Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

kamura

Öğrenci
Merhabalar,
İlk defa tübitak bursuna başvuracağım. Ancak, başvuru konum oldukça spesifik. İngiltere gibi bir yer için belirtilen burs ücreti ile yaşayabilir miyim bilmiyorum? Giden arkadaşlar varsa, bilgi verirlerse çok sevinirim.

İkinci olarak mart 2020 açılacak olan başvurularda, akademik danışmanımdan izin yazısı alma gibi bir durum var mı?

Londra için ancak yeterli olur. Fakat daha küçük şehirlerde çok rahat yeterlidir.

karmate

Öğrenci
Herkese merhaba. Ben henüz bu dönem gireceğim doktora yeterlilik sınavıma. Sonrasında mutlaka bu fırsata ben de başvurmak istiyorum. Alanım elektrokimyasal enerji depolama. Benim temel korkum yurtdışından kabul almak değil korkum çalıştığım üniversitenin bunu engelleme,izin vermeme gibi bir durumu olabilir mi ? Bu her okula özgü bir durum elbette sizlerin bilemeyeceğini biliyorum ama böylesi bir duruma karşı olası çözüm önerileriniz nelerdir? Teşekkürler şimdiden.

dava açarsınız. Kocaeli'de böyle bir olayın gerçekleştiğini duydum.

glzbk

Öğrenci
Aradığımda 1 hafta içinde gerekçeleri, desteklenme süreleri ve gerekli bilgilendirme ile ilgili mail gelecek dediler. bu süreçte bekleyeceğiz sanırım. ABD Illinois URBANA üniversitesini kazanan var mı grupta

Tebrik ederim. Benim başvurum da desteklenmiş ABD New York için. Sisteme yükledikleri belgeleri ve yapılması gerekenleri takip ediyorum.

Ayysee

Öğrenci
Teşekkür ederim hocam.

- - - Güncellendi - - -

Hocam Merhaba,
Sordum Sonuç tarihinden sonra yaklaşık 2 hafta içinde bize başvurumuzun neden reddedildiğine dair değerlendirme formu gönderilecekmiş.
Web Sayfasına da aşağıdaki bilgiyi eklemişler

Başvuruda bulunan 337 kişiden 319’u bilimsel değerlendirmeye alınmıştır. Toplamda 168 kişi desteklenmiştir. Başvuruda bulunan adayların %49’u, bilimsel değerlendirmeye giren adayların %52’si desteklenmiştir.
Sağlık Bilimleri alanında başvuruda bulunan 27 kişiden 13’ü desteklenmiştir. Destek oranı %48’dir.
Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında başvuruda bulunan 170 kişiden 88’i desteklenmiştir. Destek oranı % 51’dir.
Teknik Bilimler alanında başvuruda bulunan 91 kişiden 44’ü desteklenmiştir. Destek oranı % 48’dir.
Temel Bilimler alanında başvuruda bulunan 33 kişiden 15’i desteklenmiştir. Destek oranı % 45’dir.
Tarımsal Bilimler alanında başvuruda bulunan 16 kişiden 8’i desteklenmiştir. Destek oranı %50’dir.

Teşekkür ederim.

sakinnx

Öğrenci
Çok teşekkürler. Buna sevindim. Çünkü mutlaka gitmeyi düşünüyorum ve bunun için engellenirsem ne yapabileceğimi bilmiyordum.

- - - Güncellendi - - -

Merhaba,
Başvuru esnasında okuldan yazı almanız gerekecek. Engel olmazlar desteklerler

Teşekkürler yanıtınız için ama destekleyecekleri olasılığını düşünsem zaten böyle bir kaygım olmazdı. Tek kaygım yeterli asistan yok gerekçesiyle engellemeleridir ki gerçekçi bir olasılık bu ama gerekirse dava açarım.

- - - Güncellendi - - -

Bilenlere soruyorum peki nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Önce gidip bölüm başkanı ile görüşüp niyetimi söyleyip sonrasında mı başvurayım yoksa aklımdaki kuruma başvurup kabul belgemi alıp emrivaki gibi ''ben bakın şurdan kabul aldım, buraya gitmek istiyorum'' mu diyeyim. Hangi yol, gitmemi daha garantiler sizce?

- - - Güncellendi - - -

Bilenlere soruyorum peki nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Önce gidip bölüm başkanı ile görüşüp niyetimi söyleyip sonrasında mı başvurayım yoksa aklımdaki kuruma başvurup kabul belgemi alıp emrivaki gibi ''ben bakın şurdan kabul aldım, buraya gitmek istiyorum'' mu diyeyim. Hangi yol, gitmemi daha garantiler sizce?

