Aynı Anda İki Yüksek Lisans veya Doktora Programı Okumak

er_seen

Öğrenci
Doktora programı için 3 kişilik ilana çıkılan bir üniversitede üç adayda mülakata çağırılıyor ve hepsine mülakattan 10 puan veriliyor.Bu puanlarla beraber adayların ortalama puanları 60 puandan (Üniversite doktora programına kabul için ortalama puanın en az 60 olmasını istiyor.) bayağı bir yukarıda buna rağmen 3 aday da reddediliyor.Bu mümkün mü,olabilir mi?

A

Akademik Forum

Guest
İki yüksek lisan bir arada

benim şu anda iki yüksek lisan programına kayıtlıyım. YÖKSİS bana 129 tl harç öde devam et diye mesaj atmış. Demek 129 tlyi yatırınca oluyor. Sizce de garip değil mi bu??

tissue

Öğrenci
Merhabalar,

Türkiye'de bir doktora programına kayıtlı iken yurtdışından doktora için kabul aldım. Burdaki kaydımı sildirmeden sadece dondurarak yurtdışındakine kayıt yaptırabilir miyim? Bilgisi olan varsa :(

Sanki sistem Türkiye içi kontrol edildiği için etkilemez gibime geliyor ama :/

ozlem_uymaz

Öğrenci
Merhabalar,

Türkiye'de bir doktora programına kayıtlı iken yurtdışından doktora için kabul aldım. Burdaki kaydımı sildirmeden sadece dondurarak yurtdışındakine kayıt yaptırabilir miyim? Bilgisi olan varsa :(

Sanki sistem Türkiye içi kontrol edildiği için etkilemez gibime geliyor ama :/

Kaydınızı dondurmanız yeterli. Aynı durumda olan arkadaşım, Türkiye'deki doktora programını dondurdu. Şuan Barcelona'da doktora yapıyor.

parafiskalite

Yardımcı Editör
Ozel unıversıtede ogretım gorevlısı olan bırının egıtım bılgılerınde devlet unıversıtesınde ıkı bolumde aktıf olarak doktora yaptıgını gordum. Demek kı olabılıyor.
Aynı sekılde yuksek lısans yapanı da gordum.

finduilas

Profesör
Ozel unıversıtede ogretım gorevlısı olan bırının egıtım bılgılerınde devlet unıversıtesınde ıkı bolumde aktıf olarak doktora yaptıgını gordum. Demek kı olabılıyor.
Aynı sekılde yuksek lısans yapanı da gordum.
20 Nisan'dan once iki lisanustu egitime kayitli olanlar egitimlerine devam edebiliyor.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

sanatvetarih

Öğrenci
Merhaba
Belki bu sorunun cevabı vardır fakat o kadar çok mesaj var ki henüz rastlayamadım. Nisandan önce iki devlet üniversitesinde tezli yüksek lisansa kayıt oldum. Merak ettiğim konu bir tanesinin teZini verip ötekisinin tezini vermeden doktoraya başvurabiliyor muyum?

Rtydfg

Öğrenci
Merhaba. Bende yl düşünüyorum. El sanatları nakış öğretmenliği mezunuyum. 4 yıllık ve formasyonlu bir bölüm. Mesleki eğitim fak. çıkışlıyım. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık gibi bir alanda yl yapma imkanım var mı sizce ? Not ortalamam 2.96.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

parafiskalite

Yardımcı Editör
Merhaba. Bende yl düşünüyorum. El sanatları nakış öğretmenliği mezunuyum. 4 yıllık ve formasyonlu bir bölüm. Mesleki eğitim fak. çıkışlıyım. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık gibi bir alanda yl yapma imkanım var mı sizce ? Not ortalamam 2.96.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Pdr gordugum kadarıyla psıkolojı mezunu sartı arıyor. Alandısı kabul eden unıversıteler az da olsa vardır, arastırmak lazım.
Egıtım fak. cıkıslısınız ve formasyon belgenız var, egıtım yonetımı ve denetımınde yl yapabılırsınız.

isabell

Öğrenci
bgün yüksek lisansa kayıt oldum.AÖF den yönetim bilişim sistemleirne kayıtlıyım ayrıca.bana bu dönem borç çıkmaz ama 129 tl borç çıkar dedi aynı anda iki üniversite için.daha önce hem örgün hem açıköğretim okudum harç ödemedim.
AÖF de zaten harç yatırıyoruz.ayrıca yüksek lisans yapıyorum diye harç yatırcakmıyım yoksa öğrenci işleir hatalrımı karıştırdı.bugün bayağı uğraştırdılar beni.kendi sistemlerinden kaynaklı hatalardan sorumlu bile tutuldum

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar şuan yüksek lisansta bir programa kayıtlıyım, ek olarak lisans düzeyinde bir programa kayıt yaptırabilir miyim?

