ÖYP Üniversitelerinden İstenen Senet ve Kefil Bilgileri

BlackAndWhite

Öğrenci
Arkadaslar benimde 2 sorum var.

1. Senette istenen kefiller devlet memuru olmak zorunda mi? kamu calisani ( ogretmen ) , ozel den emekli olan birisi yada ozelde calisan kimse olamiyor mu? Aile icinde kardes kabul edilir mi kefil de?

2. Senet imzalanirken kefillerinde yanlarinda bizzat olmasi gerekiyor mu?

- - - Güncellendi - - -
[MENTION=3]Nazmi[/MENTION] hocam

- - - Güncellendi - - -
[MENTION=7]nonova[/MENTION] hocam

nonova

Baş Editör
Arkadaslar benimde 2 sorum var.

1. Senette istenen kefiller devlet memuru olmak zorunda mi? kamu calisani ( ogretmen ) , ozel den emekli olan birisi yada ozelde calisan kimse olamiyor mu? Aile icinde kardes kabul edilir mi kefil de?

2. Senet imzalanirken kefillerinde yanlarinda bizzat olmasi gerekiyor mu?

- - - Güncellendi - - -
[MENTION=3]Nazmi[/MENTION] hocam

- - - Güncellendi - - -
[MENTION=7]nonova[/MENTION] hocam

Üniversiteler kendi inisiyatiflerine göre davranırlar. İyisi mi siz kazandığınız Üniversitenin öğrenci işleri ile bir görüşün.

eile mit weile

Öğrenci
merhaba; aynı şehirdeki öyp ile atandığım başka bir üni.de lisansustu yapıyorum. 35.md ile oraya görevlendirmem tebliğ edildiğinden kaç ay içinde senet imzalamam gerekli, belli bir süre var mıdır?

Önenerk

Öğrenci
Merhaba. Bana dayım ve babam kefil olacak. Senet işini Zonguldak'ta halledeceğiz. Yengem İstanbul'da, gelebilme olasılığı yok. İstanbul'da bir noterden dayımın kefil olması için onayının olduğuna dair bir belge imzalasa geçerli olur mu? İlle senet yapılırken orada mı bulunması gerekiyor?

goggles

Araştırma Görevlisi
Benim 35. madde senetim geldi. burada emekli sicil no ve kurum sicil no istiyor. bunları nereden bulabilirim ve bu numaralar kaç haneli numaralardır?

goggles

Araştırma Görevlisi
Merhaba arkadaşlar. Benim Hakkari üni.den senetim geldi fakülte sekreteri bunu doldur noterde onaylatıp bize gönder dedi. Senette miktar yazmıyordu. Sektreter benden öğrenim süreme göre miktarı yazmamı istiyordu. Ayrıca senet maddelerinde "yapılan masrafların tümü ve % 50 fazlası " şeklinde bir ödeme ibaresi vardı. Ben seneti yl için 3 sene olarak imzaladım ve miktarına da maaşım x 36 ay olarak yazdım (86 000 civarında). Miktara %50 sini eklemedim bir sıkıntı olur mu? zaten maddelerde % 50si diye yazıyordu.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba arkadaşlar. Benim Hakkari üni.den senetim geldi fakülte sekreteri bunu doldur noterde onaylatıp bize gönder dedi. Senette miktar yazmıyordu. Sektreter benden öğrenim süreme göre miktarı yazmamı istiyordu. Ayrıca senet maddelerinde "yapılan masrafların tümü ve % 50 fazlası " şeklinde bir ödeme ibaresi vardı. Ben seneti yl için 3 sene olarak imzaladım ve miktarına da maaşım x 36 ay olarak yazdım (86 000 civarında). Miktara %50 sini eklemedim bir sıkıntı olur mu? zaten maddelerde % 50si diye yazıyordu.
biz de o şekilde zannetik sonra personel daire düzeltti %50'yi ekleyip geri gönderdi bu da yeni moda önceden sizin deidiğiniz gibiydi ana tutarı imzalıyorduk %50 maddede yazıyordu o yüzden imzalamadan sorun boşuna yeniden senet düzenletmesinler..

goggles

Araştırma Görevlisi
biz de o şekilde zannetik sonra personel daire düzeltti %50'yi ekleyip geri gönderdi bu da yeni moda önceden sizin deidiğiniz gibiydi ana tutarı imzalıyorduk %50 maddede yazıyordu o yüzden imzalamadan sorun boşuna yeniden senet düzenletmesinler..

Ben fakülte sekreteri ile konuştum. 3 yıllık maaşım 86 bin lira, bunu mu yazacağım dedim? o da evet dedi. seneti de yolladım

goggles

Araştırma Görevlisi
Sorduysanız sorun yok :) doğru olanı bizlerin yaptığı gibi zaten.

Hani olur da bir sorun çıkarsa, baştan başka bir senet mi hazırlayacağız peki. Eski senet ne olur o zaman? Bir de bizim yaptığımızın yanlış olmaması lazım çünkü zaten seneti tahsil ederken 50 fazlasını alacaklar, onların bir kaybı olmayacak.

ASLIT

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba benim bir sorum var.Öyp ye başvurucam fakat kefilim yok, senet imzalamadan kefil bulma işlerini ne kadar uzatabiliriz okul bana ne kadar izin verir senet imzalamak için?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Arkadaşlar merhaba benim bir sorum var.Öyp ye başvurucam fakat kefilim yok, senet imzalamadan kefil bulma işlerini ne kadar uzatabiliriz okul bana ne kadar izin verir senet imzalamak için?
Dil kursuna gidecekseniz 3 ay lisansüstü eğitim alacaksanız atanında yaklaşık 5 ay sonra imzalarsınız.

kbrmhyp

Öğrenci
Merhaba,

Ben Gazi Üniversitesi İlköğretim Matematik Eğitiminde ÖYP kadrosundayım. Aynı zamanda ODTÜ' de 3 yıldır doktora yapıyorum. 35. madde ile ODTÜ'ye görevlendiriliyorum.

Gazi Eğitim Fakültesi Dekanlığı daha önce hiç senet hazırlamamış. Bu yüzden senetin miktarı ve içeriği ile ilgili neredeyse hiç bir şey bilmiyorlar malesef.

1) Senet kaç yıl üzerinden hesaplanıyor. Bana 5 yıl gibi bir şey söylediler ama ben hali hazırda 3 yılımı bitirdim. 2 yıllık senet düzenlemeleri gerekmez mi?

2) Senet miktarında 5 yıl olacaksa 60 aylık brüt maaşım artı %50 si mi yapıyorlar.

3) Kefiller memur olmak zorunda mı? Eşim özel bir şirkette sigortalı olarak çalışıyor. Onu kefil gösterebilir miyim? Ya da babam ssk emeklisi, o olabilir mi?

Zaman ayırır ve eğer biliyorsanız sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

onur92

Öğrenci
Atandığım yerde YL+doktora programı olduğundan senet sepetle işim olmadı.

arkadaşlar merhaba,
ben de nasipse 2014 aralık öyp ye başvuracağım. Ama senet çok düşündürüyor. Yukarıdaki alıntıda hocamın söylediği gibi eğer atandığımız üniversitede yükseklisans artı doktora programı varsa senetle hiç işimiz olmuyor mu ? mesela atandığımız üni. de bu programlar varsa senet imzalamadan başladık fakat yükseklisans 3 yılda bitmedi uzadı bu durumda tazminat ödüyor muyuuz ? son sorumda tercih ederken üniversitelerde yl + doktora programlarının olup olmadığını nereden öğrenebilirim.
şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar iyi günler..

Son düzenleme: