Öyp Puan Hesaplaması

azraeltr

Doçent
arkadaslar mrb birsey soracagım ben 74.89 ile mezun oldum yuzluk sıstemde mezun oldum. daha sonra bolum 4 luk sısteme gore mezun verıyor suan transkrıpte baktıgımda 3,06 ortalama dıyor oda 78 denk gelıyor ben sımdı 78 baz alabılırmıyım

Transkriptiniz de 3,06 yazıyor ise, yök tablosuna göre 78,06 yapıyor ve bunu kullanacaksınız.

SÖZ Ales' ten 80 aldım Tarih 3.sınıfım.. Şu ana kadar not ortalamam vasatın altında. Bu dönem fena gitmiyor sınavlar ama şu an genel ort maalesef 2.50 küsur.. üdsye girdim hiçbir bilgim yoktu maalesef o da kötü 30 küsurlu bi şey. Tarih ÖYP ortalamalarına baktım 56 kişi alınmış ve 84 puan ortalama var.. Benim şansım nedir? En çok neye ihtiyacım var bu son 1,5 yılda ne yapsam avantajlı duruma geçebilirim?

Bu arada 4lük sistemde 2.50 küsur

teşekkürler

Hocam, sizin şu anda okuyor olduğunuz için tek yapmınız gereken not ortalamanızı yükseltmeye çalışmanız. Çünkü bitirdikten sonra telafisi olmayan tek değişken. Diğer sınavları (ALES, ÜDS) bir şekilde bitirdikten sonra da çalışarak yükseltebilirsiniz. O yüzden şimdi not ortalamanızı yükseltmeye bakın.

r.t.s

Öğrenci
arkadaşlar benim ortalamam 2.75 100 lük sistemde karşılığı 70.83 fakat yök sayfasında bilgilerimde 42 olarak çıkıyor

D

DDEM

Guest
öyp

Merhaba benim lisans ortalamam 3.00 ales puanım 81 zihin engelliler öğretmenliği okudum öypde şansım nedir ?

A

Akademik Forum

Guest
Öyp puan

Öyp puan hesaplamasında sonuç kaç üzerinden değerlendiriliyor acaba bir değişiklik söz konusu olabilir mi?Çünkü hesaplama yaparken daha evvel 80 küsur olan puanım şimdi 500 küsur olarak görünüyor.

sedeftpl

Öğrenci
İyi günler benim bir sorum olacaktı.ÖYP puanı hesaplanırken yüzdeyüz ingilizce eğitim veren fakülteden mezun olanların genel not ortalaması ile aynı bölümü türkçe okuyan mezunların ortalaması yökte aynı puana mı denk geliyor?

P

Peçorin

Guest
İyi günler benim bir sorum olacaktı.ÖYP puanı hesaplanırken yüzdeyüz ingilizce eğitim veren fakülteden mezun olanların genel not ortalaması ile aynı bölümü türkçe okuyan mezunların ortalaması yökte aynı puana mı denk geliyor?

İngilizce-Türkçe eğitim farkı öyp puanına zerre yansımaz,YÖK'ün o malum dönüşüm tablosu her durumda esas alınır,hatta Odtü işletmeyi bitiren ile Açıköğretim Fakültesi(AÖF) İşletmeyi bitiren iki kişiden hangisinin diploma notu fazlaysa, diğerinden daha fazla öyp puanı kazanır.İlkinin aldığı aldığı eğitimin kalitesi ve zorluğu aşikar, ikincisi ise yazılı sınavsız,ödevsiz,projesiz "öğrenim(?)" sonunda sadece 20 soruluk test sınavlarıyla aldığı "balon notlarla" elbette(!) daha fazla öyp puanı almayı hak etmektedir(!).Hakkını yememek lazım,yeni YÖK başkanı edebiyatçı Saraç'ın müthiş ileri görüşlülüğüyle Öyp'de lisans ortalamasının ağırlığı tekrar %35'e çıkarıldı ve böylece mevzuya tam manasıyla tüy dikilmiş oldu.Darısı bizden sonraki nesillerin başına...

sedeftpl

Öğrenci
İngilizce-Türkçe eğitim farkı öyp puanına zerre yansımaz,YÖK'ün o malum dönüşüm tablosu her durumda esas alınır,hatta Odtü işletmeyi bitiren ile Açıköğretim Fakültesi(AÖF) İşletmeyi bitiren iki kişiden hangisinin diploma notu fazlaysa, diğerinden daha fazla öyp puanı kazanır.İlkinin aldığı aldığı eğitimin kalitesi ve zorluğu aşikar, ikincisi ise yazılı sınavsız,ödevsiz,projesiz "öğrenim(?)" sonunda sadece 20 soruluk test sınavlarıyla aldığı "balon notlarla" elbette(!) daha fazla öyp puanı almayı hak etmektedir(!).Hakkını yememek lazım,yeni YÖK başkanı edebiyatçı Saraç'ın müthiş ileri görüşlülüğüyle Öyp'de lisans ortalamasının ağırlığı tekrar %35'e çıkarıldı ve böylece mevzuya tam manasıyla tüy dikilmiş oldu.Darısı bizden sonraki nesillerin başına...

ben de aynı sizin gibi düşündüğüm için öğrenme gereği duydum.İngilizce bölüm mezunuyum 3.03 ortalamam var ve bu ortalamayı yapabilmek için neler çektim.Lakin benim bölümü türkçe okuyup 3.50 yapan adam benden daha yüksek puana denk sayılıyor.Resmen saçmalık.