Yüksek Lisans Olmadan Doktoraya Başlamak

sakir1

Öğrenci
Hocam ben eskişehirde ilahiyatta bütünleşik doktoradan kabul aldım .yüksek lisans kaydım da var sakaryada halkla ilişkilerde kendi alanımda yalnız. ben şimdi öyp de ilahiyatta doktora yapıyor olmak şartı açılırsa başvurabilicekmiyim? bütünleşik doktora ile doktora farklı kulvar olarak mı değerlendiriliyor?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam ben eskişehirde ilahiyatta bütünleşik doktoradan kabul aldım .yüksek lisans kaydım da var sakaryada halkla ilişkilerde kendi alanımda yalnız. ben şimdi öyp de ilahiyatta doktora yapıyor olmak şartı açılırsa başvurabilicekmiyim? bütünleşik doktora ile doktora farklı kulvar olarak mı değerlendiriliyor?
Siz doktora yapıyor şartlarına haizsiniz hocam, öğrenci belgenizde de doktora öğrencisi yazar.

A

Akademik Forum

Guest
peki bir yüksek lisans programına kayıtlıyken ve tez sürecindeyken başka üniversitedki doktora programına başvursak bu durum dezavantajlı mı olur?yani doktorada alınması gereken dersler farklılık gösterir mi henüz yüksek lisansı bitirmedğimiz için?

suppersonic

Öğrenci
Merhaba
Yüksek lisans ders dönemim bitti.
Seminer ve teze bu yıl başlayacaktım.
Başlamadan Doğrudan doktoraya başvurabilir miyim?
En baştan konuyu okudum ama göremedim.
Süreç ve ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verir misiniz?
Teşekkürler.

- - - Güncellendi - - -

peki bir yüksek lisans programına kayıtlıyken ve tez sürecindeyken başka üniversitedki doktora programına başvursak bu durum dezavantajlı mı olur?yani doktorada alınması gereken dersler farklılık gösterir mi henüz yüksek lisansı bitirmedğimiz için?

Benim yüksek lisansta aldıgım derslerin hepsini doktora öğrencileri de alıyordu. Bence farklılık göstermez. Tabi Nazmi Hocam cevaplarsa daha sağlıklı bilgi almış olursunuz :)

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba
Yüksek lisans ders dönemim bitti.
Seminer ve teze bu yıl başlayacaktım.
Başlamadan Doğrudan doktoraya başvurabilir miyim?
En baştan konuyu okudum ama göremedim.
Süreç ve ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verir misiniz?
Teşekkürler.

- - - Güncellendi - - -

Benim yüksek lisansta aldıgım derslerin hepsini doktora öğrencileri de alıyordu. Bence farklılık göstermez. Tabi Nazmi Hocam cevaplarsa daha sağlıklı bilgi almış olursunuz :)

çok teşekkürler.ancak sanırım direkt doktoraya başlama durumunda kredi olarak daha fazla ders alınıyormuş.
doktoraya kabul edilirken çalışmak istediğimiz hoca dan onay almamız gerekli mi?yada kabul şartı nasıl?
bilgilendirirseniz sevinirim.

mazluuum

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar;
ankara üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü bütünleşik doktora programına başvurabilmek için dörtlük sisteme göre en az 3.00, yüzlük sisteme göre ise 80.00 ortalama istiyor. online başvuruda da sadece yüzlük sisteme göre olan notun girilmesini istiyor. Ben de İstanbul üniversitesi mezunuyum ve transkribimde hem dörtlük hem de yüzlük sistem göre ortalamam var. dörtlük ortalamam: 2.94 yüzlük ise 82.26. bu durumda ben yüzlük sistemdeki notuma göre online başvurup mülakatı da geçsem kesin kayıt sırasında bir problem olur mu? Yani Ankara s.b. enstitüsü bizim İstanbul'un yüzlük sistemini kabul eder mi, yoksa YÖK'ün not dönüşüm tablosunu mu esas alır? lütfen yardımcı olun!!!

fecri_ati

Öğrenci
Nazmi hocam benim için önemli bir soru soracağım cevaplarsanız sevinirim.

Ben şu anda yüksek lisans tezimi yazıyorum. yüksek lisansımın tez aşaması ocakta bitiyor. Ben ocağa kadar tezimi bitirmeye çalışıyorum ama bitmezse,

1) benim ocakta aynı üniversitede doktoraya başlama şansım var mıdır ?

