyorlar. Benzeri başka sıkıntılar da var. Özetle bir projenin ülkeyi tek başına kanatlandırması elbette beklenemez. Ancak ciddi yatırımlar yapılan ve iyi eğitimler alan gençlerden bahsediyoruz. Milli imkanlarımızla yetişen, kaliteli eğitimler alan ve başarıları ile ön plana çıkan bu az sayıdaki doktorantı yurt dışına beyin göçü olarak kaybetmemek adına, gençlerin şartlarını iyileştirmekte fayda var gibi. 100/2000 öğrencilerinin en büyük eksiği ise hak taleplerinin ne YLSY ne ÖYP ne de önceki örneklerle kıyaslanamayacak kadar zayıf olması. Twitter da gündem oluşturmak, YÖK ziyaretleri, cimer başvuruları vb yöntemler konusunda ciddi zayıflık var. Yök başkanı ile buluşmalarda bile çok az şey isteyebiliyorlar. Genelde sorulan soru; işe giriş çıkışlarda burs kesintisinin kaç ay sürceği gibi teknik meseleler oluyor. Ancak projenin dünyadaki örneklerinde öğrencilerin hakları sanıyorum daha fazlaydı. Kadroları biraz taleplerine bağlı olacak gibi.

simonbey1

Öğrenci
100/2000

Merhaba arkadaşlar
Ben doktora ilk dönemimdeyim. 100/2000 bursuna dönem başı başvuru yapmayı düşünüyorum. Şuan ki okulum askerlik işlemimi tecil etmedi. Neredeyse 4 ay geçti. Askerlik şubesi de önemli olan doktoraya kayıt yaptığınız tarihtir diyor. 100/2000 doktora başvurusunda bu durum sıkıntı oluşturur mu?

iarr44

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar

Belki görmüşsünüzdür Tübitak, 100/2000 burs miktarını ikiye katlıyor. Aramızda tübütaktan bu burus alan var mı ? Aklımda soru işaretleri oluştu. Tübitak'ın öne sürdüğü 6 maddeden ikisini tamamladıktan sonra neler yapılmalı? Direkt Tübitak bursu veriyor mu yoksa yine bir eleme işlemi oluyor mu?

Bilenler varsa ve yardımcı olurlarsa çok sevinirim

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/yok-100-2000-bursiyerlerine-ek-burs.aspx

G

GG67

Guest
2211-A Genel Yurt İçi Doktora Burs Programı 2019/2

Ben 3 şartını sağlıyorum geçen dönem başvuru yaptım. Baraj puanının altında kaldığım için reddedildi. Yani sağlamanız yetmiyor puanınız kabul edecekleri ya da alacakları kontenjan içerisine girmesi gerekiyor.

Dawey

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar

Belki görmüşsünüzdür Tübitak, 100/2000 burs miktarını ikiye katlıyor. Aramızda tübütaktan bu burus alan var mı ? Aklımda soru işaretleri oluştu. Tübitak'ın öne sürdüğü 6 maddeden ikisini tamamladıktan sonra neler yapılmalı? Direkt Tübitak bursu veriyor mu yoksa yine bir eleme işlemi oluyor mu?

Bilenler varsa ve yardımcı olurlarsa çok sevinirim

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/yok-100-2000-bursiyerlerine-ek-burs.aspx

Merhaba, bir önceki dönem başvuru yaptım ve baraj puanının altında kaldığım için başvurum reddedildi. Yani bir baraj ve kontenjan var... Bu çağrının avantajı ek çağrı olması ve sadece YÖK 100/2000 öğrencilerinin başvurabilecek olması diye düşünüyorum. İnşallah şartları sağlayan tüm yök 100/2000 öğrencilerine tübitak bursu verilir.