Araştırma Görevliliğinden Memuriyete geçiş?

aktan

Doçent
Benimde sorum bu öğretmenlik kadrolarına 2 yılın sonunda açıktan atamada bulunurken araştırma görevliliğinden istifa mı etmemiz gerekiyor. Yoksa açıktan atama kadrolarına başvurduk kazandık atandık hemen üniversiteden istifa edip geçebiliyormuyuz?

Önce başvuruyu yapın atandıktan sonra araştırma görevliliğinden istifa edebilirsiniz.

chn333

Öğrenci
DPB nın sitesinde kurumlararası geçiş konusunda şöyle bir şey buldum. 2 yılı tamamlama durumunun kalktığını belirtmekte. benim yanlış anladığım bir durum var mı bilmiyorum. link şöyle: Kurumlararası Geçiş (Naklen Atanma)

Diğer taraftan, 28/07/2009 tarihli ve 27302 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Personeli Genel Tebliği’nin (Devlet Memurluğuna Alınma) (Seri No:1) 6 ncı maddesinin “Öğretim Görevlileri, Okutmanlar ve Öğretim Yardımcılarının Devlet Memurluğuna Alınmaları” başlıklı (B) fıkrasında; 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 31 inci maddesine göre istihdam edilen öğretim görevlileri, 32 nci maddesine göre istihdam edilen okutmanlar ve 33 ile 50 nci maddelerine göre istihdam edilen araştırma görevlileri, uzmanlar, çeviriciler ile görev süreleri sona erenlerin Devlet memuru olabilmek için en az iki yıl süreyle görev yapmış olmaları şartı düzenlenmekteydi. Fakat; Tebliğin 6/B maddesinde yer alan “en az iki yıl görev yapma” şartına açılan dava sonrası Danıştay Onikinci Dairesi’nin 10/02/2012 tarihli, E:2010/8348 sayılı kararında, 657 sayılı Kanunun 92 nci maddesinde yeniden memuriyete atanmada dava konusu Tebliğde yer alan süre şartının aranmadığı, 657 sayılı Kanunun öngörmediği bu kısıtlayıcı şartın Tebliğ hükmü ile getirilmesinde yasaya ve hukuka uyarlık bulunmadığını gerekçe göstererek en az iki yıl görev yapmış olma şartının yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir.
24/05/2013 tarihli ve 28656 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Personeli Genel Tebliği (Seri No:4) ile Kamu Personeli Genel Tebliği (Devlet Memurluğuna Alınma) (Seri No:1) yürürlükten kaldırılmış olup, diğer personel kanunlarına tabi olanların Devlet memurluğuna alınmalarına ilişkin herhangi bir özel şarta yer verilmemiştir.
Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde adı geçen şahsın 657 sayılı Kanunun 74 üncü maddesi kapsamında iki yıl şartı olmadan Üniversitenize naklen atanmasının mümkün olduğu değerlendirilmektedir

- - - Güncellendi - - -

DPB nın sitesinde kurumlararası geçiş konusunda şöyle bir şey buldum. 2 yılı tamamlama durumunun kalktığını belirtmekte. benim yanlış anladığım bir durum var mı bilmiyorum. link şöyle: http://www.dpb.gov.tr/tr-tr/gorus/kurumlararasi-gecis-naklen-atanma

Diğer taraftan, 28/07/2009 tarihli ve 27302 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Personeli Genel Tebliği’nin (Devlet Memurluğuna Alınma) (Seri No:1) 6 ncı maddesinin “Öğretim Görevlileri, Okutmanlar ve Öğretim Yardımcılarının Devlet Memurluğuna Alınmaları” başlıklı (B) fıkrasında; 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 31 inci maddesine göre istihdam edilen öğretim görevlileri, 32 nci maddesine göre istihdam edilen okutmanlar ve 33 ile 50 nci maddelerine göre istihdam edilen araştırma görevlileri, uzmanlar, çeviriciler ile görev süreleri sona erenlerin Devlet memuru olabilmek için en az iki yıl süreyle görev yapmış olmaları şartı düzenlenmekteydi. Fakat; Tebliğin 6/B maddesinde yer alan “en az iki yıl görev yapma” şartına açılan dava sonrası Danıştay Onikinci Dairesi’nin 10/02/2012 tarihli, E:2010/8348 sayılı kararında, 657 sayılı Kanunun 92 nci maddesinde yeniden memuriyete atanmada dava konusu Tebliğde yer alan süre şartının aranmadığı, 657 sayılı Kanunun öngörmediği bu kısıtlayıcı şartın Tebliğ hükmü ile getirilmesinde yasaya ve hukuka uyarlık bulunmadığını gerekçe göstererek en az iki yıl görev yapmış olma şartının yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir.
24/05/2013 tarihli ve 28656 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Personeli Genel Tebliği (Seri No:4) ile Kamu Personeli Genel Tebliği (Devlet Memurluğuna Alınma) (Seri No:1) yürürlükten kaldırılmış olup, diğer personel kanunlarına tabi olanların Devlet memurluğuna alınmalarına ilişkin herhangi bir özel şarta yer verilmemiştir.
Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde adı geçen şahsın 657 sayılı Kanunun 74 üncü maddesi kapsamında iki yıl şartı olmadan Üniversitenize naklen atanmasının mümkün olduğu değerlendirilmektedir

