Milli Savunma Üniversitesi Öğretim Görevlisi alımı hakkında

Ufukufuk

Öğrenci
Hocam, mesai saatleriniz nasıl? Dersiniz olmadığında çıkabiliyor musunuz? Nasıl giyiniyorsunuz?

Biraz görev ve sorumluluklarinizi anlatabilir misiniz?

Borank

Öğrenci
Hocam, mesai saatleriniz nasıl? Dersiniz olmadığında çıkabiliyor musunuz? Nasıl giyiniyorsunuz?

Biraz görev ve sorumluluklarinizi anlatabilir misiniz?

Hocam bizim sorularımızı cevaplamaya gelen bir subay burası askeri okul dersiniz bitince gidemezsiniz, akşam 5'e kadar burda olmak zorundasınız demişti, haftasonu çağırılabilirsiniz ya da başka görev de yazabilirler de dedi. Evrak kontrolüne çıkana kadar bizimle ilgilenen, öğretmen olduğunu söyleyen arkadaş da sürekli mesaiye kalmamız gerekebileceğini, kendisinden beklendiğini söyledi.

Şahsen benim için uygun bu çalışma şartları, herhangi bir sorun görmüyorum. Fakat mesleki beklentileri ve tercihleri daha farklı olan arkadaşlar büyük problem yaşayabilirler gibi göründü bana içerideki ortam.

Son düzenleme:
S

SkhahKhataye

Guest
Hocam bizim sorularımızı cevaplamaya gelen bir subay burası askeri okul dersiniz bitince gidemezsiniz, akşam 5'e kadar burda olmak zorundasınız demişti, haftasonu çağırılabilirsiniz ya da başka görev de yazabilirler de dedi. Evrak kontrolüne çıkana kadar bizimle ilgilenen, öğretmen olduğunu söyleyen arkadaş da sürekli mesaiye kalmamız gerekebileceğini, kendisinden beklendiğini söyledi.

Şahsen benim için uygun bu çalışma şartları, herhangi bir sorun görmüyorum. Fakat mesleki beklentileri ve tercihleri daha farklı olan arkadaşlar büyük problem yaşayabilirler gibi göründü bana içerideki ortam.

Evet hocam kılık ve kıyafet (Saç, sakal) konusuna da değinirseniz çok iyi olur.

M

misafirimbenya

Guest
Disiplinli bir yer için sonuçların son güne bırakılması hiç olmadı...

Ufukufuk

Öğrenci

Hocam, benim için çalışma süresi önemli değil. Angaryaya maruz kalmamak, sadece kendi meslegimle ilgili işler yapmak istiyorum.

Şu an doktora yapıyorum. Ona kolaylık sağlanması benim için önemli. Ayrıca isim yoksa, 16.30 16.45 gibi çıkabilmeliyim. Sabah da isim yoksa 30-45 dakikanın lafı edilmemeli.

Bu kadar yapılandırılmış bir yer üniversite olamaz. Askeri okul olur. Ki meb'e bağlı okullarda bu dediklerim standart olarak uygulanıyor. Lüks değil bunlar.

A

Albatros91

Guest
Msü Mevzuat

Hocam herkese iyi akşamlar
Bende MSÜ de Öğretim Görevlisi olarak 1 yılımı doldurdum.
Tabi olduğumuz kanunlar
2547 sayılı YÖK kanunu
2914 sayılı YÖK personel kanunu
657 sayılı Devlet Memurları kanunu
4566 sayılı Harp Okulları Kanunu
Diğer üniversitelerden tek farkı Harp okulları kanununa tabi olmamızdır. Bu kanundada bizi zora sokacak hiçbir durum söz konuyu değildir.
‘Akademis.yenlik’ hocama sesleniyorum. Size nöbet tutturulduğunu dile getirmişsiniz. Tabi olduğumuz bu kanunlarda sizin bir nöbet yükümlülüğünüz bulunmamaktadır. Size nöbet tutturan amir idari suç işlemektedir. Peki siz bununla ilgili bir idari başvuru yaptınızmı, eğer yapmadıysanız hemen yapmanızı öneririm. Çünkü siz kanuna aykırı çalıştırılmaktasınız. Ben görev yerimde böyle bir durumla karşılaşmadım. Size sorun çıkaran kurum değil. Kişilerdir. Ayrıca tek tip kıyafet konusunda Milli Savunma Bakanlığının çıkarmış olduğu en son yönergede ''Sivil Öğretim Elemanına Amir tarafınca tek tip kıyafet şartı getirilemez'' yazmaktadır. Bence siz acilen idari başvuru yaparak hakkınız aramanız gerektiğini önermekteyim. Çünkü bende aynı kurumda çalışmaktayım ve sizin bahsettiğiniz sorunları yaşamamaktayım.

Borank

Öğrenci
Hocam, benim için çalışma süresi önemli değil. Angaryaya maruz kalmamak, sadece kendi meslegimle ilgili işler yapmak istiyorum.

Şu an doktora yapıyorum. Ona kolaylık sağlanması benim için önemli. Ayrıca isim yoksa, 16.30 16.45 gibi çıkabilmeliyim. Sabah da isim yoksa 30-45 dakikanın lafı edilmemeli.

Bu kadar yapılandırılmış bir yer üniversite olamaz. Askeri okul olur. Ki meb'e bağlı okullarda bu dediklerim standart olarak uygulanıyor. Lüks değil bunlar.

Elbet haklısınız hocam, iş arayan bir yeni mezun ile akademik kariyerini uygun bir üniversite atmosferinde inşa etmeye çalışan bir doktora öğrencisinin tercihleri ve gereksinimleri farklıdır.

Doktora ve yüksek lisans mevzu soruldu, hafta içi bir gün izin verilebileceği söylendi. Ders programının izin vermesi halinde bunu iki yarı güne çevirme hakkımız olduğunu da söylediler. Bir aday bu şartların YL öğrencilerine uygun olmayabileceğini söyledi, öğretim görevlisi kadroları genelde YL öğrencilerine değil mezunlarına açılırken okulun öğrenci olma şartı getirerek neyi amaçladığı soruldu. Komutan da ne yazık ki her üniversite gibi MSÜ'de de önce kişinin bulunduğunu, kadronun da kişiye özel açıldığını söyledi, öğrencilik devamı isteyen ÖG kadrolarının bunlardan olduğu ima edildi.

Lakin hangi kadronun kime açıldığını bilmiyordu, sadece rektörlüğün bildiğini söyledi. Şansınızı yine de diğer okullardan yüksek görüyorum, çünkü kişiye özel olmayan kadrolar da var dedi, hangileri olduğunu bilmiyordu. Genel olarak ortamda biz tam zamanlı çalışan arıyoruz, çalışırken okumaya çok umutlanmayın havası vardı diyebilirim. Herkes oldukça yardımsever ve dürüsttü, bilgi verme yetkileri olan her şeyi detaylarıyla açıklıyorlar.

Son düzenleme:
E

English.time

Guest
İng Öğr Gör

İngilizce bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapıyorum.Okulun diğer üniversitelerden farkı daha düzenli disiplinli olması ve bu disiplinin devamında getirdiği etkenler.Şu ana kadar rahatsız olduğum bir durum olmadı.Maddi yönden tatmin edici miktarlar ödenmekte, benim için en önemli unsurlardan biri de askeriyeye hizmet edip, geleceğin subaylarını yetiştiriyorsunuz, en büyük ayrıcalık bu.

A

AkademikForumda

Guest
Konuya hakim hocalar gayet güzel açıklamışlar, bir hocam hakkını ara falan demişte hocam aranmadığınımı sanıyorsun yazılmayan dilekçe kalmadı kopyala yapıştır cevaplar geliyor sadece, yazılanda hakkımız var anca işleyişte öyle değil, kılık kıyafet bahsetmişsiniz ancak sistem komutan ne derse onu yapıyor doğal olarak tek tip kılık kıyafet yok diyenler kho bünyesindeki öğretim elemanlarını gözlemlesin ondan sonra yorum yapsınlar , kuvvetler arası farklılıklar var bunu zaten yeni atanan arkadaşlar zamanla öğrenecekler.farklı kuvvetlerdeki subayların dahi durumları farklı sivil öğretim elemanına dahi bu yansıyor, diğer kuvvetteki hocalar şu şartlarda çalışıyormuş deyince burası kara kuvvetleri denilebiliyor , örneğin sizin elde edeceğiniz bir hakkınız var onu elde etmenizi istemiyorlarsa ondan haberiniz dahi olmuyor, aralık 2017 tarinde kadro karşılığı olarak subaylar nelerden faydalanıyorsa ondan faydalanabilineceği yayınlandı (ordu evi vs.) ancak aylar sonra faydalanıla bildi yeni gelecek arkadaşlar bu haklardan hemen faydalanırlar o konuda şanslılar, en basitinden yöksis var bilirsiniz eğer çalıştığınız birim dekanlık değilde alay komutanlığına bağlıysa yöksis açılmıyor size vs vs. Kurum kötülemek kimsenin haddine değil ancak sanırım karşılaşacağınız şeyleri önceden bilindiye yazılmış bunlar çünkü mevcut çalışanlar hiç bir konuda bilgilendirilmedi ancak asker olmaları beklendi.

Ufukufuk

Öğrenci
İngilizce bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapıyorum.Okulun diğer üniversitelerden farkı daha düzenli disiplinli olması ve bu disiplinin devamında getirdiği etkenler.Şu ana kadar rahatsız olduğum bir durum olmadı.Maddi yönden tatmin edici miktarlar ödenmekte, benim için en önemli unsurlardan biri de askeriyeye hizmet edip, geleceğin subaylarını yetiştiriyorsunuz, en büyük ayrıcalık bu.

Hocam, disiplin farklılıklarına örnek verebilir misiniz? Nasıl farklar var?

Bir de ÖSYM sınavlarında görev alabiliyor musunuz?

S

Solsağbirki...

Guest
Solsağbirki..

Biz kara harp okulunda sabah 8 akşam 7 ve cumartesi günleride öğlene kadar çalışarak ayrıca ayda iki kez gene hafta sonu sabah 9 akşam 8 e kadar harbiyeli danışmanlığı yapmaktan , geleceğin subaylarına hizmet vermekten asla çekinmiyoruz bilakis mutluluk duyuyoruz bu Peygamber ocağında yetişen aslan parçalarında emeğimiz olduğu için...Bu kapıyı bize açan sayın Rektör hocamızada büyük bir vefa borcumuz var, fakat sürekli "sivil personel buraya uygun değil yapamıyoruz subay olmanız lazım ,şunu yapmazsan oda hapsi yersin bunu yapmamanın cezası 1 hafta hapis cezası " gibi laflardan dolayı üzüntü ve gerginlik içerisindeyiz ,öğretim görevlisi olarak girmek bizim bir suçumuzmuş gibi davranılıyor üstümüzdeki baskılar biz subay olana kadar hergün daha da artacak gibi halbuki biz her türlü hizmete cevap verip elimizden gelenin en güzelini yaptık ve hiç birşeyden şikayetçi olmadık... fakat basit bir personel listesinde bile adımızı asteğmenlerin altına yazıp bize durumumuzun bu olduğunu anlatmaya çalışıyorlar. Bizi en son da tutuyorlar yani. Son söylenen laf ise
" kendini subay gibi hissetmeyen varsa nizamiye şurda arkadaşlar buyurun " ... bu yazılar kurumu kötülemek için değil aksine Türkiyenin belkide en prestijli kurumunda hem fiziksel hemde psikolojik anlamda daha iyi çalışmamızı istediğimiz içindir. Çünkü burdan çıkacak subaylar şuan dört gözle bekleniyor bizde onlara dokunup yetiştiriyoruz ...

Borank

Öğrenci

Hocam hem yazılı hem sözlü sınava mı girdiniz acaba? Benim ALES 80, diploma notu 74, YDS 96, sınava çağırılmam halinde bir şansımın olabilmesi için çok çok iyi bir sonuç almam gerekiyor.

Her türlü tavsiyeniz faydalıdır.

Edit: Ön değerlendirme sonuçları az önce açıklandı arkadaşlar. Benden daha düşük puanlı arkadaşlar çağırılmasına rağmen beni çağırmamışlar. Bedelli başvurusu yaptım ve celp bekliyorum, muhtemelen buna takıldılar. İyi şanslar size.

Son düzenleme:
A

AkademikForumca

Guest
Görev alamazsınız hocam okul sınavlara açık değil doğal olarak yöksis bile açılmaya billir

Ufukufuk

Öğrenci
Hocam hem yazılı hem sözlü sınava mı girdiniz acaba? Benim ALES 80, diploma notu 74, YDS 96, sınava çağırılmam halinde bir şansımın olabilmesi için çok çok iyi bir sonuç almam gerekiyor.

Her türlü tavsiyeniz faydalıdır.

Edit: Ön değerlendirme sonuçları az önce açıklandı arkadaşlar. Benden daha düşük puanlı arkadaşlar çağırılmasına rağmen beni çağırmamışlar. Bedelli başvurusu yaptım ve celp bekliyorum, muhtemelen buna takıldılar. İyi şanslar size.

Ben de cagrilmamisim.

Kamuda çalışıyorum. Askerliğimi yaptım. Tüm şartları da taşıyordum.

A

Albatros91

Guest
Hocam çektiğiniz sıkıntıları anlıyorum. Komutan ne diyorsa o yapılıyor demişsiniz. Burası hukuk devleti, hiçkimse kanundan üstün olamaz. Mesela kılık kılayfet konusunda size baskı yapıldığı ile ilgili bir idari başvuru yaptınızmı. Çünkü biz yaptık ve olumlu sonuç aldık. Bizide zorlamışlardı. Farklı kuvvetlerden bahsetmişsiniz fakat aynı kanuna tabi olmamıza rağmen farklı şartlarda çalışıyoruz. Bunun nedeni sizin başınızda bulunan amirden kaynaklanıyor. Böyle bir durumda yapılması gereken şey hukuki yollarla hakkınızı aramanızdır. Hocam size tavsiyem. Mahkeme yolunu kullanın. Bakın o zaman size konutanlık yapanların nasıl değiştiğini göreceksiniz. Çünkü siz mağdursunuz ve kanuna aykırı iş yapanlar onlar.

A

Albatros91

Guest
Hocam iyi günler.
Hocam siz
2547, 2914, 657 ve 4566 sayılı kanunlara tabi siniz.
1 hafta oda hapsi demişsiniz. Bunlar çok yanlış ifadeler sizin hakkınızda tabi olduğunuz kanunlarda böyle bir cezai durumunuz söz konusu dahi değil. Bunu söyleyen kişi hakkında derhal savcılığa suç duyurusuda bulunmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu birey anladığım kadarıyla size mobbing uygulamaktadır. Sonuçta hukuk devletinde yaşıyoruz. Burası devlet kurumudur. Böyle bir ithamda bir öğretim görevlisi ne bulunmanın hukuki cezası ağır olur. '' Kendini subay gibi hissetmeyen varsa nizamiye şurda arkadaşlar buyrun'' diyen kişi hakkında Milli Savunma Bakanlığına şikayette bulunmanızı tavsiye ederim. Çünkü devlet sizi oraya subay olarak değil. Öğretim görevlisi olarak aldı ve o şekilde istihdam etmektedir. Bu şekil yapılan davranışlar size değildir, doğrudan devletin kararlarınadır. Devir eskide kaldı. Baktığımız zaman, üniversitemize Profesör, doçent, Dr öğretim üyesi, Öğr. Gör., ve arş. Gör, olmak üzere 200'ün üzerinde personel alınmaktadır. Ve sizi profesörden kanuni olarak, özlük hakkı olarak ayıran hiçbir durum söz konusu değildir. Öncelikle bunun farkında olmalısınız. Alayda görev yapan öğretim görevlisi hocalarıma sesleniyorum. Size ''burası alay dekanlık değil'' diyenlere kulak asmayın. Dekanlığa gelecek profesörden sizi ayıran herhangi bir kanun ve yönetmelik yoktur. Bunun aksini size kabul ettirmeye çalışanlar hakkında hakuki başvuru yapın.

M

mülakatmülakat

Guest
Mülakata çağrılmışım. Tecrübeli arkadaşlar mülakat hakkında bilgi verebilirse sevinirim. Yazılı mı sözlü mü oluyor mesela?

G

Geliyorum Msü

Guest
1 sn ☝🏻

Değerli forum üyeleri günaydın, üniversiteye ön başvurum kabul edildi, konuştuğum bir çok hoca bir çok rütbeli oldu üniversiteden, forumda yazılanları da okudum, biraz şişirme yazılar olmuş.1 kasımdaki mülakata adapte olmanızı, burda yazılanlara kulak asmamanızı öneririm 👏🏻

frieden

Öğrenci
Merhaba,
Benim de birkaç sorum vardı. Cevaplarsanız çok sevinirim.
Mesai saatleri içinde dersimizin olmadığı bir saatte, dışarı çıkma ve işimizi halletme durumu söz konusu mudur? Sabah biraz geç kalmamız bir sıkıntı yaratır mı? Bir de öğretim görevlisi kadroları, kadroya bağlı sözleşmeli olarak mı geçiyor? Yani 2 yılda bir yenilenecek mi? Bir kadro kademe/derecesi karşılığı var mıdır atamaların? 5/2 'si gibi. Öğretim Görevlilerin ders dışı vakit geçirdiği alanların fiziksel donanımsal altyapıları nasıl? ( biraz fazla olmuş olabilir, kafamda deli sorular :nightmare: )