ÖYP 2012 Yönetmeliği AÇIKLANDI!

Yeni Yönetmeliği nasıl buldunuz?

• Olumlu

Oy: 76 51.4%
  • Değişen bir durum yok.

Oy: 74 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    148

müh87

Öğrenci
fredy06 hoca da yazmış ama şüphe duyuyorum bu kesinti konusuyla alakalı.aralıktaki ek yerleştirmede yanlış beyanda bulunandan bu seneki tercihlerde %3 kesilecek öyle değil mi aksi halde yapılan kar kalır hiçbir manası olmaz bu sene çok kadro boşalır.mevcut öypliler yer değiştirir.

alpertunga84

Profesör
Bu yönetmeliği hazırlamak mı bunca ay sürmüş çok ilginç! Yönetmelikte yer almayan konuları değişmedi olarak mı anlamalıyız? Mesela yüksek lisansta 3 ay doktorada 12 ay yurtdışına gitme hakkımız vardı ama yeni yönetmelikte göremedim. Bir de herhalde bu yeni oranlardan en çok nemalananlar Ales kursları olacaktır. Biz de mi girsek bu kurs işine acaba :)

Bilerek geç çıkardılar yönetmeliği.

fredy06

Öğrenci
arkadaşlar bir şeyi gözden kaçırıyorsunuz. bir kişi hangi yönetmelik çerçevesinde başvuru yapmış ise o kişi hakkında o yönetmelik hükümleri uygulanır. yani yönetmeliğin değişmiş olması daha önceden atananlar için herhangi bir değişiklik getirmiyor. hukuken de bu böyledir.

yorumcu

Öğrenci
yapılan öyp toplantısında eş durumunun getirileceğinden bahsedilmişti fakat yönetmelikte bununla ilgili bi hüküm yok......bi bilgisi olan var mı

tester07

Öğrenci
yeni yüzdelere göre hiçbir kaybım olmadı.fakat ales'in ağırlığının arttırılması acayip saçma olmuş.öyp alımlarındaki tek akademik kriter diyebileceğimiz not ortalamasını %25'e düşürmüşler.öyp işi bildiğimiz öss'ye döndü diyebiliriz.bugünkü yönetmelik itibariyle öyp bilim insanı yetiştirmekten çok ama çok uzaklaşmıştır.öyp bundan sonraki süreçte gerçekten akademisyen olmak isteyenlerden ziyade, iş bulma sıkıntısı çektiği için akademisyenliği tercih etmek zorunda kalanlarla dolup taşacak.2.00 ile mezun olmak ile 4.00 ile mezun olmak arasında çok fark vardır (şahsi görüşümdür, katılmayabilirsiniz).ayrıca yeni yönetmelikte YÖK diyor ki: "üniversitede kasmayın, yata yata 2.00 ile bitirin ama ales'ten alın 95'in üzerinde puanı sizi atayalım" :)

ales in yüzdesinin artırılmasına sevinmeyen arkadaşlar olabilir. ama gerçek şu ki özel sektöre bile girerken nereden mezun olduğunuzun sorulmasına rağmen, (küçümsemek için söylemiyorum) en son açılmış hocası olmayan bir fakültede 4.00 ortalama yapıp, bizim ankarada birtarafımızdan ter atarak 3 ortalamayı tutturmaya çalışırken o adamların buraya hangi üniversiteden nasıl bir sistemden mezun olduklarına bakılmaksızın aynı kriterde değerlendirilip atanması da hiçbir zaman adil olmadı arkadaşlar. tamam ales çok saçma bir sınav ama en azından sınav ve çalışabilirsiniz. çok büyük bir adaletsizlik azaltıldı bence. hala mükemmel değil ama, tüm türkiyedeki diplomalar denk olmadığı sürece lisans ortalamasının hiçbir espirisi yok. alan sınavı yapılarak veya amerikadaki sistem gibi tüm lisans mezunlarını bölümleri ile ilgili tek bir sınavla değerlendirmek en adil yöntem olurdu. son olarak dil puanının yüzdesinin kesinlikle artırılması gerekirdi diye düşünüyorum.

nahova008

Öğrenci
Nahova size yazmistim alinti yapamadi
:) Evet 2011 temmuzda bi gaflete gelip oyp sorumlusu kaydimi yapmadi ek yerlestrmeyi bekle diye. Bizde uyduk ne bilelim. Puanim yuksek dereceyle bitirmisim bir yildir bunun icin sirf bekliyorum bilseydim ztn giderdim % 10 la yuregime indi resmen. Uygulanmayacak bize yani diyosunuz hic bi kesinti dogrumu anladim?

benimde ek yerleştirmelerde puanım kesildi avukatın söyldiğini söyluyuum bana dediği üzrinden 1 yıl getiği için alımlarda puanın kesilmez zaten bu tar,hte açıklamaları da üzerinden tam bir yılın geçmesini beklemel olmuş olabilir dedi.

alfredd_23

Öğrenci
ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyan vererek ataması yapılmayanlar ile halen ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde ÖYP puanları 1 yıl süreyle % 10 oranında düşürülür.
Bu,geçen seneki alımlarda ve ek yerleştirmelerde de kazanıp gitmeyenler, veya kazanıp yerleşen ancak yeniden başvurmak isteyen adaylar içinde geçerli olacak. Ben öyle anladım. Ya siz?

fredy06

Öğrenci
fredy06 hoca da yazmış ama şüphe duyuyorum bu kesinti konusuyla alakalı.aralıktaki ek yerleştirmede yanlış beyanda bulunandan bu seneki tercihlerde %3 kesilecek öyle değil mi aksi halde yapılan kar kalır hiçbir manası olmaz bu sene çok kadro boşalır.mevcut öypliler yer değiştirir.

aynen müh87 %3 kesilecek. %10 kesilmesi zaten hukukla da bağdaşmaz. Neden derseniz; geçen dönemlerde başvuran adaylar o yönetmeliğin hükümlerini kabul ederek başvurmuştu dolayısıyla daha sonra çıkan bir yönetmelik o kişilere uygulanamaz. ayrıca bazıları bu sene başvurup kazanıp gitmeyenlerden seneye %10 kesilecek olmasını eleştirmiş ancak %10 kesilmesi caydırıcılığı arttıracaktır. Neticede %3 kesinti alesten 5-6 puan yüksek almakta telafi edilebilirken %10luk bir kesintinin telafisi için alesten 15-18 puan fazla almak gerekecek ve caydırıcı olacak. Başarılar.

<<<tuti>>>

Öğrenci
sayın hocam
bide şu 50 65 arası dil puanıyla atanırsak 65 şartını yerine getirmemiz için kaç senemiz var anlayamadım açıklarsanız çok sevinirim saygılarımla

fredy06

Öğrenci
ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyan vererek ataması yapılmayanlar ile halen ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde ÖYP puanları 1 yıl süreyle % 10 oranında düşürülür.
Bu,geçen seneki alımlarda ve ek yerleştirmelerde de kazanıp gitmeyenler, veya kazanıp yerleşen ancak yeniden başvurmak isteyen adaylar içinde geçerli olacak. Ben öyle anladım. Ya siz?
Hayır. Daha öncekilerden %3 kesilecek. Önceki sayfaları okuyunuz.

ytor

Öğrenci
aynen müh87 %3 kesilecek. %10 kesilmesi zaten hukukla da bağdaşmaz. Neden derseniz; geçen dönemlerde başvuran adaylar o yönetmeliğin hükümlerini kabul ederek başvurmuştu dolayısıyla daha sonra çıkan bir yönetmelik o kişilere uygulanamaz. ayrıca bazıları bu sene başvurup kazanıp gitmeyenlerden seneye %10 kesilecek olmasını eleştirmiş ancak %10 kesilmesi caydırıcılığı arttıracaktır. Neticede %3 kesinti alesten 5-6 puan yüksek almakta telafi edilebilirken %10luk bir kesintinin telafisi için alesten 15-18 puan fazla almak gerekecek ve caydırıcı olacak. Başarılar.

Öyle diyorsunuz da aralık ayında daha önceden olmayan bir karar üzerinden %3'lük kesinti uyguladılar haziranda tercih yapanlara. Bu yüzden davası süren arkadaşlar da var. Sanırım o davanın sonucu bu yılkilerin %10 kesintisine uğrayıp uğramayacağını da netleştirecek.

sevser

Öğrenci
sevser arkadaşım bu konuda haklısın bazı kadrolarda taklalar dönüyor, fakat bu taklalarda genelde bilim yapabilecek insanlar için dönüyor. Babası milletvekili veya bakan tanıdıgı var diye dönmüyor torpiller. Ama ön değerlendirme ile değerlendirmede çok farklı şeyler. çünkü ön değerlendime %60 ales %40 dil ile yapılır. değerlendirmede ise ales %30a dil ise %10 a düşer bunlara %30 lisans mezuniyet ve %30 bilim sınavı eklenir. o sebeple en başta dil puanı 50 diye düşük olan ve ön değerlendirmede 4 üncü olan bir kişi değerlendirmede lisans notu ile ataga geçebilir. bu da yök yönetmeliğinin kuralıdır. bilginize.

ama torpil dönmüyor diye iddaa etmiyorum sadece ön değerlendirme doğru bir sonuc değildir o elemeye yönelik bir sistemdir.

tüm bunlar bilgim dahilinde. fakat o % 30 yazılı/ uygulamalı bilim sınavı "torpilin kaç puan" sınavı ( tabi herkes için geçerli değil ) ile ortalaman,dilin, alesin ne olursa olsun adamını geçirecek puanı verirler. Bu haksızlığı yapar ve orayı evi gibi görürler. O torpili dönmeyen kişinin bilimsel çalışma yapamayacağını nereden bilebilirler ki??? Neyse ben konunun dağılmasını istemezdim ama ÖYPliolan Cariye söz atar, Cari ÖYPli boş der. Herkes kendine müslüman. Fakat ne olursa olsun herkes aynı şartlar altında yarışmalı .