100/2000 Yök Doktora Bursları

H

HAC

Guest
100/2000 2018 Bahar

Herkese merhaba, bursu alan arkadaşlara bir sorum olacak; bursu kazanıp bir programa kayıt olduktan belli bir süre sonra o programı bırakırsak bursun kesilmesi dışında bir yükümlülük ile karşılaşır mıyız? Yönetmelikte buna dair bir bilgi bulamadım. Yani sormaya çalıştığım şey belli bir süre burs alıp daha sonra programı bırakırsak, o güne kadar alınan burs miktarının geri ödenmesi falan gibi bir durum ile karşılama ihtimalimiz var mı?
Şimdiden cevap için teşekkürler.

h.ç

Öğrenci
Bursu kazandıktan belli bir süre sonra kayıtlı olunan doktora programını bırakırsak, bursun kesilmesi dışında bir yükümlülük doğar mı, bu güne kadar aldığın burs miktarının geri ödenmesi gibi falan?

ahmedoff

Profesör
"Yükseköğretim Kurulu Tarafından Doktora Programlarına Kayıtlı Öğrencilere Verilecek Burslara İlişkin Usul ve Esaslar" güncellenerek Yürütme Kurulu'nun 31.01.2018 tarihli toplantısında kabul edilmiştir.

Söz konusu Usul ve Esaslar'ın "Burs miktarı, süresi ve ödemeler" başlıklı 7'nci maddesinin;

- Birinci fıkrasında yer alan hüküm uyarınca her hangi bir iş yerinde çalışmayan öğrencilere ödenecek burs miktarının 2018 yılı Mart ayından itibaren aylık 2.000 TL olarak belirlenmesi ile

- Üçüncü fıkrasında yer hüküm uyarınca Usul ve Esasların 6. Maddesinin (ç) fıkrasında belirtilenler hariç her hangi bir iş yerinde çalışan öğrencilere verilecek burs miktarının 2018 yılı Mart ayından itibaren aylık 500 TL olarak belirlenmesi kararlaştırılmıştır.

100/2000 YÖK Doktora Bursu (01.02.2018) - Ana Sayfa - Yükseköğretim Kurulu

A

Akademik_math

Guest
Burs alan arkadaslar mülakat sınavında ne sordular yani alanınızla mı alakalı yoksa sizi tanımaya yönelik mi ?

h.ç

Öğrenci
Hayır, an itibariyle böyle bir durum söz konusu değil.

Herhangi bir iş yerinde çalışarak aldığımız 500 tl daha sonra işten çıkınca 2000 tl'ye döner mi acaba? Bu konuda bilgi bulamadım nedir tahmininiz? Bütçe hesaplamasını dönemlik yaparlarsa 2000 tl'ye geçiş kolay olmayabilir gibi bir söylenti duydum ama ne kadar doğru bilemiyorum.

eczak

Yardımcı Editör
Herhangi bir iş yerinde çalışarak aldığımız 500 tl daha sonra işten çıkınca 2000 tl'ye döner mi acaba? Bu konuda bilgi bulamadım nedir tahmininiz? Bütçe hesaplamasını dönemlik yaparlarsa 2000 tl'ye geçiş kolay olmayabilir gibi bir söylenti duydum ama ne kadar doğru bilemiyorum.

Hocam merhaba, bu konuda YÖK ile görüştüm. Yeni bir sistem olacağı için net bir şey söyleyemediklerini ifade ettiler. Sigorta ve işten çıkış kağıdınız ile birlikte dilekçe ile başvuru yapın kurul değerlendirmesinden sonra belli olur denildi. Şu an bir örnek olmadığı için kurul olumlu mu olumsuz mu cevap verir tam bilinemiyor.

h.ç

Öğrenci
Hocam merhaba, bu konuda YÖK ile görüştüm. Yeni bir sistem olacağı için net bir şey söyleyemediklerini ifade ettiler. Sigorta ve işten çıkış kağıdınız ile birlikte dilekçe ile başvuru yapın kurul değerlendirmesinden sonra belli olur denildi. Şu an bir örnek olmadığı için kurul olumlu mu olumsuz mu cevap verir tam bilinemiyor.

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Evet, ne Yök ne üniversitelerde program hakkında net bilgisi olan yok. Ben dün kaydımı yaptım ama bursun nasıl yatacağı, banka hesabı falan gibi konularda kimse bilgi veremedi.

eczak

Yardımcı Editör
Öyle hocam çeşitli eksiklikler bulunuyor. Bazı üniversitelerde uzun zamandır burs alınamıyormuş. Bazıları da 3 ayda 1 burs alabiliyor.
Yeni bir sistem zamanla düzeleceğini düşünüyorum. Ama 500 ile başlayıp sonradan 2000 ile devam etmek zor da olabilir. TÜBİTAK benzer durumlarda burs miktarını yükseltmiyor örneğin.
Örneklerini önümüzdeki zamanlarda göreceğiz. Sadece burs ödemeleri zamanında ve düzenli olsa bile şimdilik yeter sanırım

piacere

Öğrenci
Merhaba, Bahar dönemi için 100/2000 bursu ile beraber doktora öğrenimime başladım, ancak bursların burada belirtildiği üzere geç yatıyor olması biraz endişelendiriyor beni, alan arkadaşlar yeni yıl bazında herhangi bir aksama yaşadılar mı merak ediyorum, bilgi verirseniz sevinirim.

Son düzenleme:

electronicboy

Öğrenci
Ben burs programından yararlanıyorum Yök 6 aylik parayı universitenin hesabina aktariyo her ay universite düzenli sekilde yatiriyor herhangi bir aksama olacagini zannetmiyorum yeni kayit olduysanız Yök ün onayı gerekiyor yani sadece Mart ayi bursu aksayabilir onu da Nisanda cift burs verirler

iskoçyalordu

Öğrenci
Merhaba 100/2000 Yök doktora bursunu bahar döneminde kazandım. Şuana kadar herhangi bir ödeme olmadı. Ancak bu sorunun ötesinde daha önce bursu kazanan ve halihazırda devam eden arkadaşlara sormak istediğim bir husus mevcut. Sigorta konusunda herhangi bir prim yatırılma söz konusu mu keza sağlık durumunu da etkileyen bir durum sigorta durumu. Bu konuda bilgi alabilirsem çok sevinirim.

T

Trkrgmze

Guest
merhaba, en az uc kisilik kontenjandan dolayi yokten kabul edilip edilmedigine dair sonuc bekleyen var mi acaba

T

Trkrgmze

Guest
100 2000

Hayır yatırılmadı ben de bekliyorum. Yokten olumlu ya da olumsuz bir cevap da gelmedi.

h.ç

Öğrenci
YÖK'ten aldığım bilgiye göre, 6 aylık burs miktarları üniversitelerin hesaplarına aktarılmış durumda. Üniversiteler kendi işlemlerini tamamlayıp yatıracaktır. Benim olduğum üniversite en geç önümüzdeki hafta yatar diye bilgi verdi. Fakat mart ve nisan ayı olarak iki burs miktarı beklememe rağmen, kesin olmamakla birlikte 1 aylık burs miktarı yatıracaklarını söylediler. Yine de memur arkadaş net bilmiyor olabilir. Normal şartlarda mart ve nisan iki ay burs yatması gerekiyor. Önümüzdeki hafta, yattığı zaman göreceğiz.

A

alicanozkan90

Guest
Burs

Arkadaşlar bursu yatan var mı? Benim üniversitem bu hafta yatacağını soylemisti fakat hala bir ses yok

A

Akademisafir

Guest
Ayrıntılı bilgi...

Merhaba, verilen bu usul ve esaslara göre hiç bi şey anlaşılmıyor daha ayrıntılı bilgiyi nerede bulabilirim mesela gno 3 olmalı gibi bilgiler nerede yazıyor ?