YLYS'de Kabul ve Tercih Süreci

A

Akademik Forum

Guest
arkadaşlar önceki sene mülakatlara çağırılanlar kaç puanla çağırıldılar ve bu işlem nasıl oldu detaylı bir anlatabilirmisiniz, şimdiden teşekkürler

zeynepjeo

Öğrenci
Hocam ben örnek hiç görmedim ama iyi bir tavsiye mektubu ile ortalama engelini aşabilirsiniz. Tabi TOEFL ve GRE puanınızın da yüksek olduğunu varsayıyorum.

Merhaba,
Bir sorum olacak. Fena olmayan bir ingilizcem var, ilkbahar YDS'den 80 aldım. TOEFL'a da girsem 80 civarı birşey alabilirim. Diyelim ki YLSY'yi kazandım yurtdışı dil kursunda ne gösteriliyor acaba? Eksiğim writing ve grammar, dil kursundan ziyade ihtiyacım academic writing gibi bir kurs bir de presentation gibi birşey. Speaking ve reading de sıkıntım yok, yabancı arkadaşlarla akıcı şekilde konuşabiliyorum. Dil kursuna 6 ay verip "this is a pencil" la zaman harcamak istemiyorum ama gramer eksiğimi de gidermek istiyorum.

Eski mesajların birinde oradaki dil kursunun Nisan'da başladığını okumuştum. Nisan da başlayıp Eylül'de bitiyorsa o senenin güz dönemine nasıl kabul alınıyor ki? Orayı anlamadım. Acaba dönem ortasında girip bahar döneminde başlayabiliyor muyuz? (ABD için konuşuyorum) Eğer ki bir sonraki yıla sarkıyorsa o da neredeyse 1 yıl bomboş geçirmek demek... Umarım öyle değildir.

Teşekkür ederim.

diogenes

Öğrenci
35.madde ile bir üniversiteye görevlendirilmiş ÖYP'li olmayan birisi, doktora eğitimi devam ettiği sırada, YLSY tercihi yapıp kazandığında senedi ile ilgili nasıl bir işlem uygulanıyor bilen var mı ?

nightwolf

Öğrenci
arkadaşlar şu anda tercih yapmak üzereyim ama bi şey takıldı aklıma yardımcı olursanız sevinirim.Tercih sayfamda şu anda sınava ilişkin bilgiler kısmında ales puanlarım yazıyor fakat burada Yds puanım yazmıyo ya da şöyle sorayım yazması gerekiyo mu bunu merak ettim. Çünkü kılavuzda şöyle bi ifade var.
Ekli dosyayı görüntüle 4256

sametweb

Öğrenci
Merhaba,
Bir sorum olacak. Fena olmayan bir ingilizcem var, ilkbahar YDS'den 80 aldım. TOEFL'a da girsem 80 civarı birşey alabilirim. (1)Diyelim ki YLSY'yi kazandım yurtdışı dil kursunda ne gösteriliyor acaba? Eksiğim writing ve grammar, dil kursundan ziyade ihtiyacım academic writing gibi bir kurs bir de presentation gibi birşey. Speaking ve reading de sıkıntım yok, yabancı arkadaşlarla akıcı şekilde konuşabiliyorum. (2)Dil kursuna 6 ay verip "this is a pencil" la zaman harcamak istemiyorum ama gramer eksiğimi de gidermek istiyorum.

Eski mesajların birinde oradaki dil kursunun Nisan'da başladığını okumuştum. (3)Nisan da başlayıp Eylül'de bitiyorsa o senenin güz dönemine nasıl kabul alınıyor ki? Orayı anlamadım. (4)Acaba dönem ortasında girip bahar döneminde başlayabiliyor muyuz? (ABD için konuşuyorum) Eğer ki bir sonraki yıla sarkıyorsa o da neredeyse 1 yıl bomboş geçirmek demek... Umarım öyle değildir.

Teşekkür ederim.

Sorularını numaralandırdım ona göre cevap vereceğim.

1. Yurtdışı dil kursunda bir seviyeden sonra derslerini kendin seçiyorsun. O seviyede değilsen Reading&Writing ve Listening&Speaking başlığı altında 2 ders alıyorsun. En azından benim geldiğim yerde öyle. Seçmeli derslerinle eksiklerini çok rahat giderebilirsin merak etme. Derslerin isimleri anlamana yardımcı olur; Writing for Academic Purposes, Reading for Academic Purposes, Listening&Speaking for Academic Purposes, Writing Clearly and Accurately, Listening for Lectures, Reading and Discussion, English for Science, News in English, Academic Vocabulary.

2. Harcamazsın merak etme, ne eksiğin varsa giderirsin çalıştığın sürece.

3. O senenin güz dönemine alınmıyor. ABD'de güz döneminin başvuruları 9-10 ay önceden bitiyor zaten beklemek zorundasın. Mesela 2015 Güz için kabul almaya çalışıyoruz şu anda biz. :) 10-11 ay sonrası için. Hazırlanacak evraklar biraz zaman alıyor ve değerlendirme süreci de bir hayli uzun. Bunlarla ilgili detaylı bilgi dil kursunda veriliyor.

4. Üniversiteye göre değişir, her üniversitenin deadline tarihleri farklı.

zeynepjeo

Öğrenci

1. Yurtdışı dil kursunda bir seviyeden sonra derslerini kendin seçiyorsun. O seviyede değilsen Reading&Writing ve Listening&Speaking başlığı altında 2 ders alıyorsun. En azından benim geldiğim yerde öyle. Seçmeli derslerinle eksiklerini çok rahat giderebilirsin merak etme. Derslerin isimleri anlamana yardımcı olur; Writing for Academic Purposes, Reading for Academic Purposes, Listening&Speaking for Academic Purposes, Writing Clearly and Accurately, Listening for Lectures, Reading and Discussion, English for Science, News in English, Academic Vocabulary.

3. O senenin güz dönemine alınmıyor. ABD'de güz döneminin başvuruları 9-10 ay önceden bitiyor zaten beklemek zorundasın. Mesela 2015 Güz için kabul almaya çalışıyoruz şu anda biz. :) 10-11 ay sonrası için. Hazırlanacak evraklar biraz zaman alıyor ve değerlendirme süreci de bir hayli uzun. Bunlarla ilgili detaylı bilgi dil kursunda veriliyor.

Merhaba,
Bu kadar açıklayıcı yazdığınız için çok teşekkür ederim. Bir iki sorum daha var vaktiniz olurda cevaplarsanız sevinirim. Sizin gibi madde madde yazayım daha kolay olur herhalde.

1. Eski mesajların birinde sanırım bu seçmeli ders olayını görmüştüm ama orada bakanlığın bu ücreti ödemediğini okuduğumu hatırlıyorum. Durum hala böyle mi acaba? Çünkü dersler tam da eksiğimin olduğu konular...

2. Mesela sizinle aynı dönem gidip 6 ayda dil eğitimini bitiren biri bu aralar veya bu yılın sonuna kadar( artık okulun deadline'ı neyse) okullara başvuru yapıyor. Dil eğitimini bitirdikten sonra yurda dönüş mü yapmalı bu kişi? Çünkü epey bir bekleme süresi olacak herhalde... Dönerse veya dönmezse burs yatmaya devam ediyor mu?

3.İkinciyle bağlantılı aslında bu soru, dil eğitimini bitirip döndük diyelim burada geçecek 9 10 ay heba olmuyor mu, insanlar bu süreyi nasıl değerlendiriyorlar? Yurtiçi dil eğitimine başlayanlar resmi bursiyerler ilan edildikten 1 ay sonra kursa başlarken yurtdışına gidenler neden 4 5 ay beklemek durumunda, takvim biraz sıkıntılı sanki...

A

Akademik Forum

Guest

Daha önce iki cevap yazdım ama mesajlarım onaylanmamış... Tekrardan yazayı

Bir cevap yazmıştım ama mesajım gitmedi sanırım...:culpability:

İlginize teşekkür ederim çok açıklayıcı yazmışsınız. İlave birkaç sorum daha olacak vaktiniz olurda cevaplarsanız sevinirim. Sizin gibi maddeleyerek yazayım daha kolay olur herhalde...

1. Eski mesajların birinde bu seçmeli ders olayını görmüştüm ama mesajı yazan sanırım seçmeli derslerin Bakanlık tarafından ödenmediğini söylemişti. Durum böyle midir? Böyle ise ders ücreti ne kadardır acaba? Konular tam da eksiğimin olduğu yerler...

2. Dil kursunu orada bitiren biri kabul alana kadar vaktini nasıl değerlendiriyor? Heba olan bir 9 10 ay var herhalde... Bir de bu arada yurda geri dönüş mü oluyor yoksa orada kalabiliyor muyuz? İki durumda da burs ödenmeye devam ediyor mu?