2) özel öğrenci statüsü diye birşey var mıdır, yani sadece doktora derslerini alabilir miyim kontenjana dahil edilmeden ?

ales puanım 84.6, dil 67.5, lisans not ort. 3.28, yüksek lisans not ort. 3.64

- - - Güncellendi - - -

Her şey orada enstitüye bağlı, sizi tümleşik doktoraya geçirirlerse o şekilde devam edip erkenden bitirebilir ve erkenden dönebilirsiniz. 35. madde ile bir ilgisi yoktur. Enstitü ile görüşmeniz gerekir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba. Şuan yüksek lisans yapıyorum , teze geçeceğim önümüzdeki dönem.Bu sırada öyp tercih yapma durumum var , şimdiden doktora başvurusu yapmak istiyorum ancak lisans sonrası doktora için başvuranlarla aynı durumda mı olurum ? Yani mevcut transkriptim ile gitsem mülakata nasıl olur sizce ? bütünleşik doktoraya mı başvurmuş oluyorum bu durumda ben?

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar bir sorum daha var. Öyp ye kabul edildikten sonra doktora için kendimiz başvurmak istesek bir üniversiteye bu değerlendirmeye alınır mı? Kadromun olduğu üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitimi yoksa ve ben başka bir üniversitede yapmak istiyorsam yök kendi ilan ettiği yerlerde mi yapmamı ister doktora eğitimini? kafam çok karıştı.

A

Akademik Forum

Guest
Benim de bi değişik sorum olacaktı naçizane. Şimdi ben bu sene yüksek lisansı bitirirsem başvurduğum doktora programına kabul edilir ve kaydımı da yaparım ama yüksek lisansı bitiremezsem kabul edilsem de kayıt yapamam. Bu yüzden bütünleşik doktoraya başvursam iş yok güç yok KYK normal doktora gibi burs verir mi acep? :-D

esma.k

Öğrenci
Nazmi Hocam sorumu cevaplarsanız mutlu olurum
İstanbul üni de y. lisans yapıyor iken öyp ile başka bir üni ye atandım, ders dönemi bittiği için şuan kadromun olduğu ünide görevime devam ediyorum. fakat tezim doktora başvurularına yetişmeyecek gibi. kadromun olduğu üniversite lisans mezunu olarak doktaraya öğrenci alıyor. doktoraya başlayıp 2 ay içerisinde yl. tezimi teslim etmem sıkıntı oluşturur mu acaba?

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Enstitü ile konuşmadım ama normalde sıkıntı yok diye biliyorum. Çünkü Marmara da şartlı doktora diye bişey var. Bi arkadaşım farklı bi ünide ki tezini 3 ayda teslim etme şartıyla Marmara da doktoraya baslamisti

A

Akademik Forum

Guest
Enstituye sormadım fakat Marmara da şartlı doktora diye bişey var. Bi arkadaşım farklı bi ünide ki tezini 3 ayda teslim etme şartıyla Marmara da doktoraya baslamisti

finduilas

Profesör
Nazmi Hocam sorumu cevaplarsanız mutlu olurum
İstanbul üni de y. lisans yapıyor iken öyp ile başka bir üni ye atandım, ders dönemi bittiği için şuan kadromun olduğu ünide görevime devam ediyorum. fakat tezim doktora başvurularına yetişmeyecek gibi. kadromun olduğu üniversite lisans mezunu olarak doktaraya öğrenci alıyor. doktoraya başlayıp 2 ay içerisinde yl. tezimi teslim etmem sıkıntı oluşturur mu acaba?
Doktora basvuru tarihleri sizi ilgilendirmiyor OYPli oldugunuz icin. Dersler baslayana kadar tezinizi verirseniz sorun olmaz ama sizin dediginiz durumda, dersler basladiktan sonra tezi teslim etme durumunda ne olur bilemiyorum.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

A

Akademik Forum

Guest
Doktora

Merhaba. 94 yılında e ü konservatuvarından mezun oldum. Yabancı dil bilmiyorum.yükseklisansla birlikte devam eden doktora yapabilmem için en az 65 mezuniyet puanı istiyorlar fakat benim ki 55 te kalıyor. Yapabilecek başka bişeyim varmıdır lütfen yardım edin. Çok teşekkürler. Sevgiler...

Merve

Baş Editör
Merhaba. 94 yılında e ü konservatuvarından mezun oldum. Yabancı dil bilmiyorum.yükseklisansla birlikte devam eden doktora yapabilmem için en az 65 mezuniyet puanı istiyorlar fakat benim ki 55 te kalıyor. Yapabilecek başka bişeyim varmıdır lütfen yardım edin. Çok teşekkürler. Sevgiler...

Maalesef hocam, şartları sağlamalısınız.

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar 80 ales 63 yds, 3,47 ganoyla bütünleşik doktora ihtimali var mı? Yoksa genel olarak yüksek dereceler mi başvuru yapıyor?