33 a Araştırma Görevlisi Kadrosu, 35 ve 39. maddelerle görevlendirme hakkında

mikailt

Öğrenci
Merhabalar;

Yeni kurulmakta olan bir bölüme Araştırma Görevlisi olarak atanma hakkı kazandım; ancak başka bir ilde doktora tez aşamasındayım. Atamamın yapılacağı bölümde yüksek lisans ve doktora programı mevcut değil; ayrıca tezi tamamlamam için uygun bir çalışma ortamı da bulunmamaktadır. Benim birkaç sorum olacak, bilgisi bulunan arkadaşların yardımı olursa sevinirim.

1- YOK 29.03.2013 - 82444403-202.02.02 -2881 sayılı kararında "araştırma görevlilerinin aynı ilde veya farklı ilde bir başka üniversitede lisansüstü öğrenim görmeleri durumunda, kadrolarının geçici olarak lisansüstü öğrenim gördükleri üniversitelere 2547 sayılı Kanunun 35. maddesi uyarınca zorunlu olarak tahsis edilmesi, Yürütme kurulunun 13.03.2013 tarihli toplantısında karar verilmiştir" şeklinde bir kararı mevcut. Bu karar güncel olarak geçerliliğini korumakta mıdır? Bu durumda üniversite bu karara aykırı hareket edebilir mi? Üniversite veya benim bu karara aykırı hareket etmemiz, ne gibi sonuçlar doğurabilir?

2- Yukarıdaki maddenin uygulanmadığını varsayarak, rektörlük izni ile 39. maddeden faydalanılarak maksimum ne kadar bir görevlendirme verilebilir? Araştırmalarım 3 aydan fazla görevlendirme yapılamayacağı yönünde teyit ederseniz sevinirim. 39. madde ile görevlendirme süreleri arasında belli bir zaman dilimi bulunmalı mıdır? Mesela, çalışacağım üniversiteye geri dönüp 1 ay çalışıp tekrar mı görevlendirme yapılacak? Bir yıl içinde kaç kez 39. madde ile görevlendirme yapılabilir, süre veya sayı sınırı var mıdır?

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Gamze

Administrator
Merhabalar;

Yeni kurulmakta olan bir bölüme Araştırma Görevlisi olarak atanma hakkı kazandım; ancak başka bir ilde doktora tez aşamasındayım. Atamamın yapılacağı bölümde yüksek lisans ve doktora programı mevcut değil; ayrıca tezi tamamlamam için uygun bir çalışma ortamı da bulunmamaktadır. Benim birkaç sorum olacak, bilgisi bulunan arkadaşların yardımı olursa sevinirim.

1- YOK 29.03.2013 - 82444403-202.02.02 -2881 sayılı kararında "araştırma görevlilerinin aynı ilde veya farklı ilde bir başka üniversitede lisansüstü öğrenim görmeleri durumunda, kadrolarının geçici olarak lisansüstü öğrenim gördükleri üniversitelere 2547 sayılı Kanunun 35. maddesi uyarınca zorunlu olarak tahsis edilmesi, Yürütme kurulunun 13.03.2013 tarihli toplantısında karar verilmiştir" şeklinde bir kararı mevcut. Bu karar güncel olarak geçerliliğini korumakta mıdır? Bu durumda üniversite bu karara aykırı hareket edebilir mi? Üniversite veya benim bu karara aykırı hareket etmemiz, ne gibi sonuçlar doğurabilir?

2- Yukarıdaki maddenin uygulanmadığını varsayarak, rektörlük izni ile 39. maddeden faydalanılarak maksimum ne kadar bir görevlendirme verilebilir? Araştırmalarım 3 aydan fazla görevlendirme yapılamayacağı yönünde teyit ederseniz sevinirim. 39. madde ile görevlendirme süreleri arasında belli bir zaman dilimi bulunmalı mıdır? Mesela, çalışacağım üniversiteye geri dönüp 1 ay çalışıp tekrar mı görevlendirme yapılacak? Bir yıl içinde kaç kez 39. madde ile görevlendirme yapılabilir, süre veya sayı sınırı var mıdır?

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

1) O yazı '' ilgili karar sadece ÖYP ile atananları kapsamaktadır '' şeklinde düzeltildi. ÖYP dışındaki alımlarda 35. madde görevlendirilmesi okulun insiyatifindedir. Vermek zorunda değiller.

2) 39. madde 89 günlük görevlendirmedir. Arada bir zaman dilimi bulunmuyor, hemen tekrar 39. madde ile görevlendirme isteyebilirsiniz. Sayı sınırı bulunmamaktadır.

mikailt

Öğrenci
1) O yazı '' ilgili karar sadece ÖYP ile atananları kapsamaktadır '' şeklinde düzeltildi. ÖYP dışındaki alımlarda 35. madde görevlendirilmesi okulun insiyatifindedir. Vermek zorunda değiller.

2) 39. madde 89 günlük görevlendirmedir. Arada bir zaman dilimi bulunmuyor, hemen tekrar 39. madde ile görevlendirme isteyebilirsiniz. Sayı sınırı bulunmamaktadır.

Gamze hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

39. madde ile görevlendirme almam durumunda, doktora eğitimime devam ettiğim üniversite, 35. madde ile görevlendirilen araştırma görevlilerine yüklediği iş yükünü bana da yükleyebilir mi? yoksa sadece araştırma amacıyla görevlendirildiğim için bana herhangi bir ek iş yükü yükleyemezler mi?

Tekrar teşekkürler

Gamze

Administrator
Gamze hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

39. madde ile görevlendirme almam durumunda, doktora eğitimime devam ettiğim üniversite, 35. madde ile görevlendirilen araştırma görevlilerine yüklediği iş yükünü bana da yükleyebilir mi? yoksa sadece araştırma amacıyla görevlendirildiğim için bana herhangi bir ek iş yükü yükleyemezler mi?

Tekrar teşekkürler

39. maddeyle sadece öğrenci oluyorsunuz ek bir görev verilmez.

BC314

Öğrenci
Arkadaşlar slm Güneydoğuda bir ünide 33a'lı araştırma görevlisiyim. Görev yaptığım ünide doktora programı olmadığından yakın zamanda batıda başka bir üniversiteye doktora eğitimi için gitmeyi planlıyorum. Bu aşamada 35. Madde ile mi yoksa 39. Maddeyle mi gitsem bilemedim. Malum 35. Maddenin şartları biraz sıkıyor insanı (senet, mecburi hizmet, vb.).
Sorum şu: 39. Maddeyi 3 ya da 4 yıl boyunca ard arda alabilir miyim? Sürekli 39. Madde ile görevlendirilmemek için bi engel var mı? Eğer sürekli alabilirsem evimi de taşıyıp gitmeyi düşünüyorum. Ve yürürlükteki 35-39.Maddeler yönetmeliğine nereden ulaşabilirim? Biraz uzun oldu k.bakmayın.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BC314

Öğrenci
Bir sorum daha var, 39.Madde görevlendirmesi kimin insiyatifindedir? Bölüm başkanı, dekan yoksa rektörlük mü?

Tarko

Doçent
Bir sorum daha var, 39.Madde görevlendirmesi kimin insiyatifindedir? Bölüm başkanı, dekan yoksa rektörlük mü?

Fakültenin uhdesindedir lakin en uzun süreyle 90 günlük yapılır, bu durumda sizi senede 4 kere 39 ile görevlendirmeleri gerekir, bunun yerine şifahen git gel yaptırma yolunu tutabilirler veya 35 dayatabilirler. 4 seneye dekan vs değişeceği için sıkıntı yaşayabilirsiniz.

BC314

Öğrenci
Fakültenin uhdesindedir lakin en uzun süreyle 90 günlük yapılır, bu durumda sizi senede 4 kere 39 ile görevlendirmeleri gerekir, bunun yerine şifahen git gel yaptırma yolunu tutabilirler veya 35 dayatabilirler. 4 seneye dekan vs değişeceği için sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Cevabınız için teşekkürler. Haklısınız yönetim değişimi vb de göz ardı etmemek gerek, aklıma gelmemişti açıkçası sağ olun.

BC314

Öğrenci
Tekrar merhaba arkadaşlar. Yine yardımınıza ihtiyacım var. 35.Madde ile görevlendirmede "... adlı kişi 35.Madde kapsamında iki (2) yıl süreyle görevlendirilmiştir." şeklinde bir görevlendirme mümkün müdür? Yoksa belirli bir form veya sözleşme mi söz konusudur? Ayrıca 35. Madde ile görevlendirildikten sonra eğitim değil de görevlendirme yarıda sonlandırılabilir mi? Sonuçları ne olur?

kapadokyali

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

2 yıl kadar önce ÖYP ile görevlendirilmiştim. 4 ay kadar önce de ayrıldım ve ödemem için 55 bin liralık bir tutar çıkarıldı. Önce 20 ay üzerine taksitlendirme yapılmak istendi, sonra pazarlık ettik işin açıkçası ve 36 ay üzerinden taksitlerle yapılandırıldı. Şimdi sorum şu; buna göre ortalama 1500 lira/aylık olarak yaptığım ödeme beni 3-4 aydır baya zorladı, tekrardan kuruma başvurmam ve borcu yeniden yapılandırmaları hususunda talepte bulunmam ( yani ortalama 1000 liralık/aylık ödemelere çekebilsem) sizce mümkün mü?
Not: Bildiğim kadarıyla 60 aya kadar taksitlendirme yapabiliyoruz. Ne dersiniz arkadaşlar, yardımcı olabilir misiniz?

BC314

Öğrenci
Arkadaşlar bugün çalışıtığım üniversitenin ilgili biriminden 35. Madde sözleşmesini alıp okudum. Sözleşmede o kadar ucu açık ifadeler var ki inanamadım. Mesela: "... halinde kadroyla ilişiğimin kesileceğini kabul ettiğimi..." diye bir madde var ama hangi kadro olduğu belli değil. Bu kadro gönderen ünideki mi yoksa gönderilem mi bilemedim, sadece kadro denilmiş. Insanda eğitim aşkı mı kalır böyle ya? Sözleşmeyi okudukça içim karardı valla.

A

Akademik Forum

Guest
Ben 4 gün önce cari alımla araştırma görevlisi olmaya hak kazandım fakat kayıt sureci hakkında duyuru yapılmadı, kayır süresi ne kadardır, evraklar nelerdir, göreve ne zaman başlanır. Bilgisi olan lütfen yardımcı olsun.

c3nk

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

Son ÖYP ile atandım, önümüzdeki hafta evrakları teslim etmeye gideceğim. Ancak aklıma takılan bir konu var. Şuan hali hazırda bir yüksek lisans programına kayıtlıyım ve 4. yarıyılda olup tez aşamasındayım, Haziran ayında tezimi teslim etmeyi planlıyorum. Atamam yapıldıktan sonra okul nasıl bir yol izler sizce? Git-gel yapmama izin verilir mi, 35. madde ile senet olaylarına girmek istemiyorum zaten birkaç ay kaldı şurada.

Değerli fikirlerinizi almak isterim, teşekkürler.

Hatem

Öğrenci
39. madde uygulamasını nersei yapmakta? (rektörlük mü fakulte mi)

Ayrıca ben doktora dersi alıyorum. 33 a ile atandım. izin vermeye yetkili makamlar bu izni vermek zorundalar mı? yoksa insiyatifleri dahilinde mi?

tşk.

canear

Öğrenci
Sevgili dostlarim bakin durum sundan ibarettir.

1. 39 madde bir yere arastirma yapmak amaciyla verilen gecici izindir. Dekan 1 haftaya kadar verir. Birden fazla tekrarlanir ama eger dekan az cok prosedürlerden haberdarsa o okkanin atina girmez. Daha fazla sure 1 ay kadar rektor tarafından verilir ama ben daha rektorden alani görmedim. Oyle 4 sene falan gidemezsin. Gerekceli dilekce ile gider ve her geldiğinde orada yaptiklarini iceren yazili rapor verirsin.

