Yüksek Lisans Olmadan Doktoraya Başlamak

raven

Öğrenci
Daha önce sorulduysa özür dilerim öncelikle..Bildiğim kadarıyla her üniversitede bütünleşik doktora yok. Peki hangi üniversitelerde hangi bölümlerde olduğuna dair nasıl bilgi edinebiliriz?

doktora

Öğrenci
Daha önce sorulduysa özür dilerim öncelikle..Bildiğim kadarıyla her üniversitede bütünleşik doktora yok. Peki hangi üniversitelerde hangi bölümlerde olduğuna dair nasıl bilgi edinebiliriz?

Başvurmayı düşündüğünüz üniversitenin lisansüstü eğitim yönetmeliğine bakabilirsiniz. Lisansa dayalı doktora ibaresini görürseniz orada bütünleşik doktora vardır.

ygokhan

Öğrenci
FELSEFE VE DİN BİLİMLERİ
Din Felsefesi (2602)
Tezli Yüksek Lisans 7 50 2.0 55 SÖZ-EA
Doktora 4 60 3.0 55 SÖZ-EA
ÜDS / KPDS veya Üniversitelerarası Kurulca kabul olan geçerli dil belgesi olması gerekir.

FELSEFE VE DİN BİLİMLERİ
Dinler Tarihi (2605)
Tezli Yüksek Lisans 10 50 2.0 55 EA-SAY-SÖZ
Doktora 5 60 3.0 55 EA-SAY-SÖZ
ÜDS / KPDS veya Üniversitelerarası Kurulca kabul olan geçerli dil belgesi olması gerekir.

FELSEFE VE DİN BİLİMLERİ
İslam Felsefesi (2606)
Tezli Yüksek Lisans 10 50 2.0 55 SÖZ-EA
Doktora 5 60 3.0 55 SÖZ-EA
Birleşik Doktora 5 65 3.0 70 SÖZ-EA
Anabilim Dalının Ek Koşulu:
İlahiyat alanı dışında gelen öğrencilere Arapça ve Bilimsel Hazırlık okutulacaktır.

FELSEFE VE DİN BİLİMLERİ
Felsefe ve Din Bilimleri (2609)
Tezli Yüksek Lisans 20 50 2.0 55 EA-SAY-SÖZ
Doktora 18 60 3.0 55 EA-SAY-SÖZ

arkadaşlar, ank üiversitesinin ilanındaki şartlar bunlar... şimdi bu şartlara göre ben yl siz doktoraya baş vurabilir miyim. yl dışında bütün şartlarım tutuyor, yl şartı belirtilmiyor. bilgisi olan varsa lütfen cevap

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Lisanstan sonra doktora için verilmişse ilanlar başvurabilirsiniz ayrıca ales 70 istemeleri lazım.

runnur

Öğrenci
benzer soru lardan bende yöneltmek istiyorum:

A üniversitesinde yüksek lisans kaydım var, ancak bu dönem ders almadım, bazı özel durumlardan dolayı. B üniversitesinde yüksek lisans yapıyor şartını sağlayarak, kadro kazandım. şartlar içinde: lisanüstü eğitim yapıyor olmak vardır. Bahar döneminde C üniversitesinde yüksek lisans a başlayacağım, başvuracağım C üniversitesinde, bütünleşik doktoraya kabul alma şansım yüksek, peki bütünleşik doktoraya başlarsam, kadro şartımdan dolayı, (lisansüstü eğitim yapıyor olmak: doktora yapıyor olmak olur mu?).

lisansüstü terimi: yüksek lisansı mı kapsar, yoksa doktorada bunun içine girer mi? emin olamadım.

cevap için şimdiden teşekkürler.

Mr December

Baş Editör
benzer soru lardan bende yöneltmek istiyorum:

A üniversitesinde yüksek lisans kaydım var, ancak bu dönem ders almadım, bazı özel durumlardan dolayı. B üniversitesinde yüksek lisans yapıyor şartını sağlayarak, kadro kazandım. şartlar içinde: lisanüstü eğitim yapıyor olmak vardır. Bahar döneminde C üniversitesinde yüksek lisans a başlayacağım, başvuracağım C üniversitesinde, bütünleşik doktoraya kabul alma şansım yüksek, peki bütünleşik doktoraya başlarsam, kadro şartımdan dolayı, (lisansüstü eğitim yapıyor olmak: doktora yapıyor olmak olur mu?).

lisansüstü terimi: yüksek lisansı mı kapsar, yoksa doktorada bunun içine girer mi? emin olamadım.

cevap için şimdiden teşekkürler.

Kapsar, sorun yok.

runnur

Öğrenci
teşekkürler, Mr December hocam

Büyük ihtimalle bütünleşik doktoraya başlabilirim, inş sorun çıkarmaz, kadrom bulunan üniversite.

sanatvs

Öğrenci
Yüksek diploma notu şartının belirlenmiş bir sayısı var mı ? Genel şartlar neler lisans mezunlarının doktoraya başvurması için?

Mr December

Baş Editör
Yüksek diploma notu şartının belirlenmiş bir sayısı var mı ? Genel şartlar neler lisans mezunlarının doktoraya başvurması için?

Lisans mezunlarının doktoraya başlama gibi bir şansı yok eğer tıp, eczacılık vb. mezunu değillerse.
Lisanstan sonra bütünleşik doktora yapılabilir eğer program varsa.
Doktora yapmak için yüksek lisans ortalamasının 3.00 olması gerekir ki bu da tez yazmak için temel şarttır zaten.

mu_maya

Öğrenci
Hocam merhaba başvurmak istediğim enstitü doktora kabul şartları için kendi sitesinde şu şekilde bir ibare belirtmiş. "Hazırlık sınıfları hariç, en az on yarıyıl süreli lisans eğitimi yapılan diş hekimliği, eczacılık, veteriner ve tıp fakültesi mezunları ile Sağlık Bakanlığınca düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında uzmanlık yetkisi kazanmış olan fen fakültesi ve dört yıllık eczacılık fakültesi mezunları yüksek lisans yapmadan doktora programlarına başvurabilir."

Ben fen fakültesi fizik lisans mezunuyum. Yüksek lisansımı aynı şekilde fizik üzerine yaptım. Yukarıdaki ibareye göre biyofizik anabilim dalı için öyp kapsamında doktoraya başvurabilir miyim?

Mr December

Baş Editör
Hocam merhaba başvurmak istediğim enstitü doktora kabul şartları için kendi sitesinde şu şekilde bir ibare belirtmiş. "Hazırlık sınıfları hariç, en az on yarıyıl süreli lisans eğitimi yapılan diş hekimliği, eczacılık, veteriner ve tıp fakültesi mezunları ile Sağlık Bakanlığınca düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında uzmanlık yetkisi kazanmış olan fen fakültesi ve dört yıllık eczacılık fakültesi mezunları yüksek lisans yapmadan doktora programlarına başvurabilir."

Ben fen fakültesi fizik lisans mezunuyum. Yüksek lisansımı aynı şekilde fizik üzerine yaptım. Yukarıdaki ibareye göre biyofizik anabilim dalı için öyp kapsamında doktoraya başvurabilir miyim?

Biyofizik'e mi atandınız öyp ile? Yüksek lisansınızı atandığınız yer kabul etti mi?
Kabul ettiyse ve biyofizik'e atandıysanız yapabilirsiniz.

ist

Öğrenci
ÖYP eğitiminde doktora için açılan kontejanlara lisans mezunu olarak tercih yapabilir miyiz? Tercih edebiliyorsak bu durum bütünleşik doktora olarak sayılır mı?

Mr December

Baş Editör
ÖYP eğitiminde doktora için açılan kontejanlara lisans mezunu olarak tercih yapabilir miyiz? Tercih edebiliyorsak bu durum bütünleşik doktora olarak sayılır mı?

Lisans mezununun direkt doktoraya başvurma hakkı yok belli bölüm mezunları değillerse.
Bütünleşik doktora her okulda yok çok az yerde var.

Hocam evet biyofiziğe atandımç Fakülte henüz yeni kurulmuş, sağlık bilimleri enstitüsü bulunmuyor. Konuyla alakalı sadece personel dairesindeki görevliyle görüşebildim. O bana doktora için herhangi bir enstitüye kayıt yaptırmam gerektiğini, kayıt yaptırırsam herhangi bir problem ile karşılaşmadan görevlendirmemin olacağını belirtti. Acaba bir sıkıntı yaşar mıyım?

- - - Güncellendi - - -

Hocam birde y.lisansın kabul edilmeme durumunda dahi ben yukarıdaki ibareye göre y.lisans yapmadan doktoraya başvurmuş kategorisinde bulunmuyor muyum?

Onlar öyle dediyse sıkıntı yaşamazsınız.
Evet o şartı sağlıyorsunuz doktora için.

Ecxwegg

Öğrenci
YÖK'ün 6 Şubat'ta aldığı karar uyarınca bütünleşik doktora başvurularında 3,0 lisans ortalamasına sahip olma şartı getirildi. Lisans ortalamam 3'ün altında ve bu yıl yurtdışında tezsiz master yapacağım. Bu şartlar altında dönünce doktoraya başvurmam imkansız gibi görünüyor. Yurtdışından alınan tezsiz yüksek lisans diplomalarının Türkiye'de nasıl değerlendirileceği ve denklik verileceğine ilişkin bilgisi olan var mı?

Acadepic

Öğrenci
merhaba arkadaşlar benim sorum;
YöK kadrolarının bazılarında ''yl yapıyor'' veya ''yl yapmış olmak'' ibaresi var diyelimki bütünleşik doktoraya başladık.Bu kadrolara başvurma şansımız nedir?

"Yüksek lisans yapmış olmak" olanlara başvuramazsın. "Yüksek lisans yapıyor olmak" olanlara başvurabilirsin. Sonuçta bütünleştirilmiş yada birleştirilmişten kasıt yüksek lisans ve doktoranın bütünleştirilmiş ya da birleştirilmiş olmasıdır. Fakat hocalar da senin yaşadığın çelişkiye düşecek ve işi sağlama alalım diyerekten seni direk eleme yoluna gidebilirler. Büyük olasılıkla da böyle olacaktır.

sidneh

Profesör
Yüksek lisans öğrenci belgesi alabilirseniz yüksek lisans yapıyor olmak ilanlarına başvurabilirsiniz. Öğrenci belgenizde doktora öğrencisi yazıyorsa kabul olmaz.