YÖK bahar dönemi dondurma ve 50d araş gör

oduman

Öğrenci
YÖK bugün isteyen öğrencilerin bahar dönemini dondurabilecegini ve azami süreden sayılmayacağını söyledi.
50d araştırma görevlisi için görev süresi de uzar mı böyle bir durumda ?
Bilgisi olan veya aynı durumda olan var mı ? Teşekkür ederim.

pharmacy

Öğrenci
YÖK bugün isteyen öğrencilerin bahar dönemini dondurabilecegini ve azami süreden sayılmayacağını söyledi.
50d araştırma görevlisi için görev süresi de uzar mı böyle bir durumda ?
Bilgisi olan veya aynı durumda olan var mı ? Teşekkür ederim.

Merhaba, Ben de aynı durumdayım, böyle bir hakkımız var mı, yönetmelikte böyle bir başlık bulamadım. YÖK ilgili birime de ulaşamıyorum. Bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim.

kaansydmr

Öğrenci
Ben de aynı durumdayım. YÖK'ü aradım hayır araştırma görevlilerini kapsamıyor, kapsam yalnızca lisansüstü eğitimdir dendi.

Ancak yapılan açıklamaya göre kapsaması lazım! Zira tez döneminde olan 50/D'li araştırma görevlilerinin de dondurma hakkından faydalanması gerekir zira sonuçta tez yazıyorlar. Neden kapsamıyor anlayamadım. Siz ne düşünüyorsunuz?

yavuza

Öğrenci
Merhaba hocalarım, aramızda belki daha önceden lisansüstü eğitimin donduran vardır ya da bilgi sahibi olan vardır. Dondurulan süre boyunca maaş alınabilecek mi ? Ücretiz izin mi veriyorlar ?

Betul94

Öğrenci
Arkadaşlar ben de aynı durumdayım. Yüksek lisansımın son dönemindeyim daha fazla uzatma hakkım yok. Aynı zamanda öncelikli alanlar araştırma görevlisiyim. Eğer şimdi dondurursam ve doktora tercihleri ertelenmezse kadrom yanabilir çünkü ara vermiş sayılıyorum. Eğer dondurmazsam ve haziranda bitirirsem ancak doktora tercihleri ertelenirse korona sebebiyle, yine ara vermiş sayılıyorum ve kadrom yine düşebilir. Çünkü araş gör şartı öğrenci olmak biliyorsunuz. YÖK'ü aradım ancak ulaşamadım, mail attım henüz kimse dönmedi. Ne yapacağız hiç bilmiyorum

kalamarr123

Öğrenci
Bu durumda kimseyi mağdur etmemeleri gerekiyor. Sürecin bizimle hiç bir alakası yok. 50-d'liyiz diye işsiz kalacak değiliz.

- - - Güncellendi - - -

Twitter üzerinden Vahdet hoca bu tür sorulara cevap veriyor ve destek oluyor. Bilginize.

diogenes

Öğrenci
Tıpkı daha öncesinde sürelerle ilgili verilen kararlarda olduğu gibi, öğrencilere tanınan tüm hakların aynı şekilde ve eksiksiz bir şekilde araştırma görevlilerine tanınması gerekir. bu yasal zorunluluktur. Çünkü 50/d kadrosu, hepinizin bildiği üzere öğrenim süresine bağlanmış bir kadrodur. Öğrenim süreleri öğrencilere ilişkin yapılan düzenlemelerle düzenlenir. Nasıl ki, daha öncesinde 2016 yılı itibariyle öğrenim sürelerinin yeniden başlaması, araştırma görevlilerine uygulanmaz dendiyse, Yök yine aynı dayatmayı uygulamaya çalışabilir. Ancak hukuk nezdinde bu düzenleyici işlemin bir karşılığı yoktur. (Danıştay 8.dairenin ilgili kararla ilgili vermiş olduğu yd rettini, YÖK davayı kazanmış gibi sundu, buna aldanmayınız) Yök yetkililerinin konuyu gereksiz yere uzatmamaları ve insanların hayatlarını şu dönemde zorlaştırmamaları gerekir.

kaldı ki tez çalışmalarının şu süreçte devam etmesi pek mümkün değil. kütüphanelerin hepsi kapalı. online kaynaklar ise sınırlı. Bu nedenle, mevcut düzenlemeye uygun olarak, talep eden tüm araştırma görevlilerine dondurma hakkı tanınmalı. Bu süreçte maaşları yatmaya devam etmeli (online eğitim sistemine geçişte hemen hemen tüm iş yükü araştırma görevlilerinin üzerinde), herhangi bir hak kaybının önüne geçilmelidir.

Salgın hastalığın yarattığı sonuçların bedelini araştırma görevlileri ödememelidir.

nickybold

Öğrenci
Tıpkı daha öncesinde sürelerle ilgili verilen kararlarda olduğu gibi, öğrencilere tanınan tüm hakların aynı şekilde ve eksiksiz bir şekilde araştırma görevlilerine tanınması gerekir. bu yasal zorunluluktur. Çünkü 50/d kadrosu, hepinizin bildiği üzere öğrenim süresine bağlanmış bir kadrodur. Öğrenim süreleri öğrencilere ilişkin yapılan düzenlemelerle düzenlenir. Nasıl ki, daha öncesinde 2016 yılı itibariyle öğrenim sürelerinin yeniden başlaması, araştırma görevlilerine uygulanmaz dendiyse, Yök yine aynı dayatmayı uygulamaya çalışabilir. Ancak hukuk nezdinde bu düzenleyici işlemin bir karşılığı yoktur. (Danıştay 8.dairenin ilgili kararla ilgili vermiş olduğu yd rettini, YÖK davayı kazanmış gibi sundu, buna aldanmayınız) Yök yetkililerinin konuyu gereksiz yere uzatmamaları ve insanların hayatlarını şu dönemde zorlaştırmamaları gerekir.

kaldı ki tez çalışmalarının şu süreçte devam etmesi pek mümkün değil. kütüphanelerin hepsi kapalı. online kaynaklar ise sınırlı. Bu nedenle, mevcut düzenlemeye uygun olarak, talep eden tüm araştırma görevlilerine dondurma hakkı tanınmalı. Bu süreçte maaşları yatmaya devam etmeli (online eğitim sistemine geçişte hemen hemen tüm iş yükü araştırma görevlilerinin üzerinde), herhangi bir hak kaybının önüne geçilmelidir.

Salgın hastalığın yarattığı sonuçların bedelini araştırma görevlileri ödememelidir.

Kesinlikle katılıyorum. Ancak Yök iletişim merkezi, ilgili kararın Araştırma Görevlilerini kapsamadığını söylüyor. Oysa salgın ve neden oldukları herkes için aynı sorunlar doğuruyor. Birinin araştırma görevlisi olması, bu sorunlardan muaf olmasını sağlamıyor ki.

YÖK'ün bu kararının Araştırma Görevlilerini de kapsaması için CİMER üzerinden şikayetlerimizi iletmeyi öneriyorum. Birlikte hareket edersek, hatalı kararlarını gözden geçirmelerini ve eşit-adil bir karar almalarını sağlayabiliriz.

rhapsody

Öğrenci
Kesinlikle katılıyorum. Ancak Yök iletişim merkezi, ilgili kararın Araştırma Görevlilerini kapsamadığını söylüyor. Oysa salgın ve neden oldukları herkes için aynı sorunlar doğuruyor. Birinin araştırma görevlisi olması, bu sorunlardan muaf olmasını sağlamıyor ki.

YÖK'ün bu kararının Araştırma Görevlilerini de kapsaması için CİMER üzerinden şikayetlerimizi iletmeyi öneriyorum. Birlikte hareket edersek, hatalı kararlarını gözden geçirmelerini ve eşit-adil bir karar almalarını sağlayabiliriz.

Hocam kesinlikle haklısınız. Ben de bugün Cimer'e yazdım. Ancak sadece 50-D'liler için değil bütün araştırma görevlileri için aynı durum söz konusu.

nickybold

Öğrenci
Hocam kesinlikle haklısınız. Ben de bugün Cimer'e yazdım. Ancak sadece 50-D'liler için değil bütün araştırma görevlileri için aynı durum söz konusu.

Hocam araştırma görevlisinin 33-A, 50-D ya da ÖYP kadrosunda olması fark etmez tabiki, çok haklısınız. Alınan karar statü ayırt etmeksizin lisansüstü eğitim gören ya da tez aşamasında olan herkesi kapsamalı. Araştırma görevlilerinin kararın dışında tutulması kesinlikle haksız bir durum yaratıyor.

Cimer şikayetleri arttıkça bizleri dikkate alacakları kanaatindeyim.

moonbless

Öğrenci
YÖK, ÖYP (33a ve 50d li) ve 50d li araştırma görevlilerini 2016 Nisan yönetmeliğine göre 2016-17 Güz dönemindeki azami sürelerin sıfırlanması kararından muaf tutmuştur. Halen eğitim süreleri devam eden pek çok araştırma görevlisinin ilişiği kesilmiş/kesilmektedir (Tamamlanmış/devam eden davalar var, görevine geri dönenler/dönemeyenler var). YÖK bunu yaparken de gerekçesini aslında herhangi bir yasal dayanağı olmayan, araştırma görevlisinin eğitim süresi ile kadroda bulunma süresi ayrıdır şeklindeki ucube ve keyfi bir açıklamaya dayandırmaktadır. Danıştayın aksi yöndeki kararına rağmen YÖK'ün araştırma görevlilerine karşı olan bu olumsuz tutumu devam etmektedir. Son örnek de bunun bir yansıması sadece. İdareciler YÖK'ün genel tutumuna dayanarak şu koşullarda bile araştırma görevlilierini mağdur etme çabasında olabiliyor. YÖK sadece ilerideki muhtemel mahkeme süreçlerinde kesin kaybedeceğini bilirse bunu şimdiden telafi etmek adına adım atar. 2016'da sürelerin sıfırlanmasının nedeni buydu.
Arkadaşlar, özetle bu durumun bürokrasinin gözden kaçırdığı bir nokta olduğunu düşünmeyin, YÖK'ten olumlu bir sonuç beklemeyin, kendiliğinden çözüleceğini de düşünmeyin. Bu durum geçici bir eksiklik/hata değil YÖK'ün süregelen tavrının bir sonucudur. Sorunun çözümü adına adım atmadıkça idareler tarafından dikkate alınmayacak, YÖK tarafından mağdur edileceksiniz. Bu nedenle bu sorunu çözülene kadar gündemde tutmak önemli.

spectacula

Öğrenci
Şimdi arkadaşlar bizim görev süremize ilave yapılmasa bile sadece lisansüstü azami eğitim süremize ilave yapılması gerekmiyor mu en azından. Nihayetinde bizler araştırma görevlisi olsak da aynı zamanda lisansüstü öğrencisiyiz. Örneğin benim azami sürem temmuz 2023'te dolacak. Haliyle hem eğitim sürem hem de görev sürem için şu anda bu tarih baz alınıyor. Ben de diyorum ki görev sürem yine temmuz 2023'te bitsin ama bu tarihten sonra bana eğitim için bir dönem daha ek süre verilsin. Şu anki şartlara göre bu bile mümkün değil anladığım kadarıyla değil mi???

nickybold

Öğrenci
Şimdi arkadaşlar bizim görev süremize ilave yapılmasa bile sadece lisansüstü azami eğitim süremize ilave yapılması gerekmiyor mu en azından. Nihayetinde bizler araştırma görevlisi olsak da aynı zamanda lisansüstü öğrencisiyiz. Örneğin benim azami sürem temmuz 2023'te dolacak. Haliyle hem eğitim sürem hem de görev sürem için şu anda bu tarih baz alınıyor. Ben de diyorum ki görev sürem yine temmuz 2023'te bitsin ama bu tarihten sonra bana eğitim için bir dönem daha ek süre verilsin. Şu anki şartlara göre bu bile mümkün değil anladığım kadarıyla değil mi???

YÖK kararı aslında açık şekilde tüm lisansüstü öğrencileri kapsıyor, ancak ne yazık ki YÖK her zamanki gibi araştırma görevlilerine bu hakkı tanımaktan yana değil. Eğitim süresi konusunu da pek detaylı düşündüklerini sanmıyorum. Zira YÖK iletişim merkezi sadece araştırma görevlilerini kapsamıyor diyor, ama kararlarının en azından bir lisansüstü öğrencisi olarak bizlerin de eğitim süremizi ilgilendirdiğini görmezden geliyorlar.

Bu keyfi uygulamaya son verilmesini talep edebilmek için, sizin de bizler gibi Cimer üzerinden şikayetinizi bildirmeniz faydalı olabilir.

orta123

Öğrenci
Herkese merhaba. TÜBİTAK Yurt dışı doktora sırası başvurusu yapacağım bu dönem. Aynı zamanda bu dönem kayıt dondurmayı düşünüyorum. Sizce kaydımı dondurmam TÜBİTAK bursuna başvurumu etkiler mi?