ALES Takıldığınız/Çözemediğiniz Sorular Bölümü Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
ALES Takıldığınız/Çözemediğiniz Konular Bölümüne Ön Ek Seçmeden Konu Açamazsınız!

onekales1.png

onekales2.png

onekales3.png

onekales4.png

onekales5.png

Son düzenleme:

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
ALES Sözel Bölümde Takıldığınız/Çözemediğiniz Sorular Bölümü Kullanımı

ALES Takıldığınız/Çözemediğiniz Konular Bölümüne Ön Ek Seçmeden Konu Açamazsınız!

onekales1.png

onekales2.png

onekales3.png

onekales4.png

onekales5.png

Not: Üye değilseniz soru sorabilmek için facebook hesabınızla siteye bağlanabilirsiniz.

fbaglan.png

Son düzenleme:

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Çözemediğiniz mantık sorusunu yazarsanız yardımcı olup hangi yollarla çözülebileceğini anlatmaya çalışalım.

mehmetfatih

Öğrenci
Kume sorusu

Bir sinifta K dersinden gecen L dersinden, M dersinden gecen ise K dersinden kalmistir.

K dersinden gecen 10 kisi, L dersinden gecen 7 kisi, M dersinden gecen 12 kisi ve yalniz bir dersten gecen 27 kisi olduguna gore L ve M dersinin her ikisinden kac kisi gecmistir?

CVP: 1

irmcskn

Ordinaryüs Profesör Doktor
Olasılık sorusu: Bir zarın 1 yüzü siyah, iki yüzü mavi kalan 3 yüzü turuncu renge boyanıyor ve bu zar peşpeşe 2 kere havaya atılıyor. bu atışlardan birinde mavi ötekinde turuncu yüzü üzerine düşme olasılıgı kaçtır? ( olasılık sorularını zevkle çözen varmı acaba.. )

2. soru havuz sorusu. Ekli dosyayı görüntüle 576

Son düzenleme:

dygmsu

Öğrenci
merhaba;
zarın eğer 2 yüzü mavi ise ve toplam 6 tane yüz olduğu için; bu zarın atışı sonucu mavi gelme olasılığı =2/6'dır.
Aynı zarın 3 yüzü turuncu olduğu için zarın atışı sonucu turuncu gelme olasılığı =3/6 dır.
Zar 2 kere arka arkaya atıldığından dolayı 2/6 *3/6 =1/6 olmalı diye düşünüyorum:)

havuz sorusunun cevabını ise 2 buldum eğer doğruysa onu da anlatabilirim( havuz problemlerini hiç sevmem hiç çözmem o yüzden yanlış çözüm yazmak istemedim )

irmcskn

Merhaba :) cvp yazmayı unutmusum 1/3 olmalı. Bende öyle yaptım önce ama 1/3 neden oldugunu anlıyamadım. Klasık olasılık sorusu gıbı görunuyor renk olasılıklarını alıyoruz carpıyoruz ama bu olmuyor.

dygmsu

Öğrenci
bencede bu çok basit bir olasılık sorusu ya nasıl 1/3 olur :) 1/3 ordaki ilk zarın mavi gelme olasılığı zaten :) ikinci adımı sallamamış kitap sanırım:) sorunun tamamı böyle mi? hadi torbadan renkli bilye seçme sorusu olsa tamam dicem yerine konmama şartı falan var ama bu soru böyleyse cevabı 1/6 olmalı yahu:)
havuz sorusunun cevabı ne peki? bu arada cevapları yazalımda doğru çözebilenler cevap versin benimki gibi gereksiz cevaplar olmasın :)

hasan0688

Araştırma Görevlisi
Merhaba :) cvp yazmayı unutmusum 1/3 olmalı. Bende öyle yaptım önce ama 1/3 neden oldugunu anlıyamadım. Klasık olasılık sorusu gıbı görunuyor renk olasılıklarını alıyoruz carpıyoruz ama bu olmuyor.
hocam 1. seferde mavi 2. seferde turuncu dememiş bunların sırası değişebilir o yüzden 1/3 olur bence.yani 2/6.3/6.2=1/3

dygmsu

Öğrenci
ben onu ilk atış mavi ikinci atış turuncu diye okudum ya :D hasan hoca doğru diyor 2 durum olabilir o yüzden 2 ile çarpılıyor.bu soruları yapmak için bilgi gerekmiyor tamamen dikkat ya sayısalcılarında sözel dikkata ihtiyacı var :( :)) hasan hocam baştan bende 4 bulduydum ama sonra 2 buldum ve gerçektende merak ettim çözümü şimdi:) lanet havuz soruları :)
bu arada bu hangi kaynak? gerçekten çok iyimiş dikkat gerektiriyor ve ales sorularının çoğunda bundan dolayı kaybediyorum:)

hasan0688

Araştırma Görevlisi
irmcskn hoca başka bir başlıkta ihtiyaç olduğunu belirtmiş hocam.evet hocam dikkat istiyor gerçekten benim de hoşuma gidiyor sorular:)hocam havuz sorusunda çözümü yazcam da yanlışsa boşuna uğraşmim diyorum:)

dygmsu

Öğrenci
hocam bencede doğruysa yazalım ben kağıda yazıp foto çekip koydum üstte sizde öyle yapın:)ihtiyaç yayınları he:) hayatında alese hiç çalışmamış hiç soru çözmemiş bi insan olarak ilk kaynağım ihtiyaç olacak sanırım:)

hasan0688

Araştırma Görevlisi
bilmiyorum artık hocam her durumda zahmetli tembel bi insanım ben:)hayırlı olsun hocam ihitiyaç:)gördüğüm kadarıyla mat soruları fena değil ama ben daha çook sözeli merak ediyorum hocam edebiyatçıyım ve sözelden daha çok yanlışım çıkıyor:)

irmcskn

Evet cvp C arkdaslar. Ve olasılık sorusunda kacırdıgımız nokta cok basıtmıs. İşte bu olay bizi bitiriyor. DİKKAT DİKKAT. Başka bişi yok puuff. Bende bır sayısalcı olarak sözelden cok mat'lara bakıyorum ama. Sözelede bakmak lazım. Havuz sorusunun cvbını beklıyorum.

Son düzenleme:

dygmsu

Öğrenci
demekki ilk çözdüğüm doğruymuş sınavda da aynı şeyi yapıyorum çözüp silip değiştiriyorum ya ilk yaptıgın her zaman doğrudur diye boşa dememişler :) dikkat ve değişimin olmaması şart:)

hasan0688

Araştırma Görevlisi
ben şöyle çözdüm b ve c musluklarının akıttığı su miktarı x. anın ise 2x olur.a dan gelen 2 x in x i b musluğu ile 2.havuza iner böylece birim saniyede 1.havuzda x kadar su birikir.havuz 4 saatte dolduğuna göre havuzun hacmi v=4x tir.bir 4 x kadar da b den aşağıdaki 2.havuza aktı yani 2v lik havuzun v kadarı dolu.yukarıdaki musluklar kapatılıp c açılıyor burdan akan su da x kadar.dolayısyla v hacimli havuzu 4 saatte doldurur.oh be bitti:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...