YÖK bahar dönemi dondurma ve 50d araş gör

wttmachine

Öğrenci
benim de son dönemim şuan ama kaydı dondurmayı düşünmüyorum çünkü 1-2 aya yetiştireceğim tezi.. ancak aklıma takılan durum şu. bulundugum okul ben ylisans mezunu olduktan sonra doktoraya girebilmem için bana yarım dönem hak tanıyacağını söylemişti yani ilişiğimi hemen kesmeyecekler ancak bu virus salgını yüzünden lisansüstü alımları iptal olursa ne olacak?

Son düzenleme:

artex

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Konuyla ilgili bir gelişme var mı acaba? Üniversiteler kayıt dondurmak isteyenler için belirli bir tarihe kadar dilekçe verilmesi konusunda bilgilendirme yapıyor. Şuan dondurmak istesek bir dert dondurmak istemesek bir dert dondurmasak nasıl bitireceğiz tezimizi dondursak resmi bir açıklama yok. Yök ün araştırma görevlileri dahil değil diye resmi bir açıklaması var mı yoksa sadece ben aradım bu şekilde söylediler bilgisi mi var elimizde?

oduman

Öğrenci
Resmi açıklama yok, YÖK ü telefonla arayınca öyle söyleniyor.
Evet okullar ayın 19 una kadar dondurma talebinizi yapın diyor, ben son günlere kadar bekleyeceğim belki bir gelişme olur diye.

artex

Öğrenci
Yök iletişim merkezini şimdi aradım. Bu durumun araştırma görevlilerini kapsamadığını söyleyen arkadaşlar ya yanlış kişiyle konuştular ya da ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar. Bana araştırma görevlilerinin de kayıt dondurabileceklerini ve bu sürenin azami süreden sayılmayacağını, kadro ile ilgili duruma da bağlı bulundukları üniversitelerin personel daire başkanlıklarının karar vereceğini söylediler. Kayıt dondurma durumunda yökün kadro ile ilgili sorun yapıp yapmayacağını özellikle teyit ettirdim ve konuya üniversitelerin karar vereceğini söylediler.

diogenes

Öğrenci
Yök iletişim merkezini şimdi aradım. Bu durumun araştırma görevlilerini kapsamadığını söyleyen arkadaşlar ya yanlış kişiyle konuştular ya da ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar. Bana araştırma görevlilerinin de kayıt dondurabileceklerini ve bu sürenin azami süreden sayılmayacağını, kadro ile ilgili duruma da bağlı bulundukları üniversitelerin personel daire başkanlıklarının karar vereceğini söylediler. Kayıt dondurma durumunda yökün kadro ile ilgili sorun yapıp yapmayacağını özellikle teyit ettirdim ve konuya üniversitelerin karar vereceğini söylediler.

Sevgili Artex,
Ya çok gençsin ya da çok tecrübesiz bir yeni araştırma görevlisisin. Buradaki insanları neden ortalığı karıştırmakla itham ediyorsun? Gücün buradakilere mi yetiyor. Yök iletişim merkezi yıllardır herkese farklı açıklamalar yapmış olan bir birim. Dolayısıyla sana tavsiyem buradaki insanları itham etmeden önce bilgi aldığın yerin güvenilirliğini araştırmanı öneririm. Zira bilimsel tavır, bir bilginin farklı kaynaklardan doğrulanarak sağlamlaştırılmasını önceler.

Şimdi gelelim almış olduğun cevabın sorunlu kısmına. Yök bu konuyla ilgili hiçbir yazılı açıklama yapmamayı tercih etti. Neden peki? Bunun bir cevabı yok. Daha önce defalarca azami süreler konusunda sorun yaşamış araştırma görevlilieri varken ve konu Yök'ün bildiği bir konuyken, neden yazılı açıklama yapılmayarak konu bilinmezliğe itiliyor? Öğrencileri kapsayan tüm hakların araştırma görevlilerin azami sürelerine de uygulanması gerekliliği çok açık bir hukuki zorunluluk iken, neden bu konuda insanları rahatlatan bir açıklama yapmak yerine, 50-dli araştırma görevlileri (hem de görevlendirilmiş 35lileri de kapsıyor) haklarının peşinden koşmak zorunda bırakılıyor? Yök iletişim merkezini aramak, Cimer'e yazı yazmak ve bu şekilde ilgilileri gereksiz yere meşgul etmenin ne anlamı var? Varsa da ben anlayamıyorum bu mantığı.

Gelelim bir diğer meseleye, bu konu üniversitelerin daire başkanlıklarına bırakılsa bile daha önceden yaşanan her şey bu konuda da aynı şekilde yaşanır. Personel daire-ler önlerine bu konuyla ilgili gelen ilk başvuruda her zaman yaptığını yapar ve YÖK'ten görüş ister. Yök'ün verdiği cevaba göre karar verir. Bunu personel daire ile veya azami süreler meselesiyle tecrübesi olan herkes bilir. Bu durumda madem Yök'ün görüşüne göre karar verilecek Yök neden yazılı bir şekilde görüş belirtmiyor? Yani üniler karar verir demek, konuyu muallakta bırakmakla aynı şey. Yani sizin bunu sözlü olarak teyit ettirmiş olmanızın hiçbir yasal geçerliliği yok.

Kaldı kı, bazı enstitüler şimdiden ar.gör.leri sıkıştırmaya başladılar, donduracaksanız dilekçe verin vs. şeklinde.

antioxidant

Öğrenci
bu durum hali hazırdaki tüm lisansüstü öğrencilerini mi kapsıyor yoksa sadece 50d araştırma görevlisi için mi?

- - - Güncellendi - - -

YÖK bugün isteyen öğrencilerin bahar dönemini dondurabilecegini ve azami süreden sayılmayacağını söyledi.
50d araştırma görevlisi için görev süresi de uzar mı böyle bir durumda ?
Bilgisi olan veya aynı durumda olan var mı ? Teşekkür ederim.

Bu durum hali hazırdaki tüm lisansüstü öğrencilerini de kapsıyor mu yoksa sadece 50d araştırma görevlisi için mi?

nickybold

Öğrenci

Sayın [MENTION=102064]artex[/MENTION], doğrusu sözleriniz ve meslektaşlarınızı bu şekilde itham etmeniz çok talihsiz ve nezaketsiz bir davranış olmuş.

Eğer ilgili karar alındıktan sonra YÖK'ü aramış olsaydınız, siz de aldıkları kararın araştırma görevlilerini kapsamadığına ilişkin açıklamalarına muhatap olur ve bu duruma bizler gibi anlam veremezdiniz. Belli ki YÖK yapılan şikayetler sonrası bu açıklamasını değiştirme kararı almış. Ancak [MENTION=20518]diogenes[/MENTION] hocamızın da izah ettiği üzere, elimizde sadece hiçbir yasal geçerliliği olmayan sözlü açıklamaları var. YÖK'ü şuan da aradığınızda araştırma görevlilerini de kapsadığını söylemelerine karşın, kadro süresiyle ilgili bir açıklama yapmaktan kaçınarak (sanki muhatabı YÖK değilmiş gibi) üniversitelerin personel dairelerini işaret etmektedir.

Ancak, biz kendi personel dairemizi aradığımızda kendilerine bu konuda ulaşmış bir karar olmadığını, bir bilgilerinin olmadığını söyleyebiliyorlar sadece. Dilerseniz siz de kendi personel dairenizi arayarak konuyu danışabilirsiniz. Böylece meslektaşlarınızı itham etmeden, bilgilerinizi teyit ederek konuyu aydınlatmış olursunuz.