Masiva

Öğrenci
Arkadaşlar ben de matematik eğitimcisiyim. ABD Western Michigan Üniversitesinden kabul almıştım. Şimdi bursu kazandığımı da öğrendim. Süre elzem plan program yapmaya başlamak için umarım kaç aylık sürelerle desteklendiğimizi dediğiniz gibi en kısa sürede açıklarlar. Sanırım süreci başlatmak için gidilecek üniversitelerden formlar vs evrak git gelli durumlar var. Süreçte birbirimize yardımcı olmak çok iyi olabilir.
Olumsuz dönüş alan arkadaşlar süresi dolanlar ümidinizi yitirmemenizi olursa bir sonraki dönem olmazsa post doc olarak hedeflerinizi revize etmenizi öneririm. Yine sorularınız olursa seve seve yanıtlamak isterim.
Umarım hepimiz için güzel bir deneyim olur, kazanan arkadaşları tekrar tebrik ederim.

darklion1

Öğrenci
Herkese merhaba,
Doktora kayıt tarihi itibariyle 4 yıl içerisinde başvurulmasına yönelik bir ibare bulunuyor.
Ancak ben bütünleşik doktora yapıyorum. Ben de aynı süre kriterine mi tabi oluyorum?

karmate

Öğrenci
Çok teşekkürler. Buna sevindim. Çünkü mutlaka gitmeyi düşünüyorum ve bunun için engellenirsem ne yapabileceğimi bilmiyordum.

- - - Güncellendi - - -

Teşekkürler yanıtınız için ama destekleyecekleri olasılığını düşünsem zaten böyle bir kaygım olmazdı. Tek kaygım yeterli asistan yok gerekçesiyle engellemeleridir ki gerçekçi bir olasılık bu ama gerekirse dava açarım.

- - - Güncellendi - - -

- - - Güncellendi - - -

ilk aşama gidip bölüm başkanıyla konuşmak, eğer izin vermek istemiyorsa, Resmi olarak izin istemeniz gerek dilekçeyle. bu dilekçeye gelen cevap cebinizde duracak. sonra bunun üzerine dekanlığa yazacaksınız, aynı cevabı verecek sanırım, onu da cebe koyacaksınız. sonra rektörlüğe yazmanız gerek. ondan gelecek cevaba göre davayı açacaksınız. dilekçede böyle bir bursu kullanmanızın engellenmesi durumunda hakkınızı hukuki yollara başvurarak elde edeceğinizi belirtin.

laggard

Öğrenci
merhaba arkadaşlar, avusturya'ya gidecek var mı? sancılı bir oturum izni alma süreci var. fikir, tecrübe alışverişi süreci daha da sancılı hale getirmemek adına işe yarayabilir.

ne kadar süre ile destekleneceğinize ve neler yapmakla yükümlü olduğunuza dair belgeler pys.tubitak.gov.tr adresine yüklenmiş olabilir.

sevgiler...

orta123

Öğrenci
Arkadaşlar ben de matematik eğitimcisiyim. ABD Western Michigan Üniversitesinden kabul almıştım. Şimdi bursu kazandığımı da öğrendim. Süre elzem plan program yapmaya başlamak için umarım kaç aylık sürelerle desteklendiğimizi dediğiniz gibi en kısa sürede açıklarlar. Sanırım süreci başlatmak için gidilecek üniversitelerden formlar vs evrak git gelli durumlar var. Süreçte birbirimize yardımcı olmak çok iyi olabilir.
Olumsuz dönüş alan arkadaşlar süresi dolanlar ümidinizi yitirmemenizi olursa bir sonraki dönem olmazsa post doc olarak hedeflerinizi revize etmenizi öneririm. Yine sorularınız olursa seve seve yanıtlamak isterim.
Umarım hepimiz için güzel bir deneyim olur, kazanan arkadaşları tekrar tebrik ederim.

Massiva hocam öncelikle tebrik ederim. Ben de eğitim alanından başvurmayı düşünüyorum bu dönem. Kabul sürecimle ilgili bazı sorunlar çıktı (ilgili hocanın yoğunluğu ve takvimi değiştiği için) ve beklediğim üniversitedeki hoca maalesef son anda olumsuz dönüş yaptı:((Şimdi bu konuyu düşünüyorum tekrardan nasıl bir yol izlemeliyim diye??
Bir de görevlendirme ile (35.madde) başka bir üniversitede olanlar için kadronun bulunduğu üniversiteye dilekçeyi uzaktan göndermek mi daha iyi yoksa birebir gidip görüşerek izin almak mı? (Açıkçası kadromun bulunduğu üniversitede olumsuz dönüş söz konusu)

gkarabulut

Öğrenci
merhaba arkadaşlar, ne kadar desteklendiğime dair yazı bana ulaştı. bölüm başkanı ile konuştum. bu süreçte aldığım bilgiye göre ilk yapılacak ds2019 formunu temin etmek. Bunun için international ofise yazdım ama onlarda bölüme yönlendirdi. Bölüm ve danışmanım da canı sağ olsun henüz dönüş yapmadı:)

Masiva

Öğrenci
Massiva hocam öncelikle tebrik ederim. Ben de eğitim alanından başvurmayı düşünüyorum bu dönem. Kabul sürecimle ilgili bazı sorunlar çıktı (ilgili hocanın yoğunluğu ve takvimi değiştiği için) ve beklediğim üniversitedeki hoca maalesef son anda olumsuz dönüş yaptı:((Şimdi bu konuyu düşünüyorum tekrardan nasıl bir yol izlemeliyim diye??
Bir de görevlendirme ile (35.madde) başka bir üniversitede olanlar için kadronun bulunduğu üniversiteye dilekçeyi uzaktan göndermek mi daha iyi yoksa birebir gidip görüşerek izin almak mı? (Açıkçası kadromun bulunduğu üniversitede olumsuz dönüş söz konusu)

Hocam bana kalırsa iptal olan hoca ile görüşüp referans olabileceği başka bir hoca var mı onu zorlamak ve sizin kendi kararınızla başka bir hoca/ları zorlamak iyi olabilir, süre çok çabuk geçiyor aynı anda en az 4 5 hocaya yazılabilir kanaatimce.
35. madde ile görevlendirme rutin ve prosedürlerini tam bilmiyorum ben 50d mensubuyum:) Yollanacak dilekçeden kastınızı çok anlayamadım sanki, ama anladığım kadarıyla bir şeyler yazayım size. Bana kalırsa izin olayını saygı çerçevesinde, çok el ayak altı olayına dönüştürmeden gibi bir strateji izlenilebilir. Yani tavsiyem kabul mektubunu aldıktan sonra başvurmayı düşündüğünüz bilgisini vermek ve onaylarını almak için yüzyüze görüşmek iyi bir fikir olabilir. Böylece durumun ciddiyeti netleşir (yurtdışından kabul almışsınız) ama başınıza buyruk değil otoritelerin de ruhunu okşayarak(onaylarını istiyorsunuz) bu süreci daha sağlıklı yürütebilirsiniz. Başarılar şimdiden..

orta123

Öğrenci
Masiva hocam çok teşekkür ederim yanıtınız için. 35. madde ile görevlendirilen ve 2214 a bursunu kazananlar kadrolarının bulunduğu üniversiteden izin alma sürecinde nasıl bir yol izlediklerini yazabilir mi??

somebodyelse

Öğrenci
Masiva hocam çok teşekkür ederim yanıtınız için. 35. madde ile görevlendirilen ve 2214 a bursunu kazananlar kadrolarının bulunduğu üniversiteden izin alma sürecinde nasıl bir yol izlediklerini yazabilir mi??

Merhabalar,
Ben 35. Madde ile kadromun olduğu üniversiteden başka bir üniversitede görev yaparken kazandım.
Enstitüye verdiğim görevlendirme dilekçesi Enstitü Yönetim Kurulu'ndan geçtikten sonra Personel Daire Başkanlığı kadromun bulunduğu üniversiteden görevlendirme için görüş istedi. Diğer üniversitede yazı Genel Sekreterlik, Personel Daire Başkanlığı, Fakülte, Bölüm Başkanlığı yolunu izledi. Bölüm başkanının olumlu görüşü, Fakülte Yönetim Kurulu'ndan ve Üniversite Yönetim Kurulu'ndan geçip görevli olduğum üniversiteye geldi. Üniversitede Yurtdışı Görevlendirme Komisyonu toplanıp olumlu görüşü ile Üniversite Yönetim Kurulu'nda görevlendirme onayı için gündeme alındı. Rektörlük oluru tarafıma iletildi.

Onaylar için dilekçenizi verirken kadronuzun olduğu yerdeki bölüm başkanınız ve dekanınızla mutlaka görüşün. Benim bir an önce doktoramı tamamlayıp dönmemi istiyorlardı, ancak durumumu anlatınca son derece yardımcı oldular. Fakülteye evrakın girişi ile çıkışının arasında 2 gün geçmemişti.

Süreci hızlandırmak isterseniz her adımda memurlarla konuşmanız, yardımlarını istemeniz, hatta varsa evrakınıza önce bakılması için birilerini araya koymanız falan gerekir. Çünkü belgeler elektronik olarak gittiği için sorumlu kişilerin izinde, görevde, derste, vs. olmaması gerekiyor. Yerlerinde olmasalar da sizin evrakı uzaktan imzalayıp memurlarına haber verip öne alarak işlemini yaptırıyorlar. 5 dakikalık bir konuşma ile 15 dakikada 3 birimi geçebilen evrak, müdahale etmezseniz 2-3 haftada zor geçebiliyor.

Görevlendirme onayından sonra vize ve burs başlatma işlerini halledebiliyorsunuz. O yüzden bu süreci hızlı çözmek önemli. Bileti TÜBİTAK karşıladığı için ekonomi sınıfı biletler belirlenmiş ücret sınırlarını kolay kolay aşmıyor. Ancak uzun süreli gidiş olduğu için vize gerekecektir. Randevu ve vizenin çıkması oldukça stresli olabiliyor.

gkarabulut

Öğrenci
Üniversiteler araştırmacılar için toefl belgesi istiyor mu, ülkeye ve kuruma göre değişen bir durum sanırım. Üniversitenin sayfasında doktora öğrencileri için bir toefl puanı var ancak araştırmacı için aynı puanın geçerli olmayabilir? Önceden gidenler yada bu konuda bilgisi olanlar varmı

glzbk

Öğrenci
ABD için burs kazananlar vize işlemleri ile ilgili bilgi verebilirler mi? SEVIS ve DS-2019 formu süreci ile ilgili nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor?