ALES Takıldığınız/Çözemediğiniz Sorular Bölümü Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

irmcskn

Ordinaryüs Profesör Doktor
demekki ilk çözdüğüm doğruymuş sınavda da aynı şeyi yapıyorum çözüp silip değiştiriyorum ya ilk yaptıgın her zaman doğrudur diye boşa dememişler :) dikkat ve değişimin olmaması şart:)
Bol soru çözmekle ustesınden gelebilinecek bir durum yınede. Daha cok soru çözmemiz lazım. :)

ben şöyle çözdüm b ve c musluklarının akıttığı su miktarı x. anın ise 2x olur.a dan gelen 2 x in x i b musluğu ile 2.havuza iner böylece birim saniyede 1.havuzda x kadar su birikir.havuz 4 saatte dolduğuna göre havuzun hacmi v=4x tir.bir 4 x kadar da b den aşağıdaki 2.havuza aktı yani 2v lik havuzun v kadarı dolu.yukarıdaki musluklar kapatılıp c açılıyor burdan akan su da x kadar.dolayısyla v hacimli havuzu 4 saatte doldurur.oh be bitti:)
Vavv.. Teşekkür ederim :))

Son düzenleme:

dygmsu

Öğrenci
dikkat eksikliği bol soruyla geçer ama benim soruyu değiştirmem geçmiyo bi türlü:) bakalım umarım bu sınav hedefimize ulaşırız :)

irmcskn

Olasılık permutasyon kombınasyon önemsız az soru cıkıyor gıbı dusunsekte cok önemlı. Baglı olarak bırbırıne bır cok soru permustasyon ve kombınasyonla çözülebiliyor. Sayılarda bile uygulayabiliyoruz. Bu konuları ıhmal etmemek lazım.

irmcskn

İhtiyacı dün aldım sözelıne daha bakmadım agırlıgı hep sayısala verıyorum. Ama sayısalı bu kadar guzelse sözelıde guzeldır bır bılene danısmak lazım.

hasan0688

Araştırma Görevlisi
aynı kalitede olmayabilir bence hocam:)çünkü sözelden birebir soru hazırlamak daha zor bence.sayısalda aynı soru tipini alır rakamları değiştirirsiniz olur biter ama sözelde benzer paragraflar cümleler bunlara uygun şıklar koymak daha zor daha öznel çünkü.

gumus1

Öğrenci
2006 mayıs les 70-80 aralığındaki mantık sorularının çözümlerini rica ediyorum.

Teşekkürler...

bilge baran

Öğrenci
Dokuz binadan oluşan bir sitedeki binalar birden dokuza kadar numaralanmıştır. Bu binaların üçü mavi, üçü kırmızı, üçü de yeşildir. Binaların renkleriyle ilgili aşağıdaki bilgiler verilmiştir.

3.bina kırmızıdır.
1. ve 6. binalar aynı renktedir.
Yeşil binaların hepsinin numarası tek sayıdır.

70. SORU: Buna göre kaç binanın rengi kesin olarak bilinmektedir?
70. YANIT: Birinci ihtimal... 3. binanın kırmızı olduğunu bildiğimize göre önce 3'e kırmızıyı yerleştiririz. Ardından 1. ve 6. binaların aynı renkte olduğu bilgisi verilmiş, bu durumda 1. ve 6. binaların renkleri yeşil olamaz çünkü yeşil binaların tek olduğu söyleniyor. İlk ihtimalde 1 ve 6'ya M'yi yerleştiririz. Tablo halinde özetlersek; 1M, 2bilinmiyor, 3K, 4bilinmiyor, 5Y, 6M, 7Y, 8bilinmiyor, 9Y şeklinde olur.

İkinci ihtimal... Yine öncelikle kesin olarak verilmiş olan 3'e kırmızıyı yerleştiririz sonra da 1 ve 6'ya da K'yı yerleştiririz. Tablo halinde özetlersek; 1K, 2M, 3K, 4M, 5Y, 6K, 7Y, 8M, 9Y şeklinde olur.

Bu durumda her iki ihtimalde de çakışan rakamların renklerini kesin olarak bilebiliriz. Yani; 3,5,7,9. Toplam dört binanın rengini biliriz.

71. SORU: Aşağıdakilerden hangisi kesinlikle doğrudur?

A) 2. bina mavidir.
B) 5. bina yeşildir
C) 1. ve 8. binalar aynı renktedir.
D) 4. ve 8. binalar aynı renktedir.
E) 4. ve 6. binalar farklı renktedir.

71. YANIT: Yukarıda yazdığım her iki ihtimalde de 5. binanın rengi yeşil olduğu için doğru yanıt B olur.

72.SORU: Aşağıdakilerden hangisi kesinlikle yanlıştır?

A) 1.bina kırmızıdır.
B) 6. bina mavidir.
C) 2. ve 8. binalar kırmızıdır.
D) Mavi binaların hepsinin numarası çifttir.
E) 2. ve 9. binalar aynı renktedir.

72. YANIT: Birinci ihtimalde, 1. bina kırmızıdır. Yine birinci ihtimalde 6. bina mavidir. İkinci ihtimalde mavi binaların hepsi çifttir (2-4-8). Fakat E seçeneğindeki 2. ve 9. binaların aynı renkte olmaları birinci ihtimalde de ikinci ihtimalde de mümkün değildir. Yanıt, E olur.

73. SORU: Aşağıdakilerden hangisi mavi binalardan biri olamaz?

A)1 B)2 C)4 D)7 E)8

73.YANIT: Birinci ihtimalde 1. bina, ikinci ihtimalde 2. bina, her iki ihtimalde 4. bina, ikinci ihtimalde 8. bina mavi renkte olabileceği için bu seçenekler doğru yanıt olamaz. Her iki ihtimalde de 7. bina Y olduğu için doğru yanıt D olur.

Diğer soruları çözmek biraz zaman alacak sanırım :) Çözenler buyursunlar :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

bergerac

Araştırma Görevlisi
sayısalcılardan devamlı duyduğum şu: abi sözelin mantık soruları daha çok zaman alıyo..

aha biz sözelcilerin kaderi bu zaten.

irmcskn

sayısalcılardan devamlı duyduğum şu: abi sözelin mantık soruları daha çok zaman alıyo..

aha biz sözelcilerin kaderi bu zaten.
Evet çok zaman alıyor cunku tablo yapmak onları yerleştirmek epey kafa karıştırıcı oluyor. Sayısal mantıgın soruları işlemlerle uğraşıldığı için tabloya ihtiyaç duyulmuyor. Ama bide bizi düşünün hem sayısal mantık hem sözel mantıkla ugrasmamız gerekli. Bence biz daha kadersizis :))

SEFER

Doçent
Arkadaşlar gariplik bendemi bilmem ama ben bayılıyrm mantık sorularını çözmeye sistemi çözünce ohh herşey çorap söküğü gibi geliyor hem daha eğlenceli :)

bilge baran

Öğrenci
Arkadaşlar gariplik bendemi bilmem ama ben bayılıyrm mantık sorularını çözmeye sistemi çözünce ohh herşey çorap söküğü gibi geliyor hem daha eğlenceli :)

Hocam o zaman şu Mayıs 2006'nın 73'ten sonrasını çözer misiniz, özellikle 77-80 arasını . Resmen çözemedim.. :(

hasan0688

Araştırma Görevlisi
soruları paylaşsanız çözümü daha çabuk olur bence hocam yani burada soruyu yazılı olarak görsek daha çabuk çözülür ösym den soruyu bulmakla falan uğraşılmadan direkt çözüme geçilir

SEFER

Doçent
Hocam o zaman şu Mayıs 2006'nın 73'ten sonrasını çözer misiniz, özellikle 77-80 arasını . Resmen çözemedim.. :(

Ali, Burak, Cem ve Deniz adlı doktorlar bir hastanenin 24 saat hizmet veren K ve L kliniklerinde, pazar hariç her gün gündüz veya gece vardiyasında çalışmaktadırlar.
Çalışma koşulları şöyledir:
• Her doktor günde en fazla bir vardiya olmak üzere haftada dört vardiya çalışır.
• Gece vardiyasında çalışan bir doktor ertesi gün çalışmaz.
• Art arda iki gün çalışan bir doktor ertesi gün çalışmaz.
• Gündüz vardiyasında çalışan bir doktor ertesi gün diğer klinikte gündüz vardiyasında çalışır, üçüncü gün çalışmaz.
• Her klinikte, her vardiyada yalnız bir doktor çalışır.
Belirli bir hafta, bu dört doktorun çalıştıkları günlerle ilgili olarak şunlar bilinmektedir:
• K kliniğinde pazartesi günü Burak gündüz vardiyasında, Ali gece vardiyasında çalışmıştır.
• Cem çarşamba günü gündüz vardiyasında, cumartesi günü de gece vardiyasında K kliniğinde çalışmıştır.
• Yalnızca gündüz vardiyalarında çalışan Deniz, pazartesi günü L kliniğinde çalışmıştır.
• L kliniğinde çarşamba günü gece vardiyasında Ali, cumartesi günü gece vardiyasında Burak çalışmıştır.

77. Aşağıdaki günlerin hangisinde bu dört doktorun hepsi çalışmıştır?
A) Pazartesi B) Salı C) Çarşamba D) Perşembe E) Cuma

78. Cem aşağıdakilerin hangisinde verilen günlerin hiçbirinde çalışmamıştır?
A) Pazartesi – Perşembe B) Pazartesi – Cuma C) Salı – Cuma D) Salı – Perşembe E) Salı – Cumartesi

79. Aşağıdakilerin hangisinde Burak çalışmış olabilir?
A) L kliniğinde çarşamba günü gece vardiyasında B) K kliniğinde perşembe günü gece vardiyasında C) K kliniğinde perşembe günü gündüz vardiyasında
D) L kliniğinde cuma günü gündüz vardiyasında E) L kliniğinde cuma günü gece vardiyasında

80. Aşağıdakilerden hangisi kesinlikle doğrudur?
A) Ali cuma günü gündüz vardiyasında K kliniğinde çalışmıştır. B) Ali cumartesi günü gündüz vardiyasında L kliniğinde çalışmıştır.
C) Burak perşembe günü gece vardiyasında L kliniğinde çalışmıştır. D) Deniz perşembe günü gündüz vardiyasında K kliniğinde çalışmıştır.
E) Deniz salı günü gündüz vardiyasında K kliniğinde çalışmıştır.

Ekli dosyayı görüntüle 580

not: son soru için bir iki varyasyon var ona dikkat etmmek gerek.

77- a
78- c
79- b
80- e

soruların altında küçük bir resim var şemayı oraya çıkardım.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...