Gülmur

Öğrenci
Aslında problem burada başlıyor personel daire başkanlığı bu konuda bir bilgisi olmadığını söylerken bir araştırma görevlisi nasıl dondurma kararını alabilir? Araştırma görevlisinin maaşı eğitimine bağlı iken öğrenimini dondurursa maaşının kesilmeyeceğinin garantisi var mı?

pharmacy

Öğrenci
Personel dairesi ile görüştüm ve YÖK yazısı olmadıkça işlem yapamayacaklarını söylediler. Resmi bir yazı olmadıkça yapılabilecek bir şey yok gibi ne yazık ki. Sadece çeşitli yollarla sesimizi duyurmaya çalışacağız.

moonbless

Öğrenci
Şimdi gelelim almış olduğun cevabın sorunlu kısmına. Yök bu konuyla ilgili hiçbir yazılı açıklama yapmamayı tercih etti. Neden peki? Bunun bir cevabı yok. Daha önce defalarca azami süreler konusunda sorun yaşamış araştırma görevlilieri varken ve konu Yök'ün bildiği bir konuyken, neden yazılı açıklama yapılmayarak konu bilinmezliğe itiliyor? Öğrencileri kapsayan tüm hakların araştırma görevlilerin azami sürelerine de uygulanması gerekliliği çok açık bir hukuki zorunluluk iken, neden bu konuda insanları rahatlatan bir açıklama yapmak yerine, 50-dli araştırma görevlileri (hem de görevlendirilmiş 35lileri de kapsıyor) haklarının peşinden koşmak zorunda bırakılıyor?

Çok doğru hocam. Moral bozmak istemem ama YÖK'ün yarattığı bu durum içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle ilk kez ortaya çıkmış bir durum değil. YÖK zaten bunu yıllardır 33a/50d li ÖYP araştırma görevlilerine ve 35. madde almış 50d lilere yapıyor, danıştay kararını görmezden gelerek uydurma kadro süresi ayrımı üzerinden pek çok araştırma görevlisi işten çıkarıldı, dava sonucu ya dönebildi ya dönedemi, devam ediyor. Eğer büyük bir baskı hissetmezler ise YÖK yine yıllardır yaptığını yapacak, sessiz kalacak, belirsiz, idarecelerde her türlü yorumlanabilecek karar metinleri ile durumu muammaya çevirecek. Bunun sonucunda bir kurum kayıt donduran araştırma görevlisine süre verirken, başka kurum aynı şartlardaki araştırma görevlisini işten çıkaracak, YÖK azami süresi dolanı işten çıkarın demeye devam edecek. Araştırma görevlilerinin eğitim süresine eklenir dese bile kadro süresi denen YÖK uydurması kavramın yasal temeli olmadığı kabul edilmedikçe, ortaya öğrenciliği devam eden ama azami süreden kadrosundan olan araştırma görevlisi sayısı artacak. YÖK'ün elinde fırsat vardı ancak kanun tasarısında bu konuya değinilmiyor, aynı şekilde kayıt dondurma konusunda da YÖk sessiz kalacak. Topu kurumlara atacak ama İşten çıkarırken üniversiteler işlem tesis etti diyip sorumluluktan kaçacak. Bunlar yıllardır yaşanan şeyler, pek çok kişinin başına geldi ve devam ediyor. Umarım YÖK bu sefer yanıltır ve kapsayıcı hukuki temelde bir kararla herkesi rahatlatır.

artex

Öğrenci
Cevabım biraz maksadını aşmış olabilir amacım burada konuyla ilgili cevap verenlere yüklenmek onları itham altında bırakmak değildi. Açıkçası yazılanların doğru olduğuna inanamadım ve hemen yökü aradım yökten aldığım cevaba istinaden hızlıca yazılmış bir mesaj olmasından kaynaklı bu durum oluştu. İtham altında bıraktığım arkadaşlar kusura bakmasın.
Konuyla ilgili üniversitemin personel daire başkanlığında görev yapan personele attığım maile gelen cevap: 'siz de kayıt dondurabilirsiniz konuyla ilgili yazıyı enstitülere gönderdik'

wttmachine

Öğrenci
tamam kayıt dondurmayalım ama bu sürecin ne kadar devam edeceği belli değil ki. ya öngörülenden çok daha uzun sürerse ve yazın lisansüstü alımları dahi yapılamazsa? biz tezimizi sunup mezun olduktan sonra kadro olmadığı için bir yere başvuru yapamazsak ne olacak? 50/d denen maddenin her yerinden saçmalık aktığını gösteren olaylara bir yenisi eklenmiş oldu covid-19 ile.

