Öyp Puan Hesaplaması

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
puanhesap.jpg

ÖYP kapsamında ilan edilecek araştırma görevlisi kadrolarına üniversitelerce iki türlü yerleştirme yapılacaktır;

a) Cari usulde yerleştirme
b) ÖYP puanı ile yerleştirme

a-Cari usulde yerleştirmeler 31.07.2008 tarihli "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre yapılacaktır. ÖYP kapsamında atanacak araştırma görevlilerinin başvurularında yabancı dil şartı bulunmamaktadır.

b-ÖYP puanı ile yapılacak yerleştirmelerde ise "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in geçici 2.maddesinde belirtilen puan oranları dikkate alınacaktır.

İlan edilen araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirilen adaylardan yabancı dil puanı 65'ten daha aşağıda olanlar Yükseköğretim Kurulu'nun ilan edeceği tarihler arasında tercih yapacak, adayların ÖYP puanı dikkate alınarak dil eğitimine devam edecekleri merkezler belirlenecektir. Yabancı dil eğitimi sonunda yapılacak sınavda 65 ve daha yüksek puan alan adaylar istekleri halinde yabancı dil eğitimi için 3 (üç) ay süreyle yurtdışına gönderilecektir.

Yabancı dil eğitimi sonunda başarılı olan adaylar Yükseköğretim Kurulu'nun alanlar bazında belirleyeceği ÖYP kapsamındaki lisansüstü eğitim programlarına başvuracaklardır

Moderatör tarafında düzenlendi:

dygmsu

Öğrenci
Merhaba lisans ortalamasının %35 i alınıyormuş ya benim lisans ortalamam 2.99 bu neye denk geliyor?Neyin %35 ini alacağız?

emir

Öğrenci
Yök'ün Not Dönüşüm Cetvelinde 2,99'a Tekabül Eden Yüzlük Sistemdeki Karşılığı 76.43'un %35'i Alınacak.

dygmsu

Öğrenci
Teşekkür ederim şuan hesaplamalarıma göre ÖYP puanım (dili 50 den düşük olanlar 50 alınacak diyerek dilide dahil ettim) 81.75 çıkıyor.Şuan kontenjanlara baktıgımda alanımda birkaç üniversitede kontenjan oldugunu gördüm.Başvurabilir miyim? Nereden başvuruyoruz?

dygmsu

Öğrenci
O başvurular ÖYP ye atananlar içinmiş... :( benim yüksek lisansım bu sene bitiyor.Doktora için ÖYP ye başvurmayı düşünüyorum bu sene..Sizce ÖYP den kabul almak için en az ne kadar puan gerekir.81 le olabilir miydi?Ales ve dil puanımı yükselticem ona göre:)

mavi_oje

Öğrenci
Hangi puan türünde alındıysak o puan türü mü kabul edilecek? Ben cari usülle yerleştim, cari puanım mı geçerli olacak yerleştirmelerde???

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hangi puan türünde alındıysak o puan türü mü kabul edilecek? Ben cari usülle yerleştim, cari puanım mı geçerli olacak yerleştirmelerde???

Hayır geçerli olan ÖYP puanı olarak hesaplanandır. Cari usul ile yerleştirilmiş olsanız bile ortak bir puan sistemi olan ÖYP puanı dikkate alınıyor..

dygmsu

Öğrenci
Arkadaşlar ÖYP ile kesin yerleşebilmem için minimum kaç olmalı puanım?Yani ÖYP ile girmiş arkadaşların kaç puanla nereye hgirdiğini merak ediyorum...Yazabilir misiniz?Benim geçen seneki puanım 81 civarı(yukarda yazdım fakat kimse cevap vermedi) Başvuruyu kaçırmayıpta başvursaydım olabilir miydi sizce?

elektro

Öğrenci
Hocam bölümünüz ne? Öncelikle bölümlerde puan durumları değişebiliyor. Bazı bölümlerde 70 öyp puanı ile yerleşebilirken bazılarında 80 ile yerleşememe durumu olabiliyor. Ayrıca önceki msjlara baktımda öyp puanı hesaplanırken dil 50 olarak kabul edilmiyor sadece kaç aldıysanız onun %15 i alınıyor. Sadece cari usül ile alım olan yerlerde ales'in %60 ı üds puanınızda 50 ve altında ise 50 olarak kaul edilip %40 ı alınıyor.Yani sizin öyp puanınız ne yazıkki 81 olmuyor:(

E

Ecram84

Guest
Merhabalar ben yeni üyeyim ve bir kaç sorum oalcaktı..2011 ÖYP ye başvurmak istiyorum işletme mezunu olacağım inş ama hesaplama üsülü 2 şekilde yapılıyor sanırım ve ünviersiteler 2010 haziran dönmeinde kaç puanla kapattklarını nerden öğrenebilirim alesim ea 80.280 akademik ortalamam 80 dilim yok mart girecem ama 50 alamam 35 40 belki şu an hazırlanıyorum.sizce işletmeden bir yerlere girebilme şansım var mı..varsa yazın burda kalacam eğer yoksa yurtdışına gitmeyi düşünüyorm ona göre hazırlıjlarımı yapamacam bilgilerndiriseniz çok sevinirim hoşçakalın..

honestguy25

Öğrenci
bölümünüzü yazmaya çekınırsenız nerden bılsın ınsanlar nereye atanacagınızı.. bunu siz unıversıte sınavımı sandınız.. ynai hangı anabıılmdalında araştırma gorevlısı olmaya karar verıdınızı bılmıyormusnuz

slm nazmi bey

ben atatürk üniv. iktisat bölümü mezunuyum lisans

alese gireceğim nisanda...

ama kpds sınavına girmeyi düşünmüyorum...

sadece ales ile oyp başvurusu yapabilir miyim ? eğer yapabilirsem atanabilir miyim?

lütfen yardımcı olun

ayrıca ingilizce hakkında pek bilgim yok

sizce kpds ye girmelimiyim veya kpds şartmıdır oyp de?

F

financier

Guest
slm nazmi bey

ben atatürk üniv. iktisat bölümü mezunuyum lisans

alese gireceğim nisanda...

ama kpds sınavına girmeyi düşünmüyorum...

sadece ales ile oyp başvurusu yapabilir miyim ? eğer yapabilirsem atanabilir miyim?

lütfen yardımcı olun

ayrıca ingilizce hakkında pek bilgim yok

sizce kpds ye girmelimiyim veya kpds şartmıdır oyp de?

Nazmi Hocama sormuşsunuz ama ben yardımcı olmaya çalışayım,
sadece ALES ile başvuru yaparsınız fakat KPDS puanı seni onlarca kişinin onune geçirir Çünkü 0.005 puancıklarla ya kazanıp ya da kaybedebiliyorsunuz.
kazanır ve puanların yeterli olursa atanırsın dil eğitimine gönderilirsin 6 aylık bir süre. 1 yıl içerisinde kpds veya üds den 50 alamazsan kadron iptal olur. 65 alamazsan öyp kapsamından çıkar normal arş.gör olarak devam edersin.
iktisat alanıyla ilgili sana küçük bir not:kazanan İktisatçıların çoğu en az 55-60 civarı bir dil puanına sahipler. eğer ki alesin 90 üstü olursa dilsizde girebilirsin . ama ortalama bir ales puanın varsa bence bir dil kursuna git en azından mayıs KPDS den 50 üzeri bir puan almaya çalış..

kolay gelsin.

mervee

Öğrenci
merhabalar.. ben bir şeyi hala ayıramıyorum :( bu öyp puan alımı ile cari usul alımını pek anlamadım bana anlatırsanız çok sevinirim :) bir de bir şey daha sormak istiyorum.. cari usulde sanırım yazılı sınav yapılıyormuş öyp usulde de yapılmıyormuş öle mi? ben bu yazılı sınavdan çok korkuyorum sonuçta ben işletme okuyorum ve nerden çıkar kim bilir ya hatırlamazsam ne kadar etkiliyor yazılı sınav puanı ?

F

financier

Guest
merhabalar.. ben bir şeyi hala ayıramıyorum :( bu öyp puan alımı ile cari usul alımını pek anlamadım bana anlatırsanız çok sevinirim :) bir de bir şey daha sormak istiyorum.. cari usulde sanırım yazılı sınav yapılıyormuş öyp usulde de yapılmıyormuş öle mi? ben bu yazılı sınavdan çok korkuyorum sonuçta ben işletme okuyorum ve nerden çıkar kim bilir ya hatırlamazsam ne kadar etkiliyor yazılı sınav puanı ?

ÖYP usulde sınav yoktur. öyp usul %35 okul ortalaması %50 Ales %15 varsa dil puanınızın , bu oranların toplamı sonucunda 1.kişi asil 2. kişi yedek olarak belirlenir ve atama yapılır ekstra sınav yoktur.
cari usulde ise %60 ales %40 ingilizce puanınız hesaplanır ve sıralama yapılır 4 kişi sınava girer ve sonraki aşamada %40 ales %30 dil %15 okul ort. %15(oranlarda hata olabilir ilk kısım doğru 2. kısım hatalı olabilir.) yazılı sınavın sonucuna göre 1. asil 2. yedek olarak belirlenir.

soru kısmında ise muhtemelen üretim faktörleri nelerdir derler :)) kesin bir soru budur...