3. Resmi bursiyerler ilan edildikten 1 ay sonra yurtiçi dil kursu başlarken yurtdışına gitmek isteyenler neden 4 5 ay beklemek durumunda kalıyor? Yine heba olan birkaç ay var gibi?

4. Son olarak da genel sağlık sigortasını sormak istiyorum. Bursiyer olduktan sonra ve sonrasında dil eğitimini bitirip yurda dönmek gerekirse geçen süre zarfında GSS kim tarafından ödeniyor?

Teşekkür ederim.

ferit86

Öğrenci
YLSY bursiyerleri ya da konuyla ilgili bilgisi olanlar cevaplayabilir mi acaba, çalışılacak alanlarda (ve tez konularında) ne kadar esneklik sağlanabilir?

sametweb

Öğrenci
Daha önce iki cevap yazdım ama mesajlarım onaylanmamış... Tekrardan yazayı

Bir cevap yazmıştım ama mesajım gitmedi sanırım...:culpability:

İlginize teşekkür ederim çok açıklayıcı yazmışsınız. İlave birkaç sorum daha olacak vaktiniz olurda cevaplarsanız sevinirim. Sizin gibi maddeleyerek yazayım daha kolay olur herhalde...

1. Eski mesajların birinde bu seçmeli ders olayını görmüştüm ama mesajı yazan sanırım seçmeli derslerin Bakanlık tarafından ödenmediğini söylemişti. Durum böyle midir? Böyle ise ders ücreti ne kadardır acaba? Konular tam da eksiğimin olduğu yerler...

2. Dil kursunu orada bitiren biri kabul alana kadar vaktini nasıl değerlendiriyor? Heba olan bir 9 10 ay var herhalde... Bir de bu arada yurda geri dönüş mü oluyor yoksa orada kalabiliyor muyuz? İki durumda da burs ödenmeye devam ediyor mu?

3. Resmi bursiyerler ilan edildikten 1 ay sonra yurtiçi dil kursu başlarken yurtdışına gitmek isteyenler neden 4 5 ay beklemek durumunda kalıyor? Yine heba olan birkaç ay var gibi?

4. Son olarak da genel sağlık sigortasını sormak istiyorum. Bursiyer olduktan sonra ve sonrasında dil eğitimini bitirip yurda dönmek gerekirse geçen süre zarfında GSS kim tarafından ödeniyor?

Teşekkür ederim.

1. Oyle bir sey yok. Bu secmeli ders zaten kursun ucretine dahil. Sadece seviyesi iyi olanlar istegine gore ders seciyor. Seviyesi iyi olmayanlar general dersler aliyor olay bu. Senin bahsettigin sey farkli o ekstra derslere ihtiyac olmuyor birak ihtiyac olmayi aldiklarimizla zor ilgileniyoruz :)

2. Dil kursuna devam ederken de kabul islemlerini yapiyorsun. Bir taraftan sinavlara giriyorsun bir taraftan mektuplarini belgelerini hazirliyorsun ve basvuruyorsun. Sirayla yaparsan 10 senede alirsin kabulu :) Yurda dondugunde maas odenmiyor.

3. Bekleme olayi yazismalardan dolayi mumkun olan en kisa zamanda gidiyorsun zaten yurtdisina.

4. General bir saglik sigortasi var su anda burada sigortaliyiz ama biraz sinirli imkanlar acikcasi fazla odeme yapmiyorlar.

A

Akademik Forum

Guest
Ylsy hakkında hiçbir bilgeye sahip değilim.

diyelim ki not ortalaması 2.5-3 arası. alesten 70 üstü aldım ve başvurdum herşey tamam. kesin olur mu bu iş ve imza attığımız bu mebla ne kadar acaba ?

miss.esra

Doçent
diyelim ki not ortalaması 2.5-3 arası. alesten 70 üstü aldım ve başvurdum herşey tamam. kesin olur mu bu iş ve imza attığımız bu mebla ne kadar acaba ?

kesin olur mu derken YLSY yi kazanmaksa kastınız mülakat var ve de önemli olan rakiplerinizin puanları yani durum değişken olur mu olmaz mı bilinmez.imza atılan para için kendimden örnek vereyım 2014 ylsy, YL+phD ingiltere için 105,000 sterlin.