moonbless

Öğrenci
Cevabım biraz maksadını aşmış olabilir amacım burada konuyla ilgili cevap verenlere yüklenmek onları itham altında bırakmak değildi. Açıkçası yazılanların doğru olduğuna inanamadım ve hemen yökü aradım yökten aldığım cevaba istinaden hızlıca yazılmış bir mesaj olmasından kaynaklı bu durum oluştu. İtham altında bıraktığım arkadaşlar kusura bakmasın.
Konuyla ilgili üniversitemin personel daire başkanlığında görev yapan personele attığım maile gelen cevap: 'siz de kayıt dondurabilirsiniz konuyla ilgili yazıyı enstitülere gönderdik'

Hocam, tabi ki herkesi rahatlatacak olumlu açıklamalara ihtiyacımız var. Ancak burayı okuyan arşatırma görevlisi arkadaşları temkinli olmaları için uyurmak adına iki temel nokta önemli. Birincisi sizin kurum, ister insiyatif deyin ister yorum, bu karar sonucu size kayıt dondurma hakkı verir ve bu süreyi kadro sürenize ekler ancak YÖK belirsizliği gidermediği sürece başka bir kurum çalışanına aynı hakkı tanımayabilir. İkincisi de şu; araştırma görevlisi hem kadrolu çalışan hem de öğrenci. Siz yazılı cevap almışsınız ama bu bile dikkat ederseniz ayrıntılı bir açıklama değil. Yani iki gün sonra sizin öğrenci olarak tabi ki kayıt dondurma hakkınız var ama kadronuzu kaybedersiniz de diyebilirler. İdareciler ve memurlar sıkışınca ben onu değil bunu kastetmiştim demekten çekinmezler. Umarım demezler tabi ama size fantastik gelmesin çünkü bunun aynısını azami süre konusunda yıllardır yaşayan araştırma görevlilieri var. Yazı enstitüye gittiyse bölümlere de gelecektir. Enstitüye gönderdikleri yazıya ulaşmanız iyi olur ayrıtnılı açıklamayı görmüş olursunuz netleşir. Yazının kapsamından burada da paylaşıp bahsederseniz yardımcı olur.

amadeus1092

Öğrenci
Arkadaşlar süreç ile ilgili geçen hafta YÖK ile görüştüm. Birçok arkadaşımız gibi bana da kayıt dondurma hakkımızın olduğunu ancak personel işleri ile görüşmemiz gerektiği bilgisi verildi. Mevcut durumda personel işlerinin YÖK'ten istediği olur yazısı durumdan da bahsettim. Bu süreçte çok fazla arama geldiğini buna göre YÖK'ten bir açıklama olması gerektiğini belirttiler. Sanıyorum yine geçen hafta bu durum ile ilgili memurlarda bir yazıda çıktı. Genel olarak durumun takipçisi olursak YÖK'ten açıklama olabileceğini düşünüyorum. İletişime geçmemiş arkadaşlarda eğer YÖK'e ulaşıp durumu anlatırsa daha hızlı dönüş alabileceğimizi düşünüyorum.

aslanalex

Öğrenci
Herkese merhaba.
Bize gelen yazıda gayet net şekilde belirtildi bugün. Dondurabilirsiniz ve azami süreden sayılmaz diye. Yalnız bu açıklamayı üniversite yaptı. yök neden yapmadı anlamadım. Metni aşağıya yapıştırdım yazıda gelen.
"Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 31.03.2020 tarihli toplantısında aldığı
"Yükseköğretim Kurumlarında önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde kayıtlı olup öğrenim
gören öğrencilerin, kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumlarından talep etmeleri halinde
2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Döneminde kayıtlarının dondurulmasına ve kayıt
dondurulan sürenin azami süreden sayılmaması" kararı, 2547 sayılı Yükseköğretim
Kanununun 35. maddesi uyarınca kadroları geçici olarak Üniversitemize aktarılan ve
geldikleri üniversitelerde aynı kanunun 50/d ve 33/a maddesi kapsamındaki Araştırma
Görevlileri (ÖYP'liler ve ÖYP kapsamında olmayanlar dahil) ile Üniversitemizde halen anılan
kanunun 50/d maddesi uyarınca görev yapmakta olan Araştırma Görevlilerini de kapsadığı ilgi
yazı ile bildirilmiştir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."

kaansydmr

Öğrenci
Sayın hocam. Öncelikle sizin adınıza çok sevindim ancak böyle bir kararı her üniversitenin ilan edip etmeyeceği tam bir muamma. Kaldı ki YÖK her türlü konuda gerekli açıklamaları yaparken yalnızca araştırma görevlilerinin durumu hakkında resmi bir açıklama yapmadı. Velhasıl böyle bir kararın her üniversite tarafından ilan edileceği belirsiz olup, ona göre hareket edilmeli. Sizin üniversiteniz insaflı davranmış, acaba hepsi böyle hareket edecek mi? Yani YÖK'ten resmi bir açıklama olmadığı müddetçe her üniversitenin lehte hareket etmesi çok düşük bir ihtimal. Bu yüzden resmi bir açıklamanın yapılması adına sürekli olarak YÖK e ulasilmali ve yaşanılan mağduriyet izah edilmeli ki üniversitelerin bu konuda bir bahanesi olmasın. Yani iş üniversite yöneticilerinin keyfiyetine kalmasın.

kalamarr123

Öğrenci
Hocam dondurmakta sorun yok sorun DONDURDUĞUNUZ ZAMAN KADRO İLE İLİŞİĞİNİZİN KESİLİP KESİLMEYECEĞİ. Bunu özellikle sormanızı tavsiye ediyorum.

aslanalex

Öğrenci
Hocam dondurmakta sorun yok sorun DONDURDUĞUNUZ ZAMAN KADRO İLE İLİŞİĞİNİZİN KESİLİP KESİLMEYECEĞİ. Bunu özellikle sormanızı tavsiye ediyorum.

Hocam yararlanabilirler demenin bu olduğunu düşünüyorum. Yoksa dondurmaları halinde ilişikleri kesilir öğrenci olarak devam edebilirler tarzı bir ifade kullanılması gerekmez miydi? Benzer bir yazı yök bursiyerleri için geldi ve kayıt dondurursanız bursunuz kesilir dediler kayıt yaptırdığınız dönemden devam eder dediler. Biz de bizim maaşımız etkilenir mi diye sorduk bu yazıya göre bir sorun yok dediler hatta memuriyet de uzar doktoranın sonuna bir dönem eklenir dedi hem enstitü hem de personel işleri. Daha fazlasını bilmiyorum. Bu yazıyı üniversite herhalde kafasına göre yazmamıştır yökten görüş istemiştir diye düşünüyorum. Kimseyi de yanlış yönlendirmek istemem ancak durum bu benim anladığım ve bana aktarıldığı kadarıyla.

Gülmur

Öğrenci
Hocam yararlanabilirler demenin bu olduğunu düşünüyorum. Yoksa dondurmaları halinde ilişikleri kesilir öğrenci olarak devam edebilirler tarzı bir ifade kullanılması gerekmez miydi? Benzer bir yazı yök bursiyerleri için geldi ve kayıt dondurursanız bursunuz kesilir dediler kayıt yaptırdığınız dönemden devam eder dediler. Biz de bizim maaşımız etkilenir mi diye sorduk bu yazıya göre bir sorun yok dediler hatta memuriyet de uzar doktoranın sonuna bir dönem eklenir dedi hem enstitü hem de personel işleri. Daha fazlasını bilmiyorum. Bu yazıyı üniversite herhalde kafasına göre yazmamıştır yökten görüş istemiştir diye düşünüyorum. Kimseyi de yanlış yönlendirmek istemem ancak durum bu benim anladığım ve bana aktarıldığı kadarıyla.

Hocam biz de öyle düşünmek istiyoruz ama 6 ay maaş alamama durumu riske atılabilecek bir konu değil. Dondurabilirsiniz deniyor fakat kimse maaş ve kadro ile ilgili net bir şey söylemiyor. Yök üniversitelere yönlendiriyor, üniversiteler de yökten yazı gelmedi konu net değil diyor. YÖK ün bu durumu açıklığa kavuşturacak bir yazı yayınlaması şart ki bizim üniversitemiz için dondurma işlemi 16 sına kadar devam edecek.