2. 33a li isen kimse sana git doktora yap demez. Ozel izinde vermez. Sen gidip beni idare edin diyecen ya da izin alacan.

3. Master bitiyorken oyp isi riskli bence ama ne yapacan?

finduilas

Profesör
Arkadaşlar merhaba,

Son ÖYP ile atandım, önümüzdeki hafta evrakları teslim etmeye gideceğim. Ancak aklıma takılan bir konu var. Şuan hali hazırda bir yüksek lisans programına kayıtlıyım ve 4. yarıyılda olup tez aşamasındayım, Haziran ayında tezimi teslim etmeyi planlıyorum. Atamam yapıldıktan sonra okul nasıl bir yol izler sizce? Git-gel yapmama izin verilir mi, 35. madde ile senet olaylarına girmek istemiyorum zaten birkaç ay kaldı şurada.

Değerli fikirlerinizi almak isterim, teşekkürler.
Git-gel yapmaniza okul izin verse bile YOK izin vermez, git-gel OYPde yasaktir.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

finduilas

Profesör
39. madde uygulamasını nersei yapmakta? (rektörlük mü fakulte mi)

Ayrıca ben doktora dersi alıyorum. 33 a ile atandım. izin vermeye yetkili makamlar bu izni vermek zorundalar mı? yoksa insiyatifleri dahilinde mi?

tşk.
Izin vermek zorunda degiller, insiyatifleri dahilinde.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

A

Akademik Forum

Guest
hocam dekan ve bölüm başkanı ile konuda anlaşabilirsem 89 günlük olan 39 kapsamında gidip gelebilir miyim 35 cıkana kadar yoksa rektorluk vs. mi girer işin içine -öyp kapsamında atananlar için-

HerrMaltas

Öğrenci
39.maddeyle ilgili ben bi soru sormak istiyorum.
öyp ile atandığım kurumda yüksek lisans var ama benim dalımda hoca olmadığı için mevcutta devam ettiğim yüksek lisans eğitiminde derslere ve tez aşamasında gidip gelmene izin verebiliriz dendi. şimdi 39.maddeyle gidersem yüksek lisansım atandığım kurumda mı devam ediyor olacak yani kaydımı oraya mı almamı isteyecekler yoksa hali hazırda devam ettiğim okulda öğrenciliğe devam edip oradan mı mezun olacağım? 35le göndermeye sıcak bakmıyorlar 39.maddeyle sürekli git gel yaparak gönderecekler zannedersem. 39 dışında gönderme durumları var mı yada?

sonuç olarak yüksek lisans mezuniyetim atandığım yer mi olacak yoksa eğitim aldığım yer mi onu bilmek istiyorum...

chilecAsh

Araştırma Görevlisi
39.maddeyle ilgili ben bi soru sormak istiyorum.
öyp ile atandığım kurumda yüksek lisans var ama benim dalımda hoca olmadığı için mevcutta devam ettiğim yüksek lisans eğitiminde derslere ve tez aşamasında gidip gelmene izin verebiliriz dendi. şimdi 39.maddeyle gidersem yüksek lisansım atandığım kurumda mı devam ediyor olacak yani kaydımı oraya mı almamı isteyecekler yoksa hali hazırda devam ettiğim okulda öğrenciliğe devam edip oradan mı mezun olacağım? 35le göndermeye sıcak bakmıyorlar 39.maddeyle sürekli git gel yaparak gönderecekler zannedersem. 39 dışında gönderme durumları var mı yada?

sonuç olarak yüksek lisans mezuniyetim atandığım yer mi olacak yoksa eğitim aldığım yer mi onu bilmek istiyorum...

Karisik biraz ama hem 39lu hem de farkli okuldan mezun olursaniz biraz usul ve esaslara ters bir durum bu. 39 belli surelerle cikiyor ve size surekli yenilemek zorunda kalacaklar. Yl ya vardir ya yoktur. Gec acmayi da taahhut edebilirler, gelecek donem vs.

"OYP/2015-1 YL"