2022 PTT Kargo Ücreti Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

serkan
serkan 21.01.2022
Güncellendi 21/01/2022

2022 yılı PTT kargo ücreti, gönderimlerde kullanılan paketin boyutu ve ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla gönderimi yapılan her paketin ücreti birbirinden farklı olacaktır. Ancak PTT kargo ücreti hesaplamasının nasıl yapıldığını öğrenerek gönderiminiz için PTT’ye ödeyeceğiniz kargo ücretini aşağı yukarı belirleyebilirsiniz. Bunu için merak edilen tüm detaylı bilgileri yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

- Reklam -

PTT kargo gönderi ücretinin hesaplamasında bazı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. İnternet üzerinden hizmet veren PTT’nin kurumsal internet sitesi başta olmak üzere pek çok web sitesinde kargo hizmeti kapsamında PTT kargo ücretini hesaplama robotları kullanılmaktadır.

PTT Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

PTT kargo ücreti hesaplama işlemlerinde ele alınan bazı değişkenler bulunmaktadır. Bu faktörlere göre PTT aracılığıyla gönderimi yapılacak olan kargo paketine ödenecek ücretler de artış gösterebilmekte ya da düşüş eğiliminde olmaktadır. Mevcut durumda ne kadar büyük ebatlara sahip olan bir kargo gönderimi yaparsanız PTT’ye ödeyeceğiniz kargo ücreti de bir o kadar yüksek olacaktır.

PTT kargo gönderimlerinde müşterilerden talep edilen ücretin hesaplanmasında, gönderimi yapılan paketin boyutu ve mevcut ağırlığı değişkenler olarak ele alınmaktadır. PTT’nin zaman zaman düzenlediği ürünün içeriğine özel gönderim kampanyalarından birine dahil olunmadığı sürece, kargo ücreti bedeli desiye göre hesaplanmaktadır. PTT kargo aracılığıyla gönderilecek olan paketin ücretini hesaplamada gönderimi yapılan ürünün;

- Reklam -
 • Eni,
 • Boyu,
 • Yüksekliği

ölçülerek hesaplamaya dahil edilmektedir. Bu değişkenler birbirleri ile çarpılıp elde edilen sonuç 3000’e bölündüğünde PTT kargo ücreti hesaplama işlemi yapılmış olmaktadır. Çıkan sonuç paketin sahip olduğu desiyi göstermektedir.

PTT Kargo Desi Gönderim Ücretleri 2020

2022 yılında PTT kargo ücreti desi kapsamında gönderim ücretleri, gönderimi yapılacak olan kargonun ne kadar ücrete tabi tutulacağını göstermektedir. Gönderimini yapmak istediğiniz kargo paketinin en, boy ve yükseklik gibi fiziksel ölçülerini hesapladıktan sonra bu rakamları birbirleri ile çarpıp 3000’e böldükten sonra kargonuzun desisini hesaplayabilirsiniz.

Öte yandan bu tür matematiksel işlemler ile uğraşmak istemeyen kişiler de internet üzerinden desi hesaplayıcı robotlarını bularak ilgili alanlara kargo paketinin boyutlarını yazarak hızlı bir şekilde desi hesaplamasını yapabilmektedir. PTT şirketinin 2020 yılı itibarıyla kargo önderim ücreti şu şekilde olarak belirlenmiştir:

 • 2022 yılı 0-1 desi için PTT kargo gönderim ücreti 22 TL
 • PTT kargo 1 Kilogram gönderim ücreti 22 TL

PTT Kargo Hizmeti Gönderi Ücreti Hesaplama

PTT kargo hizmeti paket gönderim ücreti hesaplama işlemleri, internet üzerinde kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. PTT kurumunun bizzat kurumsal internet sitesi üzerinden başlatılan bu yeni uygulama sayesinde, gönderim yapmayı planlayan müşterilerin kargo paketlerini ne kadar tutara iletebileceklerini önceden öğrenebilmeleri sağlanmaktadır. PTT kargo şubesine gitmeden önce kargo paketinin desi hesabı üzerinden gönderi ücretini öğrenen müşteriler bu sayede şubeye gittiklerinde herhangi bir sürprizle karşılaşmamış olmaktadır.

- Reklam -

PTT kurumsal internet sitesi üzerinde kargo hizmeti bölümünde yer alan otomatik gönderi ücreti hesaplama robotu sayesinde müşteriler oldukça kolay ve hızlı bir şekilde PTT kargo ücretlerini öğrenebilmektedir. Bu işlemler için PTT kurumsal internet sitesi üzerindeki ilgili sayfayı tarayıcınızda açtıktan sonra şu işlemleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

 1. Paketinizin en ölçüsünü 1. kutucuğa santimetre cinsinden yazın,
 2. Paketinizin boy ölçüsünü 2. kutucuğa santimetre cinsinden yazın,
 3. Paketinizin yükseklik ölçüsünü 3. kutucuğa santimetre cinsinden yazın,
 4. Paketinizin ağırlık ölçüsünü 4. kutucuğa gram cinsinden yazın,
 5. Desi hesaplaması otomatik olarak ekranda yer aldıktan sonra,
 6. “Hesapla” butonuna tıklayın.

Bu işlemleri sırasıyla ve belirtilen usulüne göre yaptığınız takdirde PTT kargo hizmeti ile gönderimini yapacağınız kargo paketine ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu aşamada PTT kargo gönderi ücreti hesaplama sayfasındaki ilk sekme “APS (Acele Posta Servisi) olduğuna dikkat edilmelidir. Normal gönderim ücreti ile APS ücreti arasında farklılık olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu yüzden PTT kargo ücretini hesaplarken yandaki “Kargo” sekmesine tıklamaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir.

PTT Kargo Ek Hizmet Ücretleri Hesaplama

PTT kargo gönderim ek hizmet ücretleri hesaplama işlemleri de şirketin kurumsal internet sitesi üzerinden kolaylıkla takip edilebilmektedir. Her kargo şirketinde olduğu gibi PTT bünyesinde de müşterilere talepleri doğrultusunda özel hizmetler sunulmaktadır. Özel ve ek hizmetler kargonun teslimatında talep edilen ücretler üzerinde değişiklik olmasına neden olmaktadır. PTT kurumsal internet sitesi üzerinde yer alan ek hizmetler şu şekilde sıralanmaktadır:

- Reklam -
 • Posta ya da e-mail alma haberli,
 • Adresten alma,
 • PTT işyerinde teslim,
 • Ücreti alıcıdan tahsil,
 • Kontrollü teslim,
 • Ödeme şartlı,
 • Sigortalı,
 • Teslim bilgisini Telefon ile bildirme,
 • Teslim bilgisini SMS ile bildirme,
 • Teslim bilgisini e-mail ile bildirme (ücretsiz),
 • Alıcının kendisine teslim,
 • İl içi teslimat,
 • Gidiş dönüş

2022 PTT Kargo Ek Hizmet Bedelleri

2022 yılı PTT kargo ek hizmet ücretleri, şirket tarafından müşterilerin bilgisine sunulmuştur. Buna göre PTT kargo müşterilerinden alma haber hizmeti için 4 TL, alıcının sadece kendisine teslim için 4 TL, adresten alım için 10 TL, kontrollü teslim için 7,25 TL, telefon ile teslim bilgilendirme için 6,75 TL, SMS ile teslim bilgilendirme için 1,25 TL ek ücret alınmaktadır. PTT kargo ücreti talep edilmeyen tek ek hizmet e-mail il teslim bilgilendirme hizmetidir.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir