Aynı Anda İki Yüksek Lisans veya Doktora Programı Okumak

TarIk1

Öğrenci
merhabalar 2013 girişli yüksek lisans öğrencisiyim. normalde kasım 2016da bitmesi gereken tecilim mart 2018'e kadar uzatıldı. kaydımı şimdiki okulumdan sildirip yeniden yüksek lisans yapmaya karar verdim ancak kesin olarak kazanmadan kayıt sildirme riskine girmek istemiyorum. eğer yeni bir yüksek lisans kazanırsam kolayca kaydımı sildirebilir miyim ve yeniden tecil hakkı kazanabilir miyim? kayıt sildirmenin aylar sürdüğünü söyleyenler var.

A

Akademik Forum

Guest
merhabalar 2013 girişli yüksek lisans öğrencisiyim. normalde kasım 2016da bitmesi gereken tecilim mart 2018'e kadar uzatıldı. kaydımı şimdiki okulumdan sildirip yeniden yüksek lisans yapmaya karar verdim ancak kesin olarak kazanmadan kayıt sildirme riskine girmek istemiyorum. eğer yeni bir yüksek lisans kazanırsam kolayca kaydımı sildirebilir miyim ve yeniden tecil hakkı kazanabilir miyim? kayıt sildirmenin aylar sürdüğünü söyleyenler var.

Merhaba hocam bende ayni durumdaym sizinle garanti olmadan sildirmek istemiyorum acaba uzun mu sürüyor ben biraz araştırdım dilekçe yazinca siliniyomus ayrica tekrar tecil yaptırabiliyoruz hocam bende yapmadim askerligimi bölüm neydi acaba sizin

ogulhankayabas

Kısıtlanmış Üyelik
ACİL YARDIM!

Arkadaşlar kendi alanımda birkaç üniversitenin yüksek lisans başvurularına başvurabilir miyim? Eğer birini kazanır kesin kayıt yaptırır, sonra istediğim yeride kazanırsam ordaki kesin kaydımı sildirip istediğim yere kesin kayıt yapabilir miyim?

A

Akademik Forum

Guest
BU sene üniversiteden mezun oluyorum bölümüm ingilzce öğretmenliği ve şimdi yüksek lisans programlarından birine kayıt olmak istiyorum. Çok farklı düşüncelerim var fakat sanırım sadece eğitim enstitüsü olan uyumlu bölümleri seçebiliyoruz. Askerlik tecilim dolmuştu kesin kayıt yapsam tekrar tecil durumları oluyormu ? Başka hangi seçenekler var tezsiz yüksek lisans ne işimize yarar

A

Akademik Forum

Guest
Başvuruyu birden çok yere yapabilirsiniz ancak kaydı sadece bir yere yapabilirsiniz. Kayıt silme en az 2 hafta kadar sürüyor, enstitü kurulunun ne sıklıkla toplandığına bağlı emin olmamakla birlikte yazın iki haftada bir ya da ayda bir toplanma ihtimallerinin olduğunu okumuştum daha önce yazılanlarda. Ama kayıt yaptıracağınuz yerin de belki sildirme dilekçesi verdim derseniz minik bir süre tanıma ihtimali olabiliyormuş bunlar hep daha önce konuşulanlardan aklımda kalanlar, benim kaydım iki hafta içinde silindiği için alternatiflerden emin değilim. Açıklanma tarihleri yakınsa tüm sonuçları görüp karar verin derim.

TarIk1

Öğrenci
peki önceki okuldan kaydı sildirdiğimiz zaman askerlik durumu ne oluyor? bakaya mı düşüyoruz? bir sonraki celp tarihine mi erteleniyor?

A

Akademik Forum

Guest
türkiye cumhuriyet tarihinde yuksek lisans

sosyal bilgiler ogretmenligi mezunuyum tc tarihinde yuksek lisansa basvurdum sizce yapmalimiyim bu bolumde ilerleyebilir miyim bu konuda beni bilgilendirebilirmisiniz cok ihtiyaçim var

A

Akademik Forum

Guest
Merhabalar;
Mevcut halde tez döneminde öğrenciliği uzamış bir kişiyim. Bu durum yeni açılan yüksek lisans eğitimine başvuru yapmama mani oluşturuyor mu acaba? Amacım iki yüksek lisansı bir arada götürmek değil, yeni başvuruyu kazanırsam diğerini kesin kayıttan önce sildireceğim. Teşekkürler.

TedParker

Öğrenci
Merhabalar;
Mevcut halde tez döneminde öğrenciliği uzamış bir kişiyim. Bu durum yeni açılan yüksek lisans eğitimine başvuru yapmama mani oluşturuyor mu acaba? Amacım iki yüksek lisansı bir arada götürmek değil, yeni başvuruyu kazanırsam diğerini kesin kayıttan önce sildireceğim. Teşekkürler.

