Araştırma görevlisi yazılı sınav sonucuna itiraz

lito hd

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar

Geçen hafta bir araştırma görevliliği sınavına girdim. Sınava 2 kişi girmiştik, ön değerlendirmede birinci sıradaydım, sınavım da iyiydi. Fakat sınav sonucum beklediğimin altında geldi. Sınav sonucuma itiraz etmek istiyorum, çünkü diploma notum diğer arkadaştan yüksek olduğu için kasten sırf benim girmemi istemedikleri için diğer arkadaşın sınav sonucunu yükselttiklerini düşünüyorum. Çünkü arada az bir puan farkı var, aradaki farkı kapatmak için yapıldığı belli. Ancak şöyle bir sorun var, sınav sonucunun açıklandığı gün ben memlekete döndüm (biletimi önceden almıştım). İtiraz dilekçesini şahsen değil, kardeşim aracılığıyla verebilir miyim. Kardeşim başvurduğum okulun bulunduğu yerde yaşıyor ve avukat. Üniversiteler itiraz dilekçesini alırken, vekalet vermemi isterler mi? Kadro dekanlık tarafından açılmıştı, kadro başvurusunu dekanlığa yapmıştım, itiraz dilekçesini öncelikle dekanlığa mı verecem?

Bilgisi olanlar cevaplayabilirse sevinirim.

aDNA

Profesör
Merhaba arkadaşlar

Geçen hafta bir araştırma görevliliği sınavına girdim. Sınava 2 kişi girmiştik, ön değerlendirmede birinci sıradaydım, sınavım da iyiydi. Fakat sınav sonucum beklediğimin altında geldi. Sınav sonucuma itiraz etmek istiyorum, çünkü diploma notum diğer arkadaştan yüksek olduğu için kasten sırf benim girmemi istemedikleri için diğer arkadaşın sınav sonucunu yükselttiklerini düşünüyorum. Çünkü arada az bir puan farkı var, aradaki farkı kapatmak için yapıldığı belli. Ancak şöyle bir sorun var, sınav sonucunun açıklandığı gün ben memlekete döndüm (biletimi önceden almıştım). İtiraz dilekçesini şahsen değil, kardeşim aracılığıyla verebilir miyim. Kardeşim başvurduğum okulun bulunduğu yerde yaşıyor ve avukat. Üniversiteler itiraz dilekçesini alırken, vekalet vermemi isterler mi? Kadro dekanlık tarafından açılmıştı, kadro başvurusunu dekanlığa yapmıştım, itiraz dilekçesini öncelikle dekanlığa mı verecem?

Bilgisi olanlar cevaplayabilirse sevinirim.
Hocam gecmis olsun. Dekanliga yazacaksiniz. Ama sizin imzaniz gerek. Suphelerinizde hakli
Olabilirsiniz. Sizden ricam ozel mesajla on degerlendirme ve diger evraklari yollrsaniz size yardimci oluruz. Verilecek cevaba gore de avukatlrimiza sizi yonlendiririz. 6kez 1. Olup Kaybeden oldugum icin deneyimlerimi sizlerle paylasirim. Tekrar gecmis olsun.

lito hd

Öğrenci
Hocam gecmis olsun. Dekanliga yazacaksiniz. Ama sizin imzaniz gerek. Suphelerinizde hakli
Olabilirsiniz. Sizden ricam ozel mesajla on degerlendirme ve diger evraklari yollrsaniz size yardimci oluruz. Verilecek cevaba gore de avukatlrimiza sizi yonlendiririz. 6kez 1. Olup Kaybeden oldugum icin deneyimlerimi sizlerle paylasirim. Tekrar gecmis olsun.

İlginiz için teşekkür ederim, dilekçemi yazdım dilekçede imzam var zaten, dilekçeyi teslim alırken imza istemezler heralde değil mi? Dilekçeyi kardeşimle gönderecem. Kardeşim aynı zamanda avukat olduğu için, kardeşim olarak değil, avukatım sıfatıyla da verebilir diye düşünüyorum. Dilekçeyi kabul etme konusunda umarım sorun çıkarmazlar. Verilecek cevaba göre tekrar görüşürüz, deneyimlerinizi paylaşmanız beni de mutlu edecektir, teşekkürler...

