Yeni karar! Acil! Bu ne demek?

universe

Öğrenci
bu konu hakkında bilgisi olan var mı???

Danıştay, YÖK'ün aslında azami kadro süresi için çıkardığı kararın ifadesinin net olmaması nedeniyle azami öğrenim süresini de kapsıyor gibi anlaşılması nedeniyle yürütmenin durdurulması kararı verildi. Söz konusu karar, büyük ihtimal iptal edilir. Ancak, YÖK yeni bir karar çıkartarak sürelerin sıfırlanmasının azami öğrenim süresinde uygulanacağı, ama azami kadro süresinde uygulanmayacağı talimatını verecek. Yani YÖK, birbirine bağlı bu iki hususu iki ayrı şeymiş gibi ele alma düşüncesinde. YÖK'ün vereceği yeni karar da yargı önüne götürülecektir büyük ihtimalle.

anyelaa

Öğrenci
Danıştay, YÖK'ün aslında azami kadro süresi için çıkardığı kararın ifadesinin net olmaması nedeniyle azami öğrenim süresini de kapsıyor gibi anlaşılması nedeniyle yürütmenin durdurulması kararı verildi. Söz konusu karar, büyük ihtimal iptal edilir. Ancak, YÖK yeni bir karar çıkartarak sürelerin sıfırlanmasının azami öğrenim süresinde uygulanacağı, ama azami kadro süresinde uygulanmayacağı talimatını verecek. Yani YÖK, birbirine bağlı bu iki hususu iki ayrı şeymiş gibi ele alma düşüncesinde. YÖK'ün vereceği yeni karar da yargı önüne götürülecektir büyük ihtimalle.

Öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla Danıştayın durdurma kararından da lehimize sonuç çıkmayabilir diyorsunuz. O zaman boşuna kadro beklemeye gerek yok!

fenerli83

Öğrenci
Danıştay kararı, kadroda bulunma sürelerine ilişkin herhangi bir hak getirmemiştir. YÖK mahkeme kararını bu konuyu netleştirecek şekilde karar alarak yerine getirecektir.

Akademik-TR

Öğrenci
Danıştay kararı, kadroda bulunma sürelerine ilişkin herhangi bir hak getirmemiştir. YÖK mahkeme kararını bu konuyu netleştirecek şekilde karar alarak yerine getirecektir.

Değerli takımdaşım 'Fenerli83',

Danıştay kararının kadroda bulunma sürelerine dair herhangi bir hak getirmediği sonucuna nasıl ulaştığını yazarsan seviniriz. Keza Danıştay, YÖK'ün Nisan 2016'daki yönetmelik değişikliği ile lisansüstü öğrencilik sürelerini sıfırlamasına rağmen 50/d kadrosunda bulunan araştırma görevlilerinin görev sürelerinin sıfırlanmamasını içeren YÖK yürütme kurulu kararının yürütmesini durdurmuştur. Bu durumda da kadroda bulunan veya kadro hakkı kazanmış arkadaşların kadrolarının Nisan 2016 itibarıyla başlatılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yürütmeyi durdurma kararı mevcut fakat YÖK nasıl bir yol izleyecektir orasını bekleyip göreceğiz.

fenerli83

Öğrenci
Danıştay ın yürütmesini durdurduğu karar, YÖK'ün 29.07.2015 tarihinde aldığı "“2547 sayılı Kanunun Geçici 67. maddesinin halen ÖYP, 50/d ve 2547 sayılı Kanunun 35. Maddesi kapsamındaki araştırma görevlisi kadrolarında bulunanların lisansüstü eğitim sürelerinin hesaplanmasında uygulanmamasına” yönelik kararıdır. Bu karar Danıştay tarafından araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitim sürelerinin hesaplanmasında süre sıfırlanmasından yararlandırılmayacağı şeklinde yorumlanmıştır. Kararın lafzına bakıldığında Danıştay'ın doğru yorum yaptığı görülmektedir. Danıştay YÖK'ün, araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitimlerinde 2547 sayılı Kanunun Geçici 67 nci maddesi hükümlerinin uygulanacağı ancak kadroda bulunma sürelerinde uygulanmayacağı yönündeki savunmasına itibar etmemiştir. Çünkü Danıştay'ın görevi kararda yazan hükümlerin hukuka uygunluğunu denetlemektir. Kararda açık bir şekilde lisansüstü eğitim sürelerinin hesaplanmasında Geçici 67 nci madde hükümlerinin uygulanmayacağı ifade edilmiştir. Bu nedenle yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır. Danıştay kararı dikkatlice okunduğunda yukarıda ifade ettiğim nedenlerden dolayı karar verildiği anlaşılacaktır. Kararda kadroda bulunma hakkından bahsedilmediği de aşikardır.

Akademik-TR

Öğrenci
Danıştay ın yürütmesini durdurduğu karar, YÖK'ün 29.07.2015 tarihinde aldığı "“2547 sayılı Kanunun Geçici 67. maddesinin halen ÖYP, 50/d ve 2547 sayılı Kanunun 35. Maddesi kapsamındaki araştırma görevlisi kadrolarında bulunanların lisansüstü eğitim sürelerinin hesaplanmasında uygulanmamasına” yönelik kararıdır. Bu karar Danıştay tarafından araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitim sürelerinin hesaplanmasında süre sıfırlanmasından yararlandırılmayacağı şeklinde yorumlanmıştır. Kararın lafzına bakıldığında Danıştay'ın doğru yorum yaptığı görülmektedir. Danıştay YÖK'ün, araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitimlerinde 2547 sayılı Kanunun Geçici 67 nci maddesi hükümlerinin uygulanacağı ancak kadroda bulunma sürelerinde uygulanmayacağı yönündeki savunmasına itibar etmemiştir. Çünkü Danıştay'ın görevi kararda yazan hükümlerin hukuka uygunluğunu denetlemektir. Kararda açık bir şekilde lisansüstü eğitim sürelerinin hesaplanmasında Geçici 67 nci madde hükümlerinin uygulanmayacağı ifade edilmiştir. Bu nedenle yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır. Danıştay kararı dikkatlice okunduğunda yukarıda ifade ettiğim nedenlerden dolayı karar verildiği anlaşılacaktır. Kararda kadroda bulunma hakkından bahsedilmediği de aşikardır.

"Fenerli83" takımdaşım,

senin de ilk cümlende yazdığın üzere ve şu ek dosyada da görüleceği gibi
Ekli dosyayı görüntüle 5946 ilgili araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitim sürelerinin hesaplanmasında uygulanmamasına yönelik olan kararın yürütmesini Danıştay durdurmuştur.
Velhasıl 2547 sayılı Kanunun Geçici 67. maddesinde olduğu gibi Nisan 2016 yönetmelik değişikliği ile lisansüstü programlara kayıtlı öğrencilerin eğitim süreleri sıfırlanmıştı. Bu konuda da hemfikiriz sanırım.

Bilindiği gibi gerek 50/d'li gerekse de son değişikliklerden sonra ÖYP'li araştırma görevlilerinin kadroları lisansüstü eğitimlerine bağlıdır. Dolayısıyla eğitim süresinin sıfırlanmasının kabulü demek araştırma görevliliğinde bulunulacak sürenin belirlenmesi demektir.

Kaldı ki hem YÖK kararında hem de Danıştay kararında öğrenciliklerin sıfırlanması durumunun tüm kayıtlı öğrenciler için geçerli olduğu görülüyor, araştırma görevlisi olsun veya olmasın... Hal böyleyken ortada araştırma görevlilerinin kadro sürelerine etki eden bir durum söz konusu olmasa sendika bu konuyu niye yargıya taşısın ki zaten öğrencilik süreleri kayıtlı tüm öğrenciler için sıfırlanmışken...

Hayırlı Günler...

ckkaymaz

Öğrenci
Fen Edebiyat Fakültesi koşulu koyulan bir kadroda Edebiyat Fakültesi Mezunu olan öğrenci başvuru yapabiliyor mu bilgisi olan var mı? teşekkürler...

mtz

Öğrenci
Hocam siz artık mezun olduğunuz için yüksek lisans yapıyor olmak şartı olan ilanlara başvurabilirsiniz, bu şart olan ilanlarda yüksek lisans mezunu olmak önemlidir. YÖK'ün bu son kararı hali hazırda uzatmalı öğrenciler içindir. Mezunları etkilemez.

- - - Güncellendi - - -

Hocam siz artık mezun olduğunuz için yüksek lisans yapmış olmak şartı olan başvurabilirsiniz, bu şart olan ilanlarda yüksek lisans mezunu olmak önemlidir. YÖK'ün bu son kararı hali hazırda uzatmalı öğrenciler içindir. Mezunları etkilemez.

Çok pardon üstteki ifadeyi yanlış yazdım.

Mezun olanlar,ilanlara başvurabiliyor.İçiniz rahat olsun.Benim de tezim uzadı,biter bitmez akademik kadro ilanlarını takip edeceğim.

Son düzenleme:
A

Asdx

Guest
Arkadaslar merhaba ben su anda yl 5. Donemimdeyim dil egitimi aldim bir yil ve bazi ailevi sorunlar yuzunden devam edemedim derslere falan halihazirda ders donemindeyim hala toplam 7 dersi gecmem gerekiyodu 4unu gectim ve semineri vermistim yuksege ilk baslayinca. Bu donemde kalan 3 dersi aldim sorum soyle su an 33a kadrosuyla yuksek lisans yapiyor olmak sartiyla acilan bi kadroya basvuru yapabilir miyim ve eger kazanirsam atamam yapilir mi benim cunku yok un belirledigi azami surem henuz bitmedi kadro basvurulari icin acil cevap yazar misin benim icin cok onem arzediyo

anyelaa

Öğrenci
Azami süreniz dolmadığı için başvuru yapabilirsiniz, sorun olmaz.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaslar merhaba ben su anda yl 5. Donemimdeyim dil egitimi aldim bir yil ve bazi ailevi sorunlar yuzunden devam edemedim derslere falan halihazirda ders donemindeyim hala toplam 7 dersi gecmem gerekiyodu 4unu gectim ve semineri vermistim yuksege ilk baslayinca. Bu donemde kalan 3 dersi aldim sorum soyle su an 33a kadrosuyla yuksek lisans yapiyor olmak sartiyla acilan bi kadroya basvuru yapabilir miyim ve eger kazanirsam atamam yapilir mi benim cunku yok un belirledigi azami surem henuz bitmedi kadro basvurulari icin acil cevap yazar misin benim icin cok onem arzediyo

Azami süreniz dolmadığı için başvuru yapabilirsiniz, sorun olmaz.

M

mmrrvv

Guest
Öncelikli alan araştırma görevlisi, yüksek lisans azami süreyi sıfırlananlar

Herkese merhaba,
Ben 2014 güz dönemi girişliyim, açılan bir öncelikli alan 50d araştırma görevlisi kadrosuna başvurdum ve kazandım. Güvenlik soruşturmasını bekliyorum. YÖK'ün aldığı ' azami süresi sıfırlanan öğrenciler öğrencilik haklarıdnan yararlanır fakat araştırma görevlisi ilanlarına başvuramazlar' kararı beni etkiliyor mu? Bana sonradan siz bu ilana başvuramazdınız azami süreyi doldurmuşsunuz diye dönüş olur mu ya da başka herhangi bir sorun çıkar mı? Güvenlik soruşturmasında olan arkadaşlar hangi aşamalardan geçtiler, sizin süreciniz ne oldu? Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim.