2017 Öncelikli Alan Araştırma Görevlisi İlanları Başladı

ceratium

Öğrenci
Hocam teşekkür ederim öncelikle cevabınız için ama "ilgili alanda tezli yüksek lisans yapıyor olma." kısmı kafamı karıştırdı. moleküler biyoloji yl öğrencisi başvurabilir mi, yoksa fizyoloji üzerine mi yüksek yapıyor olmak gerekir?

Hocam Biyoloji, Kimya veya Tıp Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü lisans mezunu olması ve ilgili alanda tezli yüksek lisans yapıyor olması ve tez aşamasına geçmemiş olması gerekmektedir diyor siz bu alanların birinde yüksek lisans ders aşamasındaysanız başvurabiliyorsunuz. Eğer kadroyu kazanırsanız Fizyoloji üzerine eğitim yapacaksınız demek oluyor. kimya lisans mezunları fizyoloji görmüyor ama ilan onlarıda kapsıyor çok anlamsız.

ceratium

Öğrenci
Öncelikli alanlara basvuru yapabilmek için doktoramı başlatıyorum ancak 18 Ocak gibi başlatmış olurum. Sizce 18 Ocaktan sonra öncelikli alanlarda araştırma kadroları biter mi yoksa ilanlar devam eder mi?

A

afft

Guest
Merhabalar.Ben 2016 yılında yüksek lisansa başladım ama devam etmedim not ortalamam yok yani.Bu dönemde kayıt yaptırmadım hatta dondurmayı düşünüyordum.Ders aşamasında öğrenci olarak görünüyorum şu an.Bu durumdayken öncelikli alan kadrosuna başvurabilir miyim acaba? İlgilendiğim ilanda yüksek lisansla ilgili bir detay belirtmiyor.Uzun oldu ama aydınlatabilirseniz sevinirim.

avukatımsı

Öğrenci
Arkadaşlar çok acil!!!Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu ''Öncelikli alan'' özel şartıyla ilana çıkan üniversiteler sınavı sözlü yapabiliyorlar mı? Yazılı sınav yapmaları zorunlu değil mi?

şans

Öğrenci
İlanlarında ilgili yönetmeliğin bir maddesini gösteriyorlar. Bu madde de sözlü sınava ilişkin oluyor. Kimi üniversite sözlüde soru sorarken kimisi kişiyi ve yaptıklarını tanımaya çalışıyor.

avukatımsı

Öğrenci
Cevaplar için teşekkür ederim. Bu sözlü yapabilme usulü yalnızca ''Öncelikli alanlar'' için açılan kadrolar için geçerlidir değil mi? Cari alımlarda yazılı yapılıyor diye biliyorum.

olrich

Öğrenci
Öncelikli alan araştırma görevlisi kadrosu , yani şu yeni açılan “ yetiştirilmek üzere” ibareli hukuk araştırma görevlisi kadroları , bir devlet üniversitesi hukuk fak dekan yardımcısından öğrendiğim kadarıyla yurt dışında emsali olan bir nevi burslu doktora yüksek lisans . Yani maalesef doktora bitince size kadro açılmayacak. Sonradan açılacak yrd doç veya öğr görevlisi kadrolarına başvurmak için beklenecek. Çok riskli ve çok belirsiz. Avrupa için alışılmış ancak Türkiye de gündem değüşken olduğu için riskli

Öncelikli alan araştırma görevlisi kadrosu , yani şu yeni açılan “ yetiştirilmek üzere” ibareli hukuk araştırma görevlisi kadroları , bir devlet üniversitesi hukuk fak dekan yardımcısından öğrendiğim kadarıyla yurt dışında emsali olan bir nevi burslu doktora yüksek lisans . Yani maalesef doktora bitince size kadro açılmayacak. Sonradan açılacak yrd doç veya öğr görevlisi kadrolarına başvurmak için beklenecek. Çok riskli ve çok belirsiz. Avrupa için alışılmış ancak Türkiye de gündem değüşken olduğu için riskli

İster öncelikli alan olsjn ister cari bundan sonra tüm arş.gör. kadroları bu nitelikte olacak zaten. Daimi arş.gör. kadrosu artık yok.

İ

İnsane

Guest
Merhabalar. Ben öncelikli alan araştırma görevliliğini kazandım ve gerekli evrakları teslim ettim. Fakat araştırdığımda çeşitli dezavantajları olduğunu gördüm. İşlemimin iptalini isteyebilir miyim ya da güvenlik soruşturması bittikten sonra başlamazsam ne olur. Bilgi verebilir misiniz

glshslv

Öğrenci
Merhabalar. Ben öncelikli alan araştırma görevliliğini kazandım ve gerekli evrakları teslim ettim. Fakat araştırdığımda çeşitli dezavantajları olduğunu gördüm. İşlemimin iptalini isteyebilir miyim ya da güvenlik soruşturması bittikten sonra başlamazsam ne olur. Bilgi verebilir misiniz

merhabalar, hocam ne gibi dezavantajlarını gördünüz açıklar mısınız çok acil lütfen

- - - Güncellendi - - -

merhaba, ben de bir şey sormak istiyorum normal 50d kadroları ile öncelikli alan kadroları arasında ne gibi farklar var? bilenler varsa yardımcı olabilir mi?

ahmedoff

Profesör

Güvenlik soruşturmanız bittikten sonra başlamazsanız yedek aday çağırılmaz, şimdi işlemin iptalini isterseniz çağırılır. Yedek adayın çağırılması konusunda farklı uygulamalar da söz konusu olmakta, fakat genel olarak işlemler yukarıda belirttiğim şekilde yapılmaktadır.

O

Olalala

Guest
Merhaba arkadaşlar. Öncelikli alan araştırma görevlisi kadrosunu kazandım. Yüksek lisans yaptığım üniversite ile kazandığım üniversite aynı. Benim de lisansüstü eğitim tercihi yapmam gerekiyor mu?

Mr. Robot

Öğrenci
Merhabalar herkese,

Yaklaşık bir yıldır öncelikli alanlar kadrosunda aktif olarak görev aldığım için bazı sorulara cevap verme gereksinimi hissettim. Kazanan arkadaşlara hayırlı olsun.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki tüm öncelikli alanlar kadroları 50/d. 50/d kadrolarında da bildiğiniz üzere doktora bittikten sonra üniversite ile ilişiğiniz kesiliyor. Ha üniversite sizi beğenir, sizi kaybet istemez, o zaman bi yard. doç. kadrosu açılır ve atanırsınız. O durum ayrı.

Öncelikli alan kadrolarının normal 50/d kadrolarından farkı nedir peki? Öncelikli alan kadrolarında atandığınız üniversite eğer atandığınız alanda YÖK'ün UZMAN olarak gördüğü bir üniversite değilse tercih yapmak zorundasınız ve YÖK'ün size önerdiği üniversiitelerden birinde eğitiminizi tamamlamalısınız. Bu durumda örnek verecek olursam; diyeli ki siz havacılık ve uzay bilimleri alanında x üniversitesine atandınız. Bu durumda YÖK sizi havacılık ve uzay alanında UZMAN olarak gördüğü İTÜ,ODTÜ,Anadolu gibi üniversitelere atayacaktır.

Yukarıda saymış olduğum durumlara bir istisna vereyim. Diyelim ki sizin hali hazırda yüksek lisans ya da doktora döneminde çalıştığınız konu atandığınız öncelikli alan kadrolarına uygun, bu durumda atandığınız üniversitenin uygun görmesi durumunda hali hazırda çalıştığınız konuya devam edebilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelen durumlar bunlar. Fırsat buldukça yine yazarım.

mrhd

Öğrenci
Arkadaşlar forumda, yökte heryerde hemen hemen tüm konuları okudum fakat süreç halen benim için netleşmedi. Şimdi biz x üniversitesinde açılan y özel alanında olan özel alandaki araştırma görevliliğine başvurduk ve sözlü sınav sonrası kazandığımız ilan edildi diyelim. Süreç sonrasında adım adım nasıl işliyor. Doktora tez ve yüksek lisans dönemlerini yani halen aynı alanda okumakta olduğumuz başka bir ünideki lisansüstü eğitimi pas geçerek anlatır mısınız?

Bahsi geçen ilandaki kadroyu kazanmak bahsi geçen x üniversitesinde araştırma görevliliği yapmak değilse yani yökün açacağı kadrolar tercih edilecekse neden üniversiteler ilana çıkıyor. Yök ilana çıksın, sınavı o yapsın ve tercihler yapılsın. Başvurduğum ilanda bahsi geçen araştırma görevlileri atandıkları üniversitelerde doktorasını yapacaktır deniliyor. Burda atanmaktan kasır x üniversitesinin açtığı ilanı kazanmak mı oluyor yoksa bundan sonra tercih yapıp atanılan üniversite mi oluyor?

Ayrıca Mr. Robot hocamın söylediği üniversite o alanda uzman değilse başka üniversitelerde yapma olayında ilanı açan üniversitenin uzman olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz?

K

Kmnn

Guest
Mr. Robot hocam ve diğer hocalarım benim başvurduğum ve kazandığım kadro rehberlik ve psikolojik danışmanlık anabilim dalında açıldı ve öncelikli alan özel eğitimdi. Başvuru şartında da özel eğitim veya pdr alanında yüksek lisans yapıyor olmak yazıyordu. Ben pdrden yüksek lisans yapıyorum. Ben şimdi pdrden devam mı edeceğim?

V

Velvele

Guest
Merhaba hocalarım, bazı üniversitelerde öncelikli alanın ait olduğu anabilim dalı varken, başka anabilim dalı altında ilana çıkıyor bunun sebebi nedir tam olarak anlayamadım. Açıklayabilir misiniz? Bir de biz öncelikli alan araştırma görevlisi kadrosu için hangi anabilim dalına atandıysak yüksek lisans diplomamızda öncelikli alanın değil o anabilimdalının adı yazıyor değil mi? Öncelikli alan, bizim anabilimdalı altında uzmanlaştığımız konuyu oluşturuyor ama temelde atandığımız anabilim dalı değişmiyor doğru mu anladım. Beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

exitusletalis

Öğrenci
Arkadaşlar forumda, yökte heryerde hemen hemen tüm konuları okudum fakat süreç halen benim için netleşmedi. Şimdi biz x üniversitesinde açılan y özel alanında olan özel alandaki araştırma görevliliğine başvurduk ve sözlü sınav sonrası kazandığımız ilan edildi diyelim. Süreç sonrasında adım adım nasıl işliyor. Doktora tez ve yüksek lisans dönemlerini yani halen aynı alanda okumakta olduğumuz başka bir ünideki lisansüstü eğitimi pas geçerek anlatır mısınız?

Bahsi geçen ilandaki kadroyu kazanmak bahsi geçen x üniversitesinde araştırma görevliliği yapmak değilse yani yökün açacağı kadrolar tercih edilecekse neden üniversiteler ilana çıkıyor. Yök ilana çıksın, sınavı o yapsın ve tercihler yapılsın. Başvurduğum ilanda bahsi geçen araştırma görevlileri atandıkları üniversitelerde doktorasını yapacaktır deniliyor. Burda atanmaktan kasır x üniversitesinin açtığı ilanı kazanmak mı oluyor yoksa bundan sonra tercih yapıp atanılan üniversite mi oluyor?

Ayrıca Mr. Robot hocamın söylediği üniversite o alanda uzman değilse başka üniversitelerde yapma olayında ilanı açan üniversitenin uzman olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz?

hocam eğer tercih yapılırsa kazanılan üniversiteye 35. madde görevlendirmesi ile gidiliyor. Ordaki durum atanmak değil yani. Eğer sizin ilanda doktora atanılan üniversitede yapılacak deniyorsa, sınavına girip kazandığınız üniversitede yapacaksınız demektir.