nurofen

Öğrenci
Merhaba aynı durum benim de başıma geldi iki hafta önce. 1.bendim ve 4.kişinin girebilmesi için benden en az 23 puan fazla alması gerekiyordu bilim sınavından. benimki çok iyi geçmişti en az 75 bekliyordum. sonuçları açıklamadılar. birkaç kere gidince bilim sınavından 52 aldığımı söylediler. diğer kişininkini soylemediler. ki 55 alsam ben giriyorum. ayrıca sınavı okuyan jüri çok alakasız bölümlerdenmiş bir vesileyle öğrendim. hatta birşeyler döndüğünü de öğrendim ama kanıtlamam lazım. rektörlüğe itiraz dilekçesi verdim ama aynı sonuç geri döner diyorlar. ve dilekçeyi de dolandırdıkça dolandırıyorlar. çok yıprandım gerçekten! ne yapabilirim? sizinkiler nasıl sonuçlandı? aynı sonuç gelirse mahkemeye gitsem kazanırmıyım? kagıtlarla oynarlar mı? şimdiden teşekkür ederim..

aDNA

Profesör
Merhaba aynı durum benim de başıma geldi iki hafta önce. 1.bendim ve 4.kişinin girebilmesi için benden en az 23 puan fazla alması gerekiyordu bilim sınavından. benimki çok iyi geçmişti en az 75 bekliyordum. sonuçları açıklamadılar. birkaç kere gidince bilim sınavından 52 aldığımı söylediler. diğer kişininkini soylemediler. ki 55 alsam ben giriyorum. ayrıca sınavı okuyan jüri çok alakasız bölümlerdenmiş bir vesileyle öğrendim. hatta birşeyler döndüğünü de öğrendim ama kanıtlamam lazım. rektörlüğe itiraz dilekçesi verdim ama aynı sonuç geri döner diyorlar. ve dilekçeyi de dolandırdıkça dolandırıyorlar. çok yıprandım gerçekten! ne yapabilirim? sizinkiler nasıl sonuçlandı? aynı sonuç gelirse mahkemeye gitsem kazanırmıyım? kagıtlarla oynarlar mı? şimdiden teşekkür ederim..
Hocam özelden size iletişim bilgilerimi yazıyorum. Aynı durumu ben de yaşadım. Almak istedikleri alakasız ABD dan birine 90 vererek, bana da 30 vererek 1 puanla ancak önüme geçirdiler.Avukatlarımıza yönlendirelim. O kadroyu size yar etmezler ama o kişi de en az 5 ay daha yerleşemez. Eğer Rektör Hoca adaletli biri ve alınacak kişiyi de o seçmedi ise kesinlikle o kadroyu yakabilirsiniz. Ancak maddi delil olan sınav kağıdınıza bağlı her şey. Bence durumu detaylı bana aktarın o zaman bakalım hal çaresine. Geçmiş olsun Hocam. Allah sabır versin...

nurofen

Öğrenci
Teşekkür ederim ilginiz için. bilgilerinizi aldım ulaşacağım inşaAllah size..rektörden umudum yok ama kağıtlarla oynamazlarsa (mahkeme sürecinde) kazanacağımı ve kadronun bana verileceğini düşünüyordum :) kadroyu bana yar etmeyecekleri hiç aklıma gelmedi. ona da dava açarım olmaz mı?

alpertunga84

Profesör
Alınacak kişi belli değilse; açılan kadro kişiye özel açılmamışsa gerçekten okunur. Ancak bu da toplam kadroda %20 ancak!

Bildiğim kadarıyla alanla ilgili genel sorular soruyorlar. Yani o alanı okumuş herkesin az çok birşeyler yazabileceği sorular. Orda da devreye okuyanın değerlendirmesinde yaptığı yorum farklı giriyor sanırım. :)

aDNA

Profesör
Bildiğim kadarıyla alanla ilgili genel sorular soruyorlar. Yani o alanı okumuş herkesin az çok birşeyler yazabileceği sorular. Orda da devreye okuyanın değerlendirmesinde yaptığı yorum farklı giriyor sanırım. :)

Keşke öyle olsa. Hoca kendi özel çalışmasını ( Sadece ona yakın bir aday bilir veya sorular verilmişse bilebilir ) soru olarak sorabilir :) Zaten hep bu şekilde bilimsel sınav filimsel sınava dönüşmektedir.