Merve

Baş Editör
Merhabalar;

Engel değil. Başvuru yapabilirsiniz.

hironakamura

Öğrenci
Merhaba,
Yüksek lisans tez aşamasındayım ve öğrenciliğim uzadı, başka bir üniversitenin bütünleşik doktora programına kayıt yaptırmam halinde yüksek lisans kaydımı silme zorunluluğum var mı acaba?

Kmlkml

Öğrenci
Merhabalar,

Şu an doktora tez dönemindeyim ve bir tezli yükseklisans programına başlamak istiyorum. Kayıt yaptıramıyor muyum? Yönetmelikte 6. madde 4. fıkradaki "Tezli yüksek lisans programı ikinci lisansüstü öğretim programı olarak yürütülebilir." açıklaması aklımı karıştırdı açıkçası. Ne anlama geldiği ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:

finduilas

Profesör
Merhabalar,

Şu an doktora tez dönemindeyim ve bir tezli yükseklisans programına başlamak istiyorum. Kayıt yaptıramıyor muyum? Yönetmelikte 6. madde 4. fıkradaki "Tezli yüksek lisans programı ikinci lisansüstü öğretim programı olarak yürütülebilir." açıklaması aklımı karıştırdı açıkçası. Ne anlama geldiği ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yaptiramazsiniz.

selcuk02

Öğrenci
Şu anda tezimi sundum çıkışımı ay sonuna alabileceğimi söylediler. Aynı anda iki yüksek lisans yapılamıyor. Ay sonunda başvurusu bitecek yüksek lisans programları var. Yüksek lisansın Kesin kayıtı eylül 10. Bu durumda yüksek lisansa başvurumu yapsam kesin kayıt olana kadar çıkışımı alsam olurmu başvurum geçerli olurmu

A

Akademik Forum

Guest
Yurtdışı durumu?

Arkadaşlar selamlar. Tüm forumu tarafından ancak soruma cevap bulamadım. Ben Türkiye'de bir doktora programını kazandım ve Ağustos ayında kaydım var. Paralelinde yurtdışında bir üniversiteden de yurtdışı doktoraya kayıt hakkı kazandım, burslu okuyacağım. Ancak belirli sağlık sorunlarım nedeniyle yurtdışında tek başıma ne kadar tutunabilirim bilmiyorum ve basaramazsam ülkeye dönüş yapıp calismalarima devam etmek gibi bir niyetim var. Sorularim şunlar.
1) yeni yasa kapsamında yurtiçinde doktoraya kayıt yaptirirsam yurtdışında kayıt durumumda sorun olur mu? Onemli bir detay olarak burada kayidimi donduramiyorum (en az bir dönem aktif öğrenci olma koşulu yüzünden) dolayısıyla iki okulda da en az bir dönem aktif öğrenci gozukecegim.
2) bursun Macar devlet bursu olmasi durumu etkiler mi? Çünkü Türkiye anlaşmalı bir burs (sadece Macar tarafı veriyor ancak Türkiye sending partner statusunde bürokrasiye dahil).

burc12

Öğrenci
Peki Doktora okuyan biri ayrıca farklı bir programda lisans okuyabilir mi? (Pardon sorunuza salça oldum, forumu kullanmayı henüz öğrenemedim)

erdemyeler

Öğrenci
Peki Doktora okuyan biri ayrıca farklı bir programda lisans okuyabilir mi? (Pardon sorunuza salça oldum, forumu kullanmayı henüz öğrenemedim)
Bildiğim kadarıyla yasada lisansüstü diyor haliyle bir lisanüstü bir lisans yaptırabilirsiniz diye biliyorum ben.

Benim sorum daha farklı: doktoraya kayıtlıyım ama 3 senedir kayıt yenilemedim. Haliyle "öğrencilik haklarından yararlanamaz" deniliyor öğrenci belgesi aldığımda.
Bu durumda yeni doktoraya kayıt için zaten "öğrencilik haklarından faydalanamadığım" doktoradan kayıt sildirmeme gerek var mı?

finduilas

Profesör
Bildiğim kadarıyla yasada lisansüstü diyor haliyle bir lisanüstü bir lisans yaptırabilirsiniz diye biliyorum ben.

Benim sorum daha farklı: doktoraya kayıtlıyım ama 3 senedir kayıt yenilemedim. Haliyle "öğrencilik haklarından yararlanamaz" deniliyor öğrenci belgesi aldığımda.
Bu durumda yeni doktoraya kayıt için zaten "öğrencilik haklarından faydalanamadığım" doktoradan kayıt sildirmeme gerek var mı?

Evet cunku kaydiniz duruyor hala.