ALES Takıldığınız/Çözemediğiniz Sorular Bölümü Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mello

Öğrenci
Arkadaşlar selamlar. youtube' da mantık sorularının çözümü ile ilgili anlatımlı videolar var. bende çok zorlanıyodum bu mantık sorularında :). bu videolardan nasıl tablo oluşturacağımı öğrendim en azından. tabloyu oluştrduktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyo cidden.
ilgilenenler için videolar:
http://www.youtube.com/watch?v=RgIR3BCUPKE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=DKWpeUPntPQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=8PeQRphme9U&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=qxNx_6MB6hY&feature=related

S

sedation

Guest
Olasılık permutasyon kombınasyon önemsız az soru cıkıyor gıbı dusunsekte cok önemlı. Baglı olarak bırbırıne bır cok soru permustasyon ve kombınasyonla çözülebiliyor. Sayılarda bile uygulayabiliyoruz. Bu konuları ıhmal etmemek lazım.

aleste korkulu konularım.lisede de anlamazdım. olasılık permütasyon konularına ne yapılabilinir önerisi olan var mı?

hasan0688

Araştırma Görevlisi
aleste korkulu konularım.lisede de anlamazdım. olasılık permütasyon konularına ne yapılabilinir önerisi olan var mı?
konu anlatın öss kitaplarından çalışın hocam güvender ve fem in kaynaklarını tavsiye ederim.eğer kitaptan anlamaıyorsanız bilen bir arkadaşınızdan size anlatmasıını rica edin ve bol bol soru çözmeye bakın mantığını kavradıktan sonra çalışmadan bile yüksek netler yapabilirsiniz

bilge baran

Öğrenci
Onur, a ile b harflerini istediği kadar kullanarak farklı uzunluklarda dizgiler yazıyor. Onur'un yazdığı dizgilere örnekler aşağıda verilmiştir.
a---1 uzunluğunda,
b---1 uzunluğunda,
aa---2 uzunluğunda,
aab---3 uzunluğunda birer dizgidir.

Buna göre, Onur, içinde aa bulunmayan 4 uzunluğunda kaç dizgi yazabilir?
( Ben 6 buluyorum, yanıt 8...)

irmcskn

Ordinaryüs Profesör Doktor
İhtiyaç yayınları sorusu:

Bir bilg. magazasının vitrinindeki raflardan , birinci rafa 3 tane bilg., ikinci rafa 2 tane bilg. yerleşirilebilmektedir. Bu 5 tane bilg. belli 2 tanesi farklı raflarda olmak koşuluyla, bilgisayarlar raflara kaç farklı şekilde yerleştirilebilir? (72)

slh_ylmz

Öğrenci
arkadaşlar ben çözmeye çalıştım ve 72 sonucuna ulaştım ama doğruluğundan da emin olamadım

5 tane bilgisayrdan belli 2 tane dediğine göre önce bu iki bilg. 2! şekilde yerleştirilir. geriye 3.bilg.kadı. bundan 2 tanesinin seçimi (1.raf için) (3/2)=3 (üçün ikili komb) şelinde olur şimdi 1.raf için 3 şeklide seçildi ve toplam 3 bilg. olmuştu onun için=3.3! olur buda =18 yapar
2.raf için kalan bilg 2.rafa gittiği için 2 bilg. 2! şekilde sıralanır.baştada 2! vardı
sonuç: 2!*18*2!=72 diye düşünüyorum

irmcskn

Ordinaryüs Profesör Doktor
arkadaşlar ben çözmeye çalıştım ve 72 sonucuna ulaştım ama doğruluğundan da emin olamadım

5 tane bilgisayrdan belli 2 tane dediğine göre önce bu iki bilg. 2! şekilde yerleştirilir. geriye 3.bilg.kadı. bundan 2 tanesinin seçimi (1.raf için) (3/2)=3 (üçün ikili komb) şelinde olur şimdi 1.raf için 3 şeklide seçildi ve toplam 3 bilg. olmuştu onun için=3.3! olur buda =18 yapar
2.raf için kalan bilg 2.rafa gittiği için 2 bilg. 2! şekilde sıralanır.baştada 2! vardı
sonuç: 2!*18*2!=72 diye düşünüyorum

Gayet anlasılırdı. Teşekkürler :)

zkü

Öğrenci
bir ressamın kullandığı altı renk aşaıdakı gibidir:
ana renkler: beyaz kırmızı mavı
ara renkler: turuncu mor siyah
sıcak renkler: beyaz turuncu kırmızı
soguk renkler: mavı mor siyah
bu ressam reısm yaparken sunlara dıkat edıcektır:
1.her resım bu 6 rengın 3tanesnden olusacaktır.
2.her resımde ana ve ara renklerden en az 1i olmalıdır.
3.resımde mavı kullanılmıssa sıyahında kulanılması zorunludur,fakat turuncu olmaksızın mor kullanılabılır.
4.resımde turuncu kullanılmıssa morunda kulanılması zorunludur,fakat turuncu olmasızın mor kullanılabılır.
5.resımde kırmızı varssa beyaz olamaz.
SORU1: RESSAM IKI SICAK RENGIN BULUNDUGU BIR RESIM YAPMAK ISTERSE, KAC FARKLI RENK GRUBU KULLANABILIR?
6-5-4-3-2
SORU2: SOGUK RENKLERIN BIRDEN FAZLA OLDUGU BIR RESIMLE ILGILI OLARAK HANGISI YANLISTIR?
A.renklerden bırı beyaz ise mavının de kulanıması zorunludur
B.ana renkler agırlıkta olabılır
C.renklerın ucude soguk renk olabılır.
D.ara renkler agırlıkta olabılır
E.renklerden biri kırmızı,biri siyah olabılır
SORU3: BU ALTI RENK, BİRİBİRİNE ZIT RENKLER OLARAK 3 GRUBA AYRILMAKTADIR.
1.BEYAZ-MOR
2.MAVİ-TURUNCU
3.KIRMIZI-SİYAH
RESAM,RENKLERINDEN IKISI BIRBIRINE ZIT OLAN BIR RESIM YAPMAK ISTERSE,YUKARIDAKI ZIT RENK GRUPLARINDAN HANGISINI KULLANABILIR?
A.yanlız 2
B.yanlız 3
C.1 ve 3
D.2 ve 3
E.1,2,3
SORU 4: RESSAM, RESİMLERİN 3 RENKTEN OLUŞMASI KURALINI BOZARAK 4 RENKTEN OLUSAN BİR RESIM YAPMAK İSTER,ÖTEKI KURALLARIN HEPSINE UYMASI SARTIYLA;
1.4 RENKTEN 3 ANA RENK OLAN
2.4 RENKTEN 3 ARA RENK OLAN
3.4 RENTKEN 3 SICAK RENK OLAN
4.4 RENTKEN 3 SOGUK RENK OLAN
RESIMLERDEN HANGILERINI YAPABILIR?
A.YANLIZ 1
B.YANLIZ 2
C.YANLIZ 3
D.2VE 4
E.1,2 VE 3
SORULAR ELLERINIZDEN ÖPER :)
ŞİMDİDEN KOLAY GELSİN.

muhibbi

Öğrenci
zkü bu nasıl sorular be yaa :)) valla öncelikle beynim durdu ama ilk aklıma geldiği şekilde cevaplarım:
1.soru 4
2.soru B
3.soru C
4.soru D şıkkı mı? Eğer bunlar doğru cevapsa nasıl çözdüğümü anlayabildiysem dilimin döndüğünce anlatmaya çalışırım eğer yanlış cevapsa aramızda kalsın ;) =P

zkü

Öğrenci
zkü bu nasıl sorular be yaa :)) valla öncelikle beynim durdu ama ilk aklıma geldiği şekilde cevaplarım:
1.soru 4
2.soru B
3.soru C
4.soru D şıkkı mı? Eğer bunlar doğru cevapsa nasıl çözdüğümü anlayabildiysem dilimin döndüğünce anlatmaya çalışırım eğer yanlış cevapsa aramızda kalsın ;) =P
1.soru hariç diğerleri doğru :)

dygmsu

Öğrenci
3.resımde mavı kullanılmıssa sıyahında kulanılması zorunludur,fakat turuncu olmaksızın mor kullanılabılır.
4.resımde turuncu kullanılmıssa morunda kulanılması zorunludur,fakat turuncu olmasızın mor kullanılabılır.

bunların ikisininde sonunda turuncu olmaksızın mı yazıyor? bi yanlışlık olmasın?
ayrıca ilk soruda da kaç farklı renk grubu kullanıalbilir demiş zaten yukarıda 6 renkten 3 renk kullanılarak yapılacaktır diyor.3 olmaz mı? eğer gruptan bahsediyorsa da zaten 4 grup var.
renkler "kırmızı,mavi,turuncu" çıkıyor.kırmızı "ana-sıcak",mavi "ana -soğuk" ve turuncu da "ara-sıcak" yine 3 çıkıyor:)

zkü

Öğrenci

bunların ikisininde sonunda turuncu olmaksızın mı yazıyor? bi yanlışlık olmasın?
ayrıca ilk soruda da kaç farklı renk grubu kullanıalbilir demiş zaten yukarıda 6 renkten 3 renk kullanılarak yapılacaktır diyor.3 olmaz mı? eğer gruptan bahsediyorsa da zaten 4 grup var.
renkler "kırmızı,mavi,turuncu" çıkıyor.kırmızı "ana-sıcak",mavi "ana -soğuk" ve turuncu da "ara-sıcak" yine 3 çıkıyor:)
duygcan soruda bı yanlıslık yok bende duzgun yazdım aslnda dıkat edersen bende basta öle dusundum ama sonra dusununce bı yanlıslık olmadıgı anlasılıyor.

krgymhly

Öğrenci
Arkadaşlar bu soruya ya ben takıldım yada cevabı yanlış;

(A7A3B) Beş basamaklı doğal sayısı 44 ile tam bölünebildiğine göre A yerine gelebilecek rakamlar toplamı kaçtır?

heidegger

Öğrenci
bende matematik mantık sorularını tıkır çözüyorum da türkçe çok çözemiorum bana da söle su işin formülünü....

dygmsu

Öğrenci
Türkçe çok uzun geliyor diye çözmeye tenezzül etmiyorsun bence:) banada öyle geliyor ama okuyup tablo yapınca kolay aslında:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...