A

Akademik Forum

Guest
Merhabalar,
Ben daha önce sorulmamış bir konuda bilenlerden fikir almak istiyorum. Bir tezli yüksek lisans bitirip doktoraya başladım (yükseği bitirmek için işlemlere başladığım sırada yasak geldi, savunma tarihi verilen aşamadaydım ve geri dönme şansım malesef yoktu) Bölümümde doktoralı atama yok olanlarda da sistemin nasıl işlediği malumunuz. Bu dönem doktoramı bırakmayı düşünüyorum. Bundan ayrılıp tekrar bir önceki yüksekle aynı anabilim dalından yüksek lisans programına kayıt yaptırmamın önünde bir engel var mıdır? Yasak gelmeden önce aynı bölüme farklı okullarda kayıtlı olan kişiler gördüm bu sebeple bir engel yok diye düşünüyorum ancak benim gibi bitirip dönen birileri var mı bilemiyorum ve tabi yasaktan itibaren gözden kaçırdığım noktalar olmuş olabilir bu sebeple danışmak istedim.

finduilas

Profesör
Merhabalar,
Ben daha önce sorulmamış bir konuda bilenlerden fikir almak istiyorum. Bir tezli yüksek lisans bitirip doktoraya başladım (yükseği bitirmek için işlemlere başladığım sırada yasak geldi, savunma tarihi verilen aşamadaydım ve geri dönme şansım malesef yoktu) Bölümümde doktoralı atama yok olanlarda da sistemin nasıl işlediği malumunuz. Bu dönem doktoramı bırakmayı düşünüyorum. Bundan ayrılıp tekrar bir önceki yüksekle aynı anabilim dalından yüksek lisans programına kayıt yaptırmamın önünde bir engel var mıdır? Yasak gelmeden önce aynı bölüme farklı okullarda kayıtlı olan kişiler gördüm bu sebeple bir engel yok diye düşünüyorum ancak benim gibi bitirip dönen birileri var mı bilemiyorum ve tabi yasaktan itibaren gözden kaçırdığım noktalar olmuş olabilir bu sebeple danışmak istedim.

Erkekseniz askerligi yaptiysaniz sorun yok, askerligi yapmadiysaniz kayit olamazsiniz.

Kadinsaniz askerlik derdiniz olmadigindan bir problem yok, kayit yaptirabilirsiniz.

elfgnr

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, chatboxa yazdım ama orada mesajım sanırım görünmüyor.
Ben Ekim itibariyle 2. üni de eğitimime başlayacağım. yani meslek değiştireceğim. 2. üniversitede lisans okurken, ilk bölümüm üstünden yüksek lisansa da başvuru yapabilir miyim?
Yani şöyle, biraz daha açacak olursam: Gıda mühendisiyim. 2. üni Beslenme ve Diyetetik olacak. 2. üni de lisans eğitimimi alırken aynı bölümde gıda mühendisi olarak da yüksek yapabilir miyim ?
Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Gamze

Administrator
Arkadaşlar merhaba, chatboxa yazdım ama orada mesajım sanırım görünmüyor.
Ben Ekim itibariyle 2. üni de eğitimime başlayacağım. yani meslek değiştireceğim. 2. üniversitede lisans okurken, ilk bölümüm üstünden yüksek lisansa da başvuru yapabilir miyim?
Yani şöyle, biraz daha açacak olursam: Gıda mühendisiyim. 2. üni Beslenme ve Diyetetik olacak. 2. üni de lisans eğitimimi alırken aynı bölümde gıda mühendisi olarak da yüksek yapabilir miyim ?
Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Evet yapabilirsiniz. Aynı anda hem lisans hem lisansüstü eğitim alınabilir. Yapanlar var.

chemists

Öğrenci
merhaba arkadaşlar,
ben kamuda çalışıyorum. aslında kimyagerim.fakat bulunduğum bölüm insan kaynaklarına yakın olduğu için bu alanda bütünleşik doktora yapsam sonrasında üni.de hoca olarak devam etme şansım ne olur.yani kadro alma süreci zor oluyormu.

- - - Güncellendi - - -

üniversitede öğretim üyesi ile öğretim görevlisi arasındaki fark ne oluyor.yıllarca bu ikisini karıştırdım:D
kamuda çalışırken üni de kardo almak daha kolay olur mu ?

Son düzenleme:

Gamze

Administrator
merhaba arkadaşlar,
ben kamuda çalışıyorum. aslında kimyagerim.fakat bulunduğum bölüm insan kaynaklarına yakın olduğu için bu alanda bütünleşik doktora yapsam sonrasında üni.de hoca olarak devam etme şansım ne olur.yani kadro alma süreci zor oluyormu.

- - - Güncellendi - - -

üniversitede öğretim üyesi ile öğretim görevlisi arasındaki fark ne oluyor.yıllarca bu ikisini karıştırdım:D
kamuda çalışırken üni de kardo almak daha kolay olur mu ?

Kadro almak o kadar kolay değil. Yani doktoramı bitirdim kadrom hazır gibi bir durum yok. Üniversiteler ihtiyaçları olan personellerin ilanını verir (sitemizde güncel ilanlar mevcut inceleyebilirsiniz) şartlara uyuyorsanız başvurursunuz. Değerlendirmeler sonucunda başarılı olursanız kadroyu alabilirsiniz. Çoğu zaman şartlar oldukça spesifik olduğundan kendi alanınızdaki ilana bile başvuramayabilirsiniz. Olumsuz konuşmuş gibi oldum ama işin bu kısmını da göz önüne almalısınız.

Özetle;
Öğretim üyesi; yardımcı doçent, doçent ve profesör gibi kadroları betimler. Başvurabilmek için akademik yayınlarınızın da olması gerekmektedir. Öğretim görevlisi ise ders karşılığı ücret alır, araştırma yapma zorunluluğu yoktur. İşi ders vermektir.

Kamuda çalıştığınız için üniversitede kadroyu kolay alabilirsiniz diye bir durum yok. İlana başvurabilen herkes eşittir. Eğer çalıştığınız alan başvuracağınız alanla aynıysa, tecrübe şartı isteyen ilanlara başvurmanızı sağlar. Ama kamuda çalıştığınız için ayrı bir önceliğiniz bulunmamaktadır.