YLSY İçin MEB'i Arayanlar

C

ch.accepted

Guest
insanı hayattan soğutur bunlar. bunu yumurtlayanların yasa tasarısından korkuyorum ki işaretlerini verdiler. yök de meb de hepsi aynı. http://yeniyasa.yok.gov.tr/files/deaed4775cb01c29786a7dda47c57672..pdf

bkz: 57.madde 6.fıkra: "Doktoralarını başarıyla tamamlayan araştırma görevlileri, doktoralarını tamamladıkları tarihten itibaren bir yıl daha araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Bu sürenin sonunda
kadroyla ilişikleri kesilir"

bu taslak çöp oldu diye biliyorum. yeniden mi gündeme almışlar benzer şekilde?

sinemaa

Öğrenci
bu taslak çöp oldu diye biliyorum. yeniden mi gündeme almışlar benzer şekilde?

çöp oldu ama hükümetin her türlü bir değişiklik isteği var yüksek öğretim ile ilgili. şahsen ben muhtemelen seçim sonrasına sarkacak yeni değişiklik için de bundan farklı bir düzenleme öngörmüyorum. çünkü amaçları işadamları ve onların örgütleriyla ortaklaşa şekilde esnek çalıştırma ve güvencesizlik üzerinden bizleri daha çok sağmak.

bu yasa taslağı da tarihte bir utanç belgesi olarak yer almalı.

Gokhan_61

Öğrenci
Arkadaşlar, az önce MEB'i aradım. Mülakatla ilgili kafmda oluşan soruları sordum. Aldığım bilgi kılavuzun bu ve ya gelecek hafta içerisinde açıklanacağı yönünde. Mülakatla ilgili sorduğum soruya verdikleri cevap üç aydır "yok canım öyle değildir, o kadar saçma bir düzenleme yapmazlar" dediğim bir şekilde düzenleme yaptıkları yönünde. Şöyle ki:

Aldığımız ALES puanı göz önünde tutularak her kadroya üç kişi yerleştirilecek. Daha sonra mülakata girilecek. Ve, anlayacağınız, aslında söz konusu kadro için üç kişi kendi aralarında yarışacak ve tek yarış bu olacak. Daha kötüsünü ise sorduğum soruyu da aktararak yazayım:

Örneğin; şu kadrolar daha önceki senelerde yanlarındaki ALES puanlarıyla almış olsun:

1. Kadro--->97 puan
2. Kadro--->95 puan
3. Kadro--->93 puan

bizim ales puanımız da 95 olsun. Yine on tane tercih yapılacakmış ilk etapta. Bu durumda ilk üçteki kişiler 97, 96 ve (sizle birlikte) 95 puana sahiplerse üç kişi de 1. kadro için mülakata çağırılıyor. Ve mülakatta kaybedenlerden iseniz, ikinci ve hatta üçüncü kadroya da yerleştirilmeniz söz konusu olmuyor ve bursa hak kazanma durumunuz tamamı lie ortadan kalkıyor. İşte böyle rezalet birşey...

tadechan

Öğrenci
Arkadaşlar, az önce MEB'i aradım. Mülakatla ilgili kafmda oluşan soruları sordum. Aldığım bilgi kılavuzun bu ve ya gelecek hafta içerisinde açıklanacağı yönünde. Mülakatla ilgili sorduğum soruya verdikleri cevap üç aydır "yok canım öyle değildir, o kadar saçma bir düzenleme yapmazlar" dediğim bir şekilde düzenleme yaptıkları yönünde. Şöyle ki:

Aldığımız ALES puanı göz önünde tutularak her kadroya üç kişi yerleştirilecek. Daha sonra mülakata girilecek. Ve, anlayacağınız, aslında söz konusu kadro için üç kişi kendi aralarında yarışacak ve tek yarış bu olacak. Daha kötüsünü ise sorduğum soruyu da aktararak yazayım:

Örneğin; şu kadrolar daha önceki senelerde yanlarındaki ALES puanlarıyla almış olsun:

1. Kadro--->97 puan
2. Kadro--->95 puan
3. Kadro--->93 puan

bizim ales puanımız da 95 olsun. Yine on tane tercih yapılacakmış ilk etapta. Bu durumda ilk üçteki kişiler 97, 96 ve (sizle birlikte) 95 puana sahiplerse üç kişi de 1. kadro için mülakata çağırılıyor. Ve mülakatta kaybedenlerden iseniz, ikinci ve hatta üçüncü kadroya da yerleştirilmeniz söz konusu olmuyor ve bursa hak kazanma durumunuz tamamı lie ortadan kalkıyor. İşte böyle rezalet birşey...

Dava sayılarında patlama yaşanır bu sistemle alım yapılacaksa.

Mezopotamya

Öğrenci

1. Kadro--->97 puan
2. Kadro--->95 puan
3. Kadro--->93 puan

Hah işte tam da bahsetmeye çalıştığım bu noktaydı. Böyle bir sistem olabilir mi ya. Benim Ales puanım belki 95 ve dediğiniz gibi ilk tercihim olmazsa ikinciye hatta o da olmazsa 3, 4 veya 5. tercihlerime yerleşmek istiyorum. Bu nasıl bir şeydir yahu.

Gokhan_61

Öğrenci
Bana verdiği cevap: siz de ona göre bir tercih yapıp, mülakat puanıyla birlikte zorlanmadan kabul alabileceğiniz bir kadroyu tercih etmek durumundasınız.

abahadiry

Öğrenci
Eğer cidden bu şekilde olacaksa ortada hiçbir iyi niyet yok demektir. Ancak bu kadar saçma bir alım yapılabilirdi. Umarım telefondaki görevlinin hayal dünyasından ibarettir

globalerol

Araştırma Görevlisi
biz böyle koyun oldukça bizi güdenler çok olur.... bi bakıp görelim diyenlerle şu alımdan sonra konuşmak isterim... cidden....

- - - Güncellendi - - -

Hah işte tam da bahsetmeye çalıştığım bu noktaydı. Böyle bir sistem olabilir mi ya. Benim Ales puanım belki 95 ve dediğiniz gibi ilk tercihim olmazsa ikinciye hatta o da olmazsa 3, 4 veya 5. tercihlerime yerleşmek istiyorum. Bu nasıl bir şeydir yahu.

çok mantıklı ylty işte neden hala anlayamıyosunuz.

sinemaa

Öğrenci
komedi yahu. biz de bu ülkede bilimden bahsediyoru:eagerness:

bu arada forumda bunu da beğenecek arkadaşlar vardır. bence ales puanına göre sıralansın sonra kura çekilsin, piyango kime çıkarsa :p

1. Kadro--->97 puan
2. Kadro--->95 puan
3. Kadro--->93 puan

volodya

Öğrenci
Neden hala şu kılavuz yayınlanmıyor anlamıyorum ki?!... Bu sefer ne bahaneleri kaldı acaba?.. Önce yeni düzenlemeler yapılıyor dediler ondan sonra, sonra yok ales ten sonra... Ales yapıldı yeni düzenleme yapıldı ve bir tokat gibi indi yeni düzenleme. (tabi bu mülakata sevinenler de olmuştur da neyse) Eeee sonuç?... Yeter artık yayınlayın artık şu kılavuzu!.. Hayır niye bu kadar sır gibi saklanıyor anlamıyorum ki? Belki boşu boşuna bekliyoruz aylardır belki benim bölümümden açılmayacak ben de iş durumlarımı ona göre ayarlıycam. Bu kadar insanlarını bekletmeye ve mağdur etmeye ne hakları var allahaşkına?

sinemaa

Öğrenci
klavuz açıklandı. başvuran başvursun ben zaten öyp ile atamayı bekliyorum :)

bu arada bunların çoğu dönüşte memurluğu yıkar benden söylemesi

XX06

Öğrenci
Bu nasıl sacma bir kılavuz ? Hayret ettim gerçekten mülakat olacak olacak dediler de %40 lık bir payda verilmez kiiiiiiiiii PESSSS

Sinirden ne yapacağımı şaşırdım. Gittikçe rezilleşmek bu olsa gerek... Zamanında mülakat kalkmış tekrardan getiriliyor veee korkmadan %40 lik bir pay veriliyor. Bu kadar da alenen torpil belli edilmez... İnsanların emeklerine yazık okadar çalısıp ales ıcın ugrasanlar varken Çok üzücü oldu...

endustri1

Öğrenci
arkadaşlar bari kim nereyi yazacağını yazsın ve de puanlarını biz de ona göre tercih yapalım. Endüstri mühendisliğinde tercih yapacak olanlar var mı