Akademik Personel İstifa Süresi ve Sayısı Hakkında

tpr

Öğrenci
Ben bugün YÖK'e gittim. Orada doktora eğitimimi tamamladığımı ancak kendi üniversitemde değil (bölüm başkanı sana kadro vermeyeceğim git kendine kadro bul dedi) daha yeni bir üniversitede yardımcı doçent kadrosu bulduğumu ve ilanın açılmak üzere olduğunu anlattım. Bana her iki üniversite anlaşsa ve muaffakat alsanız dahi YÖK'ten onaylanmayabilir; istifa ederseniz de şu an 50/D olsanız dahi sizi dönünce hemen 33a'ya alabilirler, ozaman da senedi ödemek zorunda kalabilirsiniz denildi. Üniversitemi aradığımda da 33a'da olduğumu söylediler :) Benzer durumda olup geri dönen arkadaşların halen 50/D iken benim nasıl 33a'da kalabildiğimi sorduğumda ise bu durum geldiğinizde belli olur diyip üzerini kapattılar. Ben bu her kafadan çıkan sese kulak asmayıp açılan kadroya başvurup atanırsam mağduriyete uğrar mıyım? Mecburi hizmeti devri için üniversite diğer üniversiteye yazı yazsa bile o üniversite haliyle bu talebi reddedecektir. Bu saatten sonra eski üniversiteme gidip 6 yıl boyunca ar.gör.dr. kalmak ya da senedi ödemek istemiyorum. Bu konuda bildiğiniz iyi bir avukat var mıdır? Ne yapmalıyım?

DUrumunuz ne oldu acaba? Ben de benzer durumdayım.

Altındağ1

Öğrenci
DUrumunuz ne oldu acaba? Ben de benzer durumdayım.

50/D kadrosundaki dr. asistanlar için herhangi bir mecburi hizmet ya da senet söz konusu değil. Bunu bizzat üniversitemin personel daire başkanı ile görüştüm. Başka bir taşra üniversitesinden yard. doç. ataması için güvenlik soruşturmamın bitmesini bekliyorum. Şu anda da istifa edebilirim ancak maaşsız kalmamak için soruşturmanın sonucunu bekliyorum.

A

Akademik Forum

Guest
Hocalarım merhaba ben tıpta uzmanlık sınavıyla bir üniversitede araştırma görevlisi kadrosuna yerleştim 2 ay sonra mahkeme bazı soruları iptal etti sil baştan tercih sonucu başka bir üniversiteye yerleştim ancak ilk yerleştiğim yere muvafakatım geldi ve bölüm başkanı imzalamıyor. Ohal koşullarında istifa edip sınavla kazanmış olduğum yeni yerime başlamamda bir engel var mı? Cevaplarsanız çok mutlu olurum .

eczak

Yardımcı Editör
Hocam merhaba,
istifadan sonra herhangi bir bekleme suresi yok mu digar kadroya atanmak icin?
neden muvafakat denemiyorsunuz kadroyu kazandiysaniz ilgili univeriste yazi yazacak ve muvafakat alacaksiniz YOK hangi gerekcelerle onaylamayabiliyormus.

aylakadamm

Öğrenci
Ben 2009-2011 yılları arasında 33-a maddesine göre araş. gör çalıştım. Burada çalıştıgım süre boyunca henüz doktoramı yapıyordum. Doktoramı tamamlamadan Muhafakat yolu ile başka bir üniversitenin idari kadrosuna geçtim ve burada doktoramı tamamladım. Şimdi benim için geri dönüş mümkün mü diye araştırdığımda bulamamıştım. Sizce mümkün müdür, ne yapabilirim?

A

Akademik Forum

Guest
yurtdisinda arastirma

yrd doc kadrosu ile ise basladiktan sonra arastirma icin yurtdisina gidebilir miyim? toplam maksimum kalis suresi ne kadardir?

luceyn

Öğrenci
Arkadaşlar çalıştığı üniversiteden istifa ederek ayrılıp başka bir üniversitedeki kadroya geçen oldu mu? Kısacası OHAL döneminde istifa etmenin sıkıntısı üniversitelere ne derece yansıyor?

eczak

Yardımcı Editör
Arkadaşlar çalıştığı üniversiteden istifa ederek ayrılıp başka bir üniversitedeki kadroya geçen oldu mu? Kısacası OHAL döneminde istifa etmenin sıkıntısı üniversitelere ne derece yansıyor?

Hocam önümüzdeki hafta muvafakat isteyeceğim verilmezse istifa edeceğim. Bende bu nedenle konuyu merak ediyorum. Ayrıca 33/a ya geçirdiler mi hala 50/d'li miyim onu bile bilemiyorum. Nasıl öğrenebileceğimi söyleyen olursa güzel olur. İstifa dilekçesini notere onaylatıp mı versem daha iyi olur?
Ayrıca istifa süreci ne kadar sürüyor 1-2 günde halledip gelebilir miyim? Bunları merak ediyorum. Geçmek istediğim kurumdan öğrendiğim kadarıyla ohalde de olsa farketmiyor istifa edip güvenlik soruşturmasını takiben kazandığım yeni kadroya başlayabiliyormuşum. En güzeli muvafakat ama ona da olumlu bakılmıyor bir şansımı deneyeceğim tabiiki yine de

