YLSY İçin MEB'i Arayanlar

errdem

Öğrenci
diyelim ki 10 tercih yaptık ve onunda da mulakata girmeye hak kazandık.10 kere ayrı ayrı mulakatamı gireceğiz. yoksa sadece 1 mulakata girip onun puanını mı kullanacağız diğer tercihlerde.

art'

Öğrenci
diyelim ki 10 tercih yaptık ve onunda da mulakata girmeye hak kazandık.10 kere ayrı ayrı mulakatamı gireceğiz. yoksa sadece 1 mulakata girip onun puanını mı kullanacağız diğer tercihlerde.

benim anladığım tercih yapacağız bir mülakat olacak ve aldığımız puan üzerinden puanımız nereye yetiyorsa o olacak. tabi tercihlerimiz arasından.tabi tercihler mülakattan önce mi olacak sonra mı olacak tam anlamadım.

mavi-

Öğrenci

Sadece 1 mülakat olur büyük ihtimalle. mülakat ales ortalama puanları birleştirilik tek bir puan haline getirilir ve onun üstünden sıralama yapılır diye düşünüyorum.

bennu

Öğrenci
bu iş açıktan memur atamasına dönmüş!!!

- - - Güncellendi - - -

hocam bu ülkede adil bir bilimsel mülakat yapılacağına inanmıyorum!!.neler gördük hocalar kendi ağızlarıyla söylüyordu.''gider mülakatta fatih sultan mehmetin annesinin kızlık soyadını sorarım sadece 1 kişi biliyordur onu da ben söylemişimdir'' diyen hocalar tanıdık

- - - Güncellendi - - -

hayır hocam benim anladığım kadarıyla olay şöyle dönüyor;
şimdi nasıl açıktan memur atamalarında belli bir kontenjan oluyor diyelim ki işletmeden 45 kontenjan var.herkes başvuruyor.puana göre aynı memurluk başvurusu gibi sıralıyor adam seni.''ilan edilen kontenjan sayısının en fazla üç katı aday sözlü sınava çağrılır.'' demişler.aynı memurlukta da öyle belli bir puan üstü(örneğin kpssden 70 ve üzeri alanlar) başvuruyor.3 katı adayı çağırcak sana belli bir mülakat puanı verecek.Sonra sen aldığın mülakat puanı+ales+not ortalamasıyla yapacaksın tercih.Yerleşirsen yerleşeceksin,yerleşemezsen kaldın

Gokhan_61

Öğrenci
biraz saçma olabilir ama bunların yaptıkları herşeyden şüphe etmeye sebep oluyor:acaba ALES konusunda sadece bu önümüzdeki ALES puanını kabul etmek gibi bir durum olmaz değil mi? yani ALESteki 3 sene geçerlilik şartı meselesini de çiğnerler mi diye şüphe etmiyor değilim.

bennu

Öğrenci
ayrıca hani artık mülakatlar yazılı yapılacaktı neden sözlü yapılıyor??..düşünsene adam alesi zorlayacak alacak 90 puan!!.al %40'ını 36 puan getirisi oluyor.Torpilli arkadaş da gayet rahat girecek mülakata o da alacak mülakatta 100 puan al sana 40 puan getiri!!.ne anlamı kaldı alesten yüksek puan almanın?.Dil puanı da ancak berabere kalırsan devreye giriyor zaten.

- - - Güncellendi - - -

''Sözlü sınav ve değerlendirme komisyonu, Bakanlık personeli, öğretim elemanları ve Bakanlıkça uygun görülen ilgili kurum personeli arasından Bakanlıkça seçilen bir başkan ve iki asıl üyeden oluşur. Bakanlık, asıl üye sayısı kadar yedek üye de seçer. Asıl üyelerin bulunmadığı durumlarda yedek üyeler komisyonda görev yapar. Bakanlık, gerekli durumlarda uygun görülen yerlerde birden fazla komisyon kurabilir.''

designer43

Öğrenci
mavi seni de anlıyorum olması gereken aslında senin söylediğin sistem ama maalesef bu ülkede mümkün olmuyor,torpilin adını mülakat koydular,umarım hiçbirimiz mağdur olmayız ama artık beklentim kalmadı bu programdan,zaman ne getirecek göreceğiz,hepimiz için hayırlısı olsun şimdiden

souslévent

Öğrenci
Ulan şurada 3 aydır ylsy bekliyoruz. Asistanlığımızı yakmaya göze aldık. Bölümüzü değiştirmeyi göze aldık. Olaya gel. Kendi üzerimden hesaplama yapayım:

Ales :95 = 38 puan
Ort. : 94 = 18.8 puan
Mülakat : 60 puan verilse 24 puan

Toplam 80 - 81 puan.

