Aynı Anda İki Yüksek Lisans veya Doktora Programı Okumak

defne90

Öğrenci
Merhaba,
Benim de benzer bir durumum var ve Türkiye'deki programımı dondurmak istiyorum; ancak enstitünün sorun çıkarmasından endişeleniyorum.
Acaba, Bimer'den aldığınız yazıyı pdf olarak iletmeniz mümkün olabilir mi?

ran

Doçent

defne90

Öğrenci
Merhaba. Ben burada sorduğum gün bimere de yazmıştım ve bana iki lisanüstü eğitim konusunda "Konuyla ilgili karar ülkemizdeki yüksek öğretim kurumlarında geçerlidir. Yurt dışı ile ilgili değildir." şeklinde yanıt geldi. Yani Finduilas hocanın dediği gibi...

Merhaba, benim de benzer bir sorunum var. Acaba Bimer'in size gönderdiği yazıyı paylaşmanız mümkün mü?

Kemalz01

Öğrenci
Selamlar benim durumum biraz karışık.Ben 2013 yılında yüksek lisansa kayıt yaptırdım ve ilerleyen zamanda yüksek lisansdan kendi isteğimle ayrıldım.Tekrar yüksek lisans sınavı mülakatına girip kazanıp kayıt yaptırdım.Şuanda kayıtlı öğrenciyim.18/05/2018'de çıkan aftan yararlanmak istiyorum.Ama hem yüksek lisansa kaydım var hemde diğer bırakmış olduğum yüksek lisans öğrenimim tez aşamasında.Ben eski yüksek lisansıma geri dönsem.Şimdi kayıtlı olduğum okulu dondurma şansım var mı?Askerlik teciliyle ilgili herhangi bir sıkıntı oluşturur mu?

historicus

Öğrenci
Herkese merhaba,
Ilgili başlığı inceledim ancak merak ettiğim sorunun cevabını tam olarak bulamadım. Eğer cevabı var ve dikkatimden kaçmış ise affola.
Ben X üniversitesinin Yüksek Lisans programından Aralık 2017 tarihinde savunmamı yaparak mezun oldum ve aynı üniversitenin aynı kürsüsünde 2018 Eylül ayında Doktora programına başladım. Ancak araştırma görevlisi ilanlarında genellikle "Yüksek Lisans Yapıyor" şartı istendiği için, halihazırda devam ettiğim Doktora programını bırakıp aynı bölümün aynı kürsüsünde yeniden Yüksek Lisans yapmayı düşünüyorum. 2019 Ağustos'unda başlayacağım askerlik görevine kadar askerlikten muafım. Konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum. Saygılar.

finduilas

Profesör
Herkese merhaba,
Ilgili başlığı inceledim ancak merak ettiğim sorunun cevabını tam olarak bulamadım. Eğer cevabı var ve dikkatimden kaçmış ise affola.
Ben X üniversitesinin Yüksek Lisans programından Aralık 2017 tarihinde savunmamı yaparak mezun oldum ve aynı üniversitenin aynı kürsüsünde 2018 Eylül ayında Doktora programına başladım. Ancak araştırma görevlisi ilanlarında genellikle "Yüksek Lisans Yapıyor" şartı istendiği için, halihazırda devam ettiğim Doktora programını bırakıp aynı bölümün aynı kürsüsünde yeniden Yüksek Lisans yapmayı düşünüyorum. 2019 Ağustos'unda başlayacağım askerlik görevine kadar askerlikten muafım. Konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum. Saygılar.
Neye yardimci olacagiz, soru sormamissiniz ki?

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

historicus

Öğrenci
Afedersiniz. Şöyle diyelim; halihazırdaki Doktora kaydımı sildirip yeniden aynı üniversitenin aynı kürsüsünde Yüksek Lisans programına başlamamın önünde herhangi bir yasal engel var mıdır?

finduilas

Profesör
Herhangi bir yasal engel yok hocam. Ama soyle bir sey olabilir, doktoradan kayit sildirdiginizde teciliniz dusebilir, o durumda tekrar tecil yaptiramazsiniz. Askerlik konusunda cok net bilgim yok maalesef. Ama kayit yaptirma konusunda bir engel yok, doktoradan kayit sildirdiginiz surece.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

Son düzenleme:

firiel

Öğrenci
Selamlar. Ben eylül ayı içerisinde 3 doktora programı sınavına gireceğim. Ne yazık ki hepsinin kesin kayıt tarihleri birbirinden uzak. Sormak istediğim şey; muhtemel senaryoda boşta kalmamak için sonuçları ilk açıklayan okula kayıt yaptırdıktan sonra, girmeyi en çok istediğim diğer üniversiteden kayıt hakkı kazanırsam ne yapabilirim?

İlk üniversiteden kaydımı sildirerek diğerine kayıt olabileceğime dair şeyler okudum. Ama kayıt olunan üniversitenin silme işleminin uzun süreceğinden de bahsetmişler. Böyle olursa hem kaydım silinecek hem de diğer üniversitedeki hakkımı kaybetmiş olacağım gibi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bu konuda ek süre veriyor mu acaba bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevineceğim. Teşekkürler

shield

Öğrenci
Merhaba,

Ben ÖYP li araştırma görevlisiyim ve kadromun bulunduğu üniversitede doktora yapmaktayım. Yurt dışında bir üniversiteden hocayla yazdığımız doktora projesi onaylandı. Normalde 3 yıllık ancak bir sene dahi gidebilsem yeterli olur online devam edebileceğimizi söyledi. ÖYP'li olup bir yıl görevlendirme veya ücretsiz izinle gönderilmem mümkün mü? Danışmanım asla bu kararımı desteklemez hatta çokça sıkıntı çıkarabilir o yüzden danışman onayı olmadan mümkün mü?

Teşekkürler

urlberk

Öğrenci
Merhaba,

Ben İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsünden Örgün Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans programına kabul aldım. Ancak bir yandan da İstanbul Teknik Üniversitesi'nin başka bir alanda tezli yüksek lisans başvurumun sonucunu bekliyorum. Benim sorum şu, tezsiz yüksek lisansı mevzuatta ikinci lisansüstü program olarak alınabilir şeklinde madde var ancak bu konuda genel bir bilgilendirme yok. Ben İTÜ'deki tezli yüksek lisans programından kabul alırsam hem ona kaydolup, İÜ'deki tezsiz yüksek lisans programına da kayıt olabilir miyim?

Teşekkürler.

ceydok

Öğrenci
Merhaba, eğer İşletme Yöneticiliği ve Bilgi İşlem alanlarına ilginiz varsa ve yüksek lisans için hazırlanıyorsanız bu iki alanı tek bir başlıkta bizlere sunan bir bölüm var artık. Yönetim Bilişim Sistemleri ülkemiz için yeni olsa da kısa sürede büyük ilgi gören bir bölüm olmayı başardı. YBS hakkında daha geniş bilgiye şu sayfalardan ulaşabilirsiniz.
https://duzce.edu.tr/yonetim-bilisim-sistemleri/Sayfa/ec9a/yonetim-bilisim-sistemleri-nedir
https://duzce.edu.tr/yonetim-bilisi...ilisim-sistemleri-bolumu-mezunlari-ne-s-yapar

mehmet1990

Öğrenci
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 20 Nisan 2016 tarihinde yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nde Diğer Hükümler başlığında belirtilen “ Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve devam edilemez.

Kendi kariyer planımı görmek için sitemdeki hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz.