TOEFL iBT, PTE Academic, CAE ve CPE Hakkında Bilgiler

A

Akademik Forum

Guest
Veysel hocam merhabalar. Forumda CAE ve TOEFL İBT hakkındaki yazdıklarınızı ve arkadaşların yorumlarını okudum. Daha önce IELTS e girmiş ve 5.5 almıştım. English Time ın sitesinden CAE nin örnek sınav formatını incelediğim kadarıyla, sınav formatı IELTS e yakın durmuyor. Lakin TOEFL için de IELTS e yakın değil diyorlar. Bu iki sınavdaki tek avantaj CAE nin süresiz geçerli olması. Belirli bir süre sıkı çalışmakla CAE den B derecesinde puan alınabilir mi? Ve bu sınav için kaynak ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

A

Akademik Forum

Guest
İelts yr yakın sinav

Hocam merhaba, ielts den 5.5 almistim. Bu sınav bana format olarak çok uygundu. Tekrar bir sınava girip 70 üzeri blr puan almak istiyorum bana hangi sınavı ve kaynakları onerirsinix z? Çok tesekkur ederimederim

tba_

Öğrenci
arkadaşlar toefl dan yds karşılığı 55-60 olan bir puan almak için hangi bölümleri yapmak yeterli olabilir ? konuşma sıkıntı benim için..

Ink Bottle

Moderator
arkadaşlar toefl dan yds karşılığı 55-60 olan bir puan almak için hangi bölümleri yapmak yeterli olabilir ? konuşma sıkıntı benim için..

Her bölüm 30 puan konuşmayı elersek diğer 3 bölümden ortalama 20 şer puan almanız lazım 60 için, bu da aslında çok kolay bir şey değil. Onun yerine konuşmaya da biraz çalışıp her bölümden 15 hedeflemek daha mantıklı bir yol gibi görünüyor sanki.

A

Akademik Forum

Guest
Hocam sınavı yapan merkezler 2 yıl diyor geçerliliğine. Hatta PTE'nin kendi broşüründe sadece son 2 yıla ait sınav sonuçları görüntülenebilir yazıyor.

Programlar | OXFORD

Yüksek öğrenim kurumlarına kabul edilebilmeniz için genelde kabul edilen not, 90 üzerinden 51`dir. PTE sınavının geçerlilik süresi ise 2 yıldır.

Merhabalar,

PTE,CAE ve CPE nin geçerlilik süreleri hakkında kesin bilgi nereden bulunabilir,ben aradım hiç biryerde yazmıyor.CAE için geçerlilik süresi sınırsız denmiş ama bazı konular altında 2015 başında değiştiği söyleniyor.
Toefl için 2 yıl,bu kesin bir şekilde belirtilmiş.Lakin diğerlerini bulamadım.

Ve bu CAE ve CPE sınavlarının güncel tarihleri nelerde vardır acaba,kayıt olabileceğimiz yerler vs?

Teşekkürler

Sofya

Öğrenci
Merhaba Arkadaşlar,
30 kasım 2013 ‘te IELTS sınavına girdim ve 5 aldım. Puanımın süresinin dolmasına 3 aydan kısa bir süre kaldı. Atamalar durdurulduğu için zaten puanımın son aylarında geçerliliği kalmadı gibi bir şey aslında. Doktora öğrencisiyim kadro başvuruları yeniden başlayana kadar yeni bir dil puanı almam gerekiyor. Hangi sınava giremem gerektiğine bir türlü karar veremiyorum. E- yds ya da toelf arasında kaldım aslında.
Sorum şu en kısa sürede hangi sınavdan yüksek alabilirim?
Çalışma tavsiyeniz ve önerileriniz nelerdir?
60-70 arası bir puana ihtiyacım var? Bu puana aralık ayına kadar ulaşabilir miyim?
Şimdiden yardımlarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

- - - Güncellendi - - -

Merhaba Arkadaşlar,
30 kasım 2013 ‘te IELTS sınavına girdim ve 5 aldım. Puanımın süresinin dolmasına 3 aydan kısa bir süre kaldı. Atamalar durdurulduğu için zaten puanımın son aylarında geçerliliği kalmadı gibi bir şey aslında. Doktora öğrencisiyim kadro başvuruları yeniden başlayana kadar yeni bir dil puanı almam gerekiyor. Hangi sınava giremem gerektiğine bir türlü karar veremiyorum. E- yds ya da toelf arasında kaldım aslında.
60-70 arası bir puana ihtiyacım var? Bu puana aralık ayına kadar ulaşabilir miyim?

KİMSE YOK MU?

++alyansss

Kısıtlanmış Üyelik
Merhaba Arkadaşlar,

- - - Güncellendi - - -

KİMSE YOK MU?

merhaba hocam yds pek de kabul görmese de genel anlamda (ama sadece) çok çalışmanızı gerektiren bir sınav ,yani yds yi çok çalışabilen profiliniz varsa yaparsınız zannımca ıeltsin henüz hala geçerliliği yok. toefl cae veya ..(ilk sayfaya bakın bu sayfanın) deneyebilirsiniz onun da ücreti 400 civarı ..başarılar.

Sofya

Öğrenci
merhaba hocam yds pek de kabul görmese de genel anlamda (ama sadece) çok çalışmanızı gerektiren bir sınav ,yani yds yi çok çalışabilen profiliniz varsa yaparsınız zannımca ıeltsin henüz hala geçerliliği yok. toefl cae veya ..(ilk sayfaya bakın bu sayfanın) deneyebilirsiniz onun da ücreti 400 civarı ..başarılar.
Cevabınız için teşekkür ederim. Forumdaki tüm yazıları okudum. Yds ye daha önce girdim ama istediğim puana ulaşamadığım için IELTS'i denemiştim. YDS konusunda kaygılıyım aslında pek İnglizce'yi falan ölçen bir sınav değil. Kısa zamanda alabilir miyim bu puanı yds den bilmiyorum. TOELF' e de baktım ancak çok zor bir sınav olduğunu biliyorum. IELTS' e girenler için TOELF'in daha uygun olduğu da söyleniyor. (Formatlar farklı olsa da)

++alyansss

Kısıtlanmış Üyelik
Cevabınız için teşekkür ederim. Forumdaki tüm yazıları okudum. Yds ye daha önce girdim ama istediğim puana ulaşamadığım için IELTS'i denemiştim. YDS konusunda kaygılıyım aslında pek İnglizce'yi falan ölçen bir sınav değil. Kısa zamanda alabilir miyim bu puanı yds den bilmiyorum. TOELF' e de baktım ancak çok zor bir sınav olduğunu biliyorum. IELTS' e girenler için TOELF'in daha uygun olduğu da söyleniyor. (Formatlar farklı olsa da)

hocam bende onu söylemeye çalıştım ingilizcenizi ölçmüyor türkiyedeki ingilizce
dersine ne kadar çalışmışsınız onu ölçüyor; tek boyutta bir değerelendirme yapılıyor benim kanaatim yds için, yani biliyorsunuz speaking ,listening discussion (ve/veya communication) kısımları yok sadece kağıt üzerinde ..muhtemelen yds ye yapılan eleştiriler bu sebeptendir. çünkü grammere çok hakim olsanız bile bir ingilizle muhattap olduğunuzda 2-3 mantıklı cümleyi yanyana getiremeyebilirsiniz. ayrıca burada yapılan bu yds sınavında mesela 90 ve üstü alsanız sadece türkiyede geçerli olur ancak toefl&ielts için dünyanın biçok yerinde geçerli olur. ama karar sizin tabiiki eğer mesela benim için ücret sıkıntı olmasa idi ben 1 dk. bile düşünmeden ielts&toefl derdim bunlara girerdim CAE ,CPE de olabilir üstelik bunlardan genelde aldığınız minimum notun yds karşılığı 60-70 civarı.

yani yönlendirme olacaksa şunları sağlıyorsanız teofl deneyin derim

1)türkiyeye gelen turistler (öğrenciler) oluyor onlarla ingilizce lisanında bizimle konuştuğunuz muhabbeti yapabiliyor musnuz?
2)gramer düzeyiniz upper intermediate veya üstü mü?
3)kendinizi şu an "bize biraz kendinizden bahseder misiniz?" şeklinde size soru yöneltilse her an buna mantıklı en az 1 paragraflık bir yapı oluşturabilir misiniz?
4)verilen bir ingilizce genel konulardaki metni derleyebilir misiniz?

bu sorulara evet diyebiliyorsanız bence toefla girin ,başarılar dilerim.

Son düzenleme:

Sofya

Öğrenci
hocam bende onu söylemeye çalıştım ingilizcenizi ölçmüyor türkiyedeki ingilizce
dersine ne kadar çalışmışsınız onu ölçüyor; tek boyutta bir değerelendirme yapılıyor benim kanaatim yds için, yani biliyorsunuz speaking ,listening discussion (ve/veya communication) kısımları yok sadece kağıt üzerinde ..muhtemelen yds ye yapılan eleştiriler bu sebeptendir. çünkü grammere çok hakim olsanız bile bir ingilizle muhattap olduğunuzda 2-3 mantıklı cümleyi yanyana getiremeyebilirsiniz. ayrıca burada yapılan bu yds sınavında mesela 90 ve üstü alsanız sadece türkiyede geçerli olur ancak toefl&ielts için dünyanın biçok yerinde geçerli olur. ama karar sizin tabiiki eğer mesela benim için ücret sıkıntı olmasa idi ben 1 dk. bile düşünmeden ielts&toefl derdim bunlara girerdim CAE ,CPE de olabilir üstelik bunlardan genelde aldığınız minimum notun yds karşılığı 60-70 civarı.

yani yönlendirme olacaksa şunları sağlıyorsanız teofl deneyin derim

1)türkiyeye gelen turistler (öğrenciler) oluyor onlarla ingilizce lisanında bizimle konuştuğunuz muhabbeti yapabiliyor musnuz?
2)gramer düzeyiniz upper intermediate veya üstü mü?
3)kendinizi şu an "bize biraz kendinizden bahseder misiniz?" şeklinde size soru yöneltilse her an buna mantıklı en az 1 paragraflık bir yapı oluşturabilir misiniz?
4)verilen bir ingilizce genel konulardaki metni derleyebilir misiniz?

bu sorulara evet diyebiliyorsanız bence toefla girin ,başarılar dilerim.
Hocam kesinlikle yds için aynı fikirdeyiz. Konuşarak ve yazarak kendimi ifade edebiliyorum. IELTS’e hazırlandığım dönemde baya eassy çalışması yapmıştım. Ayasofya Müzesi’nde bir yıla kadar çalıştım. Bu sırada her aksandan İngilizce duyma firsatım oldu. Daha doğrusu konuşmamı burada geliştirdim. Daha sonra kurstan da takviye aldım. Zamanım kısıtlı olduğu için sanırım yds ye yönelmem daha mantıklı olacak gibi. Bir de sınavda bilgisayarla konuşuyor olmak beni toelf’dan uzaklaştırıyor aslında. Yarın bir toelf similasyonuna gireceğim ve kararımı vereceğim artık. Yds den geçemezsen diğer sınavlara yönelmeyi düşünüyorum.
İlginiz ve alakanız için tekrar teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar…

++alyansss

Kısıtlanmış Üyelik
Hocam kesinlikle yds için aynı fikirdeyiz. Konuşarak ve yazarak kendimi ifade edebiliyorum. IELTS’e hazırlandığım dönemde baya eassy çalışması yapmıştım. Ayasofya Müzesi’nde bir yıla kadar çalıştım. Bu sırada her aksandan İngilizce duyma firsatım oldu. Daha doğrusu konuşmamı burada geliştirdim. Daha sonra kurstan da takviye aldım. Zamanım kısıtlı olduğu için sanırım yds ye yönelmem daha mantıklı olacak gibi. Bir de sınavda bilgisayarla konuşuyor olmak beni toelf’dan uzaklaştırıyor aslında. Yarın bir toelf similasyonuna gireceğim ve kararımı vereceğim artık. Yds den geçemezsen diğer sınavlara yönelmeyi düşünüyorum.
İlginiz ve alakanız için tekrar teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar…

bende teşekkür ediyorum hocam bir eklemeyi de yapmak istiyorum makul görürseniz , analitik düşünce temelinde aslında bir işi yapmaya girişmeden önce gerekli tüm önlemleri almak olarak tanımlanabilir sanırım , anladığım kadarıyla bir ingilizle aktif ingilizceyi konuşma şeklinde iletişimde bulunma fırsatını da elde etmişsiniz zannımca şu bağlamda en çok çekineceğiniz (yani benim düşündüğüm (genelde) en çok çekinilen..)kısım "listening" kısmı bence bunun için mesela turksat tv kanallarından cnnlıve , cahnnel asia ,such tv (bu son ikisini pek bilmiyorum) gibi kanalları dinleyin , özellikle cnn live tavsiye ederim ben tam anlamıyorum ama buyuk bi kısmını anlıyorum çünkü altyazı da geçiyor (ama ingilizce tabii,ingiliz kanallar türçe bilgi yok) ,yani haberleri bu kanallardan dinlemenizi öneririm ,hem dış basında neler oluyor bunlardan da haberdar olursunuz ...

benim ilgilendiğim alan çok ağır 2-3 boyutlu özveri gerektiriyor (okuma-yazma-anlama-çözme hatta aktivitede anlatım yer yer) ... bundan dolayı da tv,pc,androidli telefon bunları genelde yasak koyuyorum kendime ama imkanınız var ise bence bu dediğimi yapın oldukça hoş olur kanaatm .. tekrar başarılar dilerim.

Son düzenleme:

biyofizik19

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar ben toefl kursuna yazıldım 80 saat 1.5 ayda alacağım.
Bir soru sormak istiyorum ilk hedefte toefl 60 almak istiyorum. YDS 47.5 seviyem speaking ve listening te pre intermedia. reading ve writing daha iyi gibi.
sınava giren arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim. 60 alınabilecek bir puan mıdır.

A

Akademik Forum

Guest
Toefl geçerlilik

Hocam, toefl Ibt sınavı akademik başvurularda sınırsız geçerlidir ve üzerinde geçerlilik tarihi belirtilmemiştir. Arka sayfasının en altında kurumlar önemli not olarak; fotokopisine kesinlikle güvenmeyiniz, belgenin sahte olup olmadığını anlamak için ön sayfanın en üst kısmındaki yazıyı üfleyin eğer, yazı silinip birkaç saniye içerisinde tekrar ets logosu ile birlikte yazı gelirse orjinalidir yazmaktadır.
En son cümlesinde ise 2 yıl önceden alınan belge bizim tarafımızca rapor edilemez veya teyit edilemez denİşmektedir. Bunun sebebi ise ets belgeleri internet ortamında 2 yıl arşivlenmektedir. ETS kurumuna mail attım onlarda 2 yıl önceden alınan belgeyi teyit edemeyeceklerinden dolayı sınava katılan kişilere başvuru esnasında hangi kuruma başvuru yapacaklarsa onların kodunu yazmaları istenmektedir. ETS o koda göre ücret karşılığında direk kuruma belgeyi yollamaktadır. Bundan dolayı arka sayfasında öyle yazı bulunmaktadır
Eilts gibi üzürinde geçerlilik tarihi bulunmamaktadır.

brainsc

Öğrenci
Hocam, toefl Ibt sınavı akademik başvurularda sınırsız geçerlidir ve üzerinde geçerlilik tarihi belirtilmemiştir. Arka sayfasının en altında kurumlar önemli not olarak; fotokopisine kesinlikle güvenmeyiniz, belgenin sahte olup olmadığını anlamak için ön sayfanın en üst kısmındaki yazıyı üfleyin eğer, yazı silinip birkaç saniye içerisinde tekrar ets logosu ile birlikte yazı gelirse orjinalidir yazmaktadır.
En son cümlesinde ise 2 yıl önceden alınan belge bizim tarafımızca rapor edilemez veya teyit edilemez denİşmektedir. Bunun sebebi ise ets belgeleri internet ortamında 2 yıl arşivlenmektedir. ETS kurumuna mail attım onlarda 2 yıl önceden alınan belgeyi teyit edemeyeceklerinden dolayı sınava katılan kişilere başvuru esnasında hangi kuruma başvuru yapacaklarsa onların kodunu yazmaları istenmektedir. ETS o koda göre ücret karşılığında direk kuruma belgeyi yollamaktadır. Bundan dolayı arka sayfasında öyle yazı bulunmaktadır
Eilts gibi üzürinde geçerlilik tarihi bulunmamaktadır.

Yukarıda yapılan açıklama doğru mudur? herkes 2 yıl geçerli derken niye burda "toefl Ibt sınavı akademik başvurularda sınırsız geçerlidir ve üzerinde geçerlilik tarihi belirtilmemiştir." ibaresi yer almaktadır.??

A

Akademik Forum

Guest
Veysel Hocam, CAE için Cambridge Yayınlarının bir sürü kitabı var, kimisi Student Book kimi Teacher Book, kimisi set halinde vs. biraz aklım karıştı, sınava hazırlık için hangisini edinmek gerekir acaba? Student Book dedikleri kurslar için özel hazırlanmış kitaplar mıdır yoksa kendimiz çalışmak için edinsek faydalı olur mu?
Yardımlarınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

A

AkademikSorun

Guest
Arkadaşlar 4 kez PTE'ye girmiş, iyi çalışmış, tekniklerini ders olarak almış ve iyi öğrenmiş biri olarak sınav hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.
PTE tamamen bilgisayarı kandırma sınavıdır. Özellikle konuşma bölümünde ilk girişlerinizde en düşük puanı alacaksınız. IELTS en iyi konuşma ve dinleme, en kötü yazma iken, PTE'de en kötü konuşma, en iyi yazma olacaktır.
Konuşmanın tekniklerini öğrenirseniz en iyi puanı konuşmadan alırsınız. Bilgisayarın şöyle bir puanlama sistemi var. Sizin ne söylediğinize yüzde 33.3, nasıl söylediğinize de yüzde 66.6 puan vermektedir. Bu nasıl söylediğinizin de kelimeleri doğru telaffuza yüzde 33, akıcı konuşmaya da yüzde 33 olarak 2'ye ayrılıyor. Bu yüzden konuşmaların verilen sürede belli giriş, gelişme sonuçları yapılacak, bu giriş gelişme ve sonuçları bilgisayarın anlaması için belirli kelimeler söylenecek, süre doğru kullanılacak ve süre dolmadan konuma bitirilecek. Ayrıca duraksama yapılmamalı. Yani hatalı olsa bile düzeltmemelisiniz. Çünkü hata yüzde 33'lük bölüme giriyor. Ne söylediğiniz. Düzeltirseniz bu kez akıcı konuşma olan bölümden de puan kırmaktadır. Yani bilgisayarın belirli bir düzeni var. O düzene uyum sağlayınca size en yüksek skoru veriyor.

Yazma ve bazı dinleme bölümleri de yine bilgisayarı kandırma üzerinedir. Belli düzene puan vermektedir. Yani nasıl yazdığınız, ne yazdığınız kadar notlandırılmaktadır. Aynı şekilde dinlemede de böyle bölümler var.
Sınav teknikleri için bazı ücretsiz materyaller söyleyeyim. e2language diye yabancı bir site var. Buradaki öğretmenlerden ikisi sınava girmişler. Birinde düşük, birinde tam puan almış ve sınav formatını çözmüşler. Demo webinarları var. Mutlaka demoları izleyin. Çok bilgi veriyor.

Son olarak, eşdeğerlilik tablosu 55'e 60 veriyor ama 67'ye 65 veriyor konusuna değinelim. Bence burada çok doğru karar alınmış. Çünkü PTE'den 60 civarı alan İngilizce seviyesinde olan bir kişi, bilgisayarı kandırma tekniklerini uyguladığında puanını çok rahat 90'a çıkarıyor. İnternette yabancı kaynakları araştırırsanız, örnekleri var. Bilgisayar belli puan sonrası 10-15 puan fazla vermeye başlıyor. Çünkü sınavdaki bölümler birbirine bağlı. Yani siz sesli okuma bölümünde konuşma puanı alırken, reading bölümüne de puan veriyor. Aynı zamanda re-tell lecture bölümünde konuşma ve dinlemeye aynı anda puan veriyor. Yani hemen hemen tüm bölümler birbirini etkiliyor. Bu yüzden belli bir aşama sonrası tekniklerle birlikte puan çok fazla yükseliyor.
Herkese başarılar dilerim.

T

TOEFL

Guest
TOEFL bölümleri

TOEFL IBT 4 bölümden oluştuğu bilinmektedir.. fakat 4 bölümden de geçerli puan almak şartı var mı yoksa 4 bölümünden alınan puan toplamları mi genel puan olarak kullanilmaktadir.. mesela konuşma bölümünden geçerli not alamadık diyelim sadece konuşma bölümünden mi sınava girmek gerekli.. bu konu hakkında bana yardımcı olabilir mieiniz?