Okutman Maaşları Ne Kadar?

A

AkademikF

Guest
Aydın Üniversitesi'nde okutman maaşını bilen var mı? Bir arkadaşa mülakatta maaşla ilgili soru sormuşlar, o üç bin küsur deyince, burun kıvırmışlar. Yeni başlayanlar 2500 lira falan mı alıyor yoksa?

o civardadır herhalde. özeller öyle çok para vermiyor, bir iki tanesi hariçtir.

A

Akademik Forum

Guest
Aydın Üniversitesi'nde okutman maaşını bilen var mı? Bir arkadaşa mülakatta maaşla ilgili soru sormuşlar, o üç bin küsur deyince, burun kıvırmışlar. Yeni başlayanlar 2500 lira falan mı alıyor yoksa?

2500 lira veriyor, evet. Bu üst sınır hatta, daha fazlasını vermiyor. Haftada 24 saat derse giriliyor. Hafta sonu da üniversiteye çağırabilirler, saçma sapan sebeplerden.

A

Akademik Forum

Guest
Baskent üniversitesinde maaşlar, özellikle de okutman maaşları berbat onu biliyorum. Yıl olmuş 2015 adamlar hala 1550TL ile işe başlatıyolar sonra da fazla artmıyo zaten

F

Forum misafir

Guest
ben istanbul'da iki vakıf üniversitesiyle görüştüm ve fiyatlar/şartlar işime gelmediği için ikisine de yok dedim. Gelişim Üniversitesi 1800-2000 tl verdi. Üsküdar üniversitesi 2000-2250 tl verdi ama sigortayı düşük ücretten yatırıyorlarmış. ikisinde de haftalık ders saati 24 saat ki bana aşırı yüksek geldi. Bunun birde ofis saatleri, sınavı, vs. i olacak ...resmen kölelik bu..

Alfonso

Öğrenci
Günde 5 saat derse girip 2 binin üzerinde kazanacaksınız ve kölelik diyorsunuz. Biz ölmüşüz de ağlayanımız yok o zaman hocam:)) Yanlış anlamayın tabi, espri yapıyorum. Ancak daha vahim bir hadise anlatayım size. Bir temel lise ile görüşmemde, 6 günde 40 saat ders artı 8 saat etüt ile 08.20-19.20 mesai için bin tl'nin biraz üzerinde bir rakam teklif edildi. İşin kötü yanı, sanırım kabul edeceğim. Çünkü atamalar durmuş vaziyette ve daha iyi imkan sunan bir yer yok:) Sonumuz hayrolsun.

minimenna

Öğrenci
İnanamıyorum ya haftada 24 saat asgari 1800 TL yi beğenmiyosunuz kölelik diyorsunuz.. Şaşırıyorum bazen ve gerçekten köle gibi çalışanlara üzülüyorum.

muleta

Öğrenci
İnanamıyorum ya haftada 24 saat asgari 1800 TL yi beğenmiyosunuz kölelik diyorsunuz.. Şaşırıyorum bazen ve gerçekten köle gibi çalışanlara üzülüyorum.

bir devlet üniversitesinde 24 saat derse giren bir okutman;

12 saat zorunlu, 10 gece + 2 gündüz ek ders ile 4500 tl civarı
12 saat zorunlu, 12 gündüz ek ders ücreti ile 4000 tl civarında bir maaş alır.

aynı işi yapan iki insan. varın siz düşünün...

jenis

Öğrenci

devlet üniversitesine göre gerçekten kölelik oluyor. bir tanıdığım iyi iş yapan bir lokantada kasada duruyor, ayda 1600 lira alıyor. yüksek lisansı, belki doktorası bitmiş bir okutmana 1800 lira teklif etmek tam anlamıyla manyaklık. bu arada, 24 saat azımsanacak bir ders yükü değil. ayrıca, verilen derse göre değişir durumlar. özel üniversitelerin sözleşme şartları çok ağır olur, başka birimlerde de görevlendirilebilirsiniz. bir bakmışsınız, lisans dersine de giriyorsunuz, önlisans dersine de, hazırlık öğrencilerininkine de. sabah 8'den akşam 11'e kadar okulda durabilirsiniz mesela. (kendimden biliyorum.)

