YLSY İçin MEB'i Arayanlar

hunback

Öğrenci
Bilindiği üzere, 1416 sayılı Kanun kapsamında üniversitelerin öğretim elemanı ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş personel ihtiyacının karşılanması amacıyla Bakanlığımız tarafından lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına resmi-burslu statüde öğrenci gönderilmektedir.
Lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme (YLSY) işlemleri temmuz-eylül döneminde yapılmaktaydı. Ancak siz değerli öğrencilerimizden gelen görüş ve öneriler de dikkate alınarak, burslu öğrencilerin seçimi ve yerleştirilmesine ilişkin usul ve esasların yeniden düzenlenmesine ilişkin çalışmalar başlatılmış ve ilgili kurum ve kuruluşların mutabakatıyla 2013 YLSY Kılavuzunun, çalışmaların tamamlanmasının ardından yayımlanmasına karar verilmiştir. Yürütülen çalışmaların nihai amacı, ülkemiz ve siz değerli öğrencilerimiz için daha iyi bir gelecek inşasına hizmet etmektir.
mail üzerinden aldığım cevaptır.

biomat

Öğrenci
hocam nezamn aldınız bu cevabı
ve sizin sahsi görüsünuz nedir nezaman acıklanır kanaatındesiniz ?
teşekkurler...
Bilindiği üzere, 1416 sayılı Kanun kapsamında üniversitelerin öğretim elemanı ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş personel ihtiyacının karşılanması amacıyla Bakanlığımız tarafından lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına resmi-burslu statüde öğrenci gönderilmektedir.
Lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme (YLSY) işlemleri temmuz-eylül döneminde yapılmaktaydı. Ancak siz değerli öğrencilerimizden gelen görüş ve öneriler de dikkate alınarak, burslu öğrencilerin seçimi ve yerleştirilmesine ilişkin usul ve esasların yeniden düzenlenmesine ilişkin çalışmalar başlatılmış ve ilgili kurum ve kuruluşların mutabakatıyla 2013 YLSY Kılavuzunun, çalışmaların tamamlanmasının ardından yayımlanmasına karar verilmiştir. Yürütülen çalışmaların nihai amacı, ülkemiz ve siz değerli öğrencilerimiz için daha iyi bir gelecek inşasına hizmet etmektir.

karmate

Öğrenci

hiç değilse bu sene kadro varmış onu öğrendik. Umarım herkesin gönlünce olur.

Mezopotamya

Öğrenci

İyi hoş ama bu sene de alımları Temmuz'da yapsalardı bu yeni çalışmalara da seneye için hemen başlasalardı, bizler için çalıştıklarını söyleyip yine bu süreçte bizleri mağdur etmek de ancak bizim kurumlarımızda olurdu zaten.

Mezopotamya

Öğrenci
Ne dedikleri belli değil ki, eski sistem de devam edebilir, ortalamanın belli bir yüzdesi de katılabilir diyorlar. Hatta bir ara dil puanının belli yüzdesi de çıktı ortaya, sonra bir ara mülakat çıktı. Neye inanacağımızı şaşırdık.

Mezopotamya

Öğrenci
artık alımlar kesin kasım ya da aralık onda hem fikiriz sanırım bu saatten sonra. ama alım şartları açıklanmalı artık. belki ben şartları sağlayamayacağım ve başvurmayacağım sonuçta değil mi. bu yüzden şartları açıklasınlar ki ona göre karar verelim bekleyip beklemeyeceğimize.

bb.

Öğrenci
Valla ben hala Kasım veya Aralık ayını kabullenemiyorum işin açığı umarım bi sürpriz falan olur da beklemeyiz o kadar ya hadi hayırlısı diyelim

Mezopotamya

Öğrenci
Açıkçası o konuda hiç umudum yok artık, karamsar düşünmek falan da değil bu, bütün bu süreçte çıkardığım sonuç net kasım ya da aralık olacağını gösteriyor. hatta alım şartlarını ve kılavuzu bile o tarihe bırakırlarsa şaşırmayınız.

art'

Öğrenci
Aralık'a kalması kesin gibi ama sanki bana alım şartları aynı kalacak gibi geliyor. sonuçta bi değişiklik yapılacaksa şimdi duyurulup bir daha ki dönem olmalı. biz mevcut şartlara uyum sağladığımız için aylarca bekledik belki bir çok şeyden vazgeçtik bu yola girdik. geçen yıldan kazananların yurt dışı dil kurslarına yerleşmeleri, otomasyon sistemine geçiş dönemi, gibi şeylerle uğraşılıyor. ayrıca yök e geçecek diyerek Meb Ylsy için çalışmadı, gecikti. Telefona cevap veren kişi her şeye olabilir de olmayabilir de diyor pek bilgisi yok gibi. aslında birazda biz abarttık. ilk başlarda şartlar aynı kalacak bir değişim bu sene için söz konusu değil dediler sonra biz sorduk aynı kalacak mı dil olacak mı ortalama olacak mı diye onlarda "üzerinde çalışılıyor" diyerek oyalamaya çalışıyorlar gecikmesini buna bağlıyorlar. nasıl olsa mevcut şartlarla açıklanınca kimse çıkıpta demeyecek "madem aynı kaldı neden geç açıkladınız diye" telefon edip alakasız bişey sorsak belki olabilir olmayabilirde şimdi bir şey söylemek doğru olmaz der. benim düşüncem bu. bakalım bu hafta arayarak ne gibi şeyler öğreneceğiz.