Akademik Personel İstifa Süresi ve Sayısı Hakkında

bdck

Öğrenci
Merhaba,

Mebten ( muaffakat alarak ) bir devlet üniversitesineuzman olarak geçiş yapmıştım, şimdi bir vakıf üniversitesinin öğretim görevlisi kadrosuna geçiş yapacağım.

Bir kaç sorum var bilgisi olanlar varsa yardımcı olabilirlerse çok memnun olurum.

1- Devlet üniveristesinden vakıf üniveristesine geçişte muaffakat alma durumu söz konusu mu?
2- Ohalde istifa eden memurların memuriyetten çıkarılması gibi bazı bilgiler mevcut, bu durum öğretim elemanlarında da söz konusu mudur?
Ohal durumu ve net bilgiler olmayışı kafamı iyice karıştırdır.
3- Vakıf üniversitesine geçiş süreci nasıl olmaktadır? Devlette olduğu gibi göreve başlama dilekçesi verdikten sonra gidilecek kurum olan vakıf üniveristesi mi göreve başlama atanma işlemlerini yürütüyor.

Tekrar teşekkür ederim.

A

Akademik Forum

Guest
Ozelden istifa

Özel bir üniversitede araştırma görevlisi kadrosuna başvurmayı planlıyorum, ancak asıl isteğim bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olmaktı. OHAL nedeniyle kadrolar açılmadığından devlette kadro gelene kadar vakıf üniversitesinde çalışmayı düşünüyorum. ben vakıf üniversitesinde çalışmaya başladıktan bir ay veya bir süre sonra devlet üniversitesinde bir kadroya girmeye hak kazanırsam istifa ve geçiş sürecim nasıl olur? Buna vakıf üniversitesi bir engel çıkarır mı?

A

Akademik Forum

Guest
Ohal de istifa

Hocam ben öyp liyim. Senet falan imzalamadım daha. Kpss ile atandım. Rektör muvaffakat vermeyeceğini söyledi. İstifa etmeyi düşünüyorum. Ohalde sıkıntı olur mu?

S

slmzşhn

Guest
merhabalar devlet üniversitesinde okutman kadrosunda çalışmakta iken başka bir üniversiteye açıktan atandım muavakatname alamadığımdan istifa ettim ancak henüz istifam onaylanmadı ve yeni atandığım kurumda başlama sürem dolmak üzere bu durumda ne yapmalıyım yeni kurum eski kurum istifayı onaylamadan giriş yapamayacağını söylüyor hak kaybına uğrarmıyım

erdemyeler

Öğrenci
merhabalar devlet üniversitesinde okutman kadrosunda çalışmakta iken başka bir üniversiteye açıktan atandım muavakatname alamadığımdan istifa ettim ancak henüz istifam onaylanmadı ve yeni atandığım kurumda başlama sürem dolmak üzere bu durumda ne yapmalıyım yeni kurum eski kurum istifayı onaylamadan giriş yapamayacağını söylüyor hak kaybına uğrarmıyım

eski kurumun istifayı onaylaması nasıl oluyormuş? İstifa ettim deyince kağıt mı veriyorlar?

Tarko

Doçent

Hocam 10 gün mazeretsiz işe gitmediğinizde istifa etmiş sayılıyorsunuz. Bu şekilde bir dilekçe verin, 10 gündür işe gitmediğinizi ve bu sebeple müstafi sayılmanız gerektiğini aksi takdirde idarenin kanuna mugayir hareket etmiş olacağını belirtin.

Tarko

Doçent
Esasında bu konuda bir arkadaşımın da yardıma ihtiyacı var, 50/d'li bir arş. gör. 33/a kadrosuna atanmaya hak kazandığında istifa dilekçesini verip diğer kurumda hemen işe başlayabilir mi? İlgili kurumun diğer üniversitede istifanın sonuçlanmasını beklemek gibi bir zorunluluğu bulunuyor mu? 10 gün gitmeyince müstafi sayılıyor zaten ama gıcıklık yapmak için yasal bir dayanakları var mı?

Bu konuda bilgisi olan bizi aydınlatırsa çok sevinirim teşekkürler.

chilecAsh

Araştırma Görevlisi
Ben istifa ederken dilekçemde "...yasal süreyi beklemeksizin.." ibaresini kullanmıştım. Dilekçenizi hemen evrak defterine kaydettirin. Mümkünse evrak no-sayısı-günü alın ve dilekçenin onaylı bir örneğini de kendinize alın. Bu şekilde 2 gün içinde istifa edip yeni iş için giriş yaptım.

erdemyeler

Öğrenci
Merhabalar,

OHAL sırasında istifa edersek bir daha memur olamayacağımız söyleniyor. Siz nasıl istifa ediyorsunuz?

ilk kez böyle birşey duydum bende işe geri dönüş davamı kazandım işyeri davet ederse gitmezsen 1 yıl memur olamıyorsun o nedenle gidip ayın 14ünde istifa etmeyi düşünüyordum. Şimdi bunu okuyunca şaşırdım açıkçası :/

Bir de işyeri geri çağırırken YÖKe yazı yazıyor, YÖKün durumu reddetme gibi bir durumu olur mu? OHAL nedeniyle?
Eğer öyleyse bende işime bakayım OHAL 1 yıl sürecek deniliyor.

Son düzenleme:

macenta

Öğrenci
bu konuda bir şeyler öğrenebildiniz mi? ben de çok merak ediyorum bu sorunun cevabını.

Esasında bu konuda bir arkadaşımın da yardıma ihtiyacı var, 50/d'li bir arş. gör. 33/a kadrosuna atanmaya hak kazandığında istifa dilekçesini verip diğer kurumda hemen işe başlayabilir mi? İlgili kurumun diğer üniversitede istifanın sonuçlanmasını beklemek gibi bir zorunluluğu bulunuyor mu? 10 gün gitmeyince müstafi sayılıyor zaten ama gıcıklık yapmak için yasal bir dayanakları var mı?

Bu konuda bilgisi olan bizi aydınlatırsa çok sevinirim teşekkürler.

A

Akademik Forum

Guest
merhaba konuyu biraz daha açabilir misiniz öyp liyim ve 24 kasımda yayınlanan kadrolara başvurursam puanım yüzde on kesintiye mi uğrayacak?

Altındağ1

Öğrenci
Ben bugün YÖK'e gittim. Orada doktora eğitimimi tamamladığımı ancak kendi üniversitemde değil (bölüm başkanı sana kadro vermeyeceğim git kendine kadro bul dedi) daha yeni bir üniversitede yardımcı doçent kadrosu bulduğumu ve ilanın açılmak üzere olduğunu anlattım. Bana her iki üniversite anlaşsa ve muaffakat alsanız dahi YÖK'ten onaylanmayabilir; istifa ederseniz de şu an 50/D olsanız dahi sizi dönünce hemen 33a'ya alabilirler, ozaman da senedi ödemek zorunda kalabilirsiniz denildi. Üniversitemi aradığımda da 33a'da olduğumu söylediler :) Benzer durumda olup geri dönen arkadaşların halen 50/D iken benim nasıl 33a'da kalabildiğimi sorduğumda ise bu durum geldiğinizde belli olur diyip üzerini kapattılar. Ben bu her kafadan çıkan sese kulak asmayıp açılan kadroya başvurup atanırsam mağduriyete uğrar mıyım? Mecburi hizmeti devri için üniversite diğer üniversiteye yazı yazsa bile o üniversite haliyle bu talebi reddedecektir. Bu saatten sonra eski üniversiteme gidip 6 yıl boyunca ar.gör.dr. kalmak ya da senedi ödemek istemiyorum. Bu konuda bildiğiniz iyi bir avukat var mıdır? Ne yapmalıyım?

A

Akademik Forum

Guest
Fikir için olur mu bilmem ilana başvurun atanmaya hak kazanın başka bir başlıkta eşinizin de aynı üniversitede okutman kadrosuna geçeceğinden söz etmiştiniz eğer gerçekleşirse eş durumu mazeretini Yök ve üniversiteniz kabul etmek zorunda.

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba ben bir MYO'da öğretim görevlisiyim ve başka bir üniversitede aynı kadroyu kazandım. Maalesef ki görev yaptığım okul bana muvafakat vermiyor, istifa tek seçeceğim. Ancak olağanüstü halde istifa edebiliyor muyum?okulun istifamı kabul etmemesi gibi bir durum sözkonusu olur mu ve bu durumun sonuçları ne olur?

sln123

Öğrenci
Merhaba hocam,
Ben Aralık ayında 50/d kadrosu araştırma görevliliğini kazandım. Şu anda atama kararnamesinin çıkmasını bekliyorum. Bu süreçte hayatımda bazı değişiklikler oldu, evlendim ve eşim yurtdışında. Benim de 6-7 ay sonra yurtdışına gidip orada doktora yapma ihtimalim var. Bu durumda kadroya başlayıp başlamama konusunda tereddüt ediyorum. OHAL'de istifa etmem ne gibi sonuçlar doğurur? Türkiye'ye döndüğümde devlet üniversitesinde öğretim görevlisi olmamı engeller mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.