Ama torpili sağlayacak olan arkadaş;

Ales 80
Not 75
Mülakat 90

Oldugunda 83 yapıyor . İkna kabiliyetinden kazanıyor :) haklı sonuçta. Not ortalaması ales ten daha önemli bir kıstas ikna kabiliyeti

bennu

Öğrenci
zaten mahkemenin vermiş olduğu ''haksız'' diye bir karar var buna rağmen uygulamaya konulcak mı merak ediyorum!!

mechanical23

Öğrenci
Ales i yüksek olan bu sisteme karşı! Neden karşı bir tek sınavdan 90 üstü al sonra 3 sene sağa sola başvur. Akademisyenlik ales le olmuyor. Not ort. ve dil de lazım ayrıca mülakatın olmasıda(yazılı mülakat %20 ve sözlü mülakat %10 geriye kalan %10 da dile ayrılabilir) akademik bilginin olculmesi için gayet avantajlı. Netice itibariyle ben mak. müh. olarak gidicegim üniversitelerde basarılı olmak icin bir cok paket programı bilmem lazım ve yaptigim projeleri anlatmam lazım.Büyük üniversitelere basvururken referans mektubu ve niyet mektubu yaziyoruz sonucta degil mi...

sidneh

Profesör
Ales i yüksek olan bu sisteme karşı! Neden karşı bir tek sınavdan 90 üstü al sonra 3 sene sağa sola başvur. Akademisyenlik ales le olmuyor. Not ort. ve dil de lazım ayrıca mülakatın olmasıda(yazılı mülakat %20 ve sözlü mülakat %10 geriye kalan %10 da dile ayrılabilir) akademik bilginin olculmesi için gayet avantajlı. Netice itibariyle ben mak. müh. olarak gidicegim üniversitelerde basarılı olmak icin bir cok paket programı bilmem lazım ve yaptigim projeleri anlatmam lazım.Büyük üniversitelere basvururken referans mektubu ve niyet mektubu yaziyoruz sonucta degil mi...

Mülakatta objektif bir şekilde akademik bilginin ölçüleceğine inanıyor musunuz hocam?

mechanical23

Öğrenci
Mülakatta objektif bir şekilde akademik bilginin ölçüleceğine inanıyor musunuz hocam?

Hocam ondan %20 yazılı mülakat olsun dedim %90 kısmı zaten herkesin dedigi gibi. %10 luk kısmınada Bakanlığa güvenelim biraz diyorum hemen ön yargıyla yaklaşmamak lazım. Bu zamana kadar yapılan mülakatlarda genel izlenim olarak torpil izlenimi var bunda da kesin olucak diye bişey diyemeyiz. Bakanlıklarda uzmanlık secimlerinde de mülakat var. Benim tanıdıgım 3-5 kişi hiç torpili olmadan girdi.(Kariyerleri gayet parlaktı, almamaları için deli olmaları lazımdı.)

- - - Güncellendi - - -

Özetle %40 lık sözlü oranı fazla bunu %20 yazılı sınav, herkesin kendi bransında yapacagı ,ve %10 da dile ayrılırsa adil olucağı kanısındayım.

sinemaa

Öğrenci
cari alıma mülakat nedeniyle karşı çıkanlar şimdi mülakat savunucusu olacaksa yazıklar olsun. mülakatın etkisi %5 olursa kabul ederim. bu ülkede bilimsel mülakat falan yapılmaz, öyle bir yetişmiş kadro yok. bana palavra okumayın.

meb'i de ararsam pek hoş şeyler söylemek için aramam sanırım da telefonu açan arkadaş sıradan bir memur olduğundan yazık olur. onun için aramıyorum. bu iş yalvarmayla yakarmayla çözülmez.

bennu

Öğrenci
yazılı mülakat yapılsaydı eğer bu işin ciddiyetine inanırdım evet gerçekten bilim insanı olabilir mi bunu ölçmeye çalışıyorlar haklılar derdim.Adam tutmuş sözlü mülakat yapacak!!.

xkare

Araştırma Görevlisi
Mülakat varsa yazılı veya sözlü torpil olacaktır. Kurşun kalemle yazdığım yazılı cevaplarıma güvenecek değilim.

aziz1046

Öğrenci
Ylsy

Ylsy'yi yıllardır takip ediyorum. ama bir türlü bizim bölümden alım olmuyor(Spor Bölümlerinden).Acaba bu konuda yapabileceğimiz bir şeyler var mı?Yardımcı olursanız çok sevinirim.
- Herhangi bir üniversiteyle görüşüp üniversitenin mi bu konuda MEB'den talepte bulunması gerekiyor?

-Yada biz MEB'e başvuruda bulunsak bizi galeye alırlarmı?
bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz ?

sinemaa

Öğrenci
insanı hayattan soğutur bunlar. bunu yumurtlayanların yasa tasarısından korkuyorum ki işaretlerini verdiler. yök de meb de hepsi aynı. http://yeniyasa.yok.gov.tr/files/deaed4775cb01c29786a7dda47c57672..pdf

bkz: 57.madde 6.fıkra: "Doktoralarını başarıyla tamamlayan araştırma görevlileri, doktoralarını tamamladıkları tarihten itibaren bir yıl daha araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Bu sürenin sonunda
kadroyla ilişikleri kesilir"