Aynı Anda İki Yüksek Lisans veya Doktora Programı Okumak

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Aynı anda 2 yüksek lisansta ders saydırma ile ilgili bilginiz var mı?
Diğer üniversite ya da bölümde aldığım seçmeli dersleri 2. yüksek lisanstaki seçmeli dersler yerine saydırabilir miyim?
Teorik ve pratik olarak mümkün, birinin bir dönemi bitince diğerinde saydırabilirsiniz. Ama deneyen ilk kişi olmayacaksınız ben aynı anda iki y.lisansımdan 1. sinin seminerini bu dönem diğerinde saydırdım başka ortak dersim yoktu olsaydı onlar içinde dilekçe verirdim.

angut

Öğrenci
mrb hocam ıkı örgün lisans okumak istedıgımızdee..bırıne bır yıl daha gec baslamak zorundayız degıl mı?yoksa aynı yıl tercıh etme ımkanımız olabılecek mi?

astrophys.

Öğrenci
Nazmi hocam ve arkadaşlar,

Bu ay 2 yüksek lisans programına başvuru yapmak istiyorum. Yalnız, bir problem var. 2012 Ocak ayında mezun oldum ve okul bana geçici mezuniyet belgesi verdi. Esas diplomam 1 sene sonra tarafıma verilecekmiş. Bu ay başvuru yapacağım 2 yüksek lisans programına da Kabul edildiğim takdirde esas kayıt sırasında birisine geçici mezuniyet belgesini verebilirim, fakat diğer kuruma nasıl kayıt yaptırabilirim? Lütfen yardımcı olun.

ibulut

Doçent
Nazmi hocam ve arkadaşlar,

Bu ay 2 yüksek lisans programına başvuru yapmak istiyorum. Yalnız, bir problem var. 2012 Ocak ayında mezun oldum ve okul bana geçici mezuniyet belgesi verdi. Esas diplomam 1 sene sonra tarafıma verilecekmiş. Bu ay başvuru yapacağım 2 yüksek lisans programına da Kabul edildiğim takdirde esas kayıt sırasında birisine geçici mezuniyet belgesini verebilirim, fakat diğer kuruma nasıl kayıt yaptırabilirim? Lütfen yardımcı olun.

Bir tane daha geçici mezuniyet belgesi çıkartabilirsiniz uninizden tabi benim merak ettiğim geçici mezuniyet belgesini asıl kayıtta kabul ediyorlar mı :S

astrophys.

Öğrenci
Geçici mezuniyet belgesinin üzerinde, “Diploması henüz hazırlanmakta olan adı geçen öğrenciye işbu mezuniyet belgesi aslı ile değiştirilmek ve bir defaya mahsus olmak üzere verilmiştir” yazıyor. Başka bir mezuniyet belgesi verirler mi emin değilim. Bunu öğrenci işlerine telefon açıp soracağım.

Kesin kayıtta mezuniyet belgesi diploma yerine verilebiliyor diye biliyorum.

Cevap için teşekkürler.

ytor

Öğrenci
Üniversitelerin bu konuda kendi yönetmelikleriyle o üniversitede iki yüksek lisansı engelleme şansları var mı acaba?
Ya da bir yüksek lisans programına kayıtlıyken ikinciye kaydolmayı başvuru şartı gibi gerekçelerle engelleyebilirler mi?

mystery

Öğrenci
Şu an aynı sorunu bende yaşamaktayım. ÖYP ile ağustosta göreve başladıktan sonra bir üniversitede lisansüstü eğitime başlamıştım,fakat YÖK tarafından ilan edilen bir üniv. değildi. 2.dönemde ise yökün yüksek lisans için açtığı üniv.lerden birinde yüksek lisansa başladım. Şu an 2 yerdede kayıtlı görünüyorum, 2 programda anabilimdalı aynı. Fakat 2sini takip edemiyorum aynı anda. ÖYP ile yüksek lisansa başladığım üniversiteme de 35. madde ile ilgili görevlendirmem de gelmedi. 2 yerde aynı anabilimdalında yüksek lisans yapıyor olmam bu görevlendirmeme engel olucak diye korkuyorum. Diğerinden kaydımı sildirip YÖK programında yaptığım yüksek lisansa saydırabilirmiyim? Aynı durumda olan arkadaşlar var mı acaba merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler, İyi çalışmalar.

naneliseker

Öğrenci
arkadaşlar lisanstan mezun olacam aöf de okuyorum askerlik 29 yaşına kadar tecilli.Okul bitince tekrar lisans okuyabilir miyim.Askerlik sorunum yok.Bana okuman için askere gitmen lazım diyorlar ama benim tecilim var 29 yaşına kadar artı yüksek lisans da düşünüyorum.Yüksek lisansa başlayınca tekrar lisans okuyabilir miyim askerlik yapmadan.Teşekkürler

turabe

Doçent
Üniversitelerin bu konuda kendi yönetmelikleriyle o üniversitede iki yüksek lisansı engelleme şansları var mı acaba?
Ya da bir yüksek lisans programına kayıtlıyken ikinciye kaydolmayı başvuru şartı gibi gerekçelerle engelleyebilirler mi?

yökün oluru var, yapamazlar. hem neden yapsın ki? onlar için önemli olan harç almak. ne güzel, iki kat harç alacak.

turabe

Doçent
Teorik ve pratik olarak mümkün, birinin bir dönemi bitince diğerinde saydırabilirsiniz. Ama deneyen ilk kişi olmayacaksınız ben aynı anda iki y.lisansımdan 1. sinin seminerini bu dönem diğerinde saydırdım başka ortak dersim yoktu olsaydı onlar içinde dilekçe verirdim.

ders saydırmak için derslerin ortak olmasına gerek yok. abd başkanı onay verirse sayılıyor.

mynet

Doçent
arkadaşlar lisanstan mezun olacam aöf de okuyorum askerlik 29 yaşına kadar tecilli.Okul bitince tekrar lisans okuyabilir miyim.Askerlik sorunum yok.Bana okuman için askere gitmen lazım diyorlar ama benim tecilim var 29 yaşına kadar artı yüksek lisans da düşünüyorum.Yüksek lisansa başlayınca tekrar lisans okuyabilir miyim askerlik yapmadan.Teşekkürler

Lisanstan mezun olunca tecil en geç 2 yıl sonra biter, 29 yaşına kadar tecilli olabilmek için yüksek lisans yapmalısın.

İkinci lisans programına kayıt dahi yaptıramayabilirsin askere gitmeden, askerlik için hep bir üst kademe eğitime geçmelisin.