vixi1

Öğrenci
Hocam ben de bir soru sormak istiyorum mümkünse bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum. şimdi ben öyp ile atanmayı düşünüyorum ve son kpssden de yüksek bir puan aldım atanabilirim diye düşünüyorum . öyp ile bu yerleştirmelerde yerleşsem ve olur da huzursuz olursam seneye istifa edip direkt kpss ile biyere atanabilir miyim? öyp yapacağım kurumla senet de imzalamıcam bu arada

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam ben de bir soru sormak istiyorum mümkünse bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum. şimdi ben öyp ile atanmayı düşünüyorum ve son kpssden de yüksek bir puan aldım atanabilirim diye düşünüyorum . öyp ile bu yerleştirmelerde yerleşsem ve olur da huzursuz olursam seneye istifa edip direkt kpss ile biyere atanabilir miyim? öyp yapacağım kurumla senet de imzalamıcam bu arada

Senet yoksa sorun da yok.

Öğrenci
Nazmi Hocam,

Ben 33/a kadrosunda ÖYP'li ar. gör. olarak çalışıyorum. KPSS alımlarıyla devlet kurumuna atandım, şu anki kadromdan istifa edip geçmek istiyorum. Herhangi bir senet vs. yükümlülüğüm de yok. Ancak istifa ettikten sonra, rektör reddederse 1 ay gibi bekleme süresi varmış. Ben o süre içinde mi 10 gün boyunca gelmezsem müstafi sayılıyorum? Çünkü bana tebliğ yapılacak ve 1 ay sürem olmayacak. Bu durumda ne yapabilirim? İkincisi; bölüm başkanı, dekan vs. yerinde olmazsa istifa konusunda imzayı vekilleri atabiliyor mu? Malum yaz döneminde hocalar olmayabiliyor. Sağolun.

M

mobbing mağduru

Guest

merhaba hocam ben de herkesle aynı sebepten forumu takip ediyordum. yazınızı gördüm maalesef seneti imzalamama gibi bir lüksünüz yok eğer dil eğitimine gidecekseniz size senet imzalatılıyor dil eğitimine ihtiyacınız yoksa yani 65 dil puanınız varsa zaten senetle ilgili bir durumunuz yoktur.

nısan1

Öğrenci
merhaba arkadaşlar 2 yılı aşkın arş görvlisiyim. meb öğretmenliğe geçmek istiyorum bunu kurumlar arası ile mi yapmalıyım ya da istifa edersem nasıl bir yol izleye bilirim. yardımcı olursanız çokkk sevinirim zor durumdayım

mathguy

Öğrenci
Ülkenin önde gelen üniversitelerinden birinde 4.5 yıl araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra istifa ettim bu senenin ocak ayında. Şu anda bir formasyon programına devam ediyorum(gerekirse kolejlerde görev yapabilmek için). Merak ettiğim şu: Öğretmen atama kılavuzunda araştırma görevlilerinin 2 yıl çalıştıktan sonra öğretmenliğe açıktan atama yoluyla formasyonsuz geçebilecekleri yazılıyor. Bu pratikte de uygulanmakta mıdır? Bu durum KPSS P121 puanı olmayanlar için de geçerli midir?

Yoksa 2015 KPSS öğretmenlik sınavına girip yüksek puan alarak atanmak daha mı mantıklı. Bu konuda bilgisi olan kişilerin yorumlarını bekliyorum.

Not: matematik mezunuyum.

M

misfair2345

Guest
kazanılan üniv.den lisansüstü eğitime geçiş 3 aydan aşağı olmuyor 1 seneyi bulan va.r bu dönemde senet sepet yok zaten. deneme süreci olmasından iyi, olay sarmazsa ceketinizi alıp istediğiniz kamu kurumuna gidebilirsiniz....

10 gün içerisinde istifası onaylanmayanlar ilgili makama dilekçe yazıp hak kaybı yaşarsam sorumlu olacaksınız gibisinden birşeyler yazmanız gerekmekte. (avukata danışmıştım zamanında.

A

Akademik Forum

Guest
Sanırım KPSSP121 daha mantıklı görünüyor, zira kurumlar arası geçişte kontenjan çok az sanırım. Öğretmenliğe geçme nedeniniz nedir?

gadderim

Öğrenci
Merhaba Nazmi Hocam
Benim durumum biraz karışık şöyle anlatayım. Meb de öğretmenken adaylığım kalkmadan 2103 aralık alımlarında öyp yi kazandım muvafakatla 2014 martta göreve başladım. Öncesinde devam eden bir yüksek lisansım vardı şu an ders dönemim bitti zaten ilk yılımdı. Görevlendirmeyi istedim süreç işliyor .... üniversitesine 35. maddeyle geçişimi istedim. Durumu özetledikten sonra sorularıma geçeyim
1- benim puanım ielts den alınmaydı yüksek lisans bitiminde geçerlilik süresi olan 2 yıl doluyor ve dktora için elimde dil puanı olmayacak bu durumda ne olur ? Bu yüzden ilişik kesilir mi kesilirse tazminat ödenir mi?
2- Mebe geri dönebilr miyim?
3-Yüksek lisans tez döneminde geri dönebilir miyiz kadromuzun olduğu kuruma ve bu zorunlu hizmetten düşer mi?
cevaplarsanız çok memnun olurum bu sorunlar beynimi kemirmeye başladı

A

Akademik Forum

Guest
kurumlar arasi gecis

Arkadaslar Meb sadece diger memurluklardan ogretmenlige gecisi bitirdi. Egitim ogretim kademelerinde calisanlar sinavsiz gecebilir.

gs266

Öğrenci
Araştırma görevlisinin memurluğa geçişi

Değerli hocalarım merhaba,
Araştırma görevlilerinin diğer kurumlarda memur olması ile ilgili merak ettiğim şeyler var;
öncelikle 2 yılı tamamlamam gerektiğini biliyorum, ve açıkçası başka bir şey bilmiyorum.

süreç nasıl işliyor?
neleri takip etmem gerekiyor hangi kurumda açık olduğunu nasıl anlarız?
ben elektrik elektronik müh. bölümündeyim bölümün önemi var mıdır geçişlerde, mühendislerde geçiş daha mı zor oluyor?
ayrıca torpilsiz bu işler olmuyor mu?
bu şekilde geçişle uğraşana kadar otur kpss çalış mı dersiniz?
ayrıca başka dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

ayrıca farklı bir konu olarak , bildiğim kadarıyla araştırma görevlilerinin eş durumundan tayin imkanı şuan için yok ama yakın zamanda bu konuda bir çalışma yapılacağı hakkında duyumları olan var mı?

Şimdiden bütün cevaplara teşekkür ederim.

youn.korean

Öğrenci
Değerli hocalarım merhaba,
Araştırma görevlilerinin diğer kurumlarda memur olması ile ilgili merak ettiğim şeyler var;
öncelikle 2 yılı tamamlamam gerektiğini biliyorum, ve açıkçası başka bir şey bilmiyorum.

süreç nasıl işliyor?
neleri takip etmem gerekiyor hangi kurumda açık olduğunu nasıl anlarız?
ben elektrik elektronik müh. bölümündeyim bölümün önemi var mıdır geçişlerde, mühendislerde geçiş daha mı zor oluyor?
ayrıca torpilsiz bu işler olmuyor mu?
bu şekilde geçişle uğraşana kadar otur kpss çalış mı dersiniz?
ayrıca başka dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

ayrıca farklı bir konu olarak , bildiğim kadarıyla araştırma görevlilerinin eş durumundan tayin imkanı şuan için yok ama yakın zamanda bu konuda bir çalışma yapılacağı hakkında duyumları olan var mı?

Şimdiden bütün cevaplara teşekkür ederim.

Sorunuzun cevabınızı öğrendiniz mi acaba ? ben de aynı durumdayım ve bu konuda merak ettiklerimin cevabını bulamadım

A

acemi ar gör

Guest
merhaba, özel üniversitede 1aydır araştırma görevlisiyim sözleşmeli atamalarda tercih yapmak istiyorum atanabilir miyimm, araştırma görevliliğinde deneme süresi gibi bi şey var mıdır, özel üniversite olduğu için herhangi bir tazminatla karşılaşır mıyım? lütfen acil cevap verebilir misiniz, tercihler için son iki gün :(

akademikkadro

Öğrenci
merhaba, özel üniversitede 1aydır araştırma görevlisiyim sözleşmeli atamalarda tercih yapmak istiyorum atanabilir miyimm, araştırma görevliliğinde deneme süresi gibi bi şey var mıdır, özel üniversite olduğu için herhangi bir tazminatla karşılaşır mıyım? lütfen acil cevap verebilir misiniz, tercihler için son iki gün :(
Üniversitenize bağlı eğer sozlesmenizde deneme suresi diye bir madde geçiyorsa tazminat olmaz ama bir yıllıksa o üniversite isterse tazminat odersiniz

A

acemi ar gör

Guest
çok teşekkür ederim. peki üstteki konuşmalarda geçen 6 ay ya da 2 yıl gibi süreler beni etkilemiyor değil mi onları okuyunca biraz aklım karıştı. sonuçta ben almış olduğum kpss puanımla atanacağım yani geçiş tarzı bi şey değil di mi..