Personel işlerinden öğrenebilirsiniz. Aslında 50d den 33 aya atamanızın resmi yazı ile bildirilmesi gerekirdi. Size göndermeseler bile anabilim dalınıza gelmiştir mutlaka. Sekreterliğinize de sorun bir.
İstifa dilekçenizi notere onaylatmanıza gerek yok. Evrak kayıt numaranızı alıp takip edebilirsiniz ya da elektronik evrak sistemi uygulanıyorsa oradan izleyebilirsiniz. Ohalden dolayı istifanın kısıtlamaları kaldırıldı bayramdan önce çıkan son khk ile zaten.

luceyn

Öğrenci
Hocam son khk’daki ibare çok muğlak. İstifanın kabulü amire bırakılmış. Yani isterse kabul etmeyebilir gibi bir anlam çıkıyor. Son khk sadece “bir daha memur olamaz” maddesini değiştirdi. Kaldı ki birkaç rektörün istifayı kabul etmediğini biliyoruz.

chimeneyes

Öğrenci
Merhabalar,

35. madde ile görevlendirme almış ve doktorasını tamamlamış biri olarak esas kadromun bulunduğu üniversiteden istifa etmek istersemi bu süreçte borcun hesaplanması, ödenmesi gibi süreçler hakkında bilgisi olan var mıdır?

eczak

Yardımcı Editör
Merhabalar,

35. madde ile görevlendirme almış ve doktorasını tamamlamış biri olarak esas kadromun bulunduğu üniversiteden istifa etmek istersemi bu süreçte borcun hesaplanması, ödenmesi gibi süreçler hakkında bilgisi olan var mıdır?

Hocam ÖYP arş gör müsünüz? 35. maddeden sonra doktoranızı tamamladığınızda görevlendirildiğiniz ünviersiteniz kadro iadesi sürecini başlatacak. Eğer dönmeyi düşünmüyorsanız bu süreçte hemen istifa edin ki senet ödemezsiniz o zaman. Kadro iadeniz gerçekleşir ve 33/a'ya geri atanırsanız bu sefer senet yükümlülüğünüz olacaktır.
Görevlendirildiğiniz sürece toplam maaşınız+%50'si ve ilave yasal faizler şeklinde hesaplanıyor. Eğer ÖYP değilseniz senet imzaladıysanız her türlü bu senet yükümlülüğünü olacaktır.

chimeneyes

Öğrenci
ÖYP'li değilim, eski usul 35. madde ile görevlendirmeyim, senet yükümlülüğüm olduğunu biliyorum, geri ödemesi nasıl oluyor taksit yada pazarlık gibi imkanlar oluyor mu onu öğrenmek istiyorum.

eczak

Yardımcı Editör
ÖYP'li değilim, eski usul 35. madde ile görevlendirmeyim, senet yükümlülüğüm olduğunu biliyorum, geri ödemesi nasıl oluyor taksit yada pazarlık gibi imkanlar oluyor mu onu öğrenmek istiyorum.

Hocam her ay maaşınızın belirli bir bölümü kesiliyor. Maliye alıyor parayı zaten üniversiteye bir girdi oluşmuyor.

eczak

Yardımcı Editör
Eğer 35. maddeniz devam ederken göreve çağırım 33/a'ya atayıp geri 35. madde ile görevlendirmişler ise zorunlu hizmetiniz ve senet yükümülülüğünü devam ediyor. Şu halde khk ile senetler iptal edildi. Veya doktora sonrası üniversitenize döndüğünüzde 33/a'ya atarlarsa senet yükümlülüğünüz olacaktır. Bunu dipnot olarak belirtmekte fayda var.

chimeneyes

Öğrenci
Hocam her ay maaşınızın belirli bir bölümü kesiliyor. Maliye alıyor parayı zaten üniversiteye bir girdi oluşmuyor.

Peki Hocam maastan yapilicak kesintiye neye gore karar veriliyor ne oranda kesinti oluyor, mesela istifa ettik ve ozel bi uniye gectik 6000 maas oldu nekadar kesilicek ve ne kadar sure ile bu orana neye gore karar veriyorlar ben onu ogrenmek istiyorum

eczak

Yardımcı Editör
Peki Hocam maastan yapilicak kesintiye neye gore karar veriliyor ne oranda kesinti oluyor, mesela istifa ettik ve ozel bi uniye gectik 6000 maas oldu nekadar kesilicek ve ne kadar sure ile bu orana neye gore karar veriyorlar ben onu ogrenmek istiyorum

Hocam 1/3 oranında kesiliyor diye biliyorum ama en son dekanla konuşmamızda geçmişti bu doğru olmayabilir. Senet miktarı görevlendirildiğiniz süre boyunca aldığınız maaş +%50'si + yasal faizler şeklinde mahkemece hesaplanıyor. bir pazarlık şansınız varsa üniversite yönetimiyle görüşürsünüz peşin ödemede vs. farklı tercihleriniz oluşabilir.

Bıkkıntı

Öğrenci
Merhaba, Öyp 50/d'li araştırma görevlisiyim, henüz 33'e geçirilmedim. Dün itibariyle istifamı vererek süreci başlattım. Ancak kadromun bulunduğu üniversiteden aldığım duyumlara göre rektör bey hiçbir surette istifaları kabul etmiyormuş. İstifamın reddedileceğinden neredeyse eminim bu yüzden ikinci dilekçeyi de 1 ay sonra vereceğim. Rektör iki dilekçe arasındaki bu 1 aylık sürede beni 33'e geçirebilir mi? Ya da ikinci dilekçeyi de reddedebilir mi?