minimenna

Öğrenci
Bu bildirimleri yeni farkettim arkadaşlar devlet özel farkı eğitim sektöründe çok belirgin evet ama Bir öğretmen olarak sırf deneyim kazanıp iş bulabilmek için bedavaya ya da 200 300 liraya dershanelerde sabah 8 akşam 7 haftanın altı günü çalıştık ben ve benim gibi binlerce kişi. Siz aldığınız eğitim ve birikimden dolayı haklı olarak fazlasını bekliyorsunuz ama inanınki bahsettiğiniz düşük ücretler ve çalışma şartları bazıları için hayal bile edilemez

Tabi herkes kendine göre haklı arkadaşlar yanlış anlamayın.

jenis

Öğrenci
Bu bildirimleri yeni farkettim arkadaşlar devlet özel farkı eğitim sektöründe çok belirgin evet ama Bir öğretmen olarak sırf deneyim kazanıp iş bulabilmek için bedavaya ya da 200 300 liraya dershanelerde sabah 8 akşam 7 haftanın altı günü çalıştık ben ve benim gibi binlerce kişi. Siz aldığınız eğitim ve birikimden dolayı haklı olarak fazlasını bekliyorsunuz ama inanınki bahsettiğiniz düşük ücretler ve çalışma şartları bazıları için hayal bile edilemez

Tabi herkes kendine göre haklı arkadaşlar yanlış anlamayın.

hem "aldığınız eğitim ve birikimden dolayı haklı olarak fazlasını bekliyorsunuz," diyorsunuz hem de hâlâ "bahsettiğiniz düşük ücretler ve çalışma şartları bazıları için hayal bile edilemez," diye alttan alta sızlanmamamızı söylüyorsunuz? o zaman kendinizi niye üniversitede çalışanlarla kıyaslıyorsunuz ki, madem haklı olarak fazlasını bekliyoruz? hayır, nasıl şartlarda çalıştığımızı biliyor musunuz? dershanede hep aynı konuları anlatıyorsunuz belki, ama üniversitede üç saatlik lisans dersi için oturup beş altı saat çalışanları hazırlananları biliyorum. planı programı, sınavları kendiniz hazırlıyorsunuz. yüzlerce öğrencinin ödevini bilmem nesini okuyorsunuz. yok sınav gözetmenliği, yok üniversite toplantıları... neredeyse gece yarısı üniversiteden çıkan var. ayrıca biz de cumartesi çalışabiliyoruz.

minimenna

Öğrenci
hem "aldığınız eğitim ve birikimden dolayı haklı olarak fazlasını bekliyorsunuz," diyorsunuz hem de hâlâ "bahsettiğiniz düşük ücretler ve çalışma şartları bazıları için hayal bile edilemez," diye alttan alta sızlanmamamızı söylüyorsunuz? o zaman kendinizi niye üniversitede çalışanlarla kıyaslıyorsunuz ki, madem haklı olarak fazlasını bekliyoruz? hayır, nasıl şartlarda çalıştığımızı biliyor musunuz? dershanede hep aynı konuları anlatıyorsunuz belki, ama üniversitede üç saatlik lisans dersi için oturup beş altı saat çalışanları hazırlananları biliyorum. planı programı, sınavları kendiniz hazırlıyorsunuz. yüzlerce öğrencinin ödevini bilmem nesini okuyorsunuz. yok sınav gözetmenliği, yok üniversite toplantıları... neredeyse gece yarısı üniversiteden çıkan var. ayrıca biz de cumartesi çalışabiliyoruz.

tamam istiyorsanız sızlanın çünkü sanırım hiç farklı bir işte çalışmadınız. dersane öğretmenlerine sürekli aynı konuyu anlatıyorsunuz diye yaklaşmanız zaten sizi anlamama yetti. üstelik sonrasında saydıklarınızı diğer öğretmenlerde yapıyor fazlasıyla. araştırma yapmak, ödevler, gözetmenlik, ders planı, toplantılar.. bunlar o kadar normal ki siz daha işe girmeden sızlanıyorsunuz ve burdan çıkardığım sonuç 9-5 masasında oturan ve maaş bekleyen bir "hoca".

A

Akademik Forum

Guest
Ozel universite okutmanliklarinda sozlesmede sure bitmeden istifa edilirse tazminat talep ediliyor mu?

jenis

Öğrenci
tamam istiyorsanız sızlanın çünkü sanırım hiç farklı bir işte çalışmadınız. dersane öğretmenlerine sürekli aynı konuyu anlatıyorsunuz diye yaklaşmanız zaten sizi anlamama yetti. üstelik sonrasında saydıklarınızı diğer öğretmenlerde yapıyor fazlasıyla. araştırma yapmak, ödevler, gözetmenlik, ders planı, toplantılar.. bunlar o kadar normal ki siz daha işe girmeden sızlanıyorsunuz ve burdan çıkardığım sonuç 9-5 masasında oturan ve maaş bekleyen bir "hoca".

öyle farklı işlerde çalıştım ki ayda 300-500 lira aldığım oldu. malum cümlemde "belki" kullandım zaten, öyledir kesin demedim. siz yine sonuçlarınızı çıkarın tanımadan etmeden, bilmeden. benim de aynı şeyi yaptığımı düşünüyorsunuzdur belki, o zaman aynıyız demek ki.

- - - Güncellendi - - -

Ozel universite okutmanliklarinda sozlesmede sure bitmeden istifa edilirse tazminat talep ediliyor mu?

süre bitmeden istifa edeni duydum, tazminat falan vermemişler. yalnız, ihbar süresi dolmadan çıkıp gittikleri için bazı hocalara dava açılabiliyor. üniversiteden üniversiteye de değişiyordur tabii.

A

Akademik Forum

Guest
- - - Güncellendi - - -

süre bitmeden istifa edeni duydum, tazminat falan vermemişler. yalnız, ihbar süresi dolmadan çıkıp gittikleri için bazı hocalara dava açılabiliyor. üniversiteden üniversiteye de değişiyordur tabii.[/QUOTE]
genelde boyle bir uygulama yok sanirim

O

optimistic23

Guest
okitmn maaşı

Merak ettim bende geçen yıl mzn oldum unv den. Gerçi sz bunu yazali yıllar olmuş ama ne kdr maaş alıyo bi okutman

Burakg

Öğrenci
Sabancı maaşları 7000'e yaklaştı. Bilgi Birinci elden kesin bilgidir. İnandırıcı olmaması başka örneğinin olmamasından olsa gerek.

- - - Güncellendi - - -

hocam, gündemden çok uzak kalmışsınız. elbette aslı var, aralık'tan itibaren zamlı maaşlar geçerli. bir okutman şu anda 3400 maaş alıyor devlet üniversitesinde 12 saat karşılığında.

PS: 6000 tl maaş bana pek inandırıcı gelmedi bir okutman maaşı için :)

Sabancı maaşları 7000'e yaklaştı. Bilgi Birinci elden kesin bilgidir. İnandırıcı olmaması başka örneğinin olmamasından olsa gerek.

- - - Güncellendi - - -

hocam, gündemden çok uzak kalmışsınız. elbette aslı var, aralık'tan itibaren zamlı maaşlar geçerli. bir okutman şu anda 3400 maaş alıyor devlet üniversitesinde 12 saat karşılığında.

PS: 6000 tl maaş bana pek inandırıcı gelmedi bir okutman maaşı için :)

Siz hangi üniversitede çalışıyorsunuz acaba? Muğla üniversitesinde çalışan yada tanıdığı olan var mı buralarda :) oradaki durumlar ilgili bilgilendirse bizleri. Bilginin güncel maaşlarını merak edenlere cevaplayabilirim.

- - - Güncellendi - - -

Muğla üniversitesinde çalışan okutman yada tanıdığı olanlar maaş ve diğer bilinmesi gereken durumlarla ilgili bilgisi olan varsa cevap yazabilir mi acaba?

dutxuri

Araştırma Görevlisi

Kötü örnekler var deyip yapılan bir yanlışı da hoş görmeyelim Allah aşkına.
24 saat derse girmek kolay mı? Haftanın 4 günü sabahtan akşama kafa patlat + öğretmenin eve iş getirmesi durumu oluyor ekstra alıştırmalar bulmak vs.. sınav okumak vs.. 1800 TL2yi beğenmiyorsunuz diyorsunuz..

Yav alışmış millet 500 bin TL maaş alan birisinden şükür dersi almaya!

ululate

Öğrenci
Zirve Üniversitesi yeni başlayan 2700 gibi bir maaşla başlar. 20 saat karşılığı. Sonrası ek ders. Ek ders ücreti 20 TL. Ortalama 25 saat derse girip MEB'de çalışan bir öğretmenden fazla kazanırsınız. Hafta sonu tatildir. Yaz okulu dersiniz varsa girdiğiniz her saat ek ders yazılır. Sözleşme yeniledikçe belirli yüzdelerde zam alırsınız. Vakıf üniversiteleri arasında şartları iyi olanlardan diyebiliriz.