cihat_seker

Öğrenci
Arkadaşlar yaklaşık üç gün önce başıma gelen bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Cari usul bir araştırma görevliliği pozisyonuna başvurdum. Ön değerlendirme de ikinci oldum. Değerlendirme sınavına öndeğerlendirmede birinci olan arkadaş katılmadı. Benim değerlendirme sınavım çok iyi geçmişti. Kadroya alınacağımdan neredeyse emin gibiydim ama değerlendirme sınavı açıklandığında öndeğerlendirmede dördüncü olan bayan alınmıştı. Bayana benim önüme geçebilmesi değerlendirme sınavından fazladan 20 puan verilmiş o da küçük bir puan farkıyla benim önüme geçti. Benim diploma notunda 10 yabancı dil puanında da 15 puan fazlam var o bayandan. Kısacası arkadaşlar bu benim başvurduğum 8. üniversite ve fazlasıyla yıprandım artık bu defa gerçekten hakkımı sonuna kadar aramayı düşünüyorum ne gerekiyorsa da yapmaya hazırım. Lütfen konu ile ilgili bilgi sahibi ya da bu tip bir süreç geçirmiş arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse çok ama çok sevinirim.

sidneh

Profesör
Arkadaşlar yaklaşık üç gün önce başıma gelen bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Cari usul bir araştırma görevliliği pozisyonuna başvurdum. Ön değerlendirme de ikinci oldum. Değerlendirme sınavına öndeğerlendirmede birinci olan arkadaş katılmadı. Benim değerlendirme sınavım çok iyi geçmişti. Kadroya alınacağımdan neredeyse emin gibiydim ama değerlendirme sınavı açıklandığında öndeğerlendirmede dördüncü olan bayan alınmıştı. Bayana benim önüme geçebilmesi değerlendirme sınavından fazladan 20 puan verilmiş o da küçük bir puan farkıyla benim önüme geçti. Benim diploma notunda 10 yabancı dil puanında da 15 puan fazlam var o bayandan. Kısacası arkadaşlar bu benim başvurduğum 8. üniversite ve fazlasıyla yıprandım artık bu defa gerçekten hakkımı sonuna kadar aramayı düşünüyorum ne gerekiyorsa da yapmaya hazırım. Lütfen konu ile ilgili bilgi sahibi ya da bu tip bir süreç geçirmiş arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse çok ama çok sevinirim.

O bayanın 20 puanı hakkıyla alabilme ihtimali neden yok?

cihat_seker

Öğrenci
Ben yasadigim sikintiyi galiba yeterince izah edemedim. Benim derdim bayanin benden 20 puan fazla almis olmasi degil. Benim degerlendirme sinavim yani bilim sinavim cok iyi gecmisti. Kagidima guveniyorum. Ama sonucta cok dusuk bir puan aldim. Katilan diger arkadasin sinavi nasil gecti bilemem ama ona da ayni dusuk puani vermisler ama ne hikmetse herkes ayni puani alirken bir tek o bayan arkadas herkesten 20 puan fazla almis. Tum bunlara ragmen bayanin kendi hakkiyla fazladan 20 puan aldigini dusunuyorsaniz biraz fazla iyimsersiniz.

cemal88

Öğrenci
Merhabalar,
Sıcağı sıcağına yaşadığım olay yüzünden cümlelerimdeki oluşabilecek bozukluklar için şimdiden özür dilerim.

Ağrı ibrahim çeçen üniversitesi araştırma görevlisi kadrosunda ön değerlendirmede 2. oldum fakat alanım dışından gelen 4. sıradaki arkadaş benden daha başarılı bir kağıt verdiği için kadroyu aldı. Fakat işin garip tarafı zaten o arkadaşın alacağını sınava geç gelmesine rağmen, yaşam tarzını giyim tarzı ile açıkça belli etmesinden anlamıştım. Türkiyenin en batı illerinden birinde doğmuş olmama rağmen 0 önyargı ile ön değerlendirmeden 1 (bir) gün sonra olan yazılı sınava (zaten sınav saati 10:00, yök e şikayet ederek zorla 15:00 'e aldıran bendim) yetişmiştim. Başları ağrısın istiyorum, körü körüne kabul etmek istemiyorum. Üstelik tüm cesaretimle bölüm başkanına (sınavdan sonra bizimle konuşmak dahi istemeyen) giderek o kadar uzun yoldan geldik bizi tanımak istemez miydiniz? diyerek , sınavın şeffaf bir sınav olup olmadığını dahi sordum. Afyondayım şu anda tezim için burda bulunuyorum. Fakat şikayet vs için izlemem gerek yolu eksiksiz yapmak istediğim için yardımınızı rica ediyorum. Üstelik uçak fiyatları son gün malum, konaklama, harcama, otobüs bileti derken muazzam bir harcama yaptım o kadar emindim kadroyu alacağımdan , diğer arkdaşları araştırmıştım farklı ana bilim dallarında yüksek yapıyorlardı. sadece ben o anabilim dalında yapıyordum ve sorular çok kolaydı 47 alacağım bir sınav değildi. Bacım 53 alarak kadroyu aldı. Şİmdi ben mahkemeye başvurduğumda belki başarılı bir kağıt vermediğim bilirkişilerce doğrulanacak , böyle olması durumunda bana bir maliyeti olur mu? bunu bilmiyorum.

toprak03

Öğrenci
Merhabalar,
Ahi evran üni.de araştırma gör. kadrosuna başvurdum. Ön değerlendirmede 1. sıradaydım, benden puanca az olan 2. sıradaki kişi sınavı kazandı. Sınav sonucu olarak 30 puan verilmiş. Fakat benim durumum da şöyle bir durum var; Bölüm yeni açıldığından görevli olan herhangi bir ÖĞRETİM ÜYESİ YOK!!! yani benim kağıdımı kim okudu? hangi yetkiyle alan dışı kontrol edildi!!! çok azla soru var..
İdari mah. dava açmaya niyetim var. Ama öncelikle rektöre ve fen bilimleri ens. yarn dilekçe göndericem..Bana yardım edebilir misiniz? hangi yolları izlemem gerekli.. şimdiden teşekkür ederim..

academika

Öğrenci
Sevgili hocalarım hepinize merhaba
Hepinizin hikayelerini ve yaşatılan mağduriyetlerini okudum ve yalnız olmadığımı bir kez daha hatırladım.
Benim size danışmak istediğim benzer bir konu var.
Geçen hafta, araştırma görevlisi alımı sınavına girdim. Sınav da araştırma görevlisi almımı yönetmeliğinin 11. maddesinin 1. fıkrarsına göre "girilen alanla ilgili soru sorulması" ibaresine uyulmayarak, tarafıma, sosyoloji alanında olmama rağmen sosyal-psikoloji alanından soru soruldu. Tahmin edersiniz ki sınavı kazanan kişi psikoloji mezunu bir kişi, soruyu soran juri üyesi kazanan kişinin danışmanı ve psikoloji anabilimdalının başındaki kişi. BBu noktada sorunun iptaline dari bir dilekçe vereceğim. Fakülte anabilim dallarının belirten belgelerde ve ders içeriklerinde sosyal-psikoloji psikoloji anaiblim dalı ile gilgili bir alan olarak görülüyor.
Bunun yanı sıra, sınavı kazanan kişinin diğer sorulan iki sosyoloji sorusuna, tarafımın verdiği kadar sosyolojik ve kuram temelli cevap veremeyeceği kanısındayım ve eminim. Bu nedenle ınav kğıtlarının bağımsız bir juri tarafından yeniden okunmasını ve değerlendirilmesini talep edeceğim.Bu bağımsız juriyi kim oluşturacak? ya da dilekçe içeriğim nasıl olmalı? uzun mu kısa mı tutmalıyım? tüm arka plandaki çeröeveyi anlatan bir dilekçe mi yazmalıyım? gibi kafamı kurcalayan şeyler var.
Önemli bir nokta da bu konulara bakan uzman bir avukat bildiğiniz var mı danışabileceğim? Okuduğum kadarıyla biravukat yardımından geçen bir dilekçe daha sağlam temelli olacaktır?

Özelden telefon numaramı verebilirim. telefonile iletişim daha rahat ve hızlı olacaktır.
şimdiden teşekkür ederim.

Mustafa

Araştırma Görevlisi
Hocam merhaba,
Bunun için bölge idare mahkemesine itiraz etmeniz gerekiyor. Mahkeme bağımsız bir jüriye soruları incelemesi için gönderecek ve nihai bir karar verilecektir.

academika

Öğrenci
Hocam merhaba,
Bunun için bölge idare mahkemesine itiraz etmeniz gerekiyor. Mahkeme bağımsız bir jüriye soruları incelemesi için gönderecek ve nihai bir karar verilecektir.

Merhaba hocam teşekkürler
Dekanlığa verdiği dilekçeye cevap verildi.
Şİmdi rektörlüğe bir dilekçe yazacağım ve devamında idari mahkemeye başvuracağım